Procesja w Boże Ciało

Rozmowy na temat świąt i zwyczajów religijnych Kościoła świętego.
Awatar użytkownika
chicku
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1016
Rejestracja: 18 kwie 2025
Lokalizacja: Podkarpacie
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 230 times
Been thanked: 190 times

Re: Procesja w Boże Ciało

Post autor: chicku » 2025-06-25, 20:57

@Lwica - tak, możliwe, że do Wszystkich Świętych :)
ścisk, ale blisko ołtarza byłaś
שְׁמַע יִשְׂרָאֵל יְהוָה אֱלֹהֵינוּ יְהוָה ׀ אֶחָד

Awatar użytkownika
Lwica
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1303
Rejestracja: 24 paź 2022
Has thanked: 221 times
Been thanked: 429 times

Re: Procesja w Boże Ciało

Post autor: Lwica » 2025-06-25, 23:29

chicku pisze: 2025-06-25, 20:57 @Lwica - tak, możliwe, że do Wszystkich Świętych :)
ścisk, ale blisko ołtarza byłaś
Ta wersja Litanii do Wszystkich Świętych, którą wtedy wklejałam jest moją ulubioną :)
Hehehe no bo ja już byłam na tych Nieszporach i wiem, że tam z przodu mało kto siada, bo ludzie nie chcą zajmować miejsca Paulinom. Ale ich przychodzi tylu, że spokojnie jeszcze można tam usiąść. Zresztą Straż Jasnogórska (chyba tak się nazywają Ci Panowie, którzy pilnują porządku na JG), też prosi żeby w pierwszych rzędach nie zajmować miejsc. Ale tam gdzie ja byłam, to spokojnie jeszcze można :D

Awatar użytkownika
chicku
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1016
Rejestracja: 18 kwie 2025
Lokalizacja: Podkarpacie
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 230 times
Been thanked: 190 times

Re: Procesja w Boże Ciało

Post autor: chicku » 2025-06-26, 00:07

Ta Litania dobra, porządkuje w głowie :) wtedy miałem taki ciąg gregoriański i to się dobrze wkomponowało w playlistę
a Ty się tam jakoś udzielasz na Jasnej Górze, czy tak przychodzisz incognito jako szara Częstochowianka? mój kolega tam często bywa, chyba codziennie jest na mszy, udziela się muzycznie, Paweł ma na imię. Może znasz?
שְׁמַע יִשְׂרָאֵל יְהוָה אֱלֹהֵינוּ יְהוָה ׀ אֶחָד

Awatar użytkownika
Lwica
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1303
Rejestracja: 24 paź 2022
Has thanked: 221 times
Been thanked: 429 times

Re: Procesja w Boże Ciało

Post autor: Lwica » 2025-06-26, 10:14

chicku pisze: 2025-06-26, 00:07 Ta Litania dobra, porządkuje w głowie :) wtedy miałem taki ciąg gregoriański i to się dobrze wkomponowało w playlistę
a Ty się tam jakoś udzielasz na Jasnej Górze, czy tak przychodzisz incognito jako szara Częstochowianka? mój kolega tam często bywa, chyba codziennie jest na mszy, udziela się muzycznie, Paweł ma na imię. Może znasz?
Tak, szara Częstochowianka ze mnie :D
Jestem średnio co miesiąc na spowiedzi, ale np właśnie w cieplejsze miesiące co dzień lub przynajmniej kilka razy w tygodniu , ale już omijam lipiec/sierpień jak są spore wydarzenia, chyba że coś się tylko na Szczycie dzieje. Szkoda, że nie doczytałam bo kilka dni temu była Arka Noego, niby dla dzieciaków, ale mają fajne niektóre aranżacje tych piosenek no i z Panem Friedrich bym chętnie pogadała, a nawet zdjęcie zrobiła.
A tak, to w takie duże pielgrzymki nie wchodzę, bo nie ma szans na skupienie, ciężko w ogóle się przedostać z kaplicy do wyjścia, jest taki ścisk, ludzie idą tam też do spowiedzi, to spokojnie myślę że trzy godziny stoją...
Hmmm... Paweł, Paweł. Może kojarzę z wyglądu ewentualnie, ale tam jest sporo Mszy w ciągu dnia, także zależy na którą godzinę bywa :)

Awatar użytkownika
chicku
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1016
Rejestracja: 18 kwie 2025
Lokalizacja: Podkarpacie
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 230 times
Been thanked: 190 times

