Czy ateistą może być lepszym człowiekiem niż katolik?
- Andej
- Legendarny komentator

- Posty: 28015
- Rejestracja: 20 lis 2016
- Been thanked: 5151 times
Re: Czy ateistą może być lepszym człowiekiem niż katolik?
Czy wiesz jakie znaczenie ma słowo "wszystkie"?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.
-
Krystyna
Re: Czy ateistą może być lepszym człowiekiem niż katolik?
Jak w Psalmie 14. ?
Mówi głupi2 w swoim sercu:
«Nie ma Boga».
Oni są zepsuci, ohydne rzeczy popełniają,
nikt nie czyni dobrze.
2 3 Pan spogląda z nieba
na synów ludzkich,
badając, czy jest wśród nich rozumny,
który szukałby Boga.
3 Wszyscy razem zbłądzili, stali się nikczemni:
nie ma takiego, co dobrze czyni,
nie ma ani jednego.
Mówi głupi2 w swoim sercu:
«Nie ma Boga».
Oni są zepsuci, ohydne rzeczy popełniają,
nikt nie czyni dobrze.
2 3 Pan spogląda z nieba
na synów ludzkich,
badając, czy jest wśród nich rozumny,
który szukałby Boga.
3 Wszyscy razem zbłądzili, stali się nikczemni:
nie ma takiego, co dobrze czyni,
nie ma ani jednego.
Ostatnio zmieniony 2026-06-02, 14:39 przez Krystyna, łącznie zmieniany 1 raz.
-
greg77
- Gawędziarz

- Posty: 544
- Rejestracja: 14 paź 2021
- Wyznanie: Katolicyzm
- Has thanked: 29 times
- Been thanked: 93 times
Re: Czy ateistą może być lepszym człowiekiem niż katolik?
Takim sposobem rozumowania to większość dyskusji nie ma sensu.Coś w stylu "Napisali?Napisali.Znaczenie słowa znasz?Znam.Tak więc koniec dyskusji."
Co jak co Andrzeju nie wypominając ci lat,ale czasy komuny to zapewne dobrze pamiętasz,a oni lubowali się w takich tekstach.
-
Marek_Piotrowski
- Legendarny komentator

- Posty: 27268
- Rejestracja: 1 cze 2016
- Wyznanie: Katolicyzm
- Has thanked: 4175 times
- Been thanked: 6289 times
- Kontakt:
Re: Czy ateistą może być lepszym człowiekiem niż katolik?
- Po pierwsze, to modlitwa z pobozności ludowej.
- Po drugie, oczywiście chcemy, że wszyscy byli zbawieni i modlimy się za wszystkich (Bóg też chce "Jest to bowiem dobre i miłe w oczach Zbawiciela naszego, Boga, który pragnie, by wszyscy ludzie zostali zbawieni i doszli do poznania prawdy."/1Tm 2,3-4/), ale to nie oznacza, że wszystkich to spotka.
- Po trzecie, zarówno w mowie codziennej, jak i w Biblii, słowo "wszyscy" (παντες) jest używane w wieli znaczeniach.
Żeby nie być gołosłownym, kilka przykładów:
Znaczenie "wielu" (względnie "bardzo dużo", "większość zainteresowanych"):
"a gdy Go znaleźli, powiedzieli Mu: Wszyscy Cię szukają."(Mk 1,37)
"Wszyscy bowiem wrzucali z tego, co im zbywało; ona zaś ze swego niedostatku wrzuciła wszystko, co miała na swe utrzymanie."(Mk 12,44)
Znaczenie ogólnie "ludzie", "obecni":
"Słyszeliście bluźnierstwo. Jak wam się zdaje? Oni zaś wszyscy wydali wyrok, że winien jest śmierci."(Mk 14,64)
"Gdy więc lud oczekiwał z napięciem i wszyscy snuli domysły w swych sercach co do Jana, czy nie jest Mesjaszem,"(Łk 3,15)
"Biada wam, gdy wszyscy ludzie chwalić was będą. Tak samo bowiem przodkowie ich czynili fałszywym prorokom."(Łk 6,26)
"Lecz Jezus zapytał: Kto się Mnie dotknął? Gdy wszyscy się wypierali, Piotr powiedział: Mistrzu, to tłumy zewsząd Cię otaczają i ściskają."(Łk 8,45)
Znaczenie "Generalizacji"
"Wszyscy zboczyli z drogi, zarazem się zepsuli, nie ma takiego, co dobrze czyni, zgoła ani jednego."(Rz 3,12)
Znaczenie "Wielu z nich":
"Przybliżali się do Niego wszyscy celnicy i grzesznicy, aby Go słuchać."(Łk 15,1)
"Zawołali wszyscy: Więc ty jesteś Synem Bożym? Odpowiedział im: Tak. Ja Nim jestem."(Łk 22,70)
"Zawołali więc wszyscy razem: Strać tego, a uwolnij nam Barabasza!"(Łk 23,18)
"Widzieli go wszyscy mieszkańcy Liddy i Szaronu i nawrócili się do Pana."(Dz 9,35)
"A wszyscy Grecy, schwyciwszy przełożonego synagogi, Sostenesa, bili go przed sądem, lecz Galliona nic to nie obchodziło."(Dz 18,17)
Znaczenie "Powszechności"
"Wtedy stanął Piotr razem z Jedenastoma i przemówił do nich donośnym głosem: Mężowie Judejczycy i wszyscy mieszkańcy Jeruzalem, przyjmijcie do wiadomości i posłuchajcie uważnie mych słów!"(Dz 2,14)
"Wszyscy Żydzi znają moje życie. Od wczesnej młodości upływało ono wśród mego narodu w Jerozolimie."(Dz 26,4)
Znaczenie "grupa"
"Ci wszyscy, którzy uwierzyli, przebywali razem i wszystko mieli wspólne."(Dz 2,44)
Forma "chciałbym, żeby było powszechne":
"Chciałbym, żebyście wszyscy mówili językami, jeszcze bardziej jednak pragnąłbym, żebyście prorokowali. Większy jest bowiem ten, kto prorokuje, niż ten, kto mówi językami – chyba że jest ktoś, kto tłumaczy, aby wyszło to na zbudowanie Kościołowi."(1Kor 14,5)
Nie uczestniczę teraz w forum, ale czasem nie wytrzymuję 
- Andej
- Legendarny komentator

