Debata: kreacjonizm vs ewolucja

Ważne wydarzenia biblijne dla chrześcijan i żydów. Niewola egipska, narodziny i śmierć Jezusa, zmartwychwstanie, itp
ODPOWIEDZ
konik

O stworzeniu - osobista proba podsumowania

Post autor: konik » 2017-03-11, 22:17

Zastanawiajac sie nad odpowiedzia na pytanie o poczatek zycia na ziemi, hipoteza o ewolucji ( zwana rowniez teoria ewolucji) zdaje sie byc w dzisiejszych czasach teoria dominujaca. Niektorzy sa przekonani i twierdza, ze jest ona jedyna wlasciwa teoria dotyczaca opisu stworzenia wszechswiata i opisu zycia na ziemi.
Mozna sie zastanowic, czy to jest akurat prawda.
Wiemy, ze hipoteza kreacjonistyczna nie jest udowadnialna laboratoryjnie. Onaczac to moze ( wedlug ogolnie przyjetych kryteriow ), ze opis przebiegu zjawisk podanych przez kreacjonistow nie nosi znamion naukowosci ... argumenty sa poszlakowe, posrednio wynikaja z sytuacji, i przyjmuja pewne zalozenia ideowe opisywanych znalezisk, odkryc czy zrodel pisanych ( szczegolnie tych dotyczacych odleglej starozytnosci).
Tak wiec warto powtorzyc - teoria kreacjonistyczna jest nieudowadnialna laboratoryjnie: na tej podstawie ( potwierdzenie laboratoryjne jako przyjete kryterium) twierdzi sie, ze nie jest to teoria naukowa. A wiec jest niewlasciwa.
Czy to oznacza, ze kreacjonizm upadl?

A co ma do powiedzenia nauka o ewolucjonizmie?
Wiemy, ze hipoteza ewolucjonistyczna nie jest i jak do tej pory nie stala sie udowodniona laboratoryjnie. Tak wiec przyjmujac takie same kryteria, jakie byly przyjete dla hipotezy kreacjonistycznej - ewolucjonizm nie nosi znamion naukowosci ... argumenty sa poszlakowe, wynikaja z sytuacji posrednio i przyjmuja pewne zalozenia ideowe opisywanych znalezisk.
A jakie maja ewolucjonisci oparcie w zrodlach pisanych? Zadnego. :!:

Podsumowujac ten maly wstep:
- kreacjonizm uzywa argumentow opierajacych sie na wynikach poszlakowych dokonywanych odkryc i znalezisk, a takze na najstarszej literaturze starozytnosci opisujacej ( w sposob, ktory wzmiankuje styl naocznego swiadka ) pewne wydarzenia.
- ewolucjonizm uzywa argumentow opierajacych sie na wynikach poszlakowych dokonywanych odkryc i znalezisk ... i nie posiada zadnych innych zrodel poznawczych.

Obie te teorie wlasciwie opieraja sie w koncu na okreslonej interpretacji - z tym, ze na interpretacje kreacjonistow wplywaja znacznie obfitsze zrodla podstawowe, niz to moga wykazac ewolucjonisci.

Na samym poczatku sporu okazuje sie wiec, ze kreacjonisci maja solidniejsze podstawy tzw: naukowego dowodu sprawy, niz ewolucjonisci.

Na tym dzisiaj zakoncze. Nastepny moj wywod rozpczne od zapytania o tezy naukowe.

Zycze milego sobotniego wieczoru.

Jordan
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 610
Rejestracja: 25 wrz 2016
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Debata: kreacjonizm vs ewolucja

Post autor: Jordan » 2017-05-19, 14:31

Debata: kreacjonizm vs ewolucja - Kent Hovind vs Michael Shermer

Debata z 2004 roku, która odbyła się na University of California.
Dr Kent Hovind kontra dr Michael Shermer czyli poglądy kreacjonistów kontra poglądy ewolucjonistów.

Zapraszam do obejrzenia, i może wypowiedzi na ten temat...
Bliżej Wam do stanowiska ewolucyjnego czy kreacjonistycznego?
M.in. spodobała mi się myśl tej treści:
Ateista nie może znaleźć Boga z tego samego powodu, z jakiego złodziej nie może znaleźć policjanta.
;-)
"Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie!" (Mt 25,40)
ZOSTAŃ POMAGACZEM - kliknij ...i zrób coś dla Jezusa! :-bd

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Debata: kreacjonizm vs ewolucja

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-05-19, 22:19

Absurdalny temat debaty. Ja jestem kreacjonistą - i uważam za prawdopodobne, ze kreacja odbyła się na drodze ewolucji.

