Dlaczego stałem się ateistą?

Rozmowy, które dotyczą osób niewierzących, osób które wątpią w istnienie Boga, którzy również mówią, że nie należy Bogu oddawać czci.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19235
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2647 times
Been thanked: 4665 times
Kontakt:

Re: Dlaczego stałem się ateistą?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-04-24, 17:43

marcin pisze: 2024-04-24, 16:31 Tu nie chodzi o realizacje Woli Boga samej w sobie, tylko o zrozumienie tej Woli Boga, a tym samym zrozumienie istoty i sensu naszego zycia.
Mozna by to porownac do zycia np. ptaka ktory potrafi latac, a z wlasnej woli czolga sie po ziemi jak waz, bo tak mu sie w glowie poprzewracalo.
Masz rację, ale myślę, że nie do końca.
Bowiem o realizacji woli Boga można mówić w dwu aspektach:
  • szerokim (czyli: Boga wolą jest to, byśmy miłowali, unikali grzechu itd). To jest wspólne dla nas wszystkich
  • indywidualnym o którym napisałeś (i tu pomocne jest słowo "powołanie" - nie tylko w odniesieniu do zawodu czy stanu, ale także różnych indywidualnych działań

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13865
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2032 times
Been thanked: 2216 times

Re: Dlaczego stałem się ateistą?

Post autor: sądzony » 2024-04-24, 18:29

Marek_Piotrowski pisze: 2024-04-24, 17:43 Bowiem o realizacji woli Boga można mówić w dwu aspektach:
  • szerokim (czyli: Boga wolą jest to, byśmy miłowali, unikali grzechu itd). To jest wspólne dla nas wszystkich
  • indywidualnym o którym napisałeś (i tu pomocne jest słowo "powołanie" - nie tylko w odniesieniu do zawodu czy stanu, ale także różnych indywidualnych działań
Czy chcesz powiedzieć, że Bóg powołuje nas indywidualnie do zawodu, stanu, działania, czynu, który ostatecznie może być przeciwny miłości?
Czy źle Cię zrozumiałem :-?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6090
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 464 times
Been thanked: 925 times

Re: Dlaczego stałem się ateistą?

Post autor: Albertus » 2024-04-24, 18:52

Aidan pisze: 2024-04-24, 17:01 Bóg jest często przedstawiany jako wojownik, który karze swoich wrogów z wielką surowością. Nakazuje Izraelitom również prowadzić wojny i niszczyć całe miasta.
Należy jednak pamiętać, że Stary Testament został napisany w czasach i kulturach bardzo odmiennych od naszych. W tamtych czasach ludzie żyli w ciągłym zagrożeniu ze strony wrogów i sił natury. Potrzebowali boga, który byłby potężny i mściwy, aby chronić ich przed krzywdą.
Istnieje kilka różnych sposobów interpretowania obrazów Boga w Starym Testamencie. Niektórzy teologowie twierdzą, że te obrazy odzwierciedlają ograniczoną ludzką rozumienie Boga w tamtych czasach.
W ST faktycznie Objawienie Boga było niepełne i w pewnym stopniu dostosowane do "zatwardziałości serc" Izraelitów jednak nie jest tak że obraz Boga w ST i w NT jest inny. Jest niepełnym ale nie inny.

I w ST i w NT Bóg jest potężny, niszczący i karzący swoich wrogów i równocześnie pełen miłości i miłosierdzia gotowy wybaczać grzesznikom jeśli się nawracają.

Trudno tego nie dostrzec po uważnym przeczytaniu Biblii.

Aidan
Przybysz
Przybysz
Posty: 21
Rejestracja: 24 kwie 2024
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Dlaczego stałem się ateistą?

Post autor: Aidan » 2024-04-24, 19:04

Albertus pisze: 2024-04-24, 18:52 W ST faktycznie Objawienie Boga było niepełne i w pewnym stopniu dostosowane do "zatwardziałości serc" Izraelitów jednak nie jest tak że obraz Boga w ST i w NT jest inny. Jest niepełnym ale nie inny.

