Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Czyli rozmowy o naturze Boga i Objawienie Jego w Osobie Ojca, Jezusa Chrystusa, rozmowy także na temat Ducha Świętego, Jego działanie, prowadzenie Kościoła przez Niego, itp.
ODPOWIEDZ
konik

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: konik » 2016-08-10, 15:53

Hmmm ... sa takie wersety.
Ale pomysl troche.
A poza tym - jesli kompania wojska samodzielne, sama jedna przelamala linie wroga, to to oznacza, ze skladala sie z jednj osoby?
Uzyj mozgu Aronie ... bo teraz juz w pietke gonisz i przytaczasz tekst , nawet go nie rozumiejac.

Trzymaj sie :->

Ps: czy jesli uzylem slowa "trzymaj sie", to to oznacza, ze szukasz poreczy, aby sie trzymac :lol:
No, pürzeciez wyraznie napisalem. " trzymaj sie".

No to TRZYMAJ SIE :-D

Aron II

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Aron II » 2016-08-10, 16:50

Proszę administrację o reakcję na trollowanie konika!!!

Spodziewałem się po tym forum wymiany poglądów biblijnych. Ale chyba za bardzo ceniłem tutejszy poziom.

Pozdrawiam!

konik

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: konik » 2016-08-10, 17:24

Marek pisze :
"krotka pilka - tak, tak - nie, nie" - nie cytuje doslownie, chodzi o sens
Co zrobisz ( do Arona) jesli przytocze Ci weresety, ze Jezus jest Jahwe? Uwierzysz?"

Aron twierdzi, ze takich wersetow nie ma.
No to sie okaze :-D

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19083
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2626 times
Been thanked: 4638 times
Kontakt:

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2016-08-10, 17:53

Aron II pisze:
Marek_Piotrowski pisze: Czy jeśli przytoczę - wówczas uwierzysz, czy nie?
Nie ma takich wersetów! Zobacz dlaczego tak twierdzę:

"Niechaj poznają Ciebie i wiedzą, że tylko Ty, który sam jeden masz Jahwe na imię, jesteś Najwyższy nad całą ziemią" (Ps. 83:19).

Skoro Jahwe sam jeden na tak na imię, to znaczy, że nie ma nikogo innego, kto nosiłby to imię. Dodatkowo fragment ten mówi, że nie ma trójcy, ponieważ Jahwe sam jeden jest Najwyższy.!
Ja się Ciebie nie pytałem czy są, czy nie ma takich wersetów - ja się pytam co zrobisz, gdy Ci udowodnię że są?

Krótka piłka - sprawdzam!
Sprawdzam czy opierasz się na Biblii i jesteś gotów przyjąć jej prawdę, czy też za wszelką cenę chcesz zachować swoje przekonania, nie jesteś pewien że "nie ma takich wersetów" i boisz się, że jeżeli poczynisz deklarację, a ja Ci takie wersety pokażę, będziesz musiał zmienić swoje zapatrywania.

Więc jak będzie?

Aron II

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Aron II » 2016-08-10, 17:55

Dziecinada! Gdybyś je miał, już dawno byś je zapodał.

Pozdrawiam!

konik

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: konik » 2016-08-10, 18:01

No, Aron - tchorzysz, czy masz jeszcze troche honoru, aby stawic czola?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19083
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2626 times
Been thanked: 4638 times
Kontakt:

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2016-08-10, 18:32

Aron II pisze:Dziecinada! Gdybyś je miał, już dawno byś je zapodał.
Więc czemu się boisz złożyć deklarację, skoro jesteś taki pewien?
Nie chcesz mnie skompromitować? ;) :) :)

Aron II

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Aron II » 2016-08-10, 22:12

O ludzie! Jak długo jeszcze ... Poddaje się! Proszę - nie przedstawiaj tego wersetu, bo się załamię :-)

konik

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: konik » 2016-08-10, 22:30

STCHORZYL; ZABRAKLO MU ARGUMENTOW ::: I UDAJE; ZE TO NASZA WINA:
Oj, Aronie ...

