Prawosławne podejście do koronowirusa

Rozmowy na temat siostrzanego Kościoła, który się oddzielił od powszechnego w XI wieku.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Prawosławne podejście do koronowirusa

Post autor: Dezerter » 2020-03-14, 23:58

Prawosławni niektórych zachwycają swoją wiarą - sam nie wiem co myśleć
"Byłoby bluźnierstwem myślenie, że ciało i krew Chrystusa może przenieść jakąkolwiek chorobę lub wirusa" - stwierdzili w środę hierarchowie prawosławni w Grecji i na Cyprze.

Chryzostom II, zwierzchnik Cypryjskiego Kościoła Prawosławnego /SPUTNIK/EAST NEWS /East News
Chryzostom II, zwierzchnik Cypryjskiego Kościoła Prawosławnego /SPUTNIK/EAST NEWS /East News

Święty Synod Cypryjskiego Kościoła Prawosławnego oświadczył, że używanie tej samej łyżki do serwowania komunii wszystkim wiernym jest bezpieczne.

"Byłoby bluźnierstwem myślenie, że ciało i krew Chrystusa może przenieść jakąkolwiek chorobę lub wirus" - ocenił Synod, dodając, że "chrześcijaństwo trwa już tysiąclecia i nigdy nie mieliśmy takiego przypadku".
Reklama

Cypryjski Synod uznał też, że księża, którzy odwiedzają chorych na oddziałach chorób zakaźnych, nigdy nie chorują. Ma się tak dziać pomimo faktu, że ich obowiązkiem jest wypicie wina, które pozostało w kielichu po spotkaniu z wiernymi. "Wiara ochrania ludzi od niebezpieczeństwa" - wyjaśnił Synod.
Prawosławna komunia

W kościołach prawosławnych i Grecji, i Cypru komunią świętą jest ciepłe wino z rozpuszczonym w nim kawałkiem kwaszonego chleba. Księża podają je wiernym łyżką z dużego kielicha. Zwykle jest to ta sama łyżka i kielich na cały kościół.

"Wierni wiedzą, że przyjmowanie komunii świętej, nawet podczas pandemii, to praktyczna afirmacja poddania się żyjącemu Bogu oraz manifestacja miłości" - ogłosił wcześniej Święty Synod Prawosławnego Kościoła Grecji, podkreślając jednocześnie, że należy często myć ręce, używać środków antyseptycznych, a podczas mszy utrzymywać bezpieczną odległość od innych osób.

W oświadczeniu Synodu greckiego pojawiła się też sugestia, by osoby starsze, należące do grupy wysokiego ryzyka, ograniczyły wychodzenie z domu, jednak zabrakło zachęty, by zrezygnowały w uczestniczeniu w nabożeństwach.

Zarówno w Grecji, jak i na Cyprze, wysocy rangą dygnitarze kościoła prawosławnego poparli to stanowisko.

Czytaj więcej na https://fakty.interia.pl/raporty/raport ... gn=firefox
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Prawosławne podejście do koronowirusa

Post autor: Jozek » 2020-03-15, 00:20

Dezerter, tu chyba jest wlasnie roznica w wierze miedzy modernistami a ortodoksami.
Mysle ze modernisci zbytnio rozmydlili wiare.
Mozna by to porownac do skokow wzwyz. Gdy chcesz wygrac to cwiczysz tak by z latwoscia pokonac poprzeczke na poziomie rekordu, ale by to osiagnac zakladasz ja wyzej i cwiczysz na ta podwyzszona wysokosc. Jesli uda ci sie przeskoczyc, to z latwoscia przeskoczysz ta rekordowa. Bo mamy zwyciezac.
Jesli zrobisz odwrotnie i na cwiczeniach bedziesz obnizal pooprzeczke, to na koniec cwiczen bedziesz tak leniwy ze nie bedzie ci sie chcialo przejsc ponad lezaca na ziemi poprzeczka. Bedziesz wtedy tylko wolal Panie!, Panie! A On odpowie "nie znam cie".
Ostatnio zmieniony 2020-03-15, 00:35 przez Jozek, łącznie zmieniany 3 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Prawosławne podejście do koronowirusa

Post autor: Dezerter » 2020-03-15, 00:41

Co ja mam ci Józku powiedzieć?
Ja jutro będę w kościele i z Komuniom idę do chorych - nikt nie zrezygnował. Ja na pewno nie zrezygnuję dopóki będę spokojny o swoje zdrowie. Gdy spytałem chorych czy mam przyjść to byli bardzo zdziwieni, że w ogóle pytam?
Ja odkąd poznałem ich bliżej to nie dam złego słowa powiedzieć na prawosławnych braci w Chrystusie.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Biserica Dumnezeu

