Ogólne dyskusje biblijne
- Dezerter
- Legendarny komentator

- Posty: 19695
- Rejestracja: 24 sie 2015
- Lokalizacja: Inowrocław
- Has thanked: 6605 times
- Been thanked: 4000 times
- Kontakt:
Re: Ogólne dyskusje biblijne
Prosze o uzupełnianie na bieżąco mojego działu Studium Dziejów Apostolskich - pisze serio
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.
- abi
- Złoty mówca

- Posty: 8486
- Rejestracja: 3 mar 2021
- Wyznanie: Katolicyzm
- Has thanked: 1258 times
- Been thanked: 2121 times
Re: Ogólne dyskusje biblijne
po głębokim namyśle ...bardzo mi schlebia ta propozycja, ale jednak nie
ta księga nie jest zapisem historycznym "jak to było na początku we wczesnym kościele", nie jest historią chrześcijaństwa
- a ja w swoim prostackim rozumieniu tak właśnie ją czytam -
lecz ma (że zacytuję mądrych) funkcje katechetyczne, ewangelizacyjne i kerygmatyczne
koniec cytatu
דַּיֵּנוּ
-
Albertus
- Złoty mówca

- Posty: 8695
- Rejestracja: 12 mar 2016
- Wyznanie: Katolicyzm
- Has thanked: 685 times
- Been thanked: 1315 times
Re: Ogólne dyskusje biblijne
Zaciekawiłaś mnie. Skąd pogląd że Dzieje Apostolskie to nie jest zapis historyczny?abi pisze: ↑2025-10-11, 15:00po głębokim namyśle ...bardzo mi schlebia ta propozycja, ale jednak nie
ta księga nie jest zapisem historycznym "jak to było na początku we wczesnym kościele", nie jest historią chrześcijaństwa
- a ja w swoim prostackim rozumieniu tak właśnie ją czytam -
lecz ma (że zacytuję mądrych) funkcje katechetyczne, ewangelizacyjne i kerygmatyczne
koniec cytatu
Oczywiście trudno się nie zgodzić ze nie jest to historia chrześcijaństwa ale jak najbardziej jest to ,wyrywkowy co prawda i fragmentaryczny, zapis tego jak to było na początku w wczesnym Kościele.
I jako taki ma funkcje katechetyczne, ewangelizacyjne i kerygmatyczne.
Ostatnio zmieniony 2025-10-11, 17:33 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.
- sądzony
- Legendarny komentator

- Posty: 21725
- Rejestracja: 20 lut 2020
- Lokalizacja: zachodniopomorskie
- Wyznanie: Chrześcijanin
- Has thanked: 2942 times
- Been thanked: 3266 times
Re: Ogólne dyskusje biblijne
Słyszałem, że istnieje hipoteza, że dekalog, który jest opisany w Biblii jako dany Mojżeszowi podczas przymierza na Górze Synaj powstał tak naprawdę dożo później, a Pismo zostało w ten sposób zredagowane. Czy to może być prawdą i jeżeli tak to czy można to rozumieć w sposób w jaki opisałem poniżej?
Tak sobie jeszcze pomyślałem odnośnie dekalogu Mojżesza. Bóg Objawiał Się człowiekowi, który układał to pierwotnie w ustną opowieść, następnie spisywał, a ostatecznie redagował. Bóg Objawia się człowiekowi, czyli przekazuje, „pisze” Słowo Boże, które jednocześnie w tym samym czasie słuchane, czytane. Bóg wie, że w I-szym rozdziale opowieści człowiek nie jest w stanie przyjąć Prawa, dlatego noszenie arki przymierza jest symbolicznym noszeniem znaku Obecności Bożej, które dopiero na pewnym etapie np. w rozdziale XI, gdy człowiek jest już gotowy zostaje odczytany. Czyli Mojżesz w sensie duchowym otrzymał w przymierzu dekalog, który jednak „ucieleśnił się” w Prawo w dużo późniejszym czasie. Gdy redaktorzy Pisma Świętego to rozeznali, rozczytali postanowili, za sprawą Ducha, zgodnie z wolą bożą, umieścić tekst już w momencie spotkania Mojżesza z Bogiem na Górze Synaj.
Tak sobie jeszcze pomyślałem odnośnie dekalogu Mojżesza. Bóg Objawiał Się człowiekowi, który układał to pierwotnie w ustną opowieść, następnie spisywał, a ostatecznie redagował. Bóg Objawia się człowiekowi, czyli przekazuje, „pisze” Słowo Boże, które jednocześnie w tym samym czasie słuchane, czytane. Bóg wie, że w I-szym rozdziale opowieści człowiek nie jest w stanie przyjąć Prawa, dlatego noszenie arki przymierza jest symbolicznym noszeniem znaku Obecności Bożej, które dopiero na pewnym etapie np. w rozdziale XI, gdy człowiek jest już gotowy zostaje odczytany. Czyli Mojżesz w sensie duchowym otrzymał w przymierzu dekalog, który jednak „ucieleśnił się” w Prawo w dużo późniejszym czasie. Gdy redaktorzy Pisma Świętego to rozeznali, rozczytali postanowili, za sprawą Ducha, zgodnie z wolą bożą, umieścić tekst już w momencie spotkania Mojżesza z Bogiem na Górze Synaj.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20
- Arek
- Złoty mówca