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19083
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2626 times
Been thanked: 4638 times
Kontakt:

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2016-08-10, 22:46

Aronie.
To prawda że wkurzyłeś mnie nieco tą nieuczciwą zagrywką z kilkunastoma tematami naraz.
Ale to nie znaczy że nie chcę z Tobą gadac - chcę, ale POWAŻNIE.

Niestety, mój zapał temperuje skutecznie to, co pewnego dnia powiedziały mi pewne dwie panie (zresztą sympatyczne) ze "Strażnicą" pod pachą. Przerwały naszą rozmowę, zorientowawszy się że znam Biblię, mówiąc iż ONE SĄ PO TO BY TYLKO MÓWIĆ, A NIE SŁUCHAĆ.

Otóż chce mieć pewność, że jeśli włożę wysiłek, wypisze wersety itd - to będziesz słuchał i przemyslisz to, co przeczytasz.
Nie oczekuję że się ze mną zgodzisz (choć oczywiście chciałbym tego) - ale nie akceptuję "odpowiedzi przed przeczytaniem".

Stąd moje pytanie - co będzie, jesli na podstawie Pisma udowodnię Ci, że Jezus bywa nazywany Jahwe?

A niezaleznie od tego, podtrzymuję moją propozycję: http://zchrystusem.pl/viewtopic.php?f=3 ... 5323#p5323

Aron II

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Aron II » 2016-08-11, 10:09

Marek_Piotrowski pisze: Stąd moje pytanie - co będzie, jesli na podstawie Pisma udowodnię Ci, że Jezus bywa nazywany Jahwe?
Podałem Ci fragment z Psalmu 83:19. Jedynie Ojciec ma na imię Jahwe.

Pozdrawiam!

konik

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: konik » 2016-08-11, 10:41

A reszta Pisma gdzie?

Szymon

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Szymon » 2016-10-06, 00:13

Aron II pisze:Bóg jest jeden i w jednej osobie. Tego uczy Biblia:

"Pośrednika jednak nie potrzeba, gdy chodzi o jedną osobę, a Bóg właśnie jest sam jeden" (Galatów 3:20).

Bóg nie jest w jednej osobie.Proszę spojrzeć na kontekst.Tekst mówi o tym, że tą jedną osobą jest Abraham (Ga 3:16) a Bóg udzielając mu obietnicy był sam, czyli bez żadnego pośrednika , który nie był potrzebny.Dla ciekawostki słowa "osoba" które jest użyte w tym tekście ,nie ma w greckim oryginale.Dla porównania na przykład Biblia Poznańska (która uważana jest przez biblistów polskich , za najlepszy przekład) oddaje to w ten sposób :"tam gdzie jest jeden nie potrzeba pośrednika a właśnie Bóg jest jeden"

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19083
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2626 times
Been thanked: 4638 times
Kontakt:

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2016-10-06, 00:30

Aron II pisze:
Marek_Piotrowski pisze: Stąd moje pytanie - co będzie, jesli na podstawie Pisma udowodnię Ci, że Jezus bywa nazywany Jahwe?
Podałem Ci fragment z Psalmu 83:19. Jedynie Ojciec ma na imię Jahwe.
Niczego takiego tam nie ma.
Cóż, Arona II nie ma chyba wśród nas, ale temat jest.

Fragmentów mówiących o Jezusie jako o Jahwe jest wiele, nie jestem ich w stanie wszystkich wymienić - dlatego będę podawał tylko wersety przykładowe.
Ale to chyba wystarczy? ;)

