Szkaplerz karmelitański

Matka Kościoła świętego, Matka Jezusa Chrystusa, nasza Matka. Panna Najświętsza. Rozmowy na temat Maryi.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Szkaplerz karmelitański

Post autor: Marek_Piotrowski » 2016-10-20, 01:59

Drodzy katolicy maryjni musicie zrozumieć to że Maryi NIE oddajemy czci boskiej (Latria) ale cześć odpowiednią do tego kim jest.
A co, znasz takiego katolika, co tego nie rozumie? Bo ja nie spotkałem nigdy (no, może w przedszkolu... ale też w maluchach, starszaki już wiedzą)

wybrana

Re: Szkaplerz karmelitański

Post autor: wybrana » 2016-10-20, 15:58

Marek_Piotrowski pisze:
Drodzy katolicy maryjni musicie zrozumieć to że Maryi NIE oddajemy czci boskiej (Latria) ale cześć odpowiednią do tego kim jest.
A co, znasz takiego katolika, co tego nie rozumie? Bo ja nie spotkałem nigdy (no, może w przedszkolu... ale też w maluchach, starszaki już wiedzą)
Marku - a jak rozumieć słowa pieśni - Pod twoją obronę ?

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Szkaplerz karmelitański

Post autor: Dezerter » 2016-10-21, 11:38

Marek_Piotrowski pisze:
Drodzy katolicy maryjni musicie zrozumieć to że Maryi NIE oddajemy czci boskiej (Latria) ale cześć odpowiednią do tego kim jest.
A co, znasz takiego katolika, co tego nie rozumie? Bo ja nie spotkałem nigdy (no, może w przedszkolu... ale też w maluchach, starszaki już wiedzą)
Tu zostawmy temat o szkaplerzu a odpowiem ci w tym temacie:
http://zchrystusem.pl/viewtopic.php?f=10&t=364
wybraną z wątpliwościami również tam zapraszam
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re:

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-01-19, 16:33

Pinchas pisze: 2016-03-22, 17:03 Ciekawe jest to, że w NT słowo eulogetos NIGDY nie zostało użyte w stosunku do człowieka (włącznie z Marią), a w Łk 1,48 występuje słowo pochodzące od makarios. W innym miejscu Biblia także mowi nam, że ci, którzy zachowują Słowo Boże i strzegą go są na równi z Marią błogoslawieni (w sensie uszczęśliwieni).[/b]
Autora już z nami nie ma, ale ta bzdura jak widzę nie została prostowana.
Otóż słowo eugletos (oczywiście w rodzaju żeńskim eulogēmenē) (STRONG 2127) zostało użyte w tym samym rozdziale Ewangelii wg św.Łukasza, gdzie Elżbieta wita Maryję okrzykiem:
Łk 1:42 bt4 "(42) Wydała ona okrzyk i powiedziała: błogosławionajesteś między niewiastami i błogosławiony jest owoc Twojego łona."
Pierwsze użycie odnosi się do Maryi, drugie do Jezusa.

Również w Łk 1,28 Anioł Gabriel mówi do Maryi Łk 1:28 "Anioł wszedł do Niej i rzekł: Bądź pozdrowiona, pełna łaski, Pan z Tobą, ."
Tu też zostało użyte eulogēmenē

Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 15 kwie 2017
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 238 times

Re: Szkaplerz karmelitański

Post autor: Efezjan » 2019-01-19, 19:40

Ja w ogóle myślę być w trzecim zakonie karmelitańskim. Fascynuje mnie ta duchowość. Ale znając mnie, to pewnie będę się długo zbierał. Rok temu minęło 450 lat od reformy i powstania surowszej gałęzi karmelitańskiej - karmelitów bosych. Tutaj fajny filmik z youtube'a o tym:

Wstąpienie do świeckiego Karmelu: 21.09.2019 /Tomasz od Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego OCDS/

Żarliwością rozpaliłem się o chwałę Boga Zastępów 1Krl 19,10

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Szkaplerz karmelitański

Post autor: Dezerter » 2019-01-19, 21:08

Bardzo dobre wykonanie - miło posłuchać.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 15 kwie 2017
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 238 times

Re: Szkaplerz karmelitański

Post autor: Efezjan » 2019-01-20, 15:07

Dezerter pisze: 2019-01-19, 21:08 Bardzo dobre wykonanie - miło posłuchać.
Jeśli się wspinać, to tylko boso po stromych zboczach Karmelu. O:-)
Wstąpienie do świeckiego Karmelu: 21.09.2019 /Tomasz od Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego OCDS/

Żarliwością rozpaliłem się o chwałę Boga Zastępów 1Krl 19,10

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re:

Post autor: ToTylkoJa » 2019-01-20, 19:08


skaplerz - kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego.
Przywileje szkaplerza karmelitańskiego są następujące:
1. Kto umrze odziany szkaplerzem świętym, nie zostanie potępiony;
2. Noszący szkaplerz jako czciciel Matki Bożej zapewnia sobie Jej opiekę, co do duszy i ciała w tym życiu i szczególną pomoc w godzinie śmierci;
3. Każdy, kto pobożnie nosi szkaplerz i zachowuje czystość według stanu, zostanie wybawiony z czyśćca w pierwszą sobotę po swojej śmierci;
4. Ci, którzy należą do Bractwa Szkaplerznego, są duchowo złączeni z Zakonem Karmelitańskim i mają udział w jego dobrach duchowych za życia ziemskiego i po śmierci, a więc we Mszach świętych, Komuniach św., umartwieniach, modlitwach, postach itp.


