Odpowiedzialne planowanie rodziny i antykoncepcja

Czyli rozmowy na temat planowania rodziny, czystości w małżeństwie, ile powinniśmy mieć dzieci, czy powinniśmy je karać.
Jadzia

Odpowiedzialne planowanie rodziny i antykoncepcja

Post autor: Jadzia » 2020-03-25, 12:54

Jestem od roku żoną a mój mąż jest bardzo dobrym człowiekiem. Nie zawsze byliśmy blisko Boga ale od kiedy jesteśmy w małżeństwie staramy się zbliżyć do Niego, żyć pięknie i zgodnie z przykazaniami. Bardzo pragnęlibyśmy zostać rodzicami, niestety jestem chora na przewlekłą chorobę i ze względu na mój aktualny stan zdrowia nie możemy. Muszę brać leki, dzieki którym stan mojego zdrowia wraca do normy ale nie mozna wtedy zajść w ciążę bo lek może uszkodzić płód. Terapia ma potrwać ok 2 lat. Dopiero po tym czasie jeśli terapia lekami zadziała będę je mogła odstawić i planować potomstwo.
Jesteśmy młodym małżeństwem i bardzo się kochamy, również fizycznie potrzebujemy bliskości i współżycia. Stosujemy metody npr ale boimy się czy one nie zawiodą. Czy stosowanie w tym przypadku prezerwatywy jest grzechem ciężkim? Nie wybaczylabym sobie gdyby z powodu naszej nieodpowiedzialności w tym czasie powstało dziecko ale było chore i cierpiało...

Magnolia

Re: Odpowiedzialne planowanie rodziny i antykoncepcja

Post autor: Magnolia » 2020-03-25, 13:52

To niestety wymaga rozeznania ze spowiednikiem, bo Jego zdanie będzie dla was wiążące.

Ale z innej strony może to tez jest dla Was okazją dla zawierzenia Bogu - On jest Panem życia, jesli da życie to znaczy się będzie tego pragnął i daje w ten sposób błogosławieństwo Wam. Ufajcie.
Ale po ludzku zachowujcie odpowiedzialne rodzicielstwo.
Bo rozumiem prezerwatywa ma wam dać pełną kontrolę... tylko że to aż prosi się o zaufanie Bogu a nie pójście w kierunku kontroli.
Tu jest nad czym pracować - nad wizerunkiem Boga jaki macie w sercach - Bóg nie zrobi niczego w stylu: "zrobię im psikusa", albo "na złość" - zawsze pragnie dobra, kiedy coś robi, albo coś dopuszcza.

Więc zasadnicze pytanie: czy zgadzacie się z wolą Boża co do Was i waszego małżeństwa? Jesli tak, to zaufajcie Panu, że i w tej kwestii o Was się zatroszczy. I że On wie najlepiej.

My mamy naprawdę bardzo krótkowzroczne patrzenie na świat, Bóg ma zdecydowanie lepszą wizję i plan.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Odpowiedzialne planowanie rodziny i antykoncepcja

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-03-25, 15:09

Myślę, że ważne aby stosowac najnowocześniejsze odmiany NPR i z żelazną konsekwencją (oraz w najsurowszym reżimie, tj. ze współżyciem tylko po owulacji). Przy zastosowaniu takich waunków NPR jest mniej więcej równie skuteczny co metody antykoncepcyjne (a już wielokrotnie od prezerwatywy, która ma Pearla około 7).

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Odpowiedzialne planowanie rodziny i antykoncepcja

Post autor: sądzony » 2020-03-25, 22:40

Cokolwiek będziecie chcieli Bóg znajdzie drogę dla Siebie czyli dla Was.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Odpowiedzialne planowanie rodziny i antykoncepcja

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-03-25, 23:28

sądzony pisze: 2020-03-25, 22:40 Cokolwiek będziecie chcieli Bóg znajdzie drogę dla Siebie czyli dla Was.
Zgoda. Ale drogą każdego jest poznawanie i podporządkowanie się drodze na jakiej Bóg chce nas widzieć, a nie robienie czegokolwiek z nadzieją, że nieważne czy zrobimy dobrze czy źle, będzie OK.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Odpowiedzialne planowanie rodziny i antykoncepcja

