Dekalog. Jak powinien byc podzielony?

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Jordan
Gaduła
Gaduła
Posty: 998
Rejestracja: 25 wrz 2016
Ostrzeżenia: 1
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 103 times
Been thanked: 57 times
Kontakt:

Re: Dekalog. Jak powinien byc podzielony?

Post autor: Jordan » 2017-02-07, 07:34

Może podam to o co pytałem [lizak pozostanie u mnie]:
Wj 32:15 bw "Potem Mojżesz odwrócił się i zszedł z góry, mając w ręku dwie tablice Świadectwa, tablice zapisane z obu stron; z jednej i z drugiej strony były one zapisane."
To ciekawe, że na obu stronach... - ja to rozumiem, że awers i rewers były pokryte pismem.
konik pisze:I dlaczego w kilku miejscach w Biblii "dokument dekalogowy" nosi rozne formy, a nawet troche odmienna tresc?
Czy masz na myśli to, że w Wyj 20 i w Pwt 5 są nieco inne wersje Dekalogu?
Ktoś to wcześniej próbował wyjaśniać...

Osobiście wierzę, że pierwotna bały wersja z Wyj 20. gdzie uzasadnieniem dla szabatu jest tydzień stworzenia (kwestia ta czyni obie wersję różnymi), a w Pwt 5 uzasadnieniem jest wyjście z niewoli...
Te dwie sprawy: stworzenie i uwolnienie są bardzo istotne, zwłaszcza, gdy się spojrzy na uwolnienie z niewoli egipskiej, jako na uwolnienie z niewoli grzechu (bo nikt z późniejszych pokoleń, wraz z nami, nie był niewolnikiem w Egipcie).
Widocznie tak Boży Duch poprowadził Mojżesza, że przekazując i przypominając przykazania Boże na tę sprawę niewoli zwrócił uwagę, ale w Arce leżały Tablice, gdzie temat stworzenia jest uzasadnieniem dla szabatu...

Ja bym to nazwał: rozwinięciem tematu...
A ten, który poświadcza o prawdziwości przesłania tej księgi, przypomina, że Jezus powiedział:
— Pamiętaj, że nadejdę niespodziewanie!
Niech już to nastąpi, PANIE nasz, Jezu! Przybądź jak najprędzej.

Ap 22:20 NPD

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19256
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 4675 times
Kontakt:

Re: Dekalog. Jak powinien byc podzielony?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-02-07, 17:45

Jordan pisze:Czy masz na myśli to, że w Wyj 20 i w Pwt 5 są nieco inne wersje Dekalogu?
Tu różnica jest mało istotna. Porównaj jednak te wersje z trzecią, która jest w Wj 34:
?Strzeż się zawierania przymierza z mieszkańcami kraju, do którego idziesz, aby się nie stali sidłem pośród was. Natomiast zburzcie ich ołtarze, skruszcie czczone przez nich stele i wyrąbcie aszery.
Nie będziesz oddawał pokłonu bogu obcemu, bo Pan ma na imię Zazdrosny: jest Bogiem zazdrosnym. Nie będziesz zawierał przymierzy z mieszkańcami tego kraju, aby, gdy będą uprawiać nierząd z bogami obcymi i składać ofiary bogom swoim, nie zaprosili cię do spożywania z ich ofiary. A także nie możesz brać ich córek za żony dla swych synów, aby one, uprawiając nierząd z obcymi bogami, nie przywiodły twoich synów do nierządu z bogami obcymi.
Nie uczynisz sobie bogów ulanych z metalu.
Zachowaj święto Przaśników; przez siedem dni będziesz jadł chleby przaśne, jak to ci poleciłem. A uczynisz to w czasie oznaczonym, czyli w miesiącu Abib, gdyż wtedy wyszedłeś z Egiptu.
Wszystko pierworodne do Mnie należy, a także pierworodny samiec z bydła, wołów i owiec. Pierworodnego zaś osła wykupisz głową owcy, a jeślibyś nie wykupił, złamiesz mu kark. Wykupisz też pierworodnego syna swego, i nie wolno się ukazać przede Mną z pustymi rękami.
Sześć dni pracować będziesz, a w dniu siódmym odpoczywaj tak w czasie orki, jak w czasie żniwa. Będziesz obchodził święto Tygodni, pierwocin, żniwa pszenicy i święto Zbiorów przy końcu roku.
Trzy razy w roku ukażą się wszyscy twoi mężczyźni przed obliczem Pana, Boga Izraela. Ja bowiem wypędzę narody sprzed ciebie i rozszerzę twoje granice, i nikt nie będzie napadał na twój kraj, gdy ty trzy razy w roku pójdziesz, aby pokazać się przed obliczem Pana, Boga twego.
Krwi moich ofiar nie powinieneś składać razem z kwaszonym chlebem, i nic z ofiary paschalnej nie powinno pozostać na drugi dzień.
Najlepsze z pierwocin ziemi twojej winieneś przynieść do domu Pana, twego Boga.
Nie będziesz gotował koźlęcia w mleku jego matki.
Pan rzekł do Mojżesza: Zapisz sobie te słowa, gdyż na podstawie tych słów zawarłem przymierze z tobą i z Izraelem. I był tam Mojżesz u Pana czterdzieści dni i czterdzieści nocy, i nie jadł chleba, i nie pił wody. I napisał na tablicach słowa przymierza ? Dziesięć Słów.?
/Wj 34,12-28/

:)

david491
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 501
Rejestracja: 6 lut 2017
Has thanked: 18 times
Been thanked: 308 times

Re: Dekalog. Jak powinien byc podzielony?