Zachecilem was ? :-D
Ja proszę o wytłumaczenie trochę tego szkaplerza. Poszperałam w necie trochę, ale niewiele ogarnęłam.
Po tym na górze brzmi mi to jak zwykły amulet.

Awatar użytkownika
dromax
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 219
Rejestracja: 2 sty 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: Szkaplerz karmelitański

Post autor: dromax » 2019-01-20, 23:26

:) :) Chcę poinformować, że podczas ostatnich rekolekcji adwentowych, które prowadził jeden z Karmelitów przyjęliśmy z żoną szkaplerze. Wierzymy w to co zostało objawione na temat tych, co je noszą. :) :)

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Szkaplerz karmelitański

Post autor: ToTylkoJa » 2019-01-21, 16:25

dromax pisze: 2019-01-20, 23:26 :) :) Chcę poinformować, że podczas ostatnich rekolekcji adwentowych, które prowadził jeden z Karmelitów przyjęliśmy z żoną szkaplerze. Wierzymy w to co zostało objawione na temat tych, co je noszą. :) :)
Ponawiam pytanie. Skoro przyjęłaś szkaplerz, musisz wiedzieć, o co w nim chodzi. Wytłumacz mi proszę, bo z tego co przeczytałam nic nie wyciągnęłam.

konik

Re: Szkaplerz karmelitański

Post autor: konik » 2019-01-23, 09:12

O szkaplerzu karmelitanskim znajdziesz mnostwo informacji w necie mila ToTylkoJa. Nie mecz ludzi ...

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Szkaplerz karmelitański

Post autor: ToTylkoJa » 2019-01-23, 09:43

@konik
Czytałam, ale nie rozumiem. Chodzi o to, że noszący szkaplerz ma naśladować Maryję i dbać o dobro wszystkich ludzi, w zamian za to ma w pierwszą sobotę zostać uwolniony z czyśćca i takie tam. Pojęłam.
Nie rozumiem zasadności szkaplerza. Co to za różnica, czy masz medalik, czy nie? Każdy chrześcijanin powinien naśladować Maryję, naśladować Jezusa i dbać o dobro wszystkich ludzi, więc to nie jest odkrywcze.
Dlatego szkaplerz wygląda mi na zwykły amulet, za który jednak Wy go nie uważacie, proszę o wytłumaczenie tej konkretnej kwestii.

konik

Re: Szkaplerz karmelitański

Post autor: konik » 2019-01-23, 10:00

To nie forma jest czynnikiem przesadzajacym ... forma wynika z obyczaju, tradycji itp.
Kazde sakramentalium jest pomocne w tym znaczeniu, jesli kazdy przyjmie dla siebie przemiane zycia w duchu tegoz sakramentalium-
W zyciu duchowym mozemy isc wieloma roznymi drogami do Chrystusa - w przypadku Szkaplerza Karmelitanskiego korzystamy wlasnie z jednej z takich drog.
Materialny przekaz (forma) jest przypomnieniem i umocnieniem - jesli mamy godziwa intencje i prowadzimy godziwe zycie, wowczas nas wsoiera ( poprzez przypominanie oraz poprzez wsparcie z nieba, realne ... ale tylko w wymiarze naszego oddania sie Bogu.
Amulet zas obiecuje ( nieprawdziwie i falszywie ) osiagniecie mocy i korzysci bez wzgledu na dobro czy zlo, jakiego dokonujemy
.Taka jest zasadnicza roznica miedzy amuletem a sakramentalium. Takim sakramentalium jest wspomniany Szkaplerz.

Awatar użytkownika
dromax
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 219
Rejestracja: 2 sty 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: Szkaplerz karmelitański

Post autor: dromax » 2019-02-04, 18:58

ToTylkoJa pisze: 2019-01-23, 09:43 @konik
Czytałam, ale nie rozumiem. Chodzi o to, że noszący szkaplerz ma naśladować Maryję i dbać o dobro wszystkich ludzi, w zamian za to ma w pierwszą sobotę zostać uwolniony z czyśćca i takie tam. Pojęłam.
Nie rozumiem zasadności szkaplerza. Co to za różnica, czy masz medalik, czy nie? Każdy chrześcijanin powinien naśladować Maryję, naśladować Jezusa i dbać o dobro wszystkich ludzi, więc to nie jest odkrywcze.
Dlatego szkaplerz wygląda mi na zwykły amulet, za który jednak Wy go nie uważacie, proszę o wytłumaczenie tej konkretnej kwestii.
:( W necie masz multum artykułów na temat szkaplerza. Różnych, różniastych z różnych źródeł...

Kasia

Re: Szkaplerz karmelitański

Post autor: Kasia » 2019-03-07, 13:18

Noszę szkaplerz karmelitański. Bardzo podobają mi się słowa, że to „namiastka habitu” albo „szata Maryi” – z takimi określeniami się spotkałam. Wierzę w łaski płynące z sakramentaliów, dlatego wierzę, że Maryja mnie chroni m.in. dzięki temu, że noszę szkaplerz. Jednocześnie jestem świadoma, że z przyjęciem szkaplerza wiążą się konkretne zobowiązania – i nie chodzi tylko o codzienne odmawiania konkretnej modlitwy – dotyczące postępowania. Jak można np. świadomie wybierać grzech, nosząc szatę Maryi? Piękne jest znaczenie szkaplerza, ale jakie zadanie ze sobą niesie...
Ostatnio zmieniony 2019-03-07, 13:20 przez Kasia, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