- Posty: 28015
- Rejestracja: 20 lis 2016
- Been thanked: 5151 times
Re: Czy ateistą może być lepszym człowiekiem niż katolik?
Dlatego żywię nadzieję. Dlatego powtarzam, że chodzi o nadzieję na powszechne zbawienie.Marek_Piotrowski pisze: ↑2026-06-02, 16:04 [*]Po drugie, oczywiście chcemy, że wszyscy byli zbawieni i modlimy się za wszystkich (Bóg też chce "Jest to bowiem dobre i miłe w oczach Zbawiciela naszego, Boga, który pragnie, by wszyscy ludzie zostali zbawieni i doszli do poznania prawdy."/1Tm 2,3-4/), ale to nie oznacza, że wszystkich to spotka.
Warto się o to modlić. Choć nie jest to prawdą wiary.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.
-
Stanko
- Biegły forumowicz

- Posty: 1713
- Rejestracja: 25 paź 2025
- Wyznanie: Katolicyzm
- Has thanked: 46 times
- Been thanked: 187 times
Re: Czy ateistą może być lepszym człowiekiem niż katolik?
W cytowanych słowach wyżej słowach zapewne jest i prawda wiary o Bogu i zbawieniu oraz wyrażony jest obowiązek moralny, wynikający z naszej wiary i chrztu.Andej pisze: ↑2026-06-02, 18:55Dlatego żywię nadzieję. Dlatego powtarzam, że chodzi o nadzieję na powszechne zbawienie.Marek_Piotrowski pisze: ↑2026-06-02, 16:04 [*]Po drugie, oczywiście chcemy, że wszyscy byli zbawieni i modlimy się za wszystkich (Bóg też chce "Jest to bowiem dobre i miłe w oczach Zbawiciela naszego, Boga, który pragnie, by wszyscy ludzie zostali zbawieni i doszli do poznania prawdy."/1Tm 2,3-4/), ale to nie oznacza, że wszystkich to spotka.
Warto się o to modlić. Choć nie jest to prawdą wiary.
- Andej
- Legendarny komentator

- Posty: 28015
- Rejestracja: 20 lis 2016
- Been thanked: 5151 times
Re: Czy ateistą może być lepszym człowiekiem niż katolik?
A co by się stało, gdybyś odezwał się na omawiany temat?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.
-
Stanko
- Biegły forumowicz

- Posty: 1713
- Rejestracja: 25 paź 2025
- Wyznanie: Katolicyzm
- Has thanked: 46 times
- Been thanked: 187 times