Post autor: david491 » 2017-02-07, 19:20

Zobaczmy co powiedział Pan Jezus na temat przykazań: Gdy faryzeusze dowiedzieli się, że zamknął usta saduceuszom, zebrali się razem, (35) a jeden z nich, uczony w Prawie, zapytał , wystawiając Go na próbę: (36) Nauczycielu, które przykazanie w Prawie jest największe? (37) On mu odpowiedział: Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem. (38) To jest największe i pierwsze przykazanie. (39) Drugie podobne jest do niego: Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego. (40) Na tych dwóch przykazaniach opiera się całe Prawo i Prorocy.

Awatar użytkownika
Jordan
Gaduła
Gaduła
Posty: 998
Rejestracja: 25 wrz 2016
Ostrzeżenia: 1
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 103 times
Been thanked: 57 times
Kontakt:

Re: Dekalog. Jak powinien byc podzielony?

Post autor: Jordan » 2017-02-07, 19:43

Marku, to co podałeś z Wj 34 ja nie traktuję jak 3-ciej wersji dekalogu! Nigdy w życiu! To po prostu dalsze przepisy, których przecież tyle w Mojżeszowych Księgach...
Pierwszy raz się spotykam z takim podejściem...

Davidzie, dobrze cytujesz! Czy jednak ludzie tak bezbłędnie wiedzą/rozumieją co to znaczy "miłować Boga i miłować ludzi"?
Dziś słowo miłość (i zapewne nie tylko obecnie) ma takie spaczone oblicza, że naprawdę "przydaje się" jakiś drogowskaz, by nie pobłądzić w tym "miłowaniu" (homoseksualiści też rzekną: miłujemy!!...) - takim drogowskazem jawią się Boże przykazania...

Przynajmniej na początku są one bardzo pomocne!
Potem już się człowiek - dzięki Bożemu Duchowi - "oswoi" z tym, co jest, a co nie jest tym miłowaniem, a ponadto prawo Boże, Bóg zapisuje w sercu/na umyśle i o pobłądzenie trudniej, ale szatan nie śpi, więc ja bym nie odsuwał dekalogu na boczne tory, niech będzie - jak to Paweł pisze - tym przewodnikiem do Chrystusa, gdybyśmy się zagubili, i Go z oczu stracili...
A ten, który poświadcza o prawdziwości przesłania tej księgi, przypomina, że Jezus powiedział:
— Pamiętaj, że nadejdę niespodziewanie!
Niech już to nastąpi, PANIE nasz, Jezu! Przybądź jak najprędzej.

Ap 22:20 NPD

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19256
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 4675 times
Kontakt:

Re: Dekalog. Jak powinien byc podzielony?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-02-07, 20:12

Jordan pisze:Marku, to co podałeś z Wj 34 ja nie traktuję jak 3-ciej wersji dekalogu! Nigdy w życiu! To po prostu dalsze przepisy, których przecież tyle w Mojżeszowych Księgach...
Pierwszy raz się spotykam z takim podejściem...
Ależ coś Ty!
Przecież to jedyne miejsce, gdzie mowa o Dekalogu!
Po tych słowach Bóg mówi: " (27) Pan rzekł do Mojżesza: Zapisz sobie te słowa, gdyż na podstawie tych słów zawarłem przymierze z tobą i z Izraelem. (28) I był tam [Mojżesz] u Pana czterdzieści dni i czterdzieści nocy, i nie jadł chleba, i nie pił wody. I napisał na tablicach słowa przymierza - Dziesięć Słów. "
Owo wyróżnione "Dziesięć Słów" to właśnie "Dekalog" (deka - dziesięć, logos - słowo).

Zresztą pierwszy wiersz 34 rozdziału też mówi o tym wyraźnie: "(1) Pan rzekł do Mojżesza: Wyciosaj sobie dwie tablice z kamienia, jak pierwsze, a na tych tablicach wypiszę znów słowa, jakie były na pierwszych tablicach, które potłukłeś"
(w niektórych tłumaczeniach bywa "wypisz" zamiast "wypiszę" ale to nie ma akurat znaczenia dla naszej rozmowy.
Potem już się człowiek - dzięki Bożemu Duchowi - "oswoi" z tym, co jest, a co nie jest tym miłowaniem, a ponadto prawo Boże, Bóg zapisuje w sercu/na umyśle i o pobłądzenie trudniej, ale szatan nie śpi, więc ja bym nie odsuwał dekalogu na boczne tory, niech będzie - jak to Paweł pisze - tym przewodnikiem do Chrystusa, gdybyśmy się zagubili, i Go z oczu stracili...
Jak widzę, Jordanie, jesteś ortodoksyjnym katolikiem :)
Sobór Trydencki: ?Jeśli ktoś twierdzi, że jedynym przykazaniem Ewangelii jest obowiązek wiary, a inne obowiązki są obojętne - ani zakazane, ani nakazane, lecz dowolne - albo, że Dekalog nie dotyczy wcale chrześcijan - n.b.w.?/kan 19/

Awatar użytkownika
Jordan
Gaduła
Gaduła
Posty: 998
Rejestracja: 25 wrz 2016
Ostrzeżenia: 1
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 103 times
Been thanked: 57 times
Kontakt:

Re: Dekalog. Jak powinien byc podzielony?