Re: Procesja w Boże Ciało

Post autor: chicku » 2025-06-26, 12:26

eh no mniejsza z tym Pawłem :) pewnie się gdzieś mijacie czasem, a to jeden z moich bardzo bliskich znajomych i czasem specjalnie jadę przez Częstochowę, by go odwiedzić.
Z pielgrzymkami to rzeczywiście ci ludzie idą w swojej atmosferze wielu dni, które przeszli na nogach, ciężko tak z ulicy wskoczyć w ten klimat:) ja sam szedłem raz do Częstochowy w pielgrzymce i to był czas, gdy się nawróciłem. Wychodziłem z Warszawy w sumie by odprowadzić koleżankę na rogatki, a dotarłem do końca, wyspowiadany po paru latach i zdeterminowany, by szukać swojego miejsca w Kościele.
שְׁמַע יִשְׂרָאֵל יְהוָה אֱלֹהֵינוּ יְהוָה ׀ אֶחָד

Awatar użytkownika
Lwica
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1303
Rejestracja: 24 paź 2022
Has thanked: 221 times
Been thanked: 429 times

Re: Procesja w Boże Ciało

Post autor: Lwica » 2025-06-26, 21:37

chicku pisze: 2025-06-26, 12:26 eh no mniejsza z tym Pawłem :) pewnie się gdzieś mijacie czasem, a to jeden z moich bardzo bliskich znajomych i czasem specjalnie jadę przez Częstochowę, by go odwiedzić.
Z pielgrzymkami to rzeczywiście ci ludzie idą w swojej atmosferze wielu dni, które przeszli na nogach, ciężko tak z ulicy wskoczyć w ten klimat:) ja sam szedłem raz do Częstochowy w pielgrzymce i to był czas, gdy się nawróciłem. Wychodziłem z Warszawy w sumie by odprowadzić koleżankę na rogatki, a dotarłem do końca, wyspowiadany po paru latach i zdeterminowany, by szukać swojego miejsca w Kościele.
To ciekawe czy Paweł był na Nieszporach i procesji B-)
Ooo proszę, super, to opłacało się pójść do końca ;) pewnie tak Bóg ułożył tę całą historię żebyś się nawrócił...
Mnie też Jasna kojarzy się z nawróceniem bo tam byłam na spowiedzi generalnej po +10 latach...

Tak, masz rację, że pielgrzymki idą swoim życiem, czasami mi szkoda jak mieszkańcy nie odmachają pielgrzymom. Ale z drugiej strony - mają swoje problemy, spieszą się do pracy, może ich coś boli itd. albo nie są wierzący i mają to w nosie.

Np. teraz wieczorem jest spokój i bardzo mało jest jak na JG ludzi.
Uwielbiam jak wchodzę do kaplicy pokuty i dosłownie z 10 osób, cisza, chłodno, tak surowo wręcz... I wtedy czuć taką powagę tego miejsca.
Także ja jeśli byłabym pielgrzymem, to chciałabym brać udział i w takiej radosnej, hałaśliwej pielgrzymce, ale też przyjechać poza sezonem, aby faktycznie posiedzieć w ciszy tych murów.
Wtedy warto pospacerować tam na górze, przejść samemu drogę krzyżową przy tych wielkich rzeźbach, na Mszy usiąść bardzo blisko Obrazu i Ołtarza bo jak mało ludzi, to spokojnie można tam znaleźć miejsce :)

TS_
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1522
Rejestracja: 2 maja 2025
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 108 times

Re: Procesja w Boże Ciało

Post autor: TS_ » 2025-06-27, 07:06


Awatar użytkownika
DowodyKosmiciSąTutaj
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 364
Rejestracja: 13 lis 2024
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 18 times
Been thanked: 25 times
Kontakt:

Re: Procesja w Boże Ciało

Post autor: DowodyKosmiciSąTutaj » 2026-06-03, 14:10

Ja chodziłem zwykle na procesje.
W pewnym okresie rzadziej.
A teraz znowu.
Rok temu byłem, lokalnie.
I poczyniłem nagranie religijne na ten temat.
Baza wiedzy o Kosmitach oraz playlisty muzyczne: https://www.youtube.com/@piotrh.3567

Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 27268
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 4175 times
Been thanked: 6289 times
Kontakt:

Re: Procesja w Boże Ciało

Post autor: Marek_Piotrowski » 2026-06-03, 14:39

"Teraz patrzę na wszystkich ludzi pod kątem porównywania Ziemian z innymi cywilizacjami"
Jak dla mnie bomba :)
Nie uczestniczę teraz w forum, ale czasem nie wytrzymuję ;)

Awatar użytkownika
abi
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 8487
Rejestracja: 3 mar 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1259 times
Been thanked: 2121 times

