Tatarzy polscy, a przyszłość islamu w Polsce.

Rozmowy na temat wyznawców islamu, których głównym prorokiem jest Muhammad a Bogiem Allah.
ODPOWIEDZ
Piotrek

Tatarzy polscy, a przyszłość islamu w Polsce.

Post autor: Piotrek » 2016-05-09, 15:39

Tatarzy polscy to bardzo ciekawa grupa etnograficzna. Są ludnością muzułmańskiego świata turkojęzycznego. Ich przodkowie wyznają islam sunnicki od XIII wieku. Pierwsze wzmianki o ludności tatarskiej na ziemiach polskich to XIV wiek. Zachowali obyczaje, religię muzułmańską i tradycję. Od nich zależy los islamu w Polsce. Właśnie w ich stronę zwracają się osoby, które świeżo przyjęły islam. Jak dotychczas, żadna osoba nie została odtrącona. Przed 1939 roku mieszkali nie tylko na Podlasiu, ale i w rejonach Wilna i Nowogródka, które były terenami polskimi. Ukazywało się "Życie Tatarskie" i "Rocznik Tatarów Polskich". Istniał Związek Kulturalno-Oświatowy Tatarów w RP. II wojna światowa pozbawiła Polskę wschodnich obszarów. Tatarzy polscy obronną ręką przeszli przez okres PRL. Władze nie zabraniały obchodzenia tradycyjnych świąt Bajramowych. Dzisiaj nasi Tatarzy żyją w Szczecinie, Gdańsku, Bohonikach, Kruszynianach, Białymstoku i Warszawie. Kolejne pokolenia wchodzą w dorosłe życie. Połączenie ze wspólnotą światową wiernych islamu wskazuje, że islam naszych Tatarów polskich, będzie się dalej rozwijał w tej wspólnocie etnicznej. Piotrek Grochowski z Warszawy.

Piotrek

Re: Tatarzy polscy, a przyszłość islamu w Polsce.

Post autor: Piotrek » 2016-05-09, 19:10

Cieszy mnie kilkuset osobowa grupa Tatarów polskich w naszym kraju. Wyznają islam, religię opartą o stosunki międzyludzkie, więzi etniczne i rodowe. Podtrzymują stosunki rodzinne z Tatarami Litwy i Białorusi, a zatem terenami które przed 1939 rokiem należały do Polski.

Piotrek

Re: Tatarzy polscy, a przyszłość islamu w Polsce.

Post autor: Piotrek » 2016-05-09, 20:56

Tatarzy polscy muszą przetrwać trudny okres związany z terroryzmem muzułmańskim. Od stycznia 1945 roku i ustanowieniu nowych granic Polski, to już nowe pokolenia wchodzące w dorosłość. Podtrzymaniu więzi etnicznej i wyznaniowej służą spotkania młodzieży tatarskiej w Białymstoku i Gdańsku. Na północnym Podlasiu znajduje się meczet we wsi Kruszyniany otwarty dla turystów i na spotkania muzułmanów w piątki. Za meczetem znajduje się cmentarz muzułmański (mizar) zadbany przez lokalną społeczność muzułmańską.

Piotrek

Re: Tatarzy polscy, a przyszłość islamu w Polsce.

Post autor: Piotrek » 2016-08-04, 12:49

Większość naszych Tatarów mieszka w Białymstoku. Spotkać ich też możemy w Szczecinie (wiem, że mieszka tam poligraf pan Benon Miśkiewicz), Gdańsku i w Warszawie. Starsze pokolenie żyje zgodnie z Tatarami wchodzącymi w wiek dorosły. Warto dodać, że Tatarzy żyją także na Litwie i Białorusi. Ziemie te wchodziły do końca XVIII wieku w skład Rzeczpospolitej Obojga Narodów. W Warszawie na przykład przy ulicy Wiertniczej mieści się meczet, gdzie co piątek można spotkać przedstawicieli tej grupy. Jeśli chodzi o osoby, które świeżo przyjęły islam, to do Tatarów polskich należy powolne zapoznawanie tych osób z nową wiarą. Otwarte w Polsce meczety dowodzą, że świat Tatarów polskich nie zaniknie. Jeszcze długo będziemy mogli cieszyć się ich historią i opisem życia współczesnego. Piotrek z Warszawy.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Tatarzy polscy, a przyszłość islamu w Polsce.

Post autor: Marek_Piotrowski » 2016-08-04, 20:25

Niestety, brak wojowniczości polskich Tatarów powoduje, że są gwałtownie atakowani przez nowych przybyszów z krajów arabskich.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14806
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Tatarzy polscy, a przyszłość islamu w Polsce.

Post autor: Dezerter » 2016-08-04, 21:08

Marek_Piotrowski pisze:Niestety, brak wojowniczości polskich Tatarów powoduje, że są gwałtownie atakowani przez nowych przybyszów z krajów arabskich.
500 lat bez walki zrobiło swoje :-)
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Piotrek

Re: Tatarzy polscy, a przyszłość islamu w Polsce.

Post autor: Piotrek » 2016-08-04, 21:30

Marek_Piotrowski pisze:Niestety, brak wojowniczości polskich Tatarów powoduje, że są gwałtownie atakowani przez nowych przybyszów z krajów arabskich.
Przybysze z krajów muzułmańskich to "świeża krew" dla polskiego islamu. Liczę na udane mariaże małżeńskie i przetrwanie świata Tatarów polskich. Piotrek z Warszawy.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Tatarzy polscy, a przyszłość islamu w Polsce.

Post autor: Marek_Piotrowski » 2016-08-04, 21:38

Świat Tatarów polskich może być przez tych przybyszów co najwyżej zniszczony.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14806
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Tatarzy polscy, a przyszłość islamu w Polsce.

