Pytanie o ksiązke.

Jesteś nowy/a na forum? Tutaj możesz się z nami przywitać i siebie nam przedstawić.
ODPOWIEDZ
Jako321
Przybysz
Przybysz
Posty: 2
Rejestracja: 25 kwie 2024
Been thanked: 1 time

Pytanie o ksiązke.

Post autor: Jako321 » 2024-04-25, 15:20

Otóż, tak w skrócie, od ok. 2 lat zmagam się z lękami,nerwicą i doszły do tego ataki paniki, korzystam z terapi u psychologa i jestem, na dobrej drodze,aby z tego wyjść, choć jest to bardzo mozolna praca ;/
Bardzo pomaga mi skupianie sie na tu i teraz (moję lęki głownie sa spowodowane lękiem o przyszłość), zainteresowałem się postacia Eckharta Tolle, który napisał chyba jedną z najbardziej znanych ksiązek ,,Potęga teraźniejszośći,, Sednem tej książki jest aby skupiać się na tej chwili, która jest, nie wybiegac w przyszlosc i przeszlosc, Eckhart w tej ksiązce odwołuje sie do hinduizmu,buddyzmu, chrzescijanstwa... Sam popiera słowa Jezusa, który sam o tym mówił, aby tak żyć, on sam(Eckhart) nie identyfikuje się z żadną religią, chce pokazać podobieństwa które tam występują. Nareszcie pytanie: Czy nie będzie grzechem czytanie tej ksiązki, interesowanie sie postacią Eckharta Tolle, praktykowanie uważności? Mi osobicie sie wydaje, ze moze mnie to jeszcze bardziej przybliżyć do Boga, ale chciałbym poznać Waszą opinie. Pozdrawiam Jacek :D

Aidan
Przybysz
Przybysz
Posty: 21
Rejestracja: 24 kwie 2024
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Pytanie o ksiązke.

Post autor: Aidan » 2024-04-25, 15:55

Nie ma nic złego w czytaniu książki Eckharta Tolle "Potęga teraźniejszości" lub w interesowaniu się jego naukami. Chociaż Tolle czerpie inspirację z różnych religii, nie identyfikuje się z żadną konkretną religią i jego przesłanie koncentruje się na uniwersalnych zasadach uważności i życia w teraźniejszości.

Pamiętaj, że nie ma jednej „słusznej” odpowiedzi na to pytanie. Najważniejsze jest, aby postępować zgodnie z tym, co podpowiada Ci Twoje sumienie i co przynosi Ci pokój i uzdrowienie.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1427
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 554 times
Been thanked: 793 times

Re: Pytanie o ksiązke.

Post autor: AdamS. » 2024-04-25, 15:55

Jako321 pisze: 2024-04-25, 15:20 Czy nie będzie grzechem czytanie tej ksiązki, interesowanie sie postacią Eckharta Tolle, praktykowanie uważności? Mi osobicie sie wydaje, ze moze mnie to jeszcze bardziej przybliżyć do Boga, ale chciałbym poznać Waszą opinie. Pozdrawiam Jacek :D
Samo czytanie takiej książki grzechem nie jest. Pytanie, co z tą wiedzą później uczynisz - czy będziesz chciał samowładnie panować nad swoją psychiką, odchodząc od chrześcijańskiej postawy zawierzenia Bogu? Czy też wręcz odwrotnie - skoncentrowanie się na chwili obecnej doprowadzi Cię do uwielbienia w tej chwili Jezusa, naszego Pana, który wskazywał na lilie i ptaki, jako przykład zawierzenia w teraźniejszości?

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15082
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4242 times
Been thanked: 2973 times
Kontakt:

Re: Pytanie o ksiązke.

Post autor: Dezerter » 2024-04-25, 19:03

Jako321 pisze: 2024-04-25, 15:20 Otóż, tak w skrócie, od ok. 2 lat zmagam się z lękami,nerwicą i doszły do tego ataki paniki, korzystam z terapi u psychologa i jestem, na dobrej drodze,aby z tego wyjść, choć jest to bardzo mozolna praca ;/
Bardzo pomaga mi skupianie sie na tu i teraz (moję lęki głownie sa spowodowane lękiem o przyszłość), zainteresowałem się postacia Eckharta Tolle, który napisał chyba jedną z najbardziej znanych ksiązek ,,Potęga teraźniejszośći,, Sednem tej książki jest aby skupiać się na tej chwili, która jest, nie wybiegac w przyszlosc i przeszlosc, Eckhart w tej ksiązce odwołuje sie do hinduizmu,buddyzmu, chrzescijanstwa... Sam popiera słowa Jezusa, który sam o tym mówił, aby tak żyć, on sam(Eckhart) nie identyfikuje się z żadną religią, chce pokazać podobieństwa które tam występują. Nareszcie pytanie: Czy nie będzie grzechem czytanie tej ksiązki, interesowanie sie postacią Eckharta Tolle, praktykowanie uważności? Mi osobicie sie wydaje, ze moze mnie to jeszcze bardziej przybliżyć do Boga, ale chciałbym poznać Waszą opinie. Pozdrawiam Jacek :D
Miło cię widzieć Jacku na forum
dobry kierunek wybrałeś by być tu i teraz a ważność jest bardzo dobrą i potrzebną cechą dla każdego człowieka
Polecam medytację chrześcijańska, adorację czy kontemplacje
czytanie książki na pewno nie będzie grzechem :)
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Jako321
Przybysz
Przybysz
Posty: 2
Rejestracja: 25 kwie 2024
Been thanked: 1 time

Re: Pytanie o ksiązke.

Post autor: Jako321 » 2024-04-25, 21:26

Dziękuje Panowie za odpowiedź :D

ODPOWIEDZ