Re: Procesja w Boże Ciało

Post autor: abi » 2026-06-03, 15:42

Obrazek
O:-)
דַּיֵּנוּ‎

Awatar użytkownika
DowodyKosmiciSąTutaj
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 364
Rejestracja: 13 lis 2024
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 18 times
Been thanked: 25 times
Kontakt:

Re: Procesja w Boże Ciało

Post autor: DowodyKosmiciSąTutaj » 2026-06-03, 19:51

Marek_Piotrowski pisze: 2026-06-03, 14:39 "Teraz patrzę na wszystkich ludzi pod kątem porównywania Ziemian z innymi cywilizacjami"
Jak dla mnie bomba :)
Marek, to jest rewelacyjna perspektywa.
Mam z tego powodu cały wulkan koncepcji.
Ale wracając do moich przemyśleń religijnych.
Zrobiłem to nagranie z muzyką, dość ciekawą,
Ponieważ w nagraniu poczyniłem pewnego rodzaju postanowienie, to jutro idę na procesję, lokalnie.
Ostatnio zmieniony 2026-06-03, 19:52 przez DowodyKosmiciSąTutaj, łącznie zmieniany 1 raz.
Baza wiedzy o Kosmitach oraz playlisty muzyczne: https://www.youtube.com/@piotrh.3567

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 28015
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 5151 times

Re: Procesja w Boże Ciało

Post autor: Andej » 2026-06-03, 20:49

Ja nie muszę chodzić na procesje. Ani Bożego Ciała, ani inne. I całe szczęście, albowiem gdybym musiał, to bym się buntował. I nie chodziłbym. Bo nie lubię przymusu.
Natomiast mogę chodzi na procesje. I chcę chodzić na procesje. Jeśli tylko jestem w stanie.
Jak będzie jutro? Nie wiem. Na pewno postaram się pójść. Ale czy uda mi się uczestniczyć w całej? Mam nadzieję, że tak.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

mareta
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1386
Rejestracja: 16 gru 2025
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 195 times
Been thanked: 250 times

Re: Procesja w Boże Ciało

Post autor: mareta » 2026-06-03, 22:08

Coraz trudniej chodzić, na procesję w Boże Ciało, bo lat przybywa, za to Oktawa Bożego Ciała ewidentnie jest "moja".
„Nie lękaj się, bo ja jestem z tobą. Nie trwóż się, bom ja twoim Bogiem. Umacniam cię, jeszcze i wspomagam, podtrzymuję cię moją prawicą sprawiedliwą.”

Awatar użytkownika
DowodyKosmiciSąTutaj
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 364
Rejestracja: 13 lis 2024
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 18 times
Been thanked: 25 times
Kontakt:

Re: Procesja w Boże Ciało

Post autor: DowodyKosmiciSąTutaj » 2026-06-04, 14:00

Andej pisze: 2026-06-03, 20:49 Ja nie muszę chodzić na procesje. Ani Bożego Ciała, ani inne. I całe szczęście, albowiem gdybym musiał, to bym się buntował. I nie chodziłbym. Bo nie lubię przymusu.
Natomiast mogę chodzi na procesje. I chcę chodzić na procesje. Jeśli tylko jestem w stanie.
Jak będzie jutro? Nie wiem. Na pewno postaram się pójść. Ale czy uda mi się uczestniczyć w całej? Mam nadzieję, że tak.
Twoje "mogę" i "chcę" jest prawie tożsame z moim "muszę".
Bo mnie nikt nie zmusza, tylka ja chcę.
Jeszcze antykościelna sytuacja mnie zmusza.
Czyli moje "muszę" to mój przymus wewnętrzny.

Byłem.
Zerwałem sobie z ołtarza kawałek gałązki, na krótką pamiątkę, żeby mi przypomniała moje wydarzenie.

Dobrze, że zrobiłem wtedy te dwa nagrania.
Baza wiedzy o Kosmitach oraz playlisty muzyczne: https://www.youtube.com/@piotrh.3567

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 28015
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 5151 times

Re: Procesja w Boże Ciało

Post autor: Andej » 2026-06-04, 14:12

DowodyKosmiciSąTutaj pisze: 2026-06-04, 14:00Byłem.
Zerwałem sobie z ołtarza kawałek gałązki, na krótką pamiątkę, żeby mi przypomniała moje wydarzenie.
No i dobrze. Ja też byłem. Ale wracając zataczałem się ze zmęczenia. Nie wiem, czy zdobędę się za rok.
Bardzo trudne poruszanie się noga za nogą. Ale stanie powoduje zdecydowany bunt kręgosłupa. A nogi ogłaszają pogotowie strajkowe.
Ale gałązek nie zabieram, bo nie wiem, po co miałbym to robić?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Święta i zwyczaje religijne”