Powołanie

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
Kacper

Powołanie

Post autor: Kacper » 2020-03-06, 07:51

Szczęść Boże, mam taki problem. Zabrzmi to dziwnie ale dostałem powołanie i chciałbym po ukończeniu szkoły pójść do Seminarium, moje pytanie brzmi. Czy dostanę się po ukończeniu Szkoły Branżowej II stopnia i zdaniu matury?

Magnolia

Re: Powołanie

Post autor: Magnolia » 2020-03-06, 07:57

Matura jest chyba dość konieczna, bo w seminarium uczą się teologii i kończy się to tytułem mgr. teologii oraz święceniami kapłańskimi.
Ale jeśli masz powołanie to służyć Bogu można również w zakonach męskich.
Natomiast Kacperku jestes jeszcze bardzo młody i jeszcze za wcześnie na tak poważne decyzje życiowe. Dobrze jest to powołanie poddać próbie czasu. Rozmawiać ze spowiednikiem, by ewentualnie prowadził i przygotował. Dużo czytać Pisma św i rozważać jaka jest wola Boża względem Ciebie.

Kacper

Re: Powołanie

Post autor: Kacper » 2020-03-06, 08:05

Z maturą nie będzie większego problemu bo po Szkole Branżowej II stopnia mogę zdawać maturę tak samo jak inni, i wiem że może się jeszcze wszystko zmienić ale na dzień dzisiejszy czuję że Bóg mnie wzywa

Magnolia

Re: Powołanie

Post autor: Magnolia » 2020-03-06, 08:09

Ale do czego wzywa? Jak wzywa? Opowiedz , jesli masz chwilę.

Kacper

Re: Powołanie

Post autor: Kacper » 2020-03-06, 08:14

Czuję że wzywa mnie do posługi kapłańskiej, za każdym razem kiedy chodzę codziennie do kościoła to czuję że że mnie wzywa, może to za wcześnie ale chciałbym się poświęcić Bogu

Magnolia

Re: Powołanie

Post autor: Magnolia » 2020-03-06, 08:41

Chyba już poświęcasz się Bogu uczestnicząc codziennie we mszy św. :)

Jestes ministrantem/lektorem?
Uczestniczysz w jakiejś wspólnocie?

Kacper

Re: Powołanie

Post autor: Kacper » 2020-03-06, 08:49

Nie, nie jestem ani ministrantem ani lektorem w kościele parafialnym. Nigdy też nie próbowałem się dostać

Magnolia

Re: Powołanie

Post autor: Magnolia » 2020-03-06, 08:50

A coś Cię powstrzymuje? To chyba byłoby dobre dla Ciebie , być bliżej Jezusa Eucharystycznego

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Powołanie

Post autor: Andej » 2020-03-06, 08:54

Kacper pisze: 2020-03-06, 07:51... Czy dostanę się po ukończeniu Szkoły Branżowej II stopnia i zdaniu matury?
To zależy wyłącznie od Ciebie. Od Twojej wytrwałości. Od determinacji. Trudno jest dobrze rozpoznać powołanie. Łatwiej jest je zmarnować. To wybór, który decyduje o całym życiu. Zły wybór potrafi zniszczyć człowieka. Dlatego teraz musisz uważnie się przyglądać swojemu powołaniu. Radziłbym znaleźć przewodnika duchowego, aby nie stracić powołania. Przewodnika, który z jednej strony podtrzyma Cię w postanowieniu i wyborze drogi, a z drugiej strony wypróbuje Twoją wytrzymałość, dojrzałość i głębszą motywację.

Życzę wytrwałości.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Kacper

Re: Powołanie

Post autor: Kacper » 2020-03-06, 09:40

Czy takim przewodnikiem może być Ksiądz Proboszcz z mojej parafii?

Magnolia

Re: Powołanie

Post autor: Magnolia » 2020-03-06, 09:50

Oczywiście, ze może. Chodzi o to żeby ktoś duchowny prowadził Twój rozwój duchowy, pomagał rozeznawać sytuacje życiowe jakie Cię spotykają, uczył służenia Bogu każdego dnia. A spowiednik, czy proboszcz bardzo dobrze się nadają, ale też trzeba zapytać o zgodę i poprosić o posługę kierownictwa duchowego.

Kacper

Re: Powołanie

Post autor: Kacper » 2020-03-06, 10:15

Dziękuję za pomoc, na pewno zgłoszę się do Księdza Proboszcz przy możliwej następnej okazji. Boję się jednak że mogą mnie nie przyjąć do seminarium bo wydaje mi się że szkoła branżowa to dalej szkoła zawodowa a nie średnia

Magnolia

Re: Powołanie

Post autor: Magnolia » 2020-03-06, 10:18

Ale chyba po zawodówce robi się rok albo dwa przygotowania do matury aby ją zdać i zdobywa się wykształcenie średnie.
Ale to jest jeszcze przyszłość, a Bogu można służyć na różne sposoby i w każdej sytuacji. Choćby poprzez wolontariat już teraz.

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Powołanie

Post autor: ToTylkoJa » 2020-03-06, 10:20

Szkoła branżowa to jest szkoła średnia.
Możesz sobie poczytać przykładowe warunki przyjęcia:
http://wsdsandomierz.pl/warunki-przyjecia

Kacper

Re: Powołanie

Post autor: Kacper » 2020-03-06, 10:23

Dziękuję Wam, i dodatkowo wiem że mam jeszcze dużo czasu i pewnie dużo się zmieni do tego czasu. Bóg zapłać za pomoc

ODPOWIEDZ