I w ST i w NT Bóg jest potężny, niszczący i karzący swoich wrogów i równocześnie pełen miłości i miłosierdzia gotowy wybaczać grzesznikom jeśli się nawracają.

Trudno tego nie dostrzec po uważnym przeczytaniu Biblii.
Biblia jest zbiorem ksiąg napisanych przez różnych autorów na przestrzeni wieków. Nie jest to jednolity tekst o jednolitym obrazie Boga.
Ostatecznie każdy człowiek musi sam zdecydować, w jaki sposób rozumie Boga. Nie ma jednej, słusznej odpowiedzi.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6090
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 464 times
Been thanked: 925 times

Re: Dlaczego stałem się ateistą?

Post autor: Albertus » 2024-04-24, 19:09

Aidan pisze: 2024-04-24, 19:04
Albertus pisze: 2024-04-24, 18:52 W ST faktycznie Objawienie Boga było niepełne i w pewnym stopniu dostosowane do "zatwardziałości serc" Izraelitów jednak nie jest tak że obraz Boga w ST i w NT jest inny. Jest niepełnym ale nie inny.

I w ST i w NT Bóg jest potężny, niszczący i karzący swoich wrogów i równocześnie pełen miłości i miłosierdzia gotowy wybaczać grzesznikom jeśli się nawracają.

Trudno tego nie dostrzec po uważnym przeczytaniu Biblii.
Biblia jest zbiorem ksiąg napisanych przez różnych autorów na przestrzeni wieków. Nie jest to jednolity tekst o jednolitym obrazie Boga.
Ostatecznie każdy człowiek musi sam zdecydować, w jaki sposób rozumie Boga. Nie ma jednej, słusznej odpowiedzi.
Każdy rozumie jak umie ale Autorem Pisma Świętego jest Bóg. Używał do jego napisania różnych ludzi którzy w swoim stylu ale jednak, spisując te księgi, realizują wolę Boga który jest Panem historii.Pismo Święte jest elementem natchnionego przez Ducha Świętego Objawienia publicznego jakie dał nam Bóg.
Ostatnio zmieniony 2024-04-24, 19:10 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19235
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2647 times
Been thanked: 4665 times
Kontakt:

Re: Dlaczego stałem się ateistą?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-04-24, 19:52

sądzony pisze: 2024-04-24, 18:29
Marek_Piotrowski pisze: 2024-04-24, 17:43 Bowiem o realizacji woli Boga można mówić w dwu aspektach:
  • szerokim (czyli: Boga wolą jest to, byśmy miłowali, unikali grzechu itd). To jest wspólne dla nas wszystkich
  • indywidualnym o którym napisałeś (i tu pomocne jest słowo "powołanie" - nie tylko w odniesieniu do zawodu czy stanu, ale także różnych indywidualnych działań
Czy chcesz powiedzieć, że Bóg powołuje nas indywidualnie do zawodu, stanu, działania, czynu, który ostatecznie może być przeciwny miłości?
Czy źle Cię zrozumiałem :-?
DLaczego przeciwny? Wręcz przeciwnie. Tyle. że w różnych funkcjach.

Aidan
Przybysz
Przybysz
Posty: 21
Rejestracja: 24 kwie 2024
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Dlaczego stałem się ateistą?

Post autor: Aidan » 2024-04-24, 20:48

Albertus pisze: 2024-04-24, 19:09 Każdy rozumie jak umie ale Autorem Pisma Świętego jest Bóg. Używał do jego napisania różnych ludzi którzy w swoim stylu ale jednak, spisując te księgi, realizują wolę Boga który jest Panem historii.Pismo Święte jest elementem natchnionego przez Ducha Świętego Objawienia publicznego jakie dał nam Bóg.
Tak, masz rację. Tradycja Kościoła od wieków naucza o podwójnym autorstwie Pisma Świętego - boskim i ludzkim. To podkreśla zarówno boską inspirację Biblii, jak i rolę ludzi w jej powstaniu.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13865
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2032 times
Been thanked: 2216 times

Re: Dlaczego stałem się ateistą?