- Posty: 6374
- Rejestracja: 29 sie 2022
- Wyznanie: Katolicyzm
- Has thanked: 608 times
- Been thanked: 677 times
Re: Ogólne dyskusje biblijne
...w protestanckim rozumieniu tak właśnie ją czytasz. Czy mądrych słuchasz? Widzimy i w konsekwencji zobaczymy. Kościół Katolicki tłumaczy Biblię prawidłowo.abi pisze: ↑2025-10-11, 15:00po głębokim namyśle ...bardzo mi schlebia ta propozycja, ale jednak nie
ta księga nie jest zapisem historycznym "jak to było na początku we wczesnym kościele", nie jest historią chrześcijaństwa
- a ja w swoim prostackim rozumieniu tak właśnie ją czytam -
lecz ma (że zacytuję mądrych) funkcje katechetyczne, ewangelizacyjne i kerygmatyczne
koniec cytatu
Jezus Chrystus jest moim Królem.
https://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=286
---------------------------------------------------

---------------------------------------------------
https://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=286
---------------------------------------------------
---------------------------------------------------
- abi
- Złoty mówca

- Posty: 8486
- Rejestracja: 3 mar 2021
- Wyznanie: Katolicyzm
- Has thanked: 1258 times
- Been thanked: 2121 times
- sądzony
- Legendarny komentator

- Posty: 21725
- Rejestracja: 20 lut 2020
- Lokalizacja: zachodniopomorskie
- Wyznanie: Chrześcijanin
- Has thanked: 2942 times
- Been thanked: 3266 times
Re: Ogólne dyskusje biblijne
Się przejmujesz. Daruj
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20
- abi
- Złoty mówca

- Posty: 8486
- Rejestracja: 3 mar 2021
- Wyznanie: Katolicyzm
- Has thanked: 1258 times
- Been thanked: 2121 times
Re: Ogólne dyskusje biblijne
to jeszcze powiem że póki co że największym zaskoczeniem dla mnie jest uświadomienie że obie frakcje wspólnoty jerozolimskiej są żydowskie
Dodano po 2 minutach 6 sekundach:
Wówczas, gdy liczba uczniów wzrastała, zaczęli helleniści szemrać przeciwko Hebrajczykom, że przy codziennym rozdawaniu jałmużny zaniedbywano ich wdowy
Dodano po 2 minutach 6 sekundach:
Wówczas, gdy liczba uczniów wzrastała, zaczęli helleniści szemrać przeciwko Hebrajczykom, że przy codziennym rozdawaniu jałmużny zaniedbywano ich wdowy
Ostatnio zmieniony 2025-10-21, 17:46 przez abi, łącznie zmieniany 1 raz.
דַּיֵּנוּ
- abi
- Złoty mówca

- Posty: 8486
- Rejestracja: 3 mar 2021
- Wyznanie: Katolicyzm
- Has thanked: 1258 times
- Been thanked: 2121 times
- abi
- Złoty mówca