Post autor: Jordan » 2017-02-07, 20:35

Pomimo, że mowa tam w Wj 34 o Dekalogu (znam sens tego słowa), to jednak wybacz, ale np.: "Nie będziesz gotował koźlęcia w mleku jego matki."
Jakoś nie pasuje do Wj 20 i Pwt 5 - gdzie ewidentnie mowa o Dekalogu!

Myślę, że po prostu takie zebranie wielu przepisów w jednym miejscu, a przy tym kontekst tablic z dekalogiem, robi wrażenie, że to po raz 3-ci jest on podany...
Takich zbiorów praw w Mojżeszowych Ksiegach jest sporo, ten wygląda na jeden z nich.
[tak uważam]
A ten, który poświadcza o prawdziwości przesłania tej księgi, przypomina, że Jezus powiedział:
— Pamiętaj, że nadejdę niespodziewanie!
Niech już to nastąpi, PANIE nasz, Jezu! Przybądź jak najprędzej.

Ap 22:20 NPD

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19256
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 4675 times
Kontakt:

Re: Dekalog. Jak powinien byc podzielony?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-02-07, 20:58

Jordan pisze:Pomimo, że mowa tam w Wj 34 o Dekalogu (znam sens tego słowa), to jednak wybacz, ale np.: "Nie będziesz gotował koźlęcia w mleku jego matki."
Jakoś nie pasuje do Wj 20 i Pwt 5 - gdzie ewidentnie mowa o Dekalogu!
Nie. W Wj 20 i Pwt 5 mowa o Przykazaniach (bez podania ich liczby), nie o Dekalogu.
Tylko w Wj 34 jest, że w ogóle przykazań jest... dziesięć!

Ja wiem, sam byłem zaszokowany kiedy to zobaczyłem po raz pierwszy...

A co do koźlęcia w mleku matki, to akurat część I przykazania - zakaz praktyk magicznych.

Awatar użytkownika
Jordan
Gaduła
Gaduła
Posty: 998
Rejestracja: 25 wrz 2016
Ostrzeżenia: 1
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 103 times
Been thanked: 57 times
Kontakt:

Re: Dekalog. Jak powinien byc podzielony?

Post autor: Jordan » 2017-02-07, 21:02

Muszę to jutro "obadać" bo teraz zajmuje mnie poprawienie mojego profilu forumowego... ;)
Dobranoc
A ten, który poświadcza o prawdziwości przesłania tej księgi, przypomina, że Jezus powiedział:
— Pamiętaj, że nadejdę niespodziewanie!
Niech już to nastąpi, PANIE nasz, Jezu! Przybądź jak najprędzej.

Ap 22:20 NPD

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15150
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4276 times
Been thanked: 2992 times
Kontakt:

Re: Dekalog. Jak powinien byc podzielony?

Post autor: Dezerter » 2017-02-07, 23:05

Jordan pisze:Pomimo, że mowa tam w Wj 34 o Dekalogu (znam sens tego słowa), to jednak wybacz, ale np.: "Nie będziesz gotował koźlęcia w mleku jego matki."
Jakoś nie pasuje do Wj 20 i Pwt 5 - gdzie ewidentnie mowa o Dekalogu!

Myślę, że po prostu takie zebranie wielu przepisów w jednym miejscu, a przy tym kontekst tablic z dekalogiem, robi wrażenie, że to po raz 3-ci jest on podany...
Takich zbiorów praw w Mojżeszowych Ksiegach jest sporo, ten wygląda na jeden z nich.
[tak uważam]

Uważać sobie możesz, ale jak byś podchodził do tematu uczciwie i bez założeń wstępnych i wiedzy, która masz ( i przyzwyczajeń) to byś musiał przyjąć ten tekst za Dekalog - bo jest to ewidentnie napisane i ma wiele punktów z Dekalogów 2 poprzednich - ewidentnie do nich nawiązuje - chyba nie zaprzeczysz?
Żydzi (judaizm) mówią jasno i wyraźnie - co was nie żydów interesuje dekalog? - on nie jest dla was ale dla nas!
Wy macie (dla was są) przykazania Noego - według niektórych chrześcijan to właśnie na tych przykazaniach, dotyczących wszystkich ludzi, wzorowali się apostołowie na Soborze Jerozolimskim - ustalają pierwsze minimalne przykazania kościelne dla chrześcijan.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Jordan
Gaduła
Gaduła
Posty: 998
Rejestracja: 25 wrz 2016
Ostrzeżenia: 1
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 103 times
Been thanked: 57 times
Kontakt:

Re: Dekalog. Jak powinien byc podzielony?

