Troche tematyki zydowskiej - 22 litery alfabetu hebrajskiego

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
Biserica Dumnezeu

Troche tematyki zydowskiej - 22 litery alfabetu hebrajskiego

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-03-19, 17:16

W kregu kultury zydowskiej zrozumienie stworzenia swiata laczy sie z poznaniem tajemnic alfabetu.

Bog stworzyl swiat. W jaki sposob?
W mistyce ( mistycyzmie, czyli naukach mistycznych )wytlumaczone jest, ze wszechswiat powstal za posrednictwem dziesieciu "sefirot". Sa to szczegolne sily (modalnosci - zdolnosci )dzieki ktorym stworcze slowo boskie wpisalo sie w swiaty caleg kosmosu.
Dokonalo sie to rowniez z pomoca 22 liter alfabetu. A to razem utworzylo 32 cudowne drogi madrosci.
10 "sefirot" i 22 litery stanowia razem 32 podstawowe narzedzia. Narzedzia stwarzania.

Aby zrozumiec stworzenie nalezy dazyc do poznania tajemnic alfabetu.
W zrozumienieu hebrajskiego trzeba rozrozniac ( w jakims sensie w sposob dialektyczny ) trzy podstawowe aspekty: forma; znaczenie; wartosc liczbowa liter. Sa to filary - inaczej mowiac "cechy liter".

A) Pismo asyryjskie zwane "swietym"

Jest stosowane obecnie w drukarstwie i liturgicznej kaligrafii swietych zwojow. Jest najpowszechniej uzywane oraz przyjmuje najwazniejsze znaczenia jako sposob wykladu, rozkladu czy interpretacji zwojow.
Nosi nazwe "ktaw aszuri" co tlumaczy sie - "pismo asyryjskie".

Stanowi glowny przedmiot kabalistycznych komentarzy i analiz. Kazda litera jest interpretowana w zaleznosci od swojej formy, wartosci liczbowej i pierwotnego wyrazu, ktory zachowany jest w samej nazwie litery.

B) Kursywa

Kursywa jest pismem stosowanym przy szybkim pisaniu odrecznym oraz w tekstach nieliturgicznych.

C) Pismo protosynajskie

Jest to najstarszy rodzaj pisma. Pochodzi z czasow, kiedy litery wyrazane byly za pomoca obrazow ( na podobienstwo piktogramow ).
Po uproszczeniu tego systemu zapisu wyksztalcilo sie "ktaw iwri" czyli pismo nebrajskie.
Pismo owo ( a za nim hebrajskie ) uwazane jest za "swiete".
W analizie tekstu nastepuja odwolania do obrazu litery w jej nowozytnym ksztalcie, korelowanym czesto z forma starozytna, bedaca obrazem wywodzacym sie z formy piktogramicznej.
Analiza przebiega nie tylko na poziomie formy tekstu, skladni tekstu, idei tekstu - ale rowniez na korelacji ksztaltu litery, jej rozbioru na "male litery" ( sa to sylaby bedace nazwa danej litery alfabetu ) oraz na wyrazie liczbowym samej litery lub sumy "malych liter" .

Samo pismo protosynajskie wywodzi sie z egipskich hieroglifow i bylo ( sluzylo w swej epoce ) do zapisu mowy semickiej, jaka poslugiwali sie Izraelici w starozytnym Egipcie i podczas tzw. "niewoli egipskiej "
W tym jezyku zapisane byly pierwsze zwoje ( opisy wyjscia z Egiptu, objawienie na gorze Synaj ).

Alfabet protosynajski tworzyly piktogramy ( obrazki ), ktore sa (w)spolgloskami.

Alfabet ten dal podstawe pimu: kananejskiemu, fenickiemu, aramejskiemu, hebrajskiemu, greckiemu, arabskiemu - i przez przeksztalcenie oraz zmieszanie - uworzyl sie etruski i lacina - a na tej bazie - alfabety ludow europejskich ( por. Ouaknin )

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Troche tematyki zydowskiej - 22 litery alfabetu hebrajskiego

Post autor: sądzony » 2020-03-19, 21:12

Spoko, ale jakaś puenta?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Biserica Dumnezeu

Re: Troche tematyki zydowskiej - 22 litery alfabetu hebrajskiego

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-03-19, 21:30

No, ja jeszcze nie wyjechalem z Krymu, a Ty mnie juz wzywasz na zaplate mandatu do Rzymu :-*

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Troche tematyki zydowskiej - 22 litery alfabetu hebrajskiego

Post autor: sądzony » 2020-03-19, 21:37

A to wybacz.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1598
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 633 times
Kontakt:

Re: Troche tematyki zydowskiej - 22 litery alfabetu hebrajskiego

Post autor: Tek de Cart » 2020-03-20, 09:52

Samo pismo protosynajskie wywodzi sie z egipskich hieroglifow i bylo ( sluzylo w swej epoce ) do zapisu mowy semickiej, jaka poslugiwali sie Izraelici w starozytnym Egipcie i podczas tzw. "niewoli egipskiej "
W tym jezyku zapisane byly pierwsze zwoje ( opisy wyjscia z Egiptu, objawienie na gorze Synaj ).
To ciekawe. Czyli początkowo pismo hebrajskie było podobne do egipskich hieroglifów? Założyciel mormonów twierdził że znalazł zwoje w staroegipskim będące historia Izraelitów (2 zaginionych pokoleń). Co prawda jak jeden z tych zwojów kiedyś ujawniono to się okazało że to ściema... Ale jakoś mormonom to nie przeszkadza.
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Troche tematyki zydowskiej - 22 litery alfabetu hebrajskiego