Zacznijmy od dwu przykładów zapowiedzi Starego Testamentu:
1.
W Ewangelii Jana znajdujemy odwołanie do proroctwa o Jezusie u Izajasza:
"Chociaż jednak uczynił On wobec nich tak wielkie znaki, nie uwierzyli w Niego, aby się spełniło słowo proroka Izajasza, który powiedział: Panie, któż uwierzył naszemu głosowi? A ramię Pańskie komu zostało objawione?
Dlatego nie mogli uwierzyć, że znów powiedział Izajasz: Zaślepił ich oczy i twardymi uczynił ich serca, żeby nie widzieli oczami oraz nie poznali sercem i nie nawrócili się, ażebym ich uzdrowił. Tak powiedział Izajasz, ponieważ ujrzał chwałę Jego i o Nim mówił."
/J 12,37-41/
Jaki fragment Izajasza ewangelista ma na myśli? Odpowiedź nie jest trudna ? chodzi o wizję z 6 rozdziału Księgi Izajasza:
?W roku śmierci króla Ozjasza ujrzałem Pana zasiadającego na wysokim i wyniosłym tronie, a tren Jego szaty wypełniał świątynię. (...) I wołał jeden do drugiego: Święty, Święty, Święty jest Pan Zastępów. Cała ziemia pełna jest Jego chwały. (?) I powiedziałem: Biada mi! Jestem zgubiony! Wszak jestem mężem o nieczystych wargach i mieszkam pośród ludu o nieczystych wargach, a oczy moje oglądały Króla, Pana Zastępów!"/Iz 6,1.3.5/

Otóż w obu miejscach wyróżnionych przez ze mnie w cytacie, w oryginale znajduje się Tetragram ? Jahwe, wyłączne imię Boga!

2.
Inny przykład. W Nowym Testamencie mamy wielokrotnie obraz Chrystusa ? małżonka Kościoła. By nie być gołosłownym, dwa cytaty:
?Mężowie, miłujcie żony, bo i Chrystus umiłował Kościół i wydał za niego samego siebie, (26) aby go uświęcić, oczyściwszy obmyciem wodą, któremu towarzyszy słowo, (27) aby samemu sobie przedstawić Kościół jako chwalebny, nie mający skazy czy zmarszczki, czy czegoś podobnego, lecz aby był święty i nieskalany. Mężowie powinni miłować swoje żony, tak jak własne ciało. Kto miłuje swoją żonę, siebie samego miłuje.(?) Tajemnica to wielka, a ja mówię: w odniesieniu do Chrystusa i do Kościoła.?/Ef 5,25-28.32/

"I przyszedł jeden z siedmiu aniołów, co trzymają siedem czasz napełnionych siedmiu plagami ostatecznymi, i tak odezwał się do mnie: Chodź, ukażę ci Oblubienicę, Małżonkę Baranka. I uniósł mnie w zachwyceniu na górę wielką i wyniosłą, i ukazał mi Miasto Święte - Jeruzalem, zstępujące z nieba od Boga,"/Ap 21,9-10/

Tymczasem w Księdze Izajasza czytamy:
"Śpiewaj z radości, niepłodna, która nie rodziłaś, wybuchnij weselem i wykrzykuj, która nie doznałaś bólów porodu! Bo liczniejsi są synowie porzuconej niż synowie mającej męża, mówi Pan (?) Bo małżonkiem twoim jest twój Stworzyciel, któremu na imię - Pan Zastępów; Odkupicielem twoim - Święty Izraela, nazywają Go Bogiem całej ziemi. Zaiste, jak niewiastę porzuconą i zgnębioną na duchu, wezwał cię Pan. "/Iz 54, 1.5-6a/
(Znów wyrazy wyróżnione oddane są w oryginale imieniem Boga Jahwe).
Jest to o tyle ważne, że z ?Małżonką Baranka? z Ap 21,9-10 i małżonkę Jahwe z Iz 54 łączy w swoim liście odwołujący się do tego fragmentu Izajasza Paweł:
?Natomiast górne Jeruzalem cieszy się wolnością i ono jest naszą matką. Wszak napisane jest: Wesel się, niepłodna, która nie rodziłaś, wykrzykuj z radości, która nie znałaś bólów rodzenia, bo więcej dzieci ma samotna niż ta, która żyje z mężem."/Gal 4,26-27/

W następnym poście pokażę, że Pismo przypisuje Jezusowi czyny Boga Jahwe ze Starego Testamentu.

Szymon

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Szymon » 2016-10-06, 01:15

Zgadzam się z Tobą Marku , podałeś dobre przykłady.A to że Jezus jest Jahwe to prawda niezaprzeczalna , choć jak widać dla niektórych osób takich jak Aron chyba jednak jest.Więc i ja może dołożę od siebie parę wersetów.