Post autor: Dezerter » 2016-08-04, 21:56

Zgadzam się z diagnozą Marka, ale na tradycyjnych wsiach przetrwają jeszcze długo, wieś nie jest dla wojujących islamistów atrakcyjna, oni skupiają się na przejęciu największych miast.
Widzisz to Piotrze i potwierdzasz moją obserwację?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Tatarzy polscy, a przyszłość islamu w Polsce.

Post autor: Marek_Piotrowski » 2016-08-04, 22:04

Miejmy nadzieję że masz rację... Bardzo ważne, żeby była świadomość wśrod Polaków, że Tatarzy to dobrzy obywatele, dobrzy Rodacy.

Piotrek

Re: Tatarzy polscy, a przyszłość islamu w Polsce.

Post autor: Piotrek » 2016-08-05, 11:47

Dezerter pisze:Zgadzam się z diagnozą Marka, ale na tradycyjnych wsiach przetrwają jeszcze długo, wieś nie jest dla wojujących islamistów atrakcyjna, oni skupiają się na przejęciu największych miast.
Widzisz to Piotrze i potwierdzasz moją obserwację?
Tak, zgadzam się z Tobą, przypominam że w województwie podlaskim są dwie wsie Bohoniki i Kruszyniany, gdzie do dzisiaj żyją Tatarzy polscy. We wsiach tych funkcjonują dwa meczety, gdzie spotykają się wyznawcy islamu. Główne skupisko to Białystok. Muzułmanie poznają się po wspólnej religii. Piotrek.

Piotrek

Re: Tatarzy polscy, a przyszłość islamu w Polsce.

Post autor: Piotrek » 2016-08-05, 13:28

Warto przyjechać do Białegostoku i udać się na spotkanie Tatarów polskich. Młodzież tatarską poznałem w październiku 2004 roku na imprezie w szkole przy ulicy Warmińskiej. Poznałem młodych Tatarów z rodzin Adamowiczów, Jakubowskich, Sulkiewiczów, Mucharskich i Koryckich. Przez pół godziny przed szkołą, rozmawiałem z Michałem Sulkiewiczem. Religijny świat Tatarów polskich pełny jest magii, czarów, poczucia wspólnoty. Spotkaliśmy się niebawem w lutym 2005 roku na nowym roku tatarskim. W tym samym roku na Wydziale Historii UW, obroniłem pracę magisterską pod tytułem "Tatarzy województwa nowogródzkiego w II RP". Piotrek z Warszawy.

Piotrek

Re: Tatarzy polscy, a przyszłość islamu w Polsce.

Post autor: Piotrek » 2016-08-05, 16:12

W przypadku Tatarów polskich można mówić o wytworzeniu się wspólnego etosu grupowego, rodzinnego i religijnego. Młodzi Tatarzy wiedzą, że to od nich zależy zachowanie wiary przodków. Wiem, że w Szczecinie mieszka pan Miśkiewicz, poligraf. Przypominam, że nasi polscy Tatarzy mają krewniaków na Litwie i Białorusi. Z tego co wiem, żadna osoba chcąca poznać tatarską kulturę, nie została przez nich odtrącona. Tatarzy polscy raźno wkroczyli w XXI wiek, jako grupa solidarna i skonsolidowana. Piotrek z Warszawy.

Piotrek

Re: Tatarzy polscy, a przyszłość islamu w Polsce.

Post autor: Piotrek » 2016-08-05, 17:46

Cieszą mnie kolejne pokolenia naszych Tatarów polskich. Że więź rodowa i etniczna nie zanika. Przykładowo, młodzież tatarska urządza co tydzień zabawę w Białymstoku. W dorosłe życie wchodzi pokolenie urodzone w latach 90. To swoisty klimat potomków ludzi, którzy przyjęli islam w XIII wieku. Przypominam o znakomitej książce wydanej przez wydawnictwo "Czytelnik" w 1952 roku, pod tytułem "Złota Orda". Dzisiaj młodzi Tatarzy polscy tworzą w Białymstoku zespół śpiewu i tańca "Buńczuk". Przed 1939 rokiem w Polsce ukazywało się "Życie Tatarskie" i "Rocznik Tatarów Polskich". Dzisiaj, w Polsce bez Nowogródczyzny, ukazuje się "Przegląd Tatarski". Ważnym środkiem przekazu informacji jest internet. Przypominam, że Tatarzy polscy mają własne strony internetowe. Piotrek z Warszawy.

Piotrek

Re: Tatarzy polscy, a przyszłość islamu w Polsce.

Post autor: Piotrek » 2016-10-21, 04:13

Wieś Kruszyniany, położone 5 kilometrów od granicy z Białorusią, śmiało możemy nazwać miejscem wyjątkowym. Dlaczego? Posłuchajcie...

Wśród tutejszego sielankowego krajobrazu skrywa się oryginalny budynek. To najstarszy drewniany meczet w Polsce pochodzący z początku XVIII wieku. Świątynia swym zielonym kolorem i otaczającymi ją wiekowymi drzewami idealnie wtapia się w tutejszy pejzaż. Wnętrze podzielono na dwie części: męską i żeńską. W sali dla mężczyzn odbywa się właściwe nabożeństwo celebrowane przez muzułmańskiego duchownego (imama) ze specjalnego, zadaszonego podwyższenia noszącego nazwę mimbaru. Na ścianach widnieją muhiry, ozdobnie wypisane wersety z Koranu. Całość możemy podziwiać, stąpając po podłodze wyściełanej puszystymi dywanami. Przed wejściem do meczetu należy zdjąć obuwie.

ODPOWIEDZ