Post autor: sądzony » 2024-04-24, 21:43

Marek_Piotrowski pisze: 2024-04-24, 19:52 DLaczego przeciwny? Wręcz przeciwnie. Tyle. że w różnych funkcjach.
Z mojego punktu widzenie to nic nie zmienia, ale rozumiem.

Dodano po 6 minutach 18 sekundach:
Albertus pisze: 2024-04-24, 19:09 Pismo Święte jest elementem natchnionego przez Ducha Świętego Objawienia publicznego jakie dał nam Bóg.
Nie jestem teologiem ale czy Pismo Święte nie jest czasem natchnionym przez Ducha opisem Objawienia, którym jest Słowo Boże?
Samo Pismo Święte nie jest Objawieniem, ani jego elementem.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19235
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2647 times
Been thanked: 4665 times
Kontakt:

Re: Dlaczego stałem się ateistą?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-04-24, 21:52

sądzony pisze: 2024-04-24, 21:50
Marek_Piotrowski pisze: 2024-04-24, 19:52 DLaczego przeciwny? Wręcz przeciwnie. Tyle. że w różnych funkcjach.
Z mojego punktu widzenie to nic nie zmienia, ale rozumiem..
Teraz ja nie rozumiem...

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13865
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2032 times
Been thanked: 2216 times

Re: Dlaczego stałem się ateistą?

Post autor: sądzony » 2024-04-24, 22:04

Marek_Piotrowski pisze: 2024-04-24, 21:52 Teraz ja nie rozumiem...
Wychodzę z założenia, że w życiu najważniejsza jest relacja z Bogiem. Wierzę, że ta relacja jest miłością. Bez, mniejszego lub większego, doświadczenia Bożej miłości i nauki jej odwzajemnienia, bez Boga i modlitwy na pierwszym miejscu wszystkie nasze relacje, a dalej całe nasze życie będzie bardziej lub mniej miałkie.

Wydaje mi się zatem, że pierwsze powołanie człowieka to powołanie do świętości poprzez miłość. Fakt czy zrealizuję je jako mąż, ojciec, zakonnik, mechanik, projektant czy też w jakimkolwiek czynie jest sprawą raczej drugorzędną.

Kiedyś abp. Ryś na pytanie jak odróżnić zamiar, marzenie od powołania, odpowiedział, że "powołanie się realizuje", w sensie, że ono się wypełnia. Ja dodałbym jeszcze, że się rozwija oraz, że (pomimo błędów i grzechów) niesie dobro.

Nie wiem jak to napisać, by zostać właściwie zrozumianym. Powołanie indywidualne jest jakoby odnajdywaniem Bożego Miłosierdzia, rozwijaniem relacji z Bogiem, zbliżaniem się do Niego, budowaniem więzi oraz czynieniem dobra w sytuacji, w której jesteś.

To nie my wypełniamy powołanie, a odnajdujemy je często w krzyżu życia.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6090
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 464 times
Been thanked: 925 times

Re: Dlaczego stałem się ateistą?

Post autor: Albertus » 2024-04-24, 22:33

sądzony pisze: 2024-04-24, 21:50
Albertus pisze: 2024-04-24, 19:09 Pismo Święte jest elementem natchnionego przez Ducha Świętego Objawienia publicznego jakie dał nam Bóg.
Nie jestem teologiem ale czy Pismo Święte nie jest czasem natchnionym przez Ducha opisem Objawienia, którym jest Słowo Boże?
Samo Pismo Święte nie jest Objawieniem, ani jego elementem.
Myślę że bardzo dobrze o tym mówi Katechizm KK:


101 Bóg, zstępując w swej dobroci, by objawić się ludziom, przemawia do nich ludzkimi słowami: "Słowa Boże, wyrażone językami ludzkimi, upodobniły się do mowy ludzkiej, jak niegdyś Słowo Ojca Przedwiecznego, przyjąwszy słabe ciało ludzkie, upodobniło się do ludzi" 68.

