Ogólne dyskusje biblijne

Ważne wydarzenia biblijne dla chrześcijan i żydów. Niewola egipska, narodziny i śmierć Jezusa, zmartwychwstanie, itp
Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19695
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 6605 times
Been thanked: 4000 times
Kontakt:

Re: Ogólne dyskusje biblijne

Post autor: Dezerter » 2025-10-08, 21:18

Prosze o uzupełnianie na bieżąco mojego działu Studium Dziejów Apostolskich - pisze serio
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
abi
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 8486
Rejestracja: 3 mar 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1258 times
Been thanked: 2121 times

Re: Ogólne dyskusje biblijne

Post autor: abi » 2025-10-11, 15:00

Dezerter pisze: 2025-10-08, 21:18 Prosze o uzupełnianie na bieżąco mojego działu Studium Dziejów Apostolskich - pisze serio
po głębokim namyśle ...bardzo mi schlebia ta propozycja, ale jednak nie :)
ta księga nie jest zapisem historycznym "jak to było na początku we wczesnym kościele", nie jest historią chrześcijaństwa
- a ja w swoim prostackim rozumieniu tak właśnie ją czytam -
lecz ma (że zacytuję mądrych) funkcje katechetyczne, ewangelizacyjne i kerygmatyczne
koniec cytatu
דַּיֵּנוּ‎

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 8695
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 685 times
Been thanked: 1315 times

Re: Ogólne dyskusje biblijne

Post autor: Albertus » 2025-10-11, 17:33

abi pisze: 2025-10-11, 15:00
Dezerter pisze: 2025-10-08, 21:18 Prosze o uzupełnianie na bieżąco mojego działu Studium Dziejów Apostolskich - pisze serio
po głębokim namyśle ...bardzo mi schlebia ta propozycja, ale jednak nie :)
ta księga nie jest zapisem historycznym "jak to było na początku we wczesnym kościele", nie jest historią chrześcijaństwa
- a ja w swoim prostackim rozumieniu tak właśnie ją czytam -
lecz ma (że zacytuję mądrych) funkcje katechetyczne, ewangelizacyjne i kerygmatyczne
koniec cytatu
Zaciekawiłaś mnie. Skąd pogląd że Dzieje Apostolskie to nie jest zapis historyczny?

Oczywiście trudno się nie zgodzić ze nie jest to historia chrześcijaństwa ale jak najbardziej jest to ,wyrywkowy co prawda i fragmentaryczny, zapis tego jak to było na początku w wczesnym Kościele.

I jako taki ma funkcje katechetyczne, ewangelizacyjne i kerygmatyczne.
Ostatnio zmieniony 2025-10-11, 17:33 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 21725
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2942 times
Been thanked: 3266 times

Re: Ogólne dyskusje biblijne

Post autor: sądzony » 2025-10-11, 18:01

Słyszałem, że istnieje hipoteza, że dekalog, który jest opisany w Biblii jako dany Mojżeszowi podczas przymierza na Górze Synaj powstał tak naprawdę dożo później, a Pismo zostało w ten sposób zredagowane. Czy to może być prawdą i jeżeli tak to czy można to rozumieć w sposób w jaki opisałem poniżej?

Tak sobie jeszcze pomyślałem odnośnie dekalogu Mojżesza. Bóg Objawiał Się człowiekowi, który układał to pierwotnie w ustną opowieść, następnie spisywał, a ostatecznie redagował. Bóg Objawia się człowiekowi, czyli przekazuje, „pisze” Słowo Boże, które jednocześnie w tym samym czasie słuchane, czytane. Bóg wie, że w I-szym rozdziale opowieści człowiek nie jest w stanie przyjąć Prawa, dlatego noszenie arki przymierza jest symbolicznym noszeniem znaku Obecności Bożej, które dopiero na pewnym etapie np. w rozdziale XI, gdy człowiek jest już gotowy zostaje odczytany. Czyli Mojżesz w sensie duchowym otrzymał w przymierzu dekalog, który jednak „ucieleśnił się” w Prawo w dużo późniejszym czasie. Gdy redaktorzy Pisma Świętego to rozeznali, rozczytali postanowili, za sprawą Ducha, zgodnie z wolą bożą, umieścić tekst już w momencie spotkania Mojżesza z Bogiem na Górze Synaj.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Arek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6374
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 608 times
Been thanked: 677 times

Re: Ogólne dyskusje biblijne

Post autor: Arek » 2025-10-11, 18:19

abi pisze: 2025-10-11, 15:00
Dezerter pisze: 2025-10-08, 21:18 Prosze o uzupełnianie na bieżąco mojego działu Studium Dziejów Apostolskich - pisze serio
po głębokim namyśle ...bardzo mi schlebia ta propozycja, ale jednak nie :)
ta księga nie jest zapisem historycznym "jak to było na początku we wczesnym kościele", nie jest historią chrześcijaństwa
- a ja w swoim prostackim rozumieniu tak właśnie ją czytam -
lecz ma (że zacytuję mądrych) funkcje katechetyczne, ewangelizacyjne i kerygmatyczne
koniec cytatu
...w protestanckim rozumieniu tak właśnie ją czytasz. Czy mądrych słuchasz? Widzimy i w konsekwencji zobaczymy. Kościół Katolicki tłumaczy Biblię prawidłowo.
Jezus Chrystus jest moim Królem.
https://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=286
---------------------------------------------------
✝️ ⛪ 📜 🦁 🐟 🍞 🐏 🍇
---------------------------------------------------

