Koronawirus. Co z naszą wiarą?!

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
ODPOWIEDZ
Biserica Dumnezeu

Re: Koronawirus. Co z naszą wiarą?!

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-04-08, 18:26

Pesymizm oddala od Boga, a przybliza do szczujni.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13865
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2032 times
Been thanked: 2216 times

Re: Koronawirus. Co z naszą wiarą?!

Post autor: sądzony » 2020-04-08, 18:58

Andej pisze: 2020-04-08, 18:06 Szczujnie robią to, za co im płacą. A ludzie sami ulegają lub myślą.
A telewizora nie mogą włączyć, bo żona spija wszystko z tefałenów. I rzeczywiście nienawidzi. Mi się to jednak nie udziela. Może dlatego, że nie interesuje mnie telewizja.
Ja jej po prostu nie mam :).
40 lat mi wystarczyło.

Dodano po 52 sekundach:
sądzony pisze: 2020-04-08, 18:57
Andej pisze: 2020-04-08, 18:06 Szczujnie robią to, za co im płacą. A ludzie sami ulegają lub myślą.
A telewizora nie mogą włączyć, bo żona spija wszystko z tefałenów. I rzeczywiście nienawidzi. Mi się to jednak nie udziela. Może dlatego, że nie interesuje mnie telewizja.
Ja jej po prostu nie mam :).
40 lat mi wystarczyło.
W sensie telewizji :)
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Magnolia

Re: Koronawirus. Co z naszą wiarą?!

Post autor: Magnolia » 2020-04-09, 15:51

Rozmawiałam dziś z jezuitą, składając życzenia i podziękowania, napomknęłam o komunii na rękę i otrzymałam takie oto dowody na to że to wielowiekowa tradycja w Kościele:

Święty Cyryl Jerozolimski w IV wieku pisał:
Przystępując do ołtarza nie wyciągaj gładko ręki i nie rozłączaj palców. Podstaw lewą dłoń pod prawą niby tron, gdyż masz przyjąć króla. Do wklęsłej ręki przyjmij Ciało Chrystusa i powiedz „Amen”. Uświęć też ostrożnie oczy swoje przez zetknięcie ich ze świętym Ciałem, bacząc, byś zeń nic nie uronił. To bowiem, co spadło na ziemię, byłoby jakby utratą części twych członków. Bo czy nie niósłbyś złotych ziarenek z największą uwagą, by ci żadne nie zginęło i byś nie poniósł szkody? Tym bardziej zatem winieneś uważać, żebyś nawet okruszyny nie zgubił z tego, co jest o wiele droższe od złota i innych szlachetnych kamieni.

Święty Bazyli Wielki w IV wieku pisał:
Gdy zaś w czasie prześladowania jest ktoś zmuszony z braku kapłana lub diakona wziąć komunię własną ręką, to nie jest to grzechem i nie potrzebuje tego udowadniać, albowiem potwierdza to długotrwały zwyczaj oparty na samych faktach. Wszyscy bowiem mnisi żyjący pojedynczo w pustelniach, gdzie nie ma kapłana, przechowują w domu Komunię i przyjmują ją z własnych rąk. (…) Zresztą nawet w kościele kapłan rozdaje tylko cząstkę, a ten, który ją otrzymał, zatrzymuje ją zupełnie swobodnie i własną ręką podaje sobie do ust.

Euzebiusz z Cezarei w IV wieku pisał:
…powiedziałem mu natomiast, że wystarczy mu wieloletnia łączność z Kościołem. Ponieważ słuchał on słów eucharystycznych i razem z wszystkimi odpowiadał: Amen, i stał przy stole, i wyciągał ręce na przyjęcie Świętego Pokarmu, i brał go, i miał przez długi czas udział w Ciele i Krwi Pana naszego, nie miałbym odwagi obdarzać go nowym odrodzeniem. Kazałem mu być dobrej myśli i z silną wiarą a dobrą nadzieją zbliżać się do przyjmowania rzeczy świętych.

Idąc za starożytną tradycją Kościoła i wskazaniami biskupów zachęcamy w tym szczególnym wszystkich do przyjmowania Komunii Świętej na rękę.
toruńscy jezuici

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4220 times

Re: Koronawirus. Co z naszą wiarą?!

Post autor: Andej » 2020-04-09, 16:10

Ponad 300 lat wcześniej Chrystus też udzielał jej do ręki. Są tez inne przykłady już I wieku i następnych. Są też, pochodzące z tych samych okresów, świadczące o równoległemu zwyczaju podawania do ust.
Ale, z pewnością, Hostia na rękę nie jest żadnym nowinkarstwem, ale jednym ze zwyczajów uświęconych tradycją.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Magnolia

Re: Koronawirus. Co z naszą wiarą?!

