Co to jest okultyzm?

UFO, obce cywilizacje, niewyjaśnione zjawiska na Ziemi. Ciężkie dyskusje na ciężkie tematy.
Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Co to jest okultyzm?

Post autor: Andej » 2023-01-03, 11:30

Jest cos takiego, jak samospełniająca się wróżba. Są osoby, które tak mocno wierzą, że coś wywalczą. A jak nie wywalczą, to na ratunek przychodzi megalomania. I nawet totalną porażkę zinterpretuję jak sukces. W bezrobotny baran, jak uzbiera torbę z puszkami po piwie, to będzie to dla niego awansem wśród innych baranów.
A lwy, to zapewne po grzywie można rozpoznawać. Gorzej z lwicami, one bardziej dyskretne upierzenie mają. Przynajmniej to naturalne.
A po dwóch twarzach można rozpoznawać bliźniaków, nawet wtedy, gdy jedynakami są. Albo nawet jeszcze bardziej wtedy.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13756
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2019 times
Been thanked: 2195 times

Re: Co to jest okultyzm?

Post autor: sądzony » 2023-01-03, 11:37

Andej pisze: 2023-01-03, 11:30 Jest cos takiego, jak samospełniająca się wróżba. Są osoby, które tak mocno wierzą, że coś wywalczą. A jak nie wywalczą, to na ratunek przychodzi megalomania. I nawet totalną porażkę zinterpretuję jak sukces. W bezrobotny baran, jak uzbiera torbę z puszkami po piwie, to będzie to dla niego awansem wśród innych baranów.
Tak. W psychologii nazywa się to chyba samospełniające się proroctwo. Zastanawiam się na ile może to działać w religii, wierze czy duchowości.
Andej pisze: 2023-01-03, 11:30 A po dwóch twarzach można rozpoznawać bliźniaków, nawet wtedy, gdy jedynakami są. Albo nawet jeszcze bardziej wtedy.
U mnie w dwójnasób bo moje nazwisko "tomczyk -> tomasz (w domyśle czyt. niewierny) -> bliźniak"
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Co to jest okultyzm?

Post autor: Andej » 2023-01-03, 12:00

Akurat niewierny Tomasz jest wzorem da wierzących. Jego wyznanie: Pan mój i Bóg mój jest jedna z najwspanialszych i najkrótszych modlitw.

A ambiwalencja nie wiem, czy jest czymś złym. Często pozwala więcej zrozumieć, dalej dość. Choć trudniejszą drogą. Czy jednak tę cechę można przypisywać jedyni bliźniakom?


Spod jakiego znaku jest autor sławnej sentencji: Jestem za, a nawet przeciw?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Lwica
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 24 paź 2022
Has thanked: 85 times
Been thanked: 173 times

Re: Co to jest okultyzm?

Post autor: Lwica » 2023-01-03, 12:15

Andej pisze: 2023-01-03, 12:00 Akurat niewierny Tomasz jest wzorem da wierzących. Jego wyznanie: Pan mój i Bóg mój jest jedna z najwspanialszych i najkrótszych modlitw.

A ambiwalencja nie wiem, czy jest czymś złym. Często pozwala więcej zrozumieć, dalej dość. Choć trudniejszą drogą. Czy jednak tę cechę można przypisywać jedyni bliźniakom?


Spod jakiego znaku jest autor sławnej sentencji: Jestem za, a nawet przeciw?
Według Wikipedii 29 września czyli Waga.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13756
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2019 times
Been thanked: 2195 times

Re: Co to jest okultyzm?

Post autor: sądzony » 2023-01-03, 12:21

"Nas nie przekonają, że białe jest białe, a czarne jest czarne." to bliźniak jest [-(
Ostatnio zmieniony 2023-01-03, 12:21 przez sądzony, łącznie zmieniany 1 raz.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Co to jest okultyzm?

Post autor: Andej » 2023-01-03, 12:43

No tak, waga ma dwie szalki. Na każdej można coś położyć.

Ale nie wiem co ma do rzeczy przejęzyczenie w stosunku w przemyślanej sentencji? I co przejęzyczenie ma do ambiwalencji. Domyślam się, ze to odreagowanie. Od czapy, ale wesołe. Choć zarżę, że też od razu na to nie wpadłem. To miał być przykład ambiwalentnego skojarzenia? Tak?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13756
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2019 times
Been thanked: 2195 times

Re: Co to jest okultyzm?

Post autor: sądzony » 2023-01-03, 13:10

Andej pisze: 2023-01-03, 12:43 Ale nie wiem co ma do rzeczy przejęzyczenie w stosunku w przemyślanej sentencji? I co przejęzyczenie ma do ambiwalencji. Domyślam się, ze to odreagowanie. Od czapy, ale wesołe. Choć zarżę, że też od razu na to nie wpadłem. To miał być przykład ambiwalentnego skojarzenia? Tak?
No to może ja zapytam co ma ambiwalencja do bliźniąt?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Co to jest okultyzm?