Re: Prawosławne podejście do koronowirusa

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-03-15, 00:49

Prawoslawni od ostatniej niedzieli uzywaja jednorazowych lyzeczek dla komunikujacych.
Na nabozenstwie do komuni idzie niewielka czesc wiernych, poniewaz przyjecie komunii wiaze sie z dosyc mozolna spowiedzia, ktora jest nawet takim jakby malym nabozenstwem i trzeba sie wczesniej do tej spowiedzi ( najlepiej na liturgii w porzedzajaca niedziele ) zapisac.

Taki obyczaj osobiscie znam .

Byc moze w innych autokefaliach jest inaczej.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Prawosławne podejście do koronowirusa

Post autor: Jozek » 2020-03-15, 00:53

Dezerter pisze: 2020-03-15, 00:41 Co ja mam ci Józku powiedzieć?
Ja jutro będę w kościele i z Komuniom idę do chorych - nikt nie zrezygnował. Ja na pewno nie zrezygnuję dopóki będę spokojny o swoje zdrowie. Gdy spytałem chorych czy mam przyjść to byli bardzo zdziwieni, że w ogóle pytam?
Ja odkąd poznałem ich bliżej to nie dam złego słowa powiedzieć na prawosławnych braci w Chrystusie.
A co ja moge ci powiedziec Dezerter. :-)

Jak niesiesz Chrystusa coz moze ci sie stac jesli nie zwatpisz.
Zazdroszcze ci.

Wychowalem sie w rodzinie z Prawoslawnym akcentem wiary. Repatryjanci zza Buga, a zony to sybiracy z lagru, dlatego nauczyla sie magazynowac duzo zywnosci w zamrazarce, jak jej rodzice. :-)
Ostatnio zmieniony 2020-03-15, 00:54 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Prawosławne podejście do koronowirusa

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-03-15, 01:43

Dla mnie to jest zabobon a nie wiara. To tak, jakby myśleć, że jak kogoś walniesz w łeb drewnianym krzyżem, to nic mu się nie stanie "bo w krzyżu jest nasze Życie".

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Prawosławne podejście do koronowirusa

Post autor: Andej » 2020-03-15, 19:26

Jozek pisze: 2020-03-15, 18:53 ... A moze uwazacie ze takiej wiary nie ma?
Jest taka wiara, ale Jezus nie znalazł jej u swoich apostołów. Z tego wnoszę, że trzeba mieć wiarę znacznie większą, niż oni mieli. Przecież większość z nich zapłaciła za nią życiem.

Czy Eucharystyczne Ciało Jezusa zabija bakterie i wirusy? A czy Hostia przyjmuje formę Ciała Chrystusa? Czy jeno treść? Komunia święta jest obecnością Boga, ale pod postacią chleba.

KKK 1375 Przez przemianę chleba i wina w Ciało i Krew Chrystusa staje się On obecny w tym sakramencie. Ojcowie Kościoła zdecydowanie potwierdzali wiarę Kościoła w skuteczność słowa Chrystusa i działania Ducha Świętego dla dokonania tej przemiany.

Ale posatć zostaje zachowana, wraz z jej wszystkimi fizycznymi właściwościami. Np. smakiem, wagą, kruchością, kolorem itd.

Modlę się za prawosławnych, aby nie utracili wiary, ani zdrowia. Niech Bóg ma ich w swojej opiece.
Dygresja: wydaje mi się, że oświadczenie dotyczy tylko jednej autokefalii.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Prawosławne podejście do koronowirusa

Post autor: Jozek » 2020-03-15, 19:37

Jednak jest, a Apostolowie ja mieli, Uzrawiali chorych,Piotr szedl po wodzie itd.
Wiesz dlaczego gor nie wrzucali do morza? Bo nie bylo to do niczego potrzebne, robili tylko to co potrzebne i konieczne do zbawienia innych.
Ta dyskusja zaczela sie od tego co napisalem Dezerterow ze coz mu moze grozic, gdy niesie Chrystusa chorym.
On spelnia posluge, a nie jakies swoje ryzykanckie widzimisie. Robil to i wierze ze nic mu w tym nie przeszkodzi, a tym bardziej jakis wirus. Tu nie potrzeba nawet dzialania czy ingerencji samego Boga, jego Aniol stroz go tak poprowadzi by mu sie nic nie stalo.
Czy juz wszyscy calkiem powariowali z tym wirusem, ze jak ktos nie zachoruje to bedzie cud nad cudami?
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Prawosławne podejście do koronowirusa