Post autor: sądzony » 2020-03-26, 13:00

Marek_Piotrowski pisze: 2020-03-25, 23:28
sądzony pisze: 2020-03-25, 22:40 Cokolwiek będziecie chcieli Bóg znajdzie drogę dla Siebie czyli dla Was.
Zgoda. Ale drogą każdego jest poznawanie i podporządkowanie się drodze na jakiej Bóg chce nas widzieć, a nie robienie czegokolwiek z nadzieją, że nieważne czy zrobimy dobrze czy źle, będzie OK.
To było pytanie?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Odpowiedzialne planowanie rodziny i antykoncepcja

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-03-26, 13:18

Nie. Pytania mają na końcu taki znak: ?

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Odpowiedzialne planowanie rodziny i antykoncepcja

Post autor: sądzony » 2020-03-26, 19:02

Marek_Piotrowski pisze: 2020-03-26, 13:18 Nie. Pytania mają na końcu taki znak: ?
ok. wybacz.
Już uciekam.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Odpowiedzialne planowanie rodziny i antykoncepcja

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-11-10, 21:15

Ciekawe dane:
„American Journal of Psychiatry” relacjonuje duńskie badania:
  • wśród kobiet, które stosowały antykoncepcję hormonalną ryzyko próby samobójczej jest prawie dwukrotnie wyższe, niż wśród tych, które nigdy tego nie robiły.
  • Jeśli zaś chodzi o samobójstwo popełnione, to ryzyko takiego działanie jest wśród kobiet stosujących antykoncepcję (niekoniecznie hormonalną) trzykrotnie wyższe, niż wśród tych, które nigdy tego nie robiły, przy czym najbardziej zagrożone były kobiety stosujące wkładkę domaciczną, krążek dopochwowy, oraz pigułkę hormonalną

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Odpowiedzialne planowanie rodziny i antykoncepcja

Post autor: Andej » 2022-11-10, 21:35

To mi się podoba. Gdy czyta się coś takiego, to przychodzi myśl, że to oczywiste. Niestety, dopiero, gdy ktoś potwierdzi to badaniami, statystyką.
Ale, niezależnie od badań, każda (niemal) publiczne wygłoszenie takiej tezy sprowokuje szczekanie (czy można obecnie używać tego słowa, skoro w ostatnich dyskusjach nie zostało to potępione?). Na wszelki wypadek napiszę, że jestem psiarzem. Lubię zwierzęta. Nie wszystkie, ale psy, koty jak najbardziej. Nie wszystkie psy. Te agresywne nie zdobywają moje sympatii.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Odpowiedzialne planowanie rodziny i antykoncepcja

Post autor: Viridiana » 2022-11-13, 12:19

Jadzia pisze: 2020-03-25, 12:54 Jestem od roku żoną a mój mąż jest bardzo dobrym człowiekiem. Nie zawsze byliśmy blisko Boga ale od kiedy jesteśmy w małżeństwie staramy się zbliżyć do Niego, żyć pięknie i zgodnie z przykazaniami. Bardzo pragnęlibyśmy zostać rodzicami, niestety jestem chora na przewlekłą chorobę i ze względu na mój aktualny stan zdrowia nie możemy. Muszę brać leki, dzieki którym stan mojego zdrowia wraca do normy ale nie mozna wtedy zajść w ciążę bo lek może uszkodzić płód. Terapia ma potrwać ok 2 lat. Dopiero po tym czasie jeśli terapia lekami zadziała będę je mogła odstawić i planować potomstwo.
Jesteśmy młodym małżeństwem i bardzo się kochamy, również fizycznie potrzebujemy bliskości i współżycia. Stosujemy metody npr ale boimy się czy one nie zawiodą. Czy stosowanie w tym przypadku prezerwatywy jest grzechem ciężkim? Nie wybaczylabym sobie gdyby z powodu naszej nieodpowiedzialności w tym czasie powstało dziecko ale było chore i cierpiało...
Myślę, że najlepiej by było, gdybyś skontaktowała się z instruktorem metody NPR, którą stosujesz. Współcześnie da się skutecznie stosować metody NPR przy różnych zaburzeniach, natomiast wtedy może być potrzebne indywidualne omówienie sprawy z człowiekiem, który jest odpowiednio przeszkolony, aby powiedział Ci, jak to zrobić.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Awatar użytkownika
ciasteczkowy_potfur
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 16 paź 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 59 times
Been thanked: 112 times

