Czy ateistą może być lepszym człowiekiem niż katolik?

Rozmowy, które dotyczą osób niewierzących, osób które wątpią w istnienie Boga, którzy również mówią, że nie należy Bogu oddawać czci.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 28015
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 5151 times

Re: Czy ateistą może być lepszym człowiekiem niż katolik?

Post autor: Andej » 2026-06-02, 14:12

Czy wiesz jakie znaczenie ma słowo "wszystkie"?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Krystyna

Re: Czy ateistą może być lepszym człowiekiem niż katolik?

Post autor: Krystyna » 2026-06-02, 14:38

Jak w Psalmie 14. ?

Mówi głupi2 w swoim sercu:
«Nie ma Boga».
Oni są zepsuci, ohydne rzeczy popełniają,
nikt nie czyni dobrze.
2 3 Pan spogląda z nieba
na synów ludzkich,
badając, czy jest wśród nich rozumny,
który szukałby Boga.
3 Wszyscy razem zbłądzili, stali się nikczemni:
nie ma takiego, co dobrze czyni,
nie ma ani jednego.
Ostatnio zmieniony 2026-06-02, 14:39 przez Krystyna, łącznie zmieniany 1 raz.

greg77
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 544
Rejestracja: 14 paź 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 29 times
Been thanked: 93 times

Re: Czy ateistą może być lepszym człowiekiem niż katolik?

Post autor: greg77 » 2026-06-02, 14:54

Andej pisze: 2026-06-02, 14:12 Czy wiesz jakie znaczenie ma słowo "wszystkie"?
Takim sposobem rozumowania to większość dyskusji nie ma sensu.Coś w stylu "Napisali?Napisali.Znaczenie słowa znasz?Znam.Tak więc koniec dyskusji."
Co jak co Andrzeju nie wypominając ci lat,ale czasy komuny to zapewne dobrze pamiętasz,a oni lubowali się w takich tekstach. :D

Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 27268
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 4175 times
Been thanked: 6289 times
Kontakt:

Re: Czy ateistą może być lepszym człowiekiem niż katolik?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2026-06-02, 16:04

Andej pisze: 2026-06-02, 14:12 Czy wiesz jakie znaczenie ma słowo "wszystkie"?
  • Po pierwsze, to modlitwa z pobozności ludowej.
  • Po drugie, oczywiście chcemy, że wszyscy byli zbawieni i modlimy się za wszystkich (Bóg też chce "Jest to bowiem dobre i miłe w oczach Zbawiciela naszego, Boga, który pragnie, by wszyscy ludzie zostali zbawieni i doszli do poznania prawdy."/1Tm 2,3-4/), ale to nie oznacza, że wszystkich to spotka.
  • Po trzecie, zarówno w mowie codziennej, jak i w Biblii, słowo "wszyscy" (παντες) jest używane w wieli znaczeniach.
    Żeby nie być gołosłownym, kilka przykładów:

    Znaczenie "wielu" (względnie "bardzo dużo", "większość zainteresowanych"):
    "a gdy Go znaleźli, powiedzieli Mu: Wszyscy Cię szukają."(Mk 1,37)
    "Wszyscy bowiem wrzucali z tego, co im zbywało; ona zaś ze swego niedostatku wrzuciła wszystko, co miała na swe utrzymanie."(Mk 12,44)

    Znaczenie ogólnie "ludzie", "obecni":
    "Słyszeliście bluźnierstwo. Jak wam się zdaje? Oni zaś wszyscy wydali wyrok, że winien jest śmierci."(Mk 14,64)
    "Gdy więc lud oczekiwał z napięciem i wszyscy snuli domysły w swych sercach co do Jana, czy nie jest Mesjaszem,"(Łk 3,15)
    "Biada wam, gdy wszyscy ludzie chwalić was będą. Tak samo bowiem przodkowie ich czynili fałszywym prorokom."(Łk 6,26)
    "Lecz Jezus zapytał: Kto się Mnie dotknął? Gdy wszyscy się wypierali, Piotr powiedział: Mistrzu, to tłumy zewsząd Cię otaczają i ściskają."(Łk 8,45)

    Znaczenie "Generalizacji"
    "Wszyscy zboczyli z drogi, zarazem się zepsuli, nie ma takiego, co dobrze czyni, zgoła ani jednego."(Rz 3,12)