Jak chyba wszyscy wiemy tytuł "Pierwszy i ostatni" Pismo odnosi do Boga Izraela:"Tak mówi Pan (Jahweh), Król Izraela
i Odkupiciel jego, Pan Zastępów: Ja jestem pierwszy i Ja ostatni i nie ma poza Mną boga" (Iz 44:6)

-"Słuchaj mnie Jakubie, i ty Izraelu, którego powołałem! Ja to jestem, Ja pierwszy i Ja ostatni" (Iz 48:12)

I ten sam tytuł, który Pismo w Starym Testamencie odnosiło do Boga Izraela, Jezus przypisał sobie:

-"On zaś położył na mnie swoją prawicę i rzekł: Nie lękaj się, Jam jest pierwszy i ostatni, i żyjący. Byłem umarły, lecz oto żyję na wieki wieków i mam klucze śmierci i piekła" (Ap 1:18)

-"Aniołowi Kościoła w Smyrnie napisz: To mówi Pierwszy i Ostatni który był martwy, a ożył" (Ap 2:8)

Natomiast tytuł "Alfa i Omega" jest tożsamy do tytułu "Pierwszy i Ostatni" ponieważ alfa i omega to pierwsza i ostatnia litera alfabetu greckiego.Tytuł "Alfa i Omega" przeplata się z tytułem "Pierwszy i Ostatni".

-"I rzekł mi:Stało się. Jam Alfa i Omega, Początek i Koniec.Ja pragnącemu dam darmo pić ze źródła wody życia.Zwycięzca to odziedziczy i będę Bogiem dla niego, a on dla mnie będzie synem" (Ap 21:6,7)

Co ciekawe , ten sam boski tytuł odnosił do siebie Zmartwychwstały Jezus:

-"Ja jestem alfa i omega, pierwszy i ostatni, początek i koniec ..." (Ap 22:13,16)

Inną ciekawą sprawą jest tekst z Ap 1:7,8 w którym czytamy :"Oto nadchodzi z obłokami, i ujrzy Go wszelkie oko i wszyscy, którzy Go przebili I będą Go opłakiwać wszystkie pokolenia ziemi. Tak: Amen.Jam jest Alfa i Omega, mówi Pan Bóg, Który jest, Który był i Który przychodzi, Wszechmogący.

Tekst z Ap 1:7, 8 mówi że ktoś "przychodzi" Kto ? werset 7 mówi , że jest to ktoś , kto został przebity.Kto został przebity ? Jezus ! Lecz werset 8 mówi że tym który przychodzi jest Bóg .Więc czy może być tak że przychodzą dwie osoby ? absolutnie nie ! odpowiedz jest więc jasna:)

Jeżeli spojrzymy na kontekst to pozwala on odnosić ten fragment do Jezusa. Za takim rozumieniem świadczy fakt, że według Biblii Tym, którego mamy oczekiwać jest Syn a nie Ojciec (dla porównania można sprawdzić :Mt.24:30 25:13; Ap.16:15 Mt.24:42,44) oraz to że w Apokalipsie św.Jana przemawia przede wszystkim Syn, a nie Ojciec.

Inną rzeczą wartą uwagi jest "Ten, który bada serca i nerki"

W Starym Testamencie jest spotykany inny tytuł odnoszony do Boga Izraela:

-" Ja, Pan, badam serce i doświadczam nerki, bym mógł każdemu oddać stosownie do jego postępowania,według owoców jego uczynków"(Jr 17:10)

-"Niechże skończy się zło bezbożnych! Utwierdź sprawiedliwego, Który badasz serca i nerki, Boże sprawiedliwy" (Ps.7:10)

-" Zbadaj mnie, Panie, i doświadcz, Poddaj próbie nerki i serce moje!"( Ps 26:2)

Tu mamy wersety potwierdzające, że Bóg bada właśnie serca i nerki.

Ten sam tytuł Jezus odnosi do siebie:

-"...I poznają wszystkie zbory, że Ja (Jezus) jestem Ten, który bada serca i nerki, i oddam każdemu z was wg uczynków waszych."(Ap 2:23)

ODPOWIEDZ