- Posty: 8486
- Rejestracja: 3 mar 2021
- Wyznanie: Katolicyzm
- Has thanked: 1258 times
- Been thanked: 2121 times
Re: Ogólne dyskusje biblijne
24 kwietnia 2026r. Garrick Allen ogłasza że jego zespół odzyskał 42 zaginione strony Kodeksu H

codexh.arts.gla.ac.uk

codexh.arts.gla.ac.uk
דַּיֵּנוּ
- chicku
- Super gaduła

- Posty: 1016
- Rejestracja: 18 kwie 2025
- Lokalizacja: Podkarpacie
- Wyznanie: Katolicyzm
- Has thanked: 230 times
- Been thanked: 190 times
Re: Ogólne dyskusje biblijne
akurat to dzisiejsze (niedzielne) 1 czytanieabi pisze: ↑2025-10-21, 17:45 to jeszcze powiem że póki co że największym zaskoczeniem dla mnie jest uświadomienie że obie frakcje wspólnoty jerozolimskiej są żydowskie
Dodano po 2 minutach 6 sekundach:
Wówczas, gdy liczba uczniów wzrastała, zaczęli helleniści szemrać przeciwko Hebrajczykom, że przy codziennym rozdawaniu jałmużny zaniedbywano ich wdowy
שְׁמַע יִשְׂרָאֵל יְהוָה אֱלֹהֵינוּ יְהוָה ׀ אֶחָד
-
Albertus
- Złoty mówca

- Posty: 8695
- Rejestracja: 12 mar 2016
- Wyznanie: Katolicyzm
- Has thanked: 685 times
- Been thanked: 1315 times
Re: Ogólne dyskusje biblijne
Helleniści to nie Grecy. To żydowscy członkowie greckojęzycznej diaspory którzy osiedlili się w Jerozolimie.chicku pisze: ↑2026-05-02, 22:46akurat to dzisiejsze (niedzielne) 1 czytanieabi pisze: ↑2025-10-21, 17:45 to jeszcze powiem że póki co że największym zaskoczeniem dla mnie jest uświadomienie że obie frakcje wspólnoty jerozolimskiej są żydowskie
Dodano po 2 minutach 6 sekundach:
Wówczas, gdy liczba uczniów wzrastała, zaczęli helleniści szemrać przeciwko Hebrajczykom, że przy codziennym rozdawaniu jałmużny zaniedbywano ich wdowySkad pomysł, żę obie frakcje były żydowskie, skoro z tego wynika, że w części byli to Grecy?
Przyjęcie poganina Korneliusza do Kościoła to czas późniejszy opisany w rozdziale 10. Dziejów Apostolskich.
Ostatnio zmieniony 2026-05-02, 22:52 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.
- pacyfik
- Gaduła

- Posty: 826
- Rejestracja: 23 lut 2026
- Ostrzeżenia: 1
- Lokalizacja: Berea
- Has thanked: 135 times
- Been thanked: 124 times
Re: Ogólne dyskusje biblijne
Byli to wierzący w Boga Biblii ludzie spoza Judei - z diaspory, z terenu cesarstwa rzymskiego.chicku pisze: ↑2026-05-02, 22:46akurat to dzisiejsze (niedzielne) 1 czytanieabi pisze: ↑2025-10-21, 17:45 to jeszcze powiem że póki co że największym zaskoczeniem dla mnie jest uświadomienie że obie frakcje wspólnoty jerozolimskiej są żydowskie
Dodano po 2 minutach 6 sekundach:
Wówczas, gdy liczba uczniów wzrastała, zaczęli helleniści szemrać przeciwko Hebrajczykom, że przy codziennym rozdawaniu jałmużny zaniedbywano ich wdowySkad pomysł, żę obie frakcje były żydowskie, skoro z tego wynika, że w części byli to Grecy?
Którzy pielgrzymowali do Jerozolimy do świątyni.
Żydzi z Judei podobno traktowali ich jako takich "Żydów drugiej kategorii".
"Grecy/helleniści to było takie ogólne określenie na nie-żydów.
Przypis do Biblii EIB:
Helleniści: Żydzi spoza ziem Izraela, którzy w jakimś stopniu przyjęli grecką myśl, zwyczaje, styl życia i język. Ich głównym ośrodkiem była Aleksandria w Egipcie.
Ostatnio zmieniony 2026-05-02, 22:55 przez pacyfik, łącznie zmieniany 3 razy.
Poszukiwacz perły ◆ Berejczyk
"bo u Ciebie jest źródło życia"Ps 36,10🕯
Prawda zwycięża • Pravda vítězí — Jan Hus
Analiza treści, wolność pytań, swoboda poszukiwań.
"bo u Ciebie jest źródło życia"Ps 36,10🕯
Prawda zwycięża • Pravda vítězí — Jan Hus
Analiza treści, wolność pytań, swoboda poszukiwań.
-
Albertus
- Złoty mówca

