Wiara a religia czy/czym sie różnią?

Jeśli nie wiesz gdzie zamieścić swój temat lub nie psuje on nigdzie indzie to napisz go tutaj.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Wiara a religia czy/czym sie różnią?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-12-05, 20:07

Nie na temat, Józku.
A jesli myślisz, że jak będziesz robił karczemną awanturę na forum (krzycząc o rzekomym "niezrozumieniu" i "przekręcaniu") za każdym razem, gdy Ci się ktoś sprzeciwi, to sprzeciwy wobec Twoich wymysłów ustaną, to się grubo mylisz.

Żeby wiara miała sens, trzeba wiedzieć, w co (Kogo) się wierzy. I odwrotnie: kto wierzy, chce jak najlepiej Boga poznać, a nie lansuje tego, co mu się przywidziało.
Wiara w to, co ktoś sobie wymyślił nie ma najmniejszego związku z wiarą chrześcijańską.

Ewangeliczny "prostaczek" to NIE jest ktoś, kto wymyśla sobie własne tezy na temat wiary i w nie wierzy; przeciwnie, to ktoś, kto wierzy w to, co głosi Kościół. Wymyślający jest dużo bliższy faryzeuszom wprowadzającym własne elementy do wiary niż "człowiekowi prostemu" ktorego Chrystus stawia tak wysoko.
Ostatnio zmieniony 2021-12-05, 20:09 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Wiara a religia czy/czym sie różnią?

Post autor: Jozek » 2021-12-05, 20:28

To wlasnie ty tu piszesz nie na temat.
Moglbys w koncu przestac wciskac w moje wpisy swoje urojenia? i w koncu odczep sie od mojej osboby bo to juz jest nagabywanie i lamanie regulaminu.
To ze masz jakies fobie i uprzedzenia do jakichs bledow to nie znaczy ze te bledy sa wszedzie. One sa jedynie w twojej glowie, bo w moich wpisach ich nie ma.
Jak w koncu zaczniesz czytac ze zrozumieniem to zadnych bledow w moich wpisach nie znajdziesz.
Ostatnio zmieniony 2021-12-05, 20:35 przez Jozek, łącznie zmieniany 2 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: O P I U M [#04] Czy ksiądz naprawdę jest taki wyjątkowy?

Post autor: Andej » 2021-12-05, 20:42

Jozek pisze: 2021-12-04, 16:25 Pisalem o pozniejszych czasach, a to co piszesz dotyczy ludzi ktorzy wlasnie mieli Wiare, Wiare jak ziarnko gorczycy i oni rozumieli wszystko bez zadnych interpretacji, po prostu wiedzieli o co chodzi.
Ano nie. Pisałem o ludziach. Zarówno ówczesnych, jak też współczesnych.
Uważam, ze Twoja odpowiedź jest kolejnym wykrętem. Zamiast rzetelnie się ustosunkować, wyjaśnić, sugerujesz, że pisałem nie o tym, o czym pisałem.
Poprzednio prosiłem, abyś napisał, czym jest wiara, zdefiniował. Zamiast tego odpisałeś, czym wiara nie jest.

Przepraszam, ale umieszczę osobistą uwagę. Otóż zarzucasz komuś (chyba Markowi), że nie czyta ze zrozumieniem. Powiedz zatem, czym jest czytanie moich postów i sugerowanie, że pisałem o czymś innym, niż napisałem? Czym jest unikanie odpowiedzi lub udzielanie wykrętnych. Józku, proszę, podnieś przyłbicę. Napisz jednoznacznie. Podaj definicje. Biorąc przy tym pod uwagę, że nie jestem geniuszem, ino zwykłym szarym zjadaczem chleba. I nie mam też zdolności odczytywania myśli ani telepatii. Dlatego proszę, wytłumacz jak dziecku. I proszę też, że gdy napiszę czarne, abyś uznał, że miałem na myśli czarne.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Wiara a religia czy/czym sie różnią?

Post autor: Jozek » 2021-12-05, 20:52

Andej, nie bede odpowiadal na takie pytania bo za duzo juz zrobiono zamieszania i nie mam zamiaru spedzic caly dzien na odkrecaniu tego zamieszania.

Moge jedynie przypomniec ze rozdzielilem wiare od religii jedynie w celu dyskusji nad sama wiara, a z czasem jak widac wszyscy zapomnieli nie tylko o tym, ale w ogole o czym jest temat.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Wiara a religia czy/czym sie różnią?

Post autor: Andej » 2021-12-05, 20:59

Słusznie, że nie chcesz odkręcać zamieszania. Rozumiem i popieram. Dlatego proponuję zacząć od początku. W sposób zrozumiały. Bez ucieczek, uchylania się od odpowiedzi.

Zrób grubą krechę. Zapomnij o tym, co było. Zacznij teraz od nowa. Od definicji, czym jest wiara.
I nie obrażaj się, że nie jesteś zrozumiany. Nie każdy jest geniuszem. Nie każdy jest w stanie podążać za Twoimi skrótami myślowymi. Wywal kawę na ławę. Prosto i jednoznacznie. Przyjmij opcję zerową i zacznij od początku. Napisz, co to jest wiara według Ciebie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Wiara a religia czy/czym sie różnią?

