Co to jest apologetyka?

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15015
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4230 times
Been thanked: 2964 times
Kontakt:

Re: Co to jest apologetyka?

Post autor: Dezerter » 2024-04-01, 14:54

marcin pisze: 2024-04-01, 14:46
abi pisze: 2024-04-01, 10:11 myślałam że apologeci to ci którzy w pierwszych wiekach chrześcijaństwa bronili go przed poganami i przed judaizmem zresztą też
W pierwszych wiekach to glosili Slowo i dawali swiadectwo, a nie walczyli z kazdym wierzacym tak jak to dzis sie dzieje. I nie walczyli z poganami i judaizmem, tylko ich nawracali.
Ty jak zwykle wiesz lepiej jak było ;) i podane cytaty masz za nic
Dodano po 8 minutach 23 sekundach:
A porownywanie dzisiejszych apolgetow z ojcami Kosciola w wielu przypadkach graniczy z bluznierstwem.
A kto porównuje? ... prócz ciebie :-\
I niestety nadal wychodzi z ciebie (to nie moje spostrzeżenia a innej osoby) atakowanie Marka Piotrowskiego (nawet jak go nie ma, nawet filmy z jego udziałem wzbudzają w tobie agresję), wiesz, że takie zafiksowanie to się powinno leczyć?
- pisze poważnie z troską i zasmuceniem i z pełną odpowiedzialnością za słowa.
Ostatnio zmieniony 2024-04-01, 14:55 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Co to jest apologetyka?

Post autor: Arek » 2024-04-01, 15:02

W końcu mówi facet, który ma jaja.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6326
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 881 times
Been thanked: 715 times

Re: Co to jest apologetyka?

Post autor: CiekawaXO » 2024-04-01, 15:37

Arek pisze: 2024-04-01, 15:02 W końcu mówi facet, który ma jaja.
Ucz się :D

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Co to jest apologetyka?

Post autor: Arek » 2024-04-01, 15:50

CiekawaXO pisze: 2024-04-01, 15:37
Arek pisze: 2024-04-01, 15:02 W końcu mówi facet, który ma jaja.
Ucz się :D
Z całą pewnością mogę się od Dezertera bardzo wiele uczyć. Nigdy nie będę mu do pięt dorastał. Dobrze, że jesteście obydwoje :ymhug:
Jezus Chrystus jest moim Królem.

marcin
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 676
Rejestracja: 3 lut 2024
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 110 times
Been thanked: 63 times

Re: Co to jest apologetyka?

Post autor: marcin » 2024-04-01, 16:34

Dezerter pisze: 2024-04-01, 14:54
marcin pisze: 2024-04-01, 14:46
abi pisze: 2024-04-01, 10:11 myślałam że apologeci to ci którzy w pierwszych wiekach chrześcijaństwa bronili go przed poganami i przed judaizmem zresztą też
W pierwszych wiekach to glosili Slowo i dawali swiadectwo, a nie walczyli z kazdym wierzacym tak jak to dzis sie dzieje. I nie walczyli z poganami i judaizmem, tylko ich nawracali.
Ty jak zwykle wiesz lepiej jak było ;) i podane cytaty masz za nic
Dodano po 8 minutach 23 sekundach:
A porownywanie dzisiejszych apolgetow z ojcami Kosciola w wielu przypadkach graniczy z bluznierstwem.
A kto porównuje? ... prócz ciebie :-\
I niestety nadal wychodzi z ciebie (to nie moje spostrzeżenia a innej osoby) atakowanie Marka Piotrowskiego (nawet jak go nie ma, nawet filmy z jego udziałem wzbudzają w tobie agresję), wiesz, że takie zafiksowanie to się powinno leczyć?
- pisze poważnie z troską i zasmuceniem i z pełną odpowiedzialnością za słowa.
Jak mozna sie bylo spodziewac, brak argumentow zastepuje sie ad personam.
Ty porownales apologetow z cala dluga lista ojcow Kosciola. Temat Marka ty wyciagnales, wiec to co piszesz dotyczy ciebie samego, bo ja nie pisalem nic o Marku, tylko o dzisiejszej apologetyce, ktora widac w dyskusjach z Protestantami takze na tym forum.
Ostatnio zmieniony 2024-04-01, 16:35 przez marcin, łącznie zmieniany 1 raz.

philosopher4hire
Przybysz
Przybysz
Posty: 7
Rejestracja: 31 mar 2024
Has thanked: 3 times

Re: Co to jest apologetyka?