Post autor: Jordan » 2017-02-08, 08:17

Cenię sobie ten przekład Pisma: http://www.edycja.pl/produkty/biblia-i- ... smo-swiete
bo są w nim cenne komentarze. Posłużę się nimi w tej wypowiedzi. Również z tego przekładu Biblii będę cytował [korzystając z: http://biblia.apologetyka.com/read ].
Dezerter pisze:Uważać sobie możesz, ale jak byś podchodził do tematu uczciwie i bez założeń wstępnych i wiedzy, która masz ( i przyzwyczajeń) to byś musiał przyjąć ten tekst za Dekalog - bo jest to ewidentnie napisane i ma wiele punktów z Dekalogów 2 poprzednich - ewidentnie do nich nawiązuje - chyba nie zaprzeczysz?
Same podobieństwa (istotnie są), jeszcze nie czynią z Wj 34 Dekalogu podanego w Wj 20 i Pwt 5.
Między Łk 6, a Mat 5-7 też są podobieństwa - ale to nie czyni z Łk 6 kazania na górze, gdyż ono było wygłoszone na równinie... :)

Może popatrzmy na kontekst.
W oparciu o w/w Biblię widzę, że tłumacze jej - poprzez nagłówki i śródtytuły w treści rozdziałów - zechcieli czytelnikowi przybliżyć (sumując pewne treści) to, co się działo tam, pod Synajem, dawno... dawno temu... (ale to nie bajka!!), w następujący sposób:

PRZYMIERZE NA SYNAJU - nagłówek przed Wj 19. I dalej następują śródtytuły (nie zawsze będę wszystkie przytaczał, te istotniejsze tylko):
Zapowiedź przymierza: Wj 19,2-9
Przygotowanie ludu do zawarcia przymierza: Wj 19,10-15
Bóg objawia się ludowi: Wj 19,16-25

Dziesięć przykazań Bożych: Wj 20,1-17. Zacytuję:
Exo 20:1-17 pau
(1) Bóg wypowiedział wszystkie te słowa:
(2) ?Ja jestem PANEM, twoim Bogiem, który wyprowadził cię z ziemi egipskiej, gdzie byłeś niewolnikiem.
(3) Nie będziesz miał innych bogów oprócz Mnie.
(4) Nie zrobisz sobie bożka. I żadnej podobiźnie przedstawiającej to, co najwyżej na niebie, nisko na ziemi i w głębinach wód,
(5) nie będziesz oddawał czci ani nie oddasz się w niewolę. Ja jestem Panem, twoim Bogiem, Bogiem zazdrosnym. Za grzechy tych, którzy Mnie nienawidzą, wymierzam karę ich potomkom, nawet w trzecim i czwartym pokoleniu.
(6) Tym zaś, którzy Mnie miłują i przestrzegają moich przykazań, okazuję miłosierdzie do tysięcznego pokolenia.
(7) Nie będziesz wymawiał imienia PANA, twego Boga, bez szacunku, gdyż PAN nie pozostawi bez kary tego, kto wypowie Jego imię bez szacunku.
(8) Pamiętaj o dniu szabatu, aby należycie go świętować.
(9) Przez sześć dni będziesz wykonywał wszystkie swoje prace,
(10) lecz siódmy dzień jest szabatem dla PANA, twego Boga. W tym dniu nie podejmiesz żadnej pracy - ani ty, ani twój syn, ani twoja córka, ani twój sługa, ani twoja służąca, ani nawet bydło czy cudzoziemiec, który mieszka w twoim domu.
(11) W ciągu sześciu dni bowiem PAN uczynił niebo i ziemię, morze i wszystko, co w nich istnieje, a siódmego dnia odpoczął. Dlatego PAN pobłogosławił dzień szabatu i wyróżnił go jako święty.
(12) Czcij swojego ojca i matkę, abyś cieszył się długim życiem na ziemi, którą ci daje PAN, twój Bóg.
(13) Nie popełnisz morderstwa.
(14) Nie dopuścisz się cudzołóstwa.
(15) Nie będziesz kradł.
(16) Nie złożysz kłamliwego zeznania przeciwko swojemu bliźniemu.
(17) Nie będziesz pożądał dobytku swojego bliźniego. Nie będziesz pożądał jego żony, jego sługi, jego służącej, jego wołu, jego osła ani żadnej rzeczy, która należy do twojego bliźniego?.


Pośrednictwo Mojżesza w przekazywaniu prawa: Wj 20,18-21

SZCZEGÓŁOWE PRZEPISY PRAWNE - nagłówek obejmujący tekst: Wj 20,22 do końca Wj 23.

ZAWARCIE PRZYMIERZA
Obrzęd przymierza: Wj 24,1-11. Cytat:
Exo 24:1-4 pau
(1) Bóg powiedział do Mojżesza: ?Wejdź na górę do PANA razem z Aaronem, Nadabem i Abihu, a także z siedemdziesięcioma spośród starszyzny Izraela i padnijcie na twarz, pozostając w oddali.
(2) Do PANA podejdzie tylko sam Mojżesz. Pozostali niech się nie zbliżają, nie wolno ludowi iść razem z nim?.
(3) Gdy Mojżesz wrócił, przekazał ludowi wszystkie słowa PANA oraz wszystkie przepisy prawa, a lud jednogłośnie potwierdził: ?Spełnimy wszystko, co PAN powiedział!?.
(4) Mojżesz zapisał wszystkie słowa PANA.
Wstał o świcie, zbudował ołtarz u stóp góry i wzniósł dwanaście stel, według liczby dwunastu plemion Izraela.