Re: Odpowiedzialne planowanie rodziny i antykoncepcja

Post autor: ciasteczkowy_potfur » 2022-12-13, 11:49

Tu jeszcze by wypadało się dowiedzieć, jak leki mogą wpływać na cykl. Bo są leki, które go rozstrajają dość mocno albo rozstrajają reakcje organizmu w ten czy inny sposób i wtedy ten NPR może zawieść, jeśli owulacja się przesuwa, jeśli pojawią się podwójna owulacja, jeśli leki powodują pewnego rodzaju "stabilność" temperatury (wtedy możesz mierzyć ile chcesz i zawsze masz np. 35 stopni), jeśli powodują bezsenność.

To jest wbrew pozorom ważne, a o tym się nie myśli - i często nie mówi przy omawianiu NPR, co mnie bardzo martwi. Bo niestety są ludzie, którzy nie biorą pod uwagę tego, że takie coś jednak zmieni wyniki. Oczywiście nie mam tu na myśli tego, że jak tak to tylko antykoncepcja - bo prezerwatywa też może pęknąć lub się zsunąć a leki i stan zdrowia moga mieć wpływ na działanie tabletek hormonalnych (o czym też się często zapomina, aczkolwiek częściej słyszę o wpływie leków/problemów żołądkowych na tabsy anty niż na skuteczność NPR). Wtedy zostaje niestety tylkoszklanka wody zamiast.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Odpowiedzialne planowanie rodziny i antykoncepcja

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-12-13, 11:58

Współczesne metody NPR nie opierają się na regularności cyklu oraz nie ograniczają się do pomiaru temperatury.

Awatar użytkownika
ciasteczkowy_potfur
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 16 paź 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 59 times
Been thanked: 112 times

Re: Odpowiedzialne planowanie rodziny i antykoncepcja

Post autor: ciasteczkowy_potfur » 2022-12-13, 12:22

No okej, ale nadal zakłada, że masz regularny tryb życia i w organizmie wszystko na miejscu. A wystarczy zaburzenie hormonalne wywołane lekami, gdzie rozjeżdża się dosłownie wszystko. Cykl, śluz, temperatura. To niby czym chcesz wtedy wyznaczać fazy niepłodne?

Dodano po 4 minutach 3 sekundach:
Już oczywiście pomijając sytuacje, gdzie wszystko jest rozwalone jakąś chorobą, bo tu mówimy o lekach w tej chwili. A jeszcze trzeba mieć na uwadze, że często bierze się więcej niż jeden lek i kazdy z nich może wpływać na inne ważne dla NPR elementy.

I jak Cię znam to zaraz powiesz, że "to się nie zdarza" - zdarza się wcale nie tak rzadko (a nawet jak w przypadku jeden na sto tysięcy to co, ten jeden na sto tysięcy niech się martwi, my go mamy w d...? Znam takich lekarzy o takim podejściu...)

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Odpowiedzialne planowanie rodziny i antykoncepcja

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-12-13, 14:09

ciasteczkowy_potfur pisze: 2022-12-13, 12:26 No okej, ale nadal zakłada, że masz regularny tryb życia i w organizmie wszystko na miejscu. A wystarczy zaburzenie hormonalne wywołane lekami, gdzie rozjeżdża się dosłownie wszystko. Cykl, śluz, temperatura. To niby czym chcesz wtedy wyznaczać fazy niepłodne?
Bywają takie sytuacje.
I co z tego właściwie?
Jeśli choroba uniemożliwia nam planowanie rodzicielstwa w sposób godziwy, to mamy prawo zrobić to w niegodziwy sposób?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Rodzina, małżeństwo, narzeczeni”