Post autor: philosopher4hire » 2024-04-01, 18:20

marcin pisze: 2024-03-31, 17:15 Dlatego kiedys na maila do mnie, odmowilem dolaczenia do Apologetow.
Ciekawe. To są jacyś zorganizowani apologeci? Jak ich znaleźć?

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15015
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4230 times
Been thanked: 2964 times
Kontakt:

Re: Co to jest apologetyka?

Post autor: Dezerter » 2024-04-01, 19:35

philosopher4hire pisze: 2024-04-01, 18:20
marcin pisze: 2024-03-31, 17:15 Dlatego kiedys na maila do mnie, odmowilem dolaczenia do Apologetow.
Ciekawe. To są jacyś zorganizowani apologeci? Jak ich znaleźć?
Jest kilka grup, środowisk, ja mogę ci wskazać ten wątek - Sesja Apologetyczna - zaproszenie
viewtopic.php?t=582&hilit=zaproszenie+na+Sesj%C4%99
i ten kanał na you tube - Katolicki Serwis Apologetyczny
https://www.youtube.com/results?search_ ... logetyczny
to sa apologeci odwiedzający nasze forum i to "dla nich" jest dział Apologetyka
inne środowiska może podać @Marek_Piotrowski , @Tek de Cart
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Przeemek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 663
Rejestracja: 11 maja 2022
Wyznanie: Protestantyzm
Has thanked: 8 times
Been thanked: 37 times

Re: Co to jest apologetyka?

Post autor: Przeemek » 2024-04-02, 11:19

Protestanci też mają i to mocno rozbudowaną apologetykę, te z najbardziej znanych to chyba:
https://www.gotquestions.org/questions_God.html
Mają też wiele uniwerystetów uczących teologii, w tym zaawansowanej egzegezy Pisma, gdzie apologetyka staje się jej częścią.... http://www.ewst.edu.pl/

philosopher4hire
Przybysz
Przybysz
Posty: 7
Rejestracja: 31 mar 2024
Has thanked: 3 times

Re: Co to jest apologetyka?

Post autor: philosopher4hire » 2024-04-02, 11:52

A jacyś anglo-języczni apologeci?

Dodano po 3 minutach 9 sekundach:
Wszedłem na stronę ewst. Powitało mnie: "Płeć Boga - konferencja naukowa"
Uśmiałem się jak pszczoła :))

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6326
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 881 times
Been thanked: 715 times

Re: Co to jest apologetyka?

Post autor: CiekawaXO » 2024-04-02, 12:38

No dobrze.
Mam kilka pytań:
1. Gdzie są granice apologetyki?
Kiedy skończyć "rozmawiać"?
2. Czy apologeta powinien być weryfikowany pod względem wiadomości które podaje, czy powinno mu się wierzyć, bo mianuje się apologetą?
3. Czy każdy powinien ćwiczyć się w tym "fachu"? Wiedzieć o wszystkich zarzutach i później potrafić je odeprzeć?


To sobie odpowiem:D
Są granice apologetyki. Gadka w nieskończoność odnosi taki skutek, jak mieliśmy dużo przykładów na forum, że nie da się przez to przejść nawet czasowo, z braku czasu, albo i ochoty, przerabiać takiego wykłócania się o "jedną literkę". A i tak nie każdy przekonany.
Jestem bardziej za krótkimi, przyswajalnymi formami dla laika, góra dwie strony, a nie 300 stron.