102 Przez wszystkie słowa Pisma świętego Bóg wypowiada tylko jedno Słowo, swoje jedyne Słowo, w którym wypowiada się cały 69:

Pamiętajcie, że to samo Słowo Boże rozciąga się na wszystkie księgi, że to samo Słowo rozbrzmiewa na ustach wszystkich świętych pisarzy. To Słowo, które było na początku u Boga, nie potrzebuje sylab, ponieważ nie jest zależne od czasu 70.

103 Z tego powodu Kościół zawsze czcił Pismo święte, podobnie jak czci Ciało Pana. Nie przestaje ukazywać wiernym Chleba życia branego ze stołu Słowa Bożego i Ciała Chrystusa 71.

104 W Piśmie świętym Kościół nieustannie znajduje swój pokarm i swoją moc 72, ponieważ przyjmuje w nim nie tylko słowo ludzkie, ale to, czym jest ono rzeczywiście: Słowo Boże 73 . "W księgach świętych Ojciec, który jest w niebie, spotyka się miłościwie ze swymi dziećmi i prowadzi z nimi rozmowę" 74.

II. Natchnienie i prawda Pisma świętego

105 Bóg jest Autorem Pisma świętego. "Prawdy przez Boga objawione, które są zawarte i wyrażone w Piśmie świętym, spisane zostały pod natchnieniem Ducha Świętego.
Święta Matka Kościół uważa, na podstawie wiary apostolskiej, księgi tak Starego, jak Nowego Testamentu w całości, ze wszystkimi ich częściami za święte i kanoniczne, dlatego że, spisane pod natchnieniem Ducha Świętego, Boga mają za Autora i jako takie zostały Kościołowi przekazane" 75.

106 Bóg natchnął ludzkich autorów ksiąg świętych. "Do sporządzenia ksiąg świętych Bóg wybrał ludzi, którymi posłużył się jako używającymi swoich zdolności i sił, by dzięki Jego działaniu w nich i przez nich oni sami jako prawdziwi autorzy przekazali na piśmie to wszystko, i tylko to, czego On chciał" 76.

107 Księgi natchnione nauczają prawdy. "Ponieważ wszystko, co twierdzą autorzy natchnieni, czyli hagiografowie, powinno być uważane za stwierdzone przez Ducha Świętego, należy zatem uznawać, że księgi biblijne w sposób pewny, wiernie i bez błędu uczą prawdy, jaka z woli Bożej miała być przez Pismo święte utrwalona dla naszego zbawienia" 77.

marcin
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 715
Rejestracja: 3 lut 2024
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 112 times
Been thanked: 69 times

Re: Dlaczego stałem się ateistą?

Post autor: marcin » 2024-04-24, 23:24

Nie bardzo rozumiem na czym sie rozwodzicie.
Wiem tylko ze Pisma i ich rozumienie, wypelnianie jest droga powrotna do Boga, a tym samym do stanu Pojednania z Bogiem i w duzym stopniu powrotu do stanu z przed grzechu pierworodnego.
Nie wiem czy rozumiecie czym byl ten stan i kim- jaki byl czlowiek w tym stanie jednosci z Bogiem.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15056
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4239 times
Been thanked: 2968 times
Kontakt:

Re: Dlaczego stałem się ateistą?

Post autor: Dezerter » 2024-04-24, 23:37

Dlaczego stałem się ateistą? - bo wszyscy na forum chrześcijańskim, w każdym wątku robią offtopy :p
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Dlaczego stałem się ateistą?

Post autor: Arek » 2024-04-24, 23:50

Czy to grzech?
Jezus Chrystus jest moim Królem.

marcin
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 715
Rejestracja: 3 lut 2024
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 112 times
Been thanked: 69 times

Re: Dlaczego stałem się ateistą?

Post autor: marcin » 2024-04-25, 00:44

Arek pisze: 2024-04-24, 23:50Czy to grzech?
Bycie ateista, czy robienie offtopow?

Zablokowany

Wróć do „Ateizm, agnostycyzm, deizm”