Post autor: Jozek » 2021-12-05, 21:05

Ale Marek nie da zadnej dyskusji normalnie przebiegac i znow zacznie swoje urojenia przypisywac innym.
Z kazdej zrobi karczemna awanture.
Ostatnio zmieniony 2021-12-05, 21:06 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Wiara a religia czy/czym sie różnią?

Post autor: Andej » 2021-12-05, 21:11

Z tego wnoszę, że nie masz zamiaru zacząć od zera. Od definicji oraz tezy.

Wiesz, zastanawia mnie Twoja postawa. Czy na prawdę jesteś przekonany, że wszyscy są idiotami?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Wiara a religia czy/czym sie różnią?

Post autor: Jozek » 2021-12-05, 21:17

Czasem mam takie wrazenie, szczegolnie jak ktos odpowiada na wpis ktorego nie rozumie, a przy tym czyni zarzuty.
Taki sposob dyskusji jest jedynie wsrod Polakow.
Nigdzie indziej nie spotkalem sie z takim rozumieniem czym jest dyskusja.
Nie dziwie sie tez ze w Sejmie i innych rzadowych instytucjach to samo sie dzieje.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Wiara a religia czy/czym sie różnią?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-12-05, 21:18

I znowu winni są wszyscy inni...

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Wiara a religia czy/czym sie różnią?

Post autor: Jozek » 2021-12-05, 21:19

oprocz Marka. ;)
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Wiara a religia czy/czym sie różnią?

Post autor: Andej » 2021-12-05, 21:38

Jozek pisze: 2021-12-05, 21:17 Czasem mam takie wrazenie, szczegolnie jak ktos odpowiada na wpis ktorego nie rozumie, a przy tym czyni zarzuty.
Taki sposob dyskusji jest jedynie wsrod Polakow.
Nigdzie indziej nie spotkalem sie z takim rozumieniem czym jest dyskusja.
Nie dziwie sie tez ze w Sejmie i innych rzadowych instytucjach to samo sie dzieje.
To wyjaśnia sprawę.
Rozumiem, że w ten sposób kończymy temat i zagadnienie wiary przestaje nas interesować. Może to i lepiej.

Bo mogę podsumować swoje posty. I przeprosić, za to, ze chciałem Cię zmusić do tego, abyś przyznał, że nie wiesz, czym jest wiara, ani jak ją zdefiniować. Przyznaję, że to z mej strony było dziecinada. Ale skłaniająca do refleksji.
Nie gniewaj się na mnie, ale w swojej naiwności wyobrażałem sobie, że łatwiej jest wybić się skoczyć, gdy stoi się na twardym podłożu. Uważałem, że z grząskiego trudniej się wybić. Dlatego tak podpuszczałem.
Teraz rozumiem, że nie chodziło to to by złapać króliczka, ale by gonić go (Skaldowie).
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Wiara a religia czy/czym sie różnią?

Post autor: Jozek » 2021-12-05, 21:46

Wbrew temu co Marek sadzi, to ja nigdy nie mialem najmniejszego zamiaru niczego kogokolwiek uczyc czy wyjasniac.
Podawalem tylko temat by inni sami pewne rzeczy zrozumieli.
Wsrod Polakow to wychodzi tak jak wkladanie kija w mrowisko i mogli by sie nawzajem pozabijac myslac ze czynia to w imieniu Boga i wiary.
(...) - co to ma być? - 10 raz piszę! chcesz coś Markowi napisać pisz na pw - ale jak byś mi coś takiego napisał to bym cię zablokował!- to sa jakieś groźby!- ostatni raz napominam- powstrzymaj się! - Dezerter
Ostatnio zmieniony 2021-12-05, 22:03 przez Dezerter, łącznie zmieniany 2 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1389
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 526 times
Been thanked: 757 times

Re: Wiara a religia czy/czym sie różnią?

Post autor: AdamS. » 2021-12-05, 21:51

Chyba tu lepiej podzielić się własnym rozumieniem i odczuciem, niż chcieć kogoś do czegoś przekonywać. A temat jest bardzo ciekawy, więc z przyjemnością podejmę się tego ciekawego rozróżnienia w krótki sposób (jeśli ktoś zechce, to rozwinę) - zaznaczam, że wychodzę poza pojęcia słownikowe. Dla mnie te dwa słowa stanowią istotną odmienność:

RELIGIA - zewnętrzna ekspresja wobec przeżywania sacrum.
WIARA - droga z obranym azymutem w podążaniu za sanctum.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Wiara a religia czy/czym sie różnią?

Post autor: Andej » 2021-12-05, 21:58

W dalszym ciągu uważam, że konieczna jest szersza i jednoznaczna definicja "wiary". Sam nie potrafię. Józek nie chce.
Uważam, że wiara jest owocem łaski oraz decyzji własnej. Ale to nie prowadzi mnie do pełnego zrozumienia, czym jest.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Wiara a religia czy/czym sie różnią?

Post autor: Jozek » 2021-12-05, 22:13

Andej, moglbys doprecyzowac co rozumiesz jako decyzje wlasna, w czym , o czym ona decyduje w kwestii wiary?
Ostatnio zmieniony 2021-12-05, 22:15 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe Tematy Chrześcijańskie”