Apologeta który podaje jakieś informacje, powinien być weryfikowany jak każdy inny "dostawca treści", bo on także może się mylić.
I powinien być obiektywny, czyli tam gdzie Kościół dał plamę, mówić i to od razu w pierwszym zdaniu.

No i najważniejsze. Czy powinniśmy się na tym znać?
Uważam że nie każdy jest chętny aby to studiować, ale pobieżnie z głównymi zarzutami powinien się zapoznać, i sprawdzić HISTORYCZNIE, u historyków, co i jak było i mniej więcej orientować się w faktach.
JEśli jakiś protestant mnie "zagnie", że powie coś o czym nie wiem, a ja się tym nie interesuję, - oddać pole i powiedzieć wprost: nie wiem, dla mnie wiara nie polega na zapamietywaniu miliona faktów, ale odeślę cię do żródła które mnie przekonało. Czyli mniej więcej potrafić wskazać, gdzie dane żródło wyjaśniające się znajduje.
Najlepiej historyczne, historyka, a nie księdza, bo będzie gadka o stronniczości(często słuszna).

Dodano po 56 sekundach:
philosopher4hire pisze: 2024-04-02, 11:55 A jacyś anglo-języczni apologeci?

Dodano po 3 minutach 9 sekundach:
Wszedłem na stronę ewst. Powitało mnie: "Płeć Boga - konferencja naukowa"
Uśmiałem się jak pszczoła :))
Bardzo ciekawa konferencja. Poszukam.

Przesłuchałam na szybkim filmik o Dogmacie i mój wniosek jest taki, a raczej fakt, że każdy oficjalnie sformułowany dogmat jest apologetyką.
Ostatnio zmieniony 2024-04-02, 12:46 przez CiekawaXO, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19168
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2638 times
Been thanked: 4651 times
Kontakt:

Re: Co to jest apologetyka?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-04-02, 14:20

CiekawaXO pisze: 2024-04-02, 12:39 1. Gdzie są granice apologetyki?
Kiedy skończyć "rozmawiać"?
2. Czy apologeta powinien być weryfikowany pod względem wiadomości które podaje, czy powinno mu się wierzyć, bo mianuje się apologetą?
3. Czy każdy powinien ćwiczyć się w tym "fachu"? Wiedzieć o wszystkich zarzutach i później potrafić je odeprzeć?
Bardzo ważne pytania:
Według mojego zdania:
ad.1. Rozmawiać, póki to ma sens. Czasem ze względu na rozmówcę, czasem ze względu na potencjalnych czytajacych/słuchających. Nie tylko tych aktualnie zainteresowanych, ale i tych, co będą szukać tematu w Internecie za 5 lat.
ad.2. Mianowanie się apologetą jest głupawe. Mówiłem tym w EWTN żeby mnie tak nie podpisywali, ale nie posłuchali. A potem powiedzieli, że film już zmontowany. A weryfikować trzeba każdego - nawet biskupa czy papieża.
ad.3. Nikt nie jest w stanie odeprzeć wszystkich. Ale do pewnego stopnia powinno się chyba znać swoją wiarę, umieć ją obronić (nie tylko dla dobra innych, ale i dla dobra siebie). Iluż to moich znajomych, wychodząc z sytuacji osoby kiepsko znającej swoją wiarę i jej podstawy "umocowania" dało się zwieść - niektórzy baptystom, niektórzy świadkom Jehowy, a i byli tacy, co dali się zwieść wewnątrz Kościoła (do jakichś dziwnych nauk różnych zapaleńców).
Apologetyka nie zawsze musi być obronno-zaczepna (zresztą zwykle jest raczej obronna, i dobrze). Czasem ma postać po prostu wiedzy o wierze.
Im dłużej wnikam w istotę naszej wiary, w Pismo, Ojców, ale i co mądrzejszych teologów współczesnych, tym bardziej stwierdzam, że nie tylko w przypadku katolików "letnich", ale także w przypadku gorliwych często pokutują w nich (a właściwie w nas - bo ja też musiałem przewartościować wiele rzeczy) koncepcje niewiele mające wspólnego z prawdą (np. dotyczące zbawienia). Przy czym zazwyczaj nie są one po prostu błędne, lecz tragicznie spłycone. I potem Bóg wychodzi na okrutnika (żeby nie powiedzieć gorzej), który do przebaczenia potrzebuje, by ktoś poniósł okrutną karę (i to w dodatku ktokolwiek - niekoniecznie winny...). Co za absurd i obraza Boga!