Jordan
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 610
Rejestracja: 25 wrz 2016
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: Debata: kreacjonizm vs ewolucja

Post autor: Jordan » 2017-05-20, 07:18

Marek_Piotrowski pisze:Absurdalny temat debaty. Ja jestem kreacjonistą - i uważam za prawdopodobne, ze kreacja odbyła się na drodze ewolucji.
Dziwne zatem, że obie strony - ewolucyjna i kreacyjna - ciągle od lat biorą udział w takich debatach. Czyżby nie umieli myśleć, że w absurdy się angażują?...
Marku kreacja na drodze ewolucji nijak nie godzi się z Biblią! W niej Bóg przekazał prawdę, że śmierć na świat weszła na skutek grzechu pierwszej pary ludzkiej (Adam i Ewa w edenie)!
Ewolucja, mająca kiedyś tam dać taką pierwszą parę ludzką, od samego zarania obraca się w otoczeniu śmierci... Jak chcesz godzić te dwa zupełnie odmienne podejścia?
Ja nie bym nie umiał tego pogodzić! jak nie umiem wody z ogniem łączyć...
Zuch z Ciebie, że umiesz to robić! :oops:
"Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie!" (Mt 25,40)
ZOSTAŃ POMAGACZEM - kliknij ...i zrób coś dla Jezusa! :-bd

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Debata: kreacjonizm vs ewolucja

Post autor: Andej » 2017-05-20, 08:58

Dla mnie osobiście nie ulega żadnym wątpliwością przekonanie, że Bóg stworzyła wszystko, a posługiwał się przy tym nie tylko ewolucją, ale też i mutacją.
Właściwie dziwię się, że w tych dociekaniach, sądzę że bardziej ideologicznych niż naukowych, nie ma grup mutacjonistów. Choć ewolucjoniści nie potrafią się bez niej obejść, jednak jej wpływ traktują marginalnie. Wątpię czy mają rację. Mam wrażenie, że wpływ mutacji był większy, niż to się wydaje.

A do wniosku, który krytykujesz, prowadzi zwykłą logika. I mój ulubiony tautogram.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Jordan
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 610
Rejestracja: 25 wrz 2016
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: Debata: kreacjonizm vs ewolucja

Post autor: Jordan » 2017-05-20, 13:18

Andej pisze:Mam wrażenie, że wpływ mutacji był większy, niż to się wydaje.
Na tej debacie o mutacjach też było, słuchałeś?...

Znasz zagadnienie mutacji jakoś szerzej? To ważne, bo potoczne jej rozumienie może prowadzić do wniosków, które proponujesz, że mutacje powodują korzystną ewolucję...
Nie jest tak!
Z tej strony: https://creationism.org.pl/artykuly/LPLester
zacytuję (zapraszam do poczytania całości):
"Niezrównanym źródłem informacji jest szerokie badanie efektów mutacji u zwykłej muszki owocowej, Drosophila melanogaster. Genetycy zaczęli hodowlę muszki owocowej na samym początku tego wieku, a od 1910 roku, kiedy zarejestrowano pierwszą mutację, zidentyfikowano około 3,000 mutacji. Wszystkie te mutacje są szkodliwe bądź nieszkodliwe; ale żadna z nich nie wytworzyła bardziej pomyślnej muszki owocowej - dokładnie tak, jak przewiduje model kreacjonistyczny.
(...)
...należy zwrócić uwagę, że [mutacje] zawsze dotyczą straty, a nigdy zysku. Nigdy nie zauważono skrzydeł lub oczu utworzonych u organizmów, u których one nigdy nie występowały."
=====
Innymi słowy, mutacje nie wnoszą nowej informacji, ale powodują utratę już istniejącej puli informacji - a to w żadnym razie nie sprzyja tworzeniu się nowych pożytecznych organów i organizmów...
"Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie!" (Mt 25,40)
ZOSTAŃ POMAGACZEM - kliknij ...i zrób coś dla Jezusa! :-bd

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Debata: kreacjonizm vs ewolucja

Post autor: Andej » 2017-05-20, 13:22

Mutacja może prowadzić do superpozycji cech. Szybciej niż naturalny rozwój, wzgl. selekcja. A potem może się toczyć naturalny proces.