    Znaczenie "Wielu z nich":
    "Przybliżali się do Niego wszyscy celnicy i grzesznicy, aby Go słuchać."(Łk 15,1)
    "Zawołali wszyscy: Więc ty jesteś Synem Bożym? Odpowiedział im: Tak. Ja Nim jestem."(Łk 22,70)
    "Zawołali więc wszyscy razem: Strać tego, a uwolnij nam Barabasza!"(Łk 23,18)
    "Widzieli go wszyscy mieszkańcy Liddy i Szaronu i nawrócili się do Pana."(Dz 9,35)
    "A wszyscy Grecy, schwyciwszy przełożonego synagogi, Sostenesa, bili go przed sądem, lecz Galliona nic to nie obchodziło."(Dz 18,17)

    Znaczenie "Powszechności"
    "Wtedy stanął Piotr razem z Jedenastoma i przemówił do nich donośnym głosem: Mężowie Judejczycy i wszyscy mieszkańcy Jeruzalem, przyjmijcie do wiadomości i posłuchajcie uważnie mych słów!"(Dz 2,14)
    "Wszyscy Żydzi znają moje życie. Od wczesnej młodości upływało ono wśród mego narodu w Jerozolimie."(Dz 26,4)

    Znaczenie "grupa"
    "Ci wszyscy, którzy uwierzyli, przebywali razem i wszystko mieli wspólne."(Dz 2,44)

    Forma "chciałbym, żeby było powszechne":
    "Chciałbym, żebyście wszyscy mówili językami, jeszcze bardziej jednak pragnąłbym, żebyście prorokowali. Większy jest bowiem ten, kto prorokuje, niż ten, kto mówi językami – chyba że jest ktoś, kto tłumaczy, aby wyszło to na zbudowanie Kościołowi."(1Kor 14,5)
Nie uczestniczę teraz w forum, ale czasem nie wytrzymuję ;)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 28015
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 5151 times

Re: Czy ateistą może być lepszym człowiekiem niż katolik?

Post autor: Andej » 2026-06-02, 18:55

Marek_Piotrowski pisze: 2026-06-02, 16:04 [*]Po drugie, oczywiście chcemy, że wszyscy byli zbawieni i modlimy się za wszystkich (Bóg też chce "Jest to bowiem dobre i miłe w oczach Zbawiciela naszego, Boga, który pragnie, by wszyscy ludzie zostali zbawieni i doszli do poznania prawdy."/1Tm 2,3-4/), ale to nie oznacza, że wszystkich to spotka.
Dlatego żywię nadzieję. Dlatego powtarzam, że chodzi o nadzieję na powszechne zbawienie.
Warto się o to modlić. Choć nie jest to prawdą wiary.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Stanko
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1713
Rejestracja: 25 paź 2025
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 46 times
Been thanked: 187 times

Re: Czy ateistą może być lepszym człowiekiem niż katolik?

Post autor: Stanko » 2026-06-02, 19:10

Andej pisze: 2026-06-02, 18:55
Marek_Piotrowski pisze: 2026-06-02, 16:04 [*]Po drugie, oczywiście chcemy, że wszyscy byli zbawieni i modlimy się za wszystkich (Bóg też chce "Jest to bowiem dobre i miłe w oczach Zbawiciela naszego, Boga, który pragnie, by wszyscy ludzie zostali zbawieni i doszli do poznania prawdy."/1Tm 2,3-4/), ale to nie oznacza, że wszystkich to spotka.
Dlatego żywię nadzieję. Dlatego powtarzam, że chodzi o nadzieję na powszechne zbawienie.
Warto się o to modlić. Choć nie jest to prawdą wiary.
W cytowanych słowach wyżej słowach zapewne jest i prawda wiary o Bogu i zbawieniu oraz wyrażony jest obowiązek moralny, wynikający z naszej wiary i chrztu.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 28015
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 5151 times

Re: Czy ateistą może być lepszym człowiekiem niż katolik?

Post autor: Andej » 2026-06-02, 19:16

Stanko pisze: 2026-06-02, 19:10W cytowanych słowach wyżej słowach zapewne jest i prawda wiary o Bogu i zbawieniu oraz wyrażony jest obowiązek moralny, wynikający z naszej wiary i chrztu.
A co by się stało, gdybyś odezwał się na omawiany temat?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Stanko
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1713
Rejestracja: 25 paź 2025
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 46 times
Been thanked: 187 times

Re: Czy ateistą może być lepszym człowiekiem niż katolik?

Post autor: Stanko » 2026-06-02, 20:09

Andej pisze: 2026-06-02, 19:16
Stanko pisze: 2026-06-02, 19:10W cytowanych słowach wyżej słowach zapewne jest i prawda wiary o Bogu i zbawieniu oraz wyrażony jest obowiązek moralny, wynikający z naszej wiary i chrztu.
A co by się stało, gdybyś odezwał się na omawiany temat?
No to właśnie się odezwałem! :ymhug:

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ateizm, agnostycyzm, deizm”