To sobie odpowiem:D
Są granice apologetyki. Gadka w nieskończoność odnosi taki skutek, jak mieliśmy dużo przykładów na forum, że nie da się przez to przejść nawet czasowo, z braku czasu, albo i ochoty, przerabiać takiego wykłócania się o "jedną literkę". A i tak nie każdy przekonany.
Jestem bardziej za krótkimi, przyswajalnymi formami dla laika, góra dwie strony, a nie 300 stron.
To zależy. Gdy sam miałem wątpliwości co do jakiejś kwestii, właśnie takie wymiany chętnie czytałem.
Poza tym wydaje się, że nie wystarczy "odpuszczenie" po stronie osoby broniącej - trzeba także dyscyplinować atakującego. Jestem więc za tym, by tego rodzaju ataki i dyskusje wynikłe w ich wyniku mocno kontrolować moderatorsko (bez krzyczenia o rzekomej "nieprawności" interwencji moderacji) i nawet - gdy stają się niezasadne, polegają na paplaniu w kółko tego samego - po prostu przecinać (np. uważam, że p"dyskusja" z Przeeemkiem powinna zostać dawno przerwana).
Apologeta który podaje jakieś informacje, powinien być weryfikowany jak każdy inny "dostawca treści", bo on także może się mylić.
I powinien być obiektywny, czyli tam gdzie Kościół dał plamę, mówić i to od razu w pierwszym zdaniu.
Zdecydowanie. To podstawa wiarygodności.
No i najważniejsze. Czy powinniśmy się na tym znać?
Uważam że nie każdy jest chętny aby to studiować, ale pobieżnie z głównymi zarzutami powinien się zapoznać, i sprawdzić HISTORYCZNIE, u historyków, co i jak było i mniej więcej orientować się w faktach.
JEśli jakiś protestant mnie "zagnie", że powie coś o czym nie wiem, a ja się tym nie interesuję, - oddać pole i powiedzieć wprost: nie wiem, dla mnie wiara nie polega na zapamietywaniu miliona faktów, ale odeślę cię do żródła które mnie przekonało. Czyli mniej więcej potrafić wskazać, gdzie dane żródło wyjaśniające się znajduje.
Najlepiej historyczne, historyka, a nie księdza, bo będzie gadka o stronniczości(często słuszna).
Jeśli coś budzi wątpliwości, należy to sprawdzać. Jeśli nie chcemy w coś wchodzić, to nie wchodźmy. Sytuacja w której podejmuje się temat, a potem (na zasadzie "nie chce mi się") odpuszcza jest zła. Jeszcze gorsza, gdy takie wzbudzone wątpliwości się propaguje bez sprawdzenia.
Przesłuchałam na szybkim filmik o Dogmacie i mój wniosek jest taki, a raczej fakt, że każdy oficjalnie sformułowany dogmat jest apologetyką.
Zdecydowanie tak. Apologetyka była od początku - obok głoszenia i sprawowania sakramentów - w centrum działalności Kościoła.
Jest zresztą bliska głoszeniu i wielokrotnie się z nim przenika. Przynajmniej ta dotycząca Prawd Wiary. Bo jest i apologetyka historyczna - mniej ważna, ale też potrzebna.
Ostatnio zmieniony 2024-04-02, 14:20 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Przeemek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 663
Rejestracja: 11 maja 2022
Wyznanie: Protestantyzm
Has thanked: 8 times
Been thanked: 37 times

Re: Co to jest apologetyka?