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-03-15, 19:52

Jozek pisze: 2020-03-15, 19:37 Jednak jest, a Apostolowie ja mieli, Uzrawiali chorych,Piotr szedl po wodzie itd.
Aha. I głosili. I wszyscy - z wyjątkiem Jana - zginęłi męczeńsko.
Ta dyskusja zaczela sie od tego co napisalem Dezerterow ze coz mu moze grozic, gdy niesie Chrystusa chorym.
On spelnia posluge, a nie jakies swoje ryzykanckie widzimisie. Robil to i wierze ze nic mu w tym nie przeszkodzi, a tym bardziej jakis wirus. Tu nie potrzeba nawet dzialania czy ingerencji samego Boga, jego Aniol stroz go tak poprowadzi by mu sie nic nie stalo.
Na jakiej podstawie tak sądzisz (poza swoim przekonaniem)?

Dezerter ryzykuje. Nie jestem w stanie powiedzieć jak wiele, ale szacun za to. Niejeden niosący posługę się zaraził w przeszłości w czasie zaraz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Prawosławne podejście do koronowirusa

Post autor: Andej » 2020-03-15, 19:55

Oby go Bóg prowadził i zachował od zarażenia. Dzięki temu, że stosuje się do wszelkich zasad bezpieczeństwa. W ten sposób Bóg działa. Przez ludzi. Bóg postawił na jego drodze ludzi, którzy uczą jak postępować w obecnej sytuacji. A modlitwą wspomaga działanie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Prawosławne podejście do koronowirusa

Post autor: Jozek » 2020-03-15, 20:02

Marek_Piotrowski pisze: 2020-03-15, 19:52
Jozek pisze: 2020-03-15, 19:37 Jednak jest, a Apostolowie ja mieli, Uzrawiali chorych,Piotr szedl po wodzie itd.
Aha. I głosili. I wszyscy - z wyjątkiem Jana - zginęłi męczeńsko.
Ta dyskusja zaczela sie od tego co napisalem Dezerterow ze coz mu moze grozic, gdy niesie Chrystusa chorym.
On spelnia posluge, a nie jakies swoje ryzykanckie widzimisie. Robil to i wierze ze nic mu w tym nie przeszkodzi, a tym bardziej jakis wirus. Tu nie potrzeba nawet dzialania czy ingerencji samego Boga, jego Aniol stroz go tak poprowadzi by mu sie nic nie stalo.
Na jakiej podstawie tak sądzisz (poza swoim przekonaniem)?

Dezerter ryzykuje. Nie jestem w stanie powiedzieć jak wiele, ale szacun za to. Niejeden niosący posługę się zaraził w przeszłości w czasie zaraz.
Jesli wierzy i nie zwatpi to niczym nie ryzykuje. Spelnia swoja powinnosc, przynajmniej Pan zastanie go przy pracy, nie tak jak wielu kaplanow.
Mam wrazenie ze w wierze najwazniejsze jest dla ciebie zycie ziemskie.

Andej, tak wlasnie jest, a ja nie pisalem o jakims jego ryzykanctwie, tylko jkontynuacji jego dotychczasowej poslugi.
Modlitwa jak najbardziej potrzebna.
A tak naprawde to nie ma takiej fizycznej mozliwosci by w 100% zabezpieczyc sie przed wirusami. Po to Bog dal nam program antywirusowy. :-)
Kto niszczyl swoj organizm, niszczyl tez ten program i ci powinni sie obawiac.

Dzis odwiedzilem kumpla z ktorym pracuje i jak jego corka dowiedziala sie ze z piatku na sobote mialem katar, zrobila awanture w kumplowi domu tak ze zrobiona kawe pilem w aucie pod domem bo nie dalo sie jej histerii sluchac.
istna parodia, kazdy z nich jezdzi do pracy, kumpel ze mna pracuje, wiec byl w dokladnie tym samym srodowisku co ja, wiec choc nie ma objawow, moze roznosic wirusa kataru, tak zreszta jak kazdy z jego domownikow lacznie z jego corka ktora zrobila awanture.
Co z tego ze dom bedzie sterylny, jak wszyscy i tak codziennie maja kontakt z ludzmi w autobusach i metrze.
Wyglada na to ze to ludzie sa bardziej niebezpieczni niz ten nowy wirus, bo niedlugo z tego powodu zaczna sie zabijac nawzajem.
Ostatnio zmieniony 2020-03-15, 20:15 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Prawosławne podejście do koronowirusa