Post autor: Jozek » 2020-03-20, 10:53

Po wielu latach niewoli Izraelici mogli sie poslugiwac pismem-znakami egipskimi, gdyz z pewnoscia ulatwialo to porozumiewanie sie z egipcjanami, ale to nie oznacza ze bylo ono ich wlasnym pismem od poczatku.
Tak samo jak czarnoskorzy niewolnicy poslugiwali sie jezykami ich wlascicieli, ale nie byl to ich jezyk ojczysty.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Troche tematyki zydowskiej - 22 litery alfabetu hebrajskiego

Post autor: sądzony » 2020-03-20, 12:14

Tek de Cart pisze: 2020-03-20, 09:52
Samo pismo protosynajskie wywodzi sie z egipskich hieroglifow i bylo ( sluzylo w swej epoce ) do zapisu mowy semickiej, jaka poslugiwali sie Izraelici w starozytnym Egipcie i podczas tzw. "niewoli egipskiej "
W tym jezyku zapisane byly pierwsze zwoje ( opisy wyjscia z Egiptu, objawienie na gorze Synaj ).
To ciekawe. Czyli początkowo pismo hebrajskie było podobne do egipskich hieroglifów? Założyciel mormonów twierdził że znalazł zwoje w staroegipskim będące historia Izraelitów (2 zaginionych pokoleń). Co prawda jak jeden z tych zwojów kiedyś ujawniono to się okazało że to ściema... Ale jakoś mormonom to nie przeszkadza.
patrz języki afroazjatyckie
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Biserica Dumnezeu

Re: Troche tematyki zydowskiej - 22 litery alfabetu hebrajskiego

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-03-20, 22:20

Pismo zydowskie przechodzilo podobne przeksztalcenia, jak i egipskie. Wywodzilo sie przeciez z tych samych korzeni i na podobnej bazie powstawalo.
A poniewaz znajomosc pisma byla domena jedynie warstw najbardziej uprzywiljowanych ( oswieconych ) w kazdym spoleczenstwie, to zakres zmian i zapozyczen form odbywal sie w niewielkim kregu tworczym.

Nawet wspolczesny alfabet hebrajski ( kwadratowy ) to swego rodzaju bardzo przeksztalcone i zminimalizowane zapozyczenia z form piktogramicznych ( choc nie sa oparte na piktogramach, ale na kompozycji sylab ).

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Troche tematyki zydowskiej - 22 litery alfabetu hebrajskiego

Post autor: sądzony » 2020-03-20, 23:10

będzie coś dalej?
(czekam na puentę [ewentualnie rozwinięcie]).
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Biserica Dumnezeu

Re: Troche tematyki zydowskiej - 22 litery alfabetu hebrajskiego

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-03-20, 23:16

Bedzie. Jest temat szeroki, jak Dunaj i Amazonka.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Troche tematyki zydowskiej - 22 litery alfabetu hebrajskiego

Post autor: sądzony » 2020-03-20, 23:19

Znasz eneagram, liczby daty urodzin?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Biserica Dumnezeu

Re: Troche tematyki zydowskiej - 22 litery alfabetu hebrajskiego

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-03-21, 00:12

To nie jest celem tego watku.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Troche tematyki zydowskiej - 22 litery alfabetu hebrajskiego

Post autor: sądzony » 2020-03-21, 11:28

Biserica Dumnezeu pisze: 2020-03-21, 00:12 To nie jest celem tego watku.
ups. wybacz.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Biserica Dumnezeu

Re: Troche tematyki zydowskiej - 22 litery alfabetu hebrajskiego

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-03-21, 14:22

Nie ma sprawy.

Poruszylem temat liter w alfabecie hebrajskim w tym oto zamierzeniu, aby rzucic troche swiatla na korzenie mysli zydowskiej i sposbu przeniesienia jej na sprawy biblijne. Niezrozumienie tego prowadzi do wielu dziwacznych koncepji, a nawet herezji w chrzescijanstwie. Oraz do budowania calkowicie falszywego obrazu na temat zapisu dokonanego w Biblii. Zapisu, ktory dopiero przy zrozumieniu takich kwestii, jak chocby geneza alfabetu danego jezyka pozwala wlasciwie odczytac i zrozumiec, a takze zinterpretowac i nazwac teksty zapisane stylem, liternictwem i zanurzonego w kulturze ludu sprzed kilku tysiecy lat.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Troche tematyki zydowskiej - 22 litery alfabetu hebrajskiego

Post autor: Jozek » 2020-03-21, 17:48

Biserica Dumnezeu pisze: 2020-03-20, 22:20 Pismo zydowskie przechodzilo podobne przeksztalcenia, jak i egipskie. Wywodzilo sie przeciez z tych samych korzeni i na podobnej bazie powstawalo.
A poniewaz znajomosc pisma byla domena jedynie warstw najbardziej uprzywiljowanych ( oswieconych ) w kazdym spoleczenstwie, to zakres zmian i zapozyczen form odbywal sie w niewielkim kregu tworczym.

Nawet wspolczesny alfabet hebrajski ( kwadratowy ) to swego rodzaju bardzo przeksztalcone i zminimalizowane zapozyczenia z form piktogramicznych ( choc nie sa oparte na piktogramach, ale na kompozycji sylab ).
Wszystkie litery alfabetow sa uproszczonymi piktogramami. Nie wiedziales o tym?
Ostatnio zmieniony 2020-03-21, 17:49 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”