Post autor: Magnolia » 2020-04-09, 19:38

Jako parafianie skrzyknęliśmy się poprzez smsy i wiele osób zaniosło ręcznie robione kartki dla kapłanów naszemu kościelnemu, a ten ustawił je na ławkach jakby ludzie w nich siedzieli. Kartki były podziękowaniami dla kapłanów. Były niespodzianką. Podczas transmisji widzieliśmy jak kapłani byli wzruszeni i zaskoczeni, a proboszcz az się wzruszył jak na kazaniu przeczytał jedną kartkę, pierwszą która wziął z ławki.
Przeżywanie liturgii z kapłanami z własnej parafii ma szczególny wymiar wspólnoty Kościoła, także tego małego domowego Kościoła.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4220 times

Re: Koronawirus. Co z naszą wiarą?!

Post autor: Andej » 2020-04-09, 19:50

Znajomym księżom wysłałem życzenia z okazji ich święta mailowo. ALe pomysł z kartkami bardzo dobry. A jeszcze lepsze to, że tak funkcjonuje społeczność parafialna. Gratuluje.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13865
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2032 times
Been thanked: 2216 times

Re: Koronawirus. Co z naszą wiarą?!

Post autor: sądzony » 2020-04-09, 20:02

Ja nic nikomu nie wysyłam.
Mam kontakt telefoniczny z najbliższymi.
Dziś obejrzałem przedwczorajsze wprowadzenie do żalu za grzechy na rekolekcjach G. Rysia.
To było zacne. Jednak
nie jestem do tego gotowy.

Baj de łej - urzekło mnie To.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Magnolia

Re: Koronawirus. Co z naszą wiarą?!

Post autor: Magnolia » 2020-04-11, 09:46

Magnolia pisze: 2020-04-09, 19:38 Jako parafianie skrzyknęliśmy się poprzez smsy i wiele osób zaniosło ręcznie robione kartki dla kapłanów naszemu kościelnemu, a ten ustawił je na ławkach jakby ludzie w nich siedzieli. Kartki były podziękowaniami dla kapłanów. Były niespodzianką. Podczas transmisji widzieliśmy jak kapłani byli wzruszeni i zaskoczeni, a proboszcz az się wzruszył jak na kazaniu przeczytał jedną kartkę, pierwszą która wziął z ławki.
Przeżywanie liturgii z kapłanami z własnej parafii ma szczególny wymiar wspólnoty Kościoła, także tego małego domowego Kościoła.
A tak to wyglądało:

Obrazek

nawet Gość Niedzielny o tym wspomniał:
https://warszawa.gosc.pl/doc/6254175.Ka ... Oqk5s9UyFQ

Magnolia

Re: Koronawirus. Co z naszą wiarą?!

Post autor: Magnolia » 2020-04-11, 16:50

Znalazłam ciekawy wywiad z Prymasem Polski abp Wojciechem Polakiem:
https://tvn24.pl/magazyn-tvn24/prymas-p ... j,265,4645

i drugi ks. Sowy, taki pod refleksję:
https://tvn24.pl/magazyn-tvn24/bog-na-k ... w,265,4626

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13865
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2032 times
Been thanked: 2216 times

Re: Koronawirus. Co z naszą wiarą?!

Post autor: sądzony » 2020-04-11, 16:53

Magnolia pisze: 2020-04-11, 16:50 Znalazłam ciekawy wywiad z Prymasem Polski abp Wojciechem Polakiem:
https://tvn24.pl/magazyn-tvn24/prymas-p ... j,265,4645

i drugi ks. Sowy, taki pod refleksję:
https://tvn24.pl/magazyn-tvn24/bog-na-k ... w,265,4626
To prymas Polski jest Polakiem? :)
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Magnolia

Re: Koronawirus. Co z naszą wiarą?!

Post autor: Magnolia » 2020-04-11, 16:54

Prymas ma na nazwisko Polak.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4220 times

Re: Koronawirus. Co z naszą wiarą?!

Post autor: Andej » 2020-04-11, 22:01

Z tego co wiem, to w historii Polski tylko raz się zdarzyło, że Prymas Polski nie był Polakiem. Obecny Prymas Polski Polak jest Polakiem.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Biserica Dumnezeu

Re: Koronawirus. Co z naszą wiarą?!

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-04-13, 22:17

Spedzilem swieta uczestniczac we Mszy Swietej.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13865
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2032 times
Been thanked: 2216 times

Re: Koronawirus. Co z naszą wiarą?!

Post autor: sądzony » 2020-04-13, 22:42

A ja kłócąc się z żoną.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15036
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4232 times
Been thanked: 2966 times
Kontakt:

Re: Koronawirus. Co z naszą wiarą?!

Post autor: Dezerter » 2020-04-14, 00:15

Biserica Dumnezeu pisze: 2020-04-13, 22:17 Spedzilem swieta uczestniczac we Mszy Swietej.
Ja też, ale nie pisałem, by innym nie było przykro, a teraz już po to mogę. Ubrałem się w albę i miałem 2 czytania służąc przy ołtarzu, tak że nikomu miejsca nie zajmowałem na kościele.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