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-03-15, 20:12

Jozek pisze: 2020-03-15, 20:02 Jesli wierzy i nie zwatpi to niczym nie ryzykuje.
Przeciwnie, ryzykuje. W dobrej sprawie
Spelnia swoja powinnosc, przynajmniej Pan zastanie go przy pracy, nie tak jak wielu kaplanow.
Zgoda, choć nie wiem skąd ten przytyk do kapłanów.
Mam wrazenie ze w wierze najwazniejsze jest dla ciebie zycie ziemskie.
Mam wrażenie, ze wyciągasz bezpodstawne wnioski i próbujesz nimi - ad personam - osiągnąć coś w przegranej dyskusji.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Prawosławne podejście do koronowirusa

Post autor: Jozek » 2020-03-15, 20:18

W takim razie przepraszam, chcialem tylko zwrocic uwage jak to wyglada z boku.
Nie wiedzialem tez ze o cos tu gramy i powinienem starac sie wygrac. Uprzedz mnie nastepnym razem.
Co do kaplanow, to dotyczy tylko tych ktorych dotyczy, oni sami wiedza ktory jest ktorym.
Ostatnio zmieniony 2020-03-15, 20:42 przez Jozek, łącznie zmieniany 3 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Prawosławne podejście do koronowirusa

Post autor: Dezerter » 2020-03-15, 22:57

Andej pisze: 2020-03-15, 19:55 Oby go Bóg prowadził i zachował od zarażenia. Dzięki temu, że stosuje się do wszelkich zasad bezpieczeństwa. W ten sposób Bóg działa. Przez ludzi. Bóg postawił na jego drodze ludzi, którzy uczą jak postępować w obecnej sytuacji. A modlitwą wspomaga działanie.
Dziękuję za te słowa. Marku - ja nie ryzykuje - nie wiem czy wiesz, ale ja z branży BHP i higieny pracy laboratorium, czyli prawie jak Sanepid - ja wiem co robię i czy ryzykuję. A poza tym ja z Kujawsko-pomorskiego ze strefy zdekoronowirusowanej. Ryzyko zarażenia bliskie zeru.

Prawosławni postąpili zuchwale i z wiarą. Postawili Boga w sytuacji "wymuszenia" :-o - swoją wiarą, swoim zawierzeniem, swoją ufnością. Jak znam mojego Pana to wobec takiej postawy dziecięcej i naiwnej ufności, nie pozostawi szafarzy prawosławnych bez swojej opieki, a że może to zrobić, to nawet Marek nie ma wątpliwości - prawda?
Ostatnio zmieniony 2020-03-15, 23:02 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Prawosławne podejście do koronowirusa

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-03-16, 02:04

Dezerter pisze: 2020-03-15, 22:57
Andej pisze: 2020-03-15, 19:55 Oby go Bóg prowadził i zachował od zarażenia. Dzięki temu, że stosuje się do wszelkich zasad bezpieczeństwa. W ten sposób Bóg działa. Przez ludzi. Bóg postawił na jego drodze ludzi, którzy uczą jak postępować w obecnej sytuacji. A modlitwą wspomaga działanie.
Dziękuję za te słowa. Marku - ja nie ryzykuje - nie wiem czy wiesz, ale ja z branży BHP i higieny pracy laboratorium, czyli prawie jak Sanepid - ja wiem co robię i czy ryzykuję. A poza tym ja z Kujawsko-pomorskiego ze strefy zdekoronowirusowanej. Ryzyko zarażenia bliskie zeru.
Tym lepiej. Ale to bezpieczeńśtwo nie wypływa z tego, że czynisz zaszczytną służbę.
Prawosławni postąpili zuchwale i z wiarą. Postawili Boga w sytuacji "wymuszenia" :-o - swoją wiarą, swoim zawierzeniem, swoją ufnością. Jak znam mojego Pana to wobec takiej postawy dziecięcej i naiwnej ufności, nie pozostawi szafarzy prawosławnych bez swojej opieki, a że może to zrobić, to nawet Marek nie ma wątpliwości - prawda?
A nie mamy przypadkiem zakazu wystawiania Boga na próbę?

ODPOWIEDZ