Post autor: Andej » 2023-01-03, 13:16

No to może ja odpowiem, że jest to podstawowe cecha wskazywane przez wszystkich (może są jakieś wyjątki) astrologów, horoskopowiczów i innych zajmujących się cechami człowieka w powiązaniu ze znakami zodiaku im przyporządkowanymi.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13756
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2019 times
Been thanked: 2195 times

Re: Co to jest okultyzm?

Post autor: sądzony » 2023-01-03, 14:01

Andej pisze: 2023-01-03, 12:43 Ale nie wiem co ma do rzeczy przejęzyczenie w stosunku w przemyślanej sentencji?
Naprawdę uważasz, że to "przemyślana" sentencja . ... hmmm

Dodano po 30 sekundach:
Andej pisze: 2023-01-03, 13:16 No to może ja odpowiem, że jest to podstawowe cecha wskazywane przez wszystkich (może są jakieś wyjątki) astrologów, horoskopowiczów i innych zajmujących się cechami człowieka w powiązaniu ze znakami zodiaku im przyporządkowanymi.
A tej pokrętności nie rozumiem.
Wynika z niej, żeś ambiwalentny.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18851
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2599 times
Been thanked: 4595 times
Kontakt:

Re: Co to jest okultyzm?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-01-03, 14:13

Ja nie mam znaku zodiaku. Jestem spod znaku Chrystusa, zabobonami się brzydzę.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Co to jest okultyzm?

Post autor: Andej » 2023-01-03, 17:13

sądzony pisze: 2023-01-03, 14:02 A tej pokrętności nie rozumiem.
Wynika z niej, żeś ambiwalentny.
Dość ciekawa implikacja:
nie rozumiem => żeś ambiwalentny
Tylko czy pierwsze rzeczywiście implikuje drugie?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5312
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 840 times
Been thanked: 1402 times

Re: Co to jest okultyzm?

Post autor: abi » 2023-01-03, 17:27

ja sprawdzilam ze od ryb jestem :ymblushing: to chyba po chrzescijansku
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Lwica
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 24 paź 2022
Has thanked: 85 times
Been thanked: 173 times

Re: Co to jest okultyzm?

Post autor: Lwica » 2023-01-03, 19:03

abi pisze: 2023-01-03, 17:27 ja sprawdzilam ze od ryb jestem :ymblushing: to chyba po chrzescijansku
Może i tak być 😃
Tak bliżej znam tylko jedną Rybę chyba, moją kuzynkę 🤔

Ja bardzo lubię swój znak zodiaku, w sumie w 90% procentach pasuję do opisów typowych Lwic 🦁 Może poza tym "uwielbianiem luksusu", którym często opisuje się Lwy. Owszem lubię rzeczy ładne, piękne wnętrza, perfumy, pomalowane i zadbane paznokcie... ale żeby pływać w luksusie, to absolutnie nie. Straszne nudy. Nie napiszę, że człowiek robi się pusty czy zarozumiały, bo to żadna zasada. A przecież ludzie "biedni" też nie są zawsze kochani i mili.
Są ludzie bogaci, którzy potrafią pomagać innym bardzo wiele, po prostu dzielić się dorobkiem. Sama bym chciała tyle zarabiać żeby móc co miesiąc pomagać konkretnie zwierzakom i np ludziom w potrzebie lub tam, gdzie można uratować życie.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5312
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 840 times
Been thanked: 1402 times

Re: Co to jest okultyzm?

Post autor: abi » 2023-01-03, 19:04

mi sie nie wydaje ze w samych znakach zodiaku tkwi jakas magia i klatwa. przeciez w momencie naszych urodzin slonce bylo w gwiazdozbiorze raka, byka, koziorozca....bardziej szkodliwe sa te durne "horoskopy". a to bedziesz mial szczescie, a to stracisz pieniadze, a to cos tam cos tam...
jak jestes z ryb - pomysl o Jezusie piekacym ryby i namawiajacym zeby apostolowie dolozyli swiezo ulowionych.
jak z wagi to na przyklad ze dwa pieniazki wdowy przewaza zloto bogaczy. jak bliznieta -wspomnij tomasza apostola, a znak panny!ho ho!
a zapomnialam o lwie judy :D
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14924
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4176 times
Been thanked: 2938 times
Kontakt:

Re: Co to jest okultyzm?

Post autor: Dezerter » 2023-01-03, 21:50

Niestety bardzo wielu ludzi poważnie traktuje okultyzm
pamietam z 10 lat temu przez jakieś forum skontaktował się ze mną jakiś facet, który chciał wynająć na noc moje miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, by przeprowadzić rytuał
myślałem, że żartuje, ale okazało się, że nie, że ma "pewny i sprawdzony rytuał, który zapewni mu miłość wybranki"
wypytałem go - były tam i zaklęcia i rytuały odprawiane o północy i świcie i gadżety kojarzące się z czarami ciężko było to mi przypisać do jakiegoś znanego mi nurtu ...
oczywiście odmówiłem, po wyciągnięciu informacji i dałem solidną chrześcijańską naukę
w odpowiedzi otrzymałem groźby i agresję
biedny człowiek :(
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