Nie przeceniam rangi mutacji. Ale i nie wykluczam tego narzędzia. Nie ograniczam Boga w działaniu.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Debata: kreacjonizm vs ewolucja

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-05-20, 13:35

Jordan pisze:
Marek_Piotrowski pisze:Absurdalny temat debaty. Ja jestem kreacjonistą - i uważam za prawdopodobne, ze kreacja odbyła się na drodze ewolucji.
Dziwne zatem, że obie strony - ewolucyjna i kreacyjna - ciągle od lat biorą udział w takich debatach. Czyżby nie umieli myśleć, że w absurdy się angażują?...
Dokładnie tak jest.
Jedno wyznają absurd, że jak przyjmą naukowe ustalenia ewolucji, to posypie się ich wiara (i w ogóle doktryna chrześcijańska). I tego się boją.
Drudzy wyznają dokładnie ten sam absurd, tylko tego posypania pragną.
Jedni i drudzy robią ten sam głupi błąd (którego nie robili np. pierwsi chrześcijanie, którzy pisali o tym że Księga Rodzaju jest zapisem czegoś więcej, niż rzekomego sposobu stwarzania świata.

Jordan
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 610
Rejestracja: 25 wrz 2016
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: Debata: kreacjonizm vs ewolucja

Post autor: Jordan » 2017-05-20, 13:59

Marku, a co z próbą godzenia kreacji z ewolucją, w kontekście śmierci?...
"Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie!" (Mt 25,40)
ZOSTAŃ POMAGACZEM - kliknij ...i zrób coś dla Jezusa! :-bd

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Debata: kreacjonizm vs ewolucja

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-05-20, 14:55

Było już tu
I na wszystkich forach na jakich byłem.

Jordan
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 610
Rejestracja: 25 wrz 2016
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: Debata: kreacjonizm vs ewolucja

Post autor: Jordan » 2017-05-20, 14:57

Napotkałem jeszcze jedną debatę, pod którą ktoś napisał, że Hovind pokonał oponenta:
Jeszcze nie oglądałem, ale zobaczę, bo uważam za cenne takie debaty, gdyż widz (na sali lub przed monitorem) może sobie porównać podejście do tematu z obu stron...

O, widzę Marku, że odp.: "Było już tu
I na wszystkich forach na jakich byłem."
A byłbyś łaskawy, żebym nie musiał szukać, ale tu przeczytać krótkie streszczenie na ten temat?...
"Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie!" (Mt 25,40)
ZOSTAŃ POMAGACZEM - kliknij ...i zrób coś dla Jezusa! :-bd

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Debata: kreacjonizm vs ewolucja

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-05-20, 15:53

Nie byłbym łaskawy.

Jordan
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 610
Rejestracja: 25 wrz 2016
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: Debata: kreacjonizm vs ewolucja

Post autor: Jordan » 2017-05-20, 16:08

Marek_Piotrowski pisze:Nie byłbym łaskawy.
Czy to znaczy, że co? - nie masz wyjaśnienia, czy je masz, ale nie ujawnisz?...
Marku, zawsze tyyyyyle piszesz, kolorów używasz, itd. - a tu nagle NIC; jestem zadziwiony, i zawiedziony [moja wersja robocza: nie masz na to wyjaśnienia]
"Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie!" (Mt 25,40)
ZOSTAŃ POMAGACZEM - kliknij ...i zrób coś dla Jezusa! :-bd

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Debata: kreacjonizm vs ewolucja

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-05-20, 22:18

Nie widzę powodu bym robił Ci jakieś streszczenie dlatego, że Ci nie chce się chwilę poszukać.
Jak mówiłem, temat dyskusji jest niemądry i rozpala jedynie głowy tych, co to literalnie odczytują Księgę Rodzaju - zarówno tych, którzy na tej podstawie chcą "udowodnić" kłamstwo Pismu Świętemu jak i tych, co chcą "udowodnić" że nauka jest nic nie warta.
Jedni i drudzy nie mają pojęcia o teorii poznania (a zwłaszcza o zasadzie separacji nauk), za to dużo zapału.

Jordan
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 610
Rejestracja: 25 wrz 2016
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: Debata: kreacjonizm vs ewolucja

Post autor: Jordan » 2017-05-21, 08:07

Jesteś Marku bardzo użytecznym rozmówcą; pisanie z Tobą to prawdziwa radość i szczęście niepojęte... ;)
"Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie!" (Mt 25,40)
ZOSTAŃ POMAGACZEM - kliknij ...i zrób coś dla Jezusa! :-bd

ODPOWIEDZ

Wróć do „Forum biblijne, wydarzenia biblijne”