Awatar użytkownika
abi
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 8486
Rejestracja: 3 mar 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1258 times
Been thanked: 2121 times

Re: Ogólne dyskusje biblijne

Post autor: abi » 2025-10-11, 18:36

i już żałuję że się odezwałam
koniec tematu z mojej strony
דַּיֵּנוּ‎

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 21725
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2942 times
Been thanked: 3266 times

Re: Ogólne dyskusje biblijne

Post autor: sądzony » 2025-10-11, 18:42

abi pisze: 2025-10-11, 18:36 i już żałuję że się odezwałam
koniec tematu z mojej strony
Się przejmujesz. Daruj ;)
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
abi
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 8486
Rejestracja: 3 mar 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1258 times
Been thanked: 2121 times

Re: Ogólne dyskusje biblijne

Post autor: abi » 2025-10-21, 17:43

to jeszcze powiem że póki co że największym zaskoczeniem dla mnie jest uświadomienie że obie frakcje wspólnoty jerozolimskiej są żydowskie

Dodano po 2 minutach 6 sekundach:
Wówczas, gdy liczba uczniów wzrastała, zaczęli helleniści szemrać przeciwko Hebrajczykom, że przy codziennym rozdawaniu jałmużny zaniedbywano ich wdowy
Ostatnio zmieniony 2025-10-21, 17:46 przez abi, łącznie zmieniany 1 raz.
דַּיֵּנוּ‎

Awatar użytkownika
abi
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 8486
Rejestracja: 3 mar 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1258 times
Been thanked: 2121 times

Re: Ogólne dyskusje biblijne

Post autor: abi » 2025-10-26, 18:15

i jeszcze bardziej zaskakujące



Obrazek
דַּיֵּנוּ‎

Awatar użytkownika
abi
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 8486
Rejestracja: 3 mar 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1258 times
Been thanked: 2121 times

Re: Ogólne dyskusje biblijne

Post autor: abi » 2026-05-02, 10:18

24 kwietnia 2026r. Garrick Allen ogłasza że jego zespół odzyskał 42 zaginione strony Kodeksu H

Obrazek

codexh.arts.gla.ac.uk
דַּיֵּנוּ‎

Awatar użytkownika
chicku
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1016
Rejestracja: 18 kwie 2025
Lokalizacja: Podkarpacie
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 230 times
Been thanked: 190 times

Re: Ogólne dyskusje biblijne

Post autor: chicku » 2026-05-02, 22:46

abi pisze: 2025-10-21, 17:45 to jeszcze powiem że póki co że największym zaskoczeniem dla mnie jest uświadomienie że obie frakcje wspólnoty jerozolimskiej są żydowskie

Dodano po 2 minutach 6 sekundach:
Wówczas, gdy liczba uczniów wzrastała, zaczęli helleniści szemrać przeciwko Hebrajczykom, że przy codziennym rozdawaniu jałmużny zaniedbywano ich wdowy
akurat to dzisiejsze (niedzielne) 1 czytanie :) Skad pomysł, żę obie frakcje były żydowskie, skoro z tego wynika, że w części byli to Grecy?
שְׁמַע יִשְׂרָאֵל יְהוָה אֱלֹהֵינוּ יְהוָה ׀ אֶחָד

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 8695
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 685 times
Been thanked: 1315 times

Re: Ogólne dyskusje biblijne

Post autor: Albertus » 2026-05-02, 22:49

chicku pisze: 2026-05-02, 22:46
abi pisze: 2025-10-21, 17:45 to jeszcze powiem że póki co że największym zaskoczeniem dla mnie jest uświadomienie że obie frakcje wspólnoty jerozolimskiej są żydowskie

Dodano po 2 minutach 6 sekundach:
Wówczas, gdy liczba uczniów wzrastała, zaczęli helleniści szemrać przeciwko Hebrajczykom, że przy codziennym rozdawaniu jałmużny zaniedbywano ich wdowy
akurat to dzisiejsze (niedzielne) 1 czytanie :) Skad pomysł, żę obie frakcje były żydowskie, skoro z tego wynika, że w części byli to Grecy?
Helleniści to nie Grecy. To żydowscy członkowie greckojęzycznej diaspory którzy osiedlili się w Jerozolimie.