Mojżesz na górze Synaj: Wj 24,12-18. Cytat:
Exo 24:12 pau
(12) PAN rzekł do Mojżesza: ?Wyjdź do Mnie na górę i pozostań tam. Dam ci kamienne tablice, Prawo i przykazania, które zapisałem, abyś mógł przekazać ludowi moją naukę?.


PRZEPISY DOTYCZĄCE BUDOWY ŚWIĘTEGO MIESZKANIA - rozdziały Wj 25-28

WYŚWIĘCENIE AARONA I JEGO SYNÓW - Wj 29

DALSZE PRZEPISY DOTYCZĄCE KULTU - rozdz. Wj 30-31
Wręczenie kamiennych tablic Wj 31,18. Ten śródtytuł dotyczy tylko jednego wersetu.
Exo 31:18 pau
(18) Gdy oznajmił Mojżeszowi wszystko na górze Synaj, wręczył mu dwie tablice Świadectwa. Były to kamienne tablice napisane palcem Bożym.

Co było na tych tablicach? Przypis (nie ma tam komentarza) w tej Biblii Paulistów informuje, że te kamienne tablice Świadectwa, to "tablice z Dziesięcioma przykazaniami".
Bóg zapowiedział Mojżeszowi to:
Exo 25:16 pau
(16) W arce umieścisz Świadectwo, które otrzymasz ode Mnie.

a Wj 31,18 jest tej zapowiedzi realizacją...!

ODSTĘPSTWO IZRAELITÓW - to nagłówek przed Wj 32; śródtytuły:
Cielec ze złota: ww.1-6
Gniew Boga: ww.7-10
Modlitwa Mojżesza za lud: ww.11-14
Mojżesz zstępuje z góry: ww.15-24.
Tu ważny cytat:
Exo 32:15-16 pau
(15) Mojżesz zszedł z góry, niosąc w rękach dwie tablice Świadectwa. Tablice zapisane były z obu stron. Zapisane były z jednej i z drugiej strony.
(16) Były one dziełem samego Boga, również tekst wyryty na nich pochodził od Boga
.

Kara z rąk lewitów: ww.25-29
Modlitwa wstawiennicza Mojżesza: ww.30-35.


ODNOWIENIE PRZYMIERZA - nagłówek przed Wj 33, który obejmuje też Wj 34 [dalej już nie sięgam bo od Wj 35 mowa o realizacji projektu budowy świątyni].
Wj 33 - tu spełnia Bóg pragnienie Mojżesza: "Ukaż mi Twoją chwałę".

Wj 34 - śródtytuły i cały tekst tego rozdziału:
Nowe kamienne tablice: ww.1-4
Exo 34:1-4 pau
(1) PAN powiedział do Mojżesza: ?Wyciosaj dwie kamienne tablice, podobne do poprzednich, a Ja napiszę na nich te same słowa, jakie widniały na tablicach, które roztrzaskałeś.
(2) Przygotuj się, by o świcie wspiąć się na szczyt góry Synaj i stanąć przede Mną na samym wierzchołku.
(3) Niech nikt nie wchodzi z tobą, nie chcę też widzieć nikogo w obrębie góry, nawet owce i woły niech nie pasą się u jej podnóża?.
(4) Mojżesz wyciosał dwie kamienne tablice, podobne do poprzednich. Wstał o świcie i wszedł na górę Synaj, jak mu PAN polecił, niosąc w dłoniach dwie kamienne tablice.


Odnowienie przymierza: ww.5-11
Exo 34:5-11 pau
(5) PAN zstąpił w obłoku, stanął przy Mojżeszu i wypowiedział imię, które brzmi PAN.
(6) PAN przeszedł przed Mojżeszem, wołając: ?PAN, PAN, Bóg miłujący i łaskawy, nieskory do gniewu, bogaty w miłosierdzie i prawdę,
(7) wierny w miłości wobec rzesz niezliczonych, gotowy przebaczyć winy, przestępstwa i grzechy, lecz nie pobłażliwy, gdyż z win ojców rozlicza synów, wnuków, a nawet trzecie i czwarte pokolenie?.
(8) Mojżesz pospiesznie oddał ukłon aż do ziemi, upadł na twarz i
(9) powiedział: ?Panie, jeśli znalazłem łaskę w Twoich oczach, to zechciej jednak wyruszyć pośród Twojego ludu, mimo że jest to lud o twardym karku. Przebacz nam naszą winę i nasz grzech, byśmy nadal należeli do Ciebie?.
(10) Bóg odpowiedział: ?Oto Ja zawieram przymierze: wobec twojego ludu dokonam takich cudów, jakie nie wydarzyły się w żadnym kraju i w żadnym narodzie. Cały lud, który cię otacza, zobaczy dzieła PANA, a to, czego dokonam za twoim pośrednictwem, będzie napawać grozą.
(11) Przestrzegaj tego, co ci dziś nakazuję
, gdyż to właśnie Ja wypędzam przed tobą Amorytów, Kananejczyków, Chetytów, Peryzzytów, Chiwwitów i Jebusytów.