Post autor: Przeemek » 2024-04-02, 16:31

philosopher4hire pisze: 2024-04-02, 11:55 A jacyś anglo-języczni apologeci?
Ta sama strona jest w kilkunastu językach świata, znajdziesz tam i angielski.

A innych anglojęzycznych apologetów to można wspomnieć np. Josha Mcdowella.
A odnośnie innych anglojęzycznych, czyli ewangelickiej apologetyki, to jest bardzo dużo:
https://theologicalstudies.org.uk/index.php
https://biblehub.com/
https://www.blueletterbible.org/
https://www.studylight.org/
https://www.tektonics.org/
https://www.apologeticsindex.org/b08aa.html (przy okazji o rzekomych sprzecznościach w Biblii..)
https://carm.org/
z Polskich jeszcze np.:
https://biblia-odchwaszczona.webnode.page/

Biblijna archeologia(jak chcesz np. wskazać ateistom fakty Biblii potwierdzone archeologicznie):
https://www.biblicalarchaeology.org/

I wiele innych.... np. ciekawe są Żydowskie....
philosopher4hire pisze: 2024-04-02, 11:55 Wszedłem na stronę ewst. Powitało mnie: "Płeć Boga - konferencja naukowa"
Uśmiałem się jak pszczoła :))
To właśnie takie z kategorii "apologetycznych" pytanie. Skoro Bóg w Biblii okazuje się Ojcem, objawił się ludzkości - zawsze używając zaimków i obrazów męskich, używając też zawsze pojęć w formie męskiej..... to może zrodzić się w umysłach, czasem nawet ateistów pytanie, jaką Bóg ma płeć........
Ostatnio zmieniony 2024-04-02, 16:34 przez Przeemek, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6326
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 881 times
Been thanked: 715 times

Re: Co to jest apologetyka?

Post autor: CiekawaXO » 2024-04-02, 17:58

Dzięki Przeemek!
Będę wiedziała które strony omijać :ymhug:

Przeemek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 663
Rejestracja: 11 maja 2022
Wyznanie: Protestantyzm
Has thanked: 8 times
Been thanked: 37 times

Re: Co to jest apologetyka?

Post autor: Przeemek » 2024-04-03, 11:35

CiekawaXO pisze: 2024-04-02, 17:58 Dzięki Przeemek!
Będę wiedziała które strony omijać :ymhug:
Nie ma za co.....
Jeżeli mógłbym jeszcze lepiej doradzić, i jeżeli chcesz dokładnie wiedzieć co masz omijać, czego nie czytać i bardziej się ustrzec przed niebezpieczeństwem..... to ja bym polecił tobie Index librorum prohibitorum https://pl.wikipedia.org/wiki/Indeks_ks ... zakazanych indeks ksiąg zakazanych oficjalnie wydany przez KRK. Z pewnością zabronione na tej liście czytanie takich dzieł jak Mikołaja Kopernika, Adama Mickiewicza, czy Andrzeja Frycz Modrzewskiego, ustrzeże ciebie przed herezją lub innymi niebezpieczeństwami, a już na pewno przed niezgodą z doktrynami KRK.

Ostatecznie jak lista nie będzie wyczerpująca, to jest jeszcze organ zwany Dykasteria Nauki Wiary https://pl.wikipedia.org/wiki/Dykasteria_Nauki_Wiary przemianowana z Kongregacji Rzymskiej i Powszechnej Inkwizycji z 1542r. na dzisiejszą Kongregacja Nauki Wiary. Co prawda zmieniła już swoją formę działalności i nie ściga heretyków, sądzi, zamyka czy skazuje ich na śmierć według własnych osądów. Ale nadal może pełnić miarodajne źródło wiedzy właściwej doktryny Rzymsko-Katolickiej.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6326
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 881 times
Been thanked: 715 times

Re: Co to jest apologetyka?

Post autor: CiekawaXO » 2024-04-03, 11:37

Czy owe zakazy dalej obowiązują?

ODPOWIEDZ