Przyjęcie poganina Korneliusza do Kościoła to czas późniejszy opisany w rozdziale 10. Dziejów Apostolskich.
Ostatnio zmieniony 2026-05-02, 22:52 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
pacyfik
Gaduła
Gaduła
Posty: 826
Rejestracja: 23 lut 2026
Ostrzeżenia: 1
Lokalizacja: Berea
Has thanked: 135 times
Been thanked: 124 times

Re: Ogólne dyskusje biblijne

Post autor: pacyfik » 2026-05-02, 22:50

chicku pisze: 2026-05-02, 22:46
abi pisze: 2025-10-21, 17:45 to jeszcze powiem że póki co że największym zaskoczeniem dla mnie jest uświadomienie że obie frakcje wspólnoty jerozolimskiej są żydowskie

Dodano po 2 minutach 6 sekundach:
Wówczas, gdy liczba uczniów wzrastała, zaczęli helleniści szemrać przeciwko Hebrajczykom, że przy codziennym rozdawaniu jałmużny zaniedbywano ich wdowy
akurat to dzisiejsze (niedzielne) 1 czytanie :) Skad pomysł, żę obie frakcje były żydowskie, skoro z tego wynika, że w części byli to Grecy?
Byli to wierzący w Boga Biblii ludzie spoza Judei - z diaspory, z terenu cesarstwa rzymskiego.
Którzy pielgrzymowali do Jerozolimy do świątyni.
Żydzi z Judei podobno traktowali ich jako takich "Żydów drugiej kategorii".

"Grecy/helleniści to było takie ogólne określenie na nie-żydów.

Przypis do Biblii EIB:
Helleniści: Żydzi spoza ziem Izraela, którzy w jakimś stopniu przyjęli grecką myśl, zwyczaje, styl życia i język. Ich głównym ośrodkiem była Aleksandria w Egipcie.
Ostatnio zmieniony 2026-05-02, 22:55 przez pacyfik, łącznie zmieniany 3 razy.
Poszukiwacz perły Berejczyk
"bo u Ciebie jest źródło życia"Ps 36,10🕯
Prawda zwycięża • Pravda vítězí — Jan Hus
Analiza treści, wolność pytań, swoboda poszukiwań.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 8695
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 685 times
Been thanked: 1315 times

Re: Ogólne dyskusje biblijne

Post autor: Albertus » 2026-05-02, 22:54

pacyfik pisze: 2026-05-02, 22:50
chicku pisze: 2026-05-02, 22:46
abi pisze: 2025-10-21, 17:45 to jeszcze powiem że póki co że największym zaskoczeniem dla mnie jest uświadomienie że obie frakcje wspólnoty jerozolimskiej są żydowskie

Dodano po 2 minutach 6 sekundach:
Wówczas, gdy liczba uczniów wzrastała, zaczęli helleniści szemrać przeciwko Hebrajczykom, że przy codziennym rozdawaniu jałmużny zaniedbywano ich wdowy
akurat to dzisiejsze (niedzielne) 1 czytanie :) Skad pomysł, żę obie frakcje były żydowskie, skoro z tego wynika, że w części byli to Grecy?
Byli to wierzący w Boga Biblii ludzie spoza Judei - z diaspory, z terenu cesarstwa rzymskiego.
Którzy pielgrzymowali do Jerozolimy do świątyni.
Żydzi z Judei podobno traktowali ich jako takich "Żydów drugiej kategorii".

"Grecy/helleniści to było takie ogólne określenie na nie-żydów.
Ci Helleniści byli żydami. Obrzezanymi i przestrzegającymi Prawa mojżeszowego.

Awatar użytkownika
pacyfik
Gaduła
Gaduła
Posty: 826
Rejestracja: 23 lut 2026
Ostrzeżenia: 1
Lokalizacja: Berea
Has thanked: 135 times
Been thanked: 124 times

Re: Ogólne dyskusje biblijne

Post autor: pacyfik » 2026-05-02, 22:56

Albertus pisze: 2026-05-02, 22:54
pacyfik pisze: 2026-05-02, 22:50
chicku pisze: 2026-05-02, 22:46
abi pisze: 2025-10-21, 17:45 to jeszcze powiem że póki co że największym zaskoczeniem dla mnie jest uświadomienie że obie frakcje wspólnoty jerozolimskiej są żydowskie

Dodano po 2 minutach 6 sekundach:
Wówczas, gdy liczba uczniów wzrastała, zaczęli helleniści szemrać przeciwko Hebrajczykom, że przy codziennym rozdawaniu jałmużny zaniedbywano ich wdowy
akurat to dzisiejsze (niedzielne) 1 czytanie :) Skad pomysł, żę obie frakcje były żydowskie, skoro z tego wynika, że w części byli to Grecy?
Byli to wierzący w Boga Biblii ludzie spoza Judei - z diaspory, z terenu cesarstwa rzymskiego.
Którzy pielgrzymowali do Jerozolimy do świątyni.
Żydzi z Judei podobno traktowali ich jako takich "Żydów drugiej kategorii".

"Grecy/helleniści to było takie ogólne określenie na nie-żydów.
Ci Helleniści byli żydami. Obrzezanymi i przestrzegającymi Prawa mojżeszowego.
Tak. Chodziło mi o to, że nie byli Żydami w sensie mieszkańcami Judei.
Poszukiwacz perły Berejczyk
"bo u Ciebie jest źródło życia"Ps 36,10🕯
Prawda zwycięża • Pravda vítězí — Jan Hus
Analiza treści, wolność pytań, swoboda poszukiwań.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Forum biblijne, wydarzenia biblijne”