Świadomość autentycznej naprawy

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
ODPOWIEDZ
Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Świadomość autentycznej naprawy

Post autor: Arek » 2024-04-15, 16:44

Ja wiadomo Bóg działa w każdym z nas. Ale czy my chcemy odczytać co Bóg nam chce powiedzieć? W każdym razie jak myślicie, kiedy człowiek chce pracować na bazie Łaski Bożej? Zastanawia mnie kiedy ta szala w jakim momencie życia człowieka przechyla się na stronę bardziej Boga?
Kiedy człowiek naprawdę widzi i rozumie swoje błędy? Zdaję sobie sprawę, że Duch Święty działa kędy chce. A człowiek najlepiej rozumie swój upadek, gdy jest na dnie lub jest blisko dna.
Wydaje mi się jednak, że to Łaska Boża ma największe znaczenie tak jak miało to miejsce w przypadku Szawła. Trzeba zobaczyć/doswiadczyć Chrystusa, by ze skrajności przejść drogę przemiany w zupełnie inną skrajność, taką która Bogu się podoba.
A może Wy możecie na przykładzie swojego życia powiedzieć co sprawiło, że chcecie się naprawić? Co Was pobudziło jakie zdarzenia, myśli, by chcieć odchodzić od grzechu, a przybliżać się do Boga. Co było takim punktem zwrotnym w Waszym życiu? Może to była jedna chwila, a może ciąg wydarzeń?
Jeśli były takie tematy już poruszane to proszę o podanie linków.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1425
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 553 times
Been thanked: 791 times

Re: Świadomość autentycznej naprawy

Post autor: AdamS. » 2024-04-17, 09:20

Arek pisze: 2024-04-15, 16:44 A może Wy możecie na przykładzie swojego życia powiedzieć co sprawiło, że chcecie się naprawić? Co Was pobudziło jakie zdarzenia, myśli, by chcieć odchodzić od grzechu, a przybliżać się do Boga. Co było takim punktem zwrotnym w Waszym życiu? Może to była jedna chwila, a może ciąg wydarzeń?
Jeśli były takie tematy już poruszane to proszę o podanie linków.
Paradoksalnie świadomość własnego grzechu jest bardzo ważnym doświadczeniem w życiu człowieka - mówię tu o paradoksie, bo przecież żaden z nas nie powie, że należy do tego dążyć, by takie doświadczenie zdobyć. Gdy chodziłem w grzechu, świat wydawał mi się zupełnie inny - był ponury, pełen zagrożeń i przygnębień. Czułem brak motywacji, a jeśli nawet jakaś motywacja się pojawiała, była bardzo krótkotrwała i po niej następował jeszcze większy dołek. Był też cały ciąg koszmarów sennych.

Co było punktem zwrotnym? Doświadczenie, że Jezus nie jest jakimś odległym Bogiem tronującym w abstrakcyjnych niebiosach, ale bliską mi Osobą, która pragnie mego dobra - było też pierwsze doświadczenie uzdrowienia... Co ciekawe, w dzieciństwie zawsze czułem tą osobę blisko siebie - i tak realnie, że nawet rozmawiałem z tą osobą na głos - był to bliżej nieokreślony mężczyzna, który przychodził jako przyjaciel. Wtedy nikt mi nie powiedział, że to mógł być Jezus. Grzechy okresu młodzieńczego oddaliły mnie od wszelkiej relacji - tej wewnętrznej i tych zewnętrznych, z ludźmi. Dopiero spotkanie z zielonoświątkowcami - i dzięki nim odkrycie Pisma Świętego - sprawiło, że zacząłem już tym razem świadomie rozmawiać z Bogiem, odnajdując Go również w naszym Kościele.

Awatar użytkownika
pom
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 777
Rejestracja: 21 mar 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 133 times
Been thanked: 88 times

Re: Świadomość autentycznej naprawy

Post autor: pom » 2024-04-17, 12:17

Jak miałem nałogi to starałem się je zwalczyć po nowo nawróceniu. Po zwalczeniu ich z pomocą Bożą wydawało mi się, że jestem na prostej i nie zauważyłem, że zacząłem się porównywac z innymi i że to połączone z myślami pysznymi jest grzeszne. Teraz staram się kontrolować swoje myśli i staram się o ile to możliwe nie porównywać się z innymi.
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13846
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2031 times
Been thanked: 2213 times

Re: Świadomość autentycznej naprawy

Post autor: sądzony » 2024-04-17, 14:23

Arek pisze: 2024-04-15, 16:44 A może Wy możecie na przykładzie swojego życia powiedzieć co sprawiło, że chcecie się naprawić?
Są wydarzenia w życiu, które w pewien sposób "zmusiły" mnie do spojrzenia na swoje życie w inny sposób i wzbudziły chęć zmiany.
Wydaje mi się jednak, że najważniejszym jest głęboko wewnętrzne doświadczenie Bożej Miłości, które odczytuję jako zachęcająca do współpracy "dłoń bożej łaski".
Doświadczenie takie wzbudza chęć zmiany nie ze względu na nagrodę, nie z lęku przed karą, a po prostu na pragnienie obecności z Kimś Kogo starasz się miłować.

Chcesz się naprawiać, bo wiesz, że Bóg tego chce, czynisz to, bo wiesz, że On to czyni swą łaską.

EDIT:
(tak tego doświadczam i tak mogę to opisać; w rzeczywistości ta praca nad sobą często jest żmudna, nieskuteczna, pełna upadków, cofnięć, grzechów)
Ostatnio zmieniony 2024-04-17, 14:26 przez sądzony, łącznie zmieniany 1 raz.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