Zakaz zawierania przymierzy z obcymi narodami: ww.12-16
Exo 34:12-16 pau
(12) Pod żadnym pozorem nie zawieraj przymierza z mieszkańcami krainy, do której przybędziesz. W przeciwnym razie stanie się ono jakby sidłem zastawionym pośród was.
(13) Dlatego też zburzycie ich ołtarze, połamiecie stele i wyrąbiecie ich aszery.
(14) Nie wolno wam padać na twarz przed obcym bóstwem, gdyż Ten, który nosi imię PAN Zazdrosny, jest naprawdę Bogiem zazdrosnym.
(15) Oto dlaczego nie wolno wam zawierać przymierza z mieszkańcami Ziemi Obiecanej: oni lubieżnie czczą swoje bóstwa i składają im ofiary. Mogą więc was zapraszać do siebie i będziecie musieli jeść mięso ich ofiar.
(16) Moglibyście też wziąć ich córki na żony dla waszych synów, a one - ponieważ czczą obce bóstwa - skłoniłyby waszych synów do oddawania lubieżnej czci innym bogom.


Powtórzenie głównych przepisów kultowych: ww.17-26
Exo 34:17-26 pau
(17) Nie odlejesz z metalu podobizn bożków.
(18) Będziesz obchodził Święto Przaśników. Zgodnie z moim nakazem w określonym czasie miesiąca kłosów przez siedem dni będziecie jedli przaśny chleb, gdyż w miesiącu kłosów opuściliście Egipt.
(19) Do Mnie należą wszelkie pierwociny łona matczynego, każdy samiec pierworodny z twojego dobytku, zarówno spośród owiec, jak i wołów.
(20) Pierworodne oślę wykupisz barankiem, a jeśli nie wykupisz, masz złamać mu kark. Wykupisz każdego pierworodnego spośród twoich potomków. Nie stawajcie przed moim obliczem z pustymi rękami.
(21) Przez sześć dni masz pracować, siódmego natomiast odpoczniesz. Dotyczy to nawet czasu orki oraz żniw.
(22) Gdy zbierzesz pierwociny pszenicy, będziesz obchodził Święto Tygodni, a Święto Zbiorów będziesz świętował w okresie jesiennego zrównania dnia i nocy.
(23) Trzy razy w roku wszyscy twoi mężczyźni mają stanąć przed Władcą, PANEM, Bogiem Izraela,
(24) gdyż Ja wypędzę przed tobą narody i rozszerzę twoje granice. Nikt nie będzie zagrażał twojej ziemi, gdy przybędziecie, aby stanąć przed PANEM, Bogiem waszym, trzy razy w roku.
(25) Chleba na zakwasie nie złożysz w ofierze razem z krwią baranka, a ofiara paschalna nie może pozostać aż do rana.
(26) Pierwociny twoich plonów zaniesiesz do domu PANA. Nie będziesz gotował koźlęcia w mleku jego matki?.

Do tego akapitu, tłumacze dali taki komentarz:
Przepisy podane w tym fragmencie zwyczajowo określa się jako "Dekalog kultowy". Przestrzeganie tych praw przez Izraelitów ma przede wszystkim przyczynić się do tego, aby ustrzegli się wpływów kultów pogańskich i byli pośród nich znakiem wiary w prawdziwego Boga.


Utrwalenie na tablicach praw przymierza: ww.27-28
Exo 34:27-28 pau
(27) PAN powiedział do Mojżesza: ?Zapisz te słowa, gdyż na ich podstawie zawarłem przymierze z tobą i z Izraelem?.
(28) Mojżesz przebywał z PANEM czterdzieści dni i czterdzieści nocy, nie jadł wówczas chleba ani nie pił wody, a na tablicach zapisał słowa przymierza - Dziesięć przykazań.

Do tego akapitu, tłumacze dali taki komentarz:
Według tradycji na kamiennych tablicach zapisano Dziesięć przykazań (Wj 20,1-17; por. Wj 24,12; 32,15n; 34,1). Pozostałe prawa i przepisy pochodzące od Boga również spisano (Wj 24,4; Pwt 31,9). Bóg przekazał je Izraelitom za pośrednictwem Mojżesza i zobowiązał lud do ich przestrzegania. Dekalog łącznie z innymi przepisami był podstawą przymierza, które stanowiło szczególny wyraz łączności Boga z narodem wybranym.

