Czy popełniłam grzech.

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1421
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 549 times
Been thanked: 787 times

Re: Zagubienie

Post autor: AdamS. » 2024-02-10, 10:42

Katarzyna1234 pisze: 2024-02-10, 09:59 Czy zabranie obrazka z modlitwą z Kościoła,który leżał ma półce z innymi broszurami to kradzież? Było to wystawione w wejściu do Kościoła.Tych obrazków było więcej.Męczą mnie wyrzuty sumienia bo wyznałam ten grzech jako grzech,ale wcześniej uznałam jeszcze w poprzednich spowiedziach,że ten obrazek można było sobie zabrać.Czy jestem złodziejką?
Bez przesady, Katarzyno - jeśli obrazki czy broszury są wystawiane z tyłu kościoła, to znaczy, że są do wzięcia. Czasem można uiścić dobrowolną opłatę, jeśli jest skarbonka, ale to nie obowiązek. Wyjątkiem są materiały odpłatne, takie jak świeże tygodniki czy książki (z taką praktyką również spotkałem się w naszych kościołach, że w ten sposób są sprzedawane - ale wtedy jest wyraźna informacja, ile trzeba wrzucić do skarbonki). Obrazki pełnią rolę ewangelizacyjną i nie uważam, by był obowiązek za nie płacić.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Zagubienie

Post autor: Andej » 2024-02-10, 11:26

Katarzyna1234 pisze: 2024-02-10, 09:59Czy jestem złodziejką?
Nie, jesteś kochana z takimi wątpliwościami. Masz dobre i czyste serduszko.
Ostatnio rozpowszechnia się zwyczaj zostawiania zbędnych wydawnictw, a także przedmiotów w przedsionkach kościołów. Przeczytana książka, sprawne żelazko albo radio. Zamiast do PSZOKU, lepiej dać anonimowo komuś, komu to może być potrzebne. Takie rzeczy, w tym obrazki, można sobie brać. Byle w dobrym celu. A przy okazji można się pomodlić w intencji tego, kto to coś zostawił. Można też dać jakąś ofiarę. Niekoniecznie materialną.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Katarzyna1234
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 204
Rejestracja: 7 sty 2024
Been thanked: 21 times

Czy popełniłam grzech.

Post autor: Katarzyna1234 » 2024-02-23, 07:36

Proszę o radę bo nie wiem czy wariuję czy rzeczywiście popełniłam grzech.Żyję na wsi.W związku z tym jest takie pytanie.Czy namawianie kogoś do zabicia kury bo nie znosi jajek to grzech z mojej strony jako namawianie do popelnienia grzechu? Czy ja zwariowałam? Poważnie pytam.

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 224 times

Re: Czy popełniłam grzech.

Post autor: kazik95 » 2024-02-23, 07:41

Nie, to nie grzech.
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Awatar użytkownika
Repart
Gaduła
Gaduła
Posty: 977
Rejestracja: 5 sie 2021
Been thanked: 266 times

Re: Czy popełniłam grzech.

Post autor: Repart » 2024-02-23, 07:44

Katarzyna1234 pisze: 2024-02-23, 07:36 Proszę o radę bo nie wiem czy wariuję czy rzeczywiście popełniłam grzech.Żyję na wsi.W związku z tym jest takie pytanie.Czy namawianie kogoś do zabicia kury bo nie znosi jajek to grzech z mojej strony jako namawianie do popelnienia grzechu? Czy ja zwariowałam? Poważnie pytam.
Grzechem byłoby gdyby Twoją intencją było zabicie dla zabawy, rozrywki, jakiegoś kultu czy np na rozładowanie emocji.

Awatar użytkownika
Susanna
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2499
Rejestracja: 30 maja 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1049 times
Been thanked: 938 times

Re: Zagubienie

Post autor: Susanna » 2024-03-03, 20:43

Katarzyna1234 pisze: 2024-02-10, 09:59 Czy zabranie obrazka z modlitwą z Kościoła,który leżał ma półce z innymi broszurami to kradzież? Było to wystawione w wejściu do Kościoła.Tych obrazków było więcej.Męczą mnie wyrzuty sumienia bo wyznałam ten grzech jako grzech,ale wcześniej uznałam jeszcze w poprzednich spowiedziach,że ten obrazek można było sobie zabrać.Czy jestem złodziejką?
Oczywiście że nie.
W moim mieście w jednej z parafii też jest stolik z różnymi obrazkami i broszurami które ktoś przynosi. Też raz wzięłam obrazek. Przecież nikomu z kieszeni nie zakosiłyśmy ;)
"Jak łania pragnie
wody ze strumieni,
tak dusza moja pragnie
Ciebie, Boże!
Dusza moja pragnie Boga,
Boga żywego:
kiedyż więc przyjdę i ujrzę
oblicze Boże?"

Psalm 42.

Katarzyna1234
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 204
Rejestracja: 7 sty 2024
Been thanked: 21 times

Zagubiona

Post autor: Katarzyna1234 » 2024-03-12, 12:48

Czy myśli o śmierci kogoś,ale nie życzeniu tej śmierci.Tyle co wyobrażenia o czyimś pogrzebie-nie wiem dlaczego mam takie czarne myśli to grzech?

Katarzyna1234
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 204
Rejestracja: 7 sty 2024
Been thanked: 21 times

Re: Skrupulantyzm - czym jest i jak z tym walczyć

Post autor: Katarzyna1234 » 2024-03-12, 15:07

Czy nieupominanie grzeszących to grzech? Jeśli tak to czy lekki?

Katarzyna1234
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 204
Rejestracja: 7 sty 2024
Been thanked: 21 times

Skrupulanctwo a grzech

Post autor: Katarzyna1234 » 2024-03-22, 18:25

Czy to grzech jeśli korzystam z rzeczy brata(chodzi o korzystanie z drukarki).Nie pytałam czy mogę z niej korzystać tylko brałam bez pozwolenia i korzystałam.Czy to jest kradzież? Możecie się śmiać ze mnie,ale skrupuły mnie zżerają.Skoro nie pytam się czy mogę korzystać tylko korzystam z drukarki to czy to jest okradanie brata np.z tuszu do drukarki czyli z jego rzeczy.

Katarzyna1234
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 204
Rejestracja: 7 sty 2024
Been thanked: 21 times

Wątpliwości dotyczące spowiedzi

Post autor: Katarzyna1234 » 2024-03-27, 06:57

Czy tracenie czasu na głupoty to grzech? Trafiłam kiedyś na taki grzech w jakimś rachunku sumienia w internecie.I nadal się nad tym zastanawiam.Bo czy jak ktoś np.patrzy w internet godz.dwie to to zaraz tracenie czasu na głupoty?

ODPOWIEDZ