- Posty: 8695
- Rejestracja: 12 mar 2016
- Wyznanie: Katolicyzm
- Has thanked: 685 times
- Been thanked: 1315 times
Re: Ogólne dyskusje biblijne
Ci Helleniści byli żydami. Obrzezanymi i przestrzegającymi Prawa mojżeszowego.pacyfik pisze: ↑2026-05-02, 22:50Byli to wierzący w Boga Biblii ludzie spoza Judei - z diaspory, z terenu cesarstwa rzymskiego.chicku pisze: ↑2026-05-02, 22:46akurat to dzisiejsze (niedzielne) 1 czytanieabi pisze: ↑2025-10-21, 17:45 to jeszcze powiem że póki co że największym zaskoczeniem dla mnie jest uświadomienie że obie frakcje wspólnoty jerozolimskiej są żydowskie
Dodano po 2 minutach 6 sekundach:
Wówczas, gdy liczba uczniów wzrastała, zaczęli helleniści szemrać przeciwko Hebrajczykom, że przy codziennym rozdawaniu jałmużny zaniedbywano ich wdowySkad pomysł, żę obie frakcje były żydowskie, skoro z tego wynika, że w części byli to Grecy?
Którzy pielgrzymowali do Jerozolimy do świątyni.
Żydzi z Judei podobno traktowali ich jako takich "Żydów drugiej kategorii".
"Grecy/helleniści to było takie ogólne określenie na nie-żydów.
- pacyfik
- Gaduła

- Posty: 826
- Rejestracja: 23 lut 2026
- Ostrzeżenia: 1
- Lokalizacja: Berea
- Has thanked: 135 times
- Been thanked: 124 times
Re: Ogólne dyskusje biblijne
Tak. Chodziło mi o to, że nie byli Żydami w sensie mieszkańcami Judei.Albertus pisze: ↑2026-05-02, 22:54Ci Helleniści byli żydami. Obrzezanymi i przestrzegającymi Prawa mojżeszowego.pacyfik pisze: ↑2026-05-02, 22:50Byli to wierzący w Boga Biblii ludzie spoza Judei - z diaspory, z terenu cesarstwa rzymskiego.chicku pisze: ↑2026-05-02, 22:46akurat to dzisiejsze (niedzielne) 1 czytanieabi pisze: ↑2025-10-21, 17:45 to jeszcze powiem że póki co że największym zaskoczeniem dla mnie jest uświadomienie że obie frakcje wspólnoty jerozolimskiej są żydowskie
Dodano po 2 minutach 6 sekundach:
Wówczas, gdy liczba uczniów wzrastała, zaczęli helleniści szemrać przeciwko Hebrajczykom, że przy codziennym rozdawaniu jałmużny zaniedbywano ich wdowySkad pomysł, żę obie frakcje były żydowskie, skoro z tego wynika, że w części byli to Grecy?
Którzy pielgrzymowali do Jerozolimy do świątyni.
Żydzi z Judei podobno traktowali ich jako takich "Żydów drugiej kategorii".
"Grecy/helleniści to było takie ogólne określenie na nie-żydów.
Poszukiwacz perły ◆ Berejczyk
"bo u Ciebie jest źródło życia"Ps 36,10🕯
Prawda zwycięża • Pravda vítězí — Jan Hus
Analiza treści, wolność pytań, swoboda poszukiwań.
"bo u Ciebie jest źródło życia"Ps 36,10🕯
Prawda zwycięża • Pravda vítězí — Jan Hus
Analiza treści, wolność pytań, swoboda poszukiwań.