Jaśniejące oblicze Mojżesza: ww.29-35
Exo 34:29-35 pau
(29) Gdy Mojżesz schodził z góry Synaj, niosąc w dłoniach dwie tablice Świadectwa, nie zdawał sobie sprawy, że skóra na jego twarzy promieniała blaskiem z powodu rozmowy z Bogiem.
(30) Aaron i pozostali Izraelici byli zaskoczeni, gdy ujrzeli światło bijące z oblicza Mojżesza i bali się zbliżyć do niego.
(31) Mojżesz więc przywołał ich, a gdy Aaron i wszyscy przywódcy rodów podeszli do niego, zaczął z nimi rozmawiać.
(32) Potem podeszli również pozostali Izraelici, a Mojżesz ogłosił im wszystkie polecenia, które PAN przekazał mu na górze Synaj.
(33) Gdy skończył mówić, założył na twarz zasłonę.
(34) Mojżesz zdejmował zasłonę tylko na ten czas, gdy szedł przed oblicze PANA, aby z Nim rozmawiać. Następnie wychodził, aby ogłaszać Izraelitom przykazania, które otrzymał.
(35) Gdy tylko Izraelici zobaczyli blask bijący z twarzy Mojżesza, on z powrotem zakładał zasłonę, aż do chwili, gdy szedł rozmawiać z Bogiem.


Niech dopełnieniem będzie fragment komentarza do Pwt 5,1-21:
Dziesięć przykazań to główny dokument przymierza zawartego na górze Horeb. W Piśmie Świętym Dekalog jest odróżniony od innych praw zawartych w Pięcioksięgu zarówno w Księdze Wyjścia (20,22 - 23,33), jak i w Księdze Powtórzonego Prawa (12-26). Dekalog został przekazany przed wszystkimi innymi prawami, jako prawo obowiązujące Izraelitów zawsze i wszędzie, podczas gdy inne prawa związane są z jego życiem w Ziemi Obiecanej (Pwt 12,1). Sformułowania przykazań w Księdze Powtórzonego Prawa nieznacznie się różnią od tekstu z Księgi Wyjścia (Wj 20,2-17). Ich motywacją jest wyzwolenie Izraela z niewoli egipskiej. (...) Symbolem wyzwolenia z niewoli jest przykazanie świętowania szabatu, które dotyczyło nie tylko Izraelitów, ale również ich służby, mieszkających wśród nich cudzoziemców, a nawet zwierząt.

A teraz ważne słowa, które widnieją pod Dekalogiem za pisanym w Pwt 5,6-21.
Deu 5:22 pau
(22) Oto słowa, które potężnym głosem PAN wypowiedział do całego waszego zgromadzenia, na górze, w ogniu, w obłoku i gęstej ciemności. Niczego nadto nie dodał. Napisał je na dwóch kamiennych tablicach, które mi przekazał.

Wyżej stawiam pytanie: Co było na tych tablicach?
Uważam, że powyższy zapis biblijny daje jasną odpowiedź: Były tam słowa, które znamy (z małymi różnicami) z Wj 20,2-17 oraz Pwt 5,6-21. Natomiast brak uzasadnienia dla tezy, że Wj 34 także zawiera treść Dekalogu (jakby 3-cią jego wersję)!

Można mieć inne zdanie, każdemu wolno, ale osobiście nie przychylę się do niego... A mogę to jeszcze tym uzasadnić, że - jak czytamy - na tablicach kamiennych znalazło się to, co Bóg wypowiedział do ludu!
Czytamy jak Bóg przemawiał do ludu słyszalnie:
Exo 20:1-17 pau
(1) Bóg wypowiedział wszystkie te słowa:
(2) ?Ja jestem PANEM, twoim Bogiem, który wyprowadził cię z ziemi egipskiej, gdzie byłeś niewolnikiem.
(3) Nie będziesz miał innych bogów oprócz Mnie.
(...)
(17) Nie będziesz pożądał dobytku swojego bliźniego. Nie będziesz pożądał jego żony, jego sługi, jego służącej, jego wołu, jego osła ani żadnej rzeczy, która należy do twojego bliźniego?.


Bóg przemawiał powyższym tekstem - bezpośrednio ludzie to słyszeli pod Synajem! Ale się wystraszyli i:
Exo 20:18-19 pau
(18) Gdy cały lud ujrzał gromy i płomienie, usłyszał dźwięk rogu i zobaczył dymiącą górę, przeraził się i zatrzymał się z dala od niej.
(19) Rzekli do Mojżesza: ?Ty mów do nas, a my będziemy słuchali. Bóg niech do nas nie przemawia, byśmy nie poginęli?.


I stało się tak jak chcieli - więcej Bóg już słyszalnie nie mówił wprost do ludu, ale tylko poprzez Mojżesza!...
Kolejny argument, że Wj 34 to nie zmodyfikowana wersja Dekalogu!
Dziękuję za uwagę :)
A ten, który poświadcza o prawdziwości przesłania tej księgi, przypomina, że Jezus powiedział:
— Pamiętaj, że nadejdę niespodziewanie!
Niech już to nastąpi, PANIE nasz, Jezu! Przybądź jak najprędzej.

Ap 22:20 NPD

konik

Re: Dekalog. Jak powinien byc podzielony?

Post autor: konik » 2017-02-08, 08:58

No wlasnie - wypisales wersety, ale podzialu w tych wersetach konkretnego nie ma. Juz sami Zydzi ( jak to nam tu na forum wyjasnil Benjamin, ktory jest Zydem ) uzywali kilku sposobow liczenia podzialowego Dekalogu ... i na zadnym nie budowali jakiejs ostatecznej teologii.
Uzywali podzialow, ktore zostaly przejete przez chrzescijan - katolicy oparli sie na troche odmiennym ( uzywanym przez jednych Zydow) , a protestanci znow na troche odmiennym ( uzywanym przez innych Zydow) ... jeszcze sa jakies odmienne sposoby ... ale z zadnym z tych sposobow Zydzi nie mieli i nie tworzyli problemow.
Problemy nastaly wowczas, gdy z braku aergumentow w antykatolickiej argumentacji zaczeto po stronie protestanckiej wykorzystywac w sposob polityczny i przykazania, manipulujac prawdzimym sensem i trescia Dekalogu ( uzyto zapisu Biblijnego do agresywnej walki przeciwko Kosciolowi Katolickiemu) ... i to dopiero kilkanascie wiekow po Chrystusie.
No coz, falszywych prorokow nie brakuje.

Awatar użytkownika
Jordan
Gaduła
Gaduła
Posty: 998
Rejestracja: 25 wrz 2016
Ostrzeżenia: 1
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 103 times
Been thanked: 57 times
Kontakt:

Re: Dekalog. Jak powinien byc podzielony?

Post autor: Jordan » 2017-02-08, 09:13

Celem mojego b. długiego wpisu nie było dokonanie podziału Dekalogu na 10 przykazań, ale dowiedzenie - uważam, że skutecznie mi się udało - że Wj 34 nie jest 3-cią wersją Dekalogu, co tu się sugeruje...
Rozumiesz? :)
A ten, który poświadcza o prawdziwości przesłania tej księgi, przypomina, że Jezus powiedział:
— Pamiętaj, że nadejdę niespodziewanie!
Niech już to nastąpi, PANIE nasz, Jezu! Przybądź jak najprędzej.

Ap 22:20 NPD

konik

Re: Dekalog. Jak powinien byc podzielony?

Post autor: konik » 2017-02-08, 09:35

Wobec tego w czym masz problem?
Kosciol katolicki niczego nie sfalszowal, a ta teza chyba chodzila Ci po glowie, he :roll:

Awatar użytkownika
Jordan
Gaduła
Gaduła
Posty: 998
Rejestracja: 25 wrz 2016
Ostrzeżenia: 1
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 103 times
Been thanked: 57 times
Kontakt:

Re: Dekalog. Jak powinien byc podzielony?

Post autor: Jordan » 2017-02-08, 10:28

Byłem wczoraj zaskoczony, tezą: Wj 34 to 3-cia "wersja" Dekalogu [wcześniej tego nie spotkałem].
Musiałem to zbadać. Zbadałem. Wnioski podałem i ich będę bronił!

Natomiast co do "fałszowania" Dekalogu, to już inna sprawa...
Dwa fakty:
1. Każdy przekład Pisma Świętego zawiera taką treść dekalogu, jaka jest w tekście hebrajskim - więc o żadnym fałszowaniu mowy być nie może na tym poziomie;
2. Tam, gdzie dominuje katolicyzm, tam ludzie są od dziecka uczeni "skróconej" [czy jak to nazwać: okrojonej] wersji dekalogu, gdzie:
a) nie ma wprost nic nt zakazu religijnego kultu wszelkich wytworów ludzkich rąk;
b) święty dzień szabatu jest zastąpiony świętym dniem bez podania konkretów;
c) dość zaskakująco brzmi X przykazanie: "Ani żadnej rzeczy, która jego jest". (o co w nim chodzi? czego dotyczy? Tak podana treść tego nie mówi...)

Niestety, ponieważ nie ma w katolicyzmie takiego zwyczaju by - jak to jest w protestantyzmie - od dziecka czytać Biblię (może teraz jest ciut lepiej niż dawniej, ale rewelacji nie ma), to skutkuje to tym, że ludzie już dorośli (nie dzieci, którym się skrócony dekalog podaje) NIE ZNAJĄ TYCH BIBLIJNYCH PRZYKAZAŃ DEKALOGU!
Znają tę wersję "okrojoną" i na tym bazując, nie widzą niczego złego np. w kulcie przedmiotów...
A skoro tak, to można tu mówić o sfałszowaniu dekalogu: sfałszowaniu w ludzkich głowach, bo nie ma w nich świadomości tej treści dekalogu, która jest w Biblii, której z reguły mało lub wcale się nie studiuje w przeważającej liczebnie postaci chrześcijaństwa...
A ten, który poświadcza o prawdziwości przesłania tej księgi, przypomina, że Jezus powiedział:
— Pamiętaj, że nadejdę niespodziewanie!
Niech już to nastąpi, PANIE nasz, Jezu! Przybądź jak najprędzej.

Ap 22:20 NPD

konik

Re: Dekalog. Jak powinien byc podzielony?

Post autor: konik » 2017-02-08, 13:34

A wiec jednak:
1) Katechizm podaje falszywy Dekalog?
2) czym rozni sie czytanie Pisma na wlasna reke ( co jest potepione w Pismie) od posluchu Kosciolowi na temat tego, w jaki soposob rozumiec nalezy Pismo?
3) szabat literalny nie jest oprzykazaniem Bozym ( o tym juz dawno nawet sami Apostolowie ustalili i o tym tez jest w Pismie)
4) czyli kolejna rzeka falszywych tez

Oj, oj

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”