Poradźcie co robić!!

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
ODPOWIEDZ
Aga1986
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 343
Rejestracja: 25 mar 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 74 times
Been thanked: 39 times

Poradźcie co robić!!

Post autor: Aga1986 » 2020-03-30, 20:01

Witam. Zastanawiam się nad pewną sprawą. Zanim się nawróciłam popełniałam różne błędy w życiu. Przypomniała mi się sytuacja kiedy popierałam związek niesakramentalny pewnej bliskiej osoby z mojej rodziny. Nie myślałam wtedy w kategoriach etycznych. Po prostu ta osoba wydawała mi się fajna i odpowiednia oraz nie lubiłam eks tej osoby z rodziny a do tej nowej poczułam praktycznie od razu sympatię. Nawet powiedziałam że im kibicuję. Teraz wiem że to kibicowanie że tak powiem nie było w porządku. Ta osoba z rodziny wie że się nawróciłam ale nie odwołałam do dzisiaj tej mojej postawy. Jest to bliska osoba z rodziny ale kontakt mamy rzadki raczej telefoniczny ostatnio. Nawet nie wiem czy są jeszcze razem czy nie. Męczy mnie to jednak nie mam odwagi mu powiedzieć że źle wtedy mówiłam i że zmieniły mi się poglądy na pewne sprawy... czuję się dziwnie bo wtedy im kibicowałam a teraz mam zupełnie inne zdanie i wypadało by to odkręcić. Rozmawiałam niedawno z tą osobą przez tel ale nie wpadło mi to do głowy poza tym nie rozmawialiśmy na ten temat tylko zupełnie inne... Czuje że powinnam to odwołać tylko nie mam odwagi i teraz pewnie nie będziemy mieć kontaktu w najbliższym czasie...czy powinnam coś działać czy lepiej nie? Pomodlilam się w tej intencji żeby zrozumiał i przeprosiłam Pana Jezusa za mój brak odwagi ale nie wiem czy to nie za mało. Może trochę napisałam bez składu ale piszę szybko i w emocjach trochę. Powiedzcie czy byliście też w takiej sytuacji?

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13790
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2202 times

Re: Poradźcie co robić!!

Post autor: sądzony » 2020-03-30, 20:07

Zmieniłaś się. Sprawy wyjaśnią się same.
Ja po "nawróceniu" nie informowałem wszystkich, że teraz moim zdaniem czynią zło, popełniają grzech.
Nie chodzę i nie informuję bliskich, że zrozumiałem i powinni robić "tak i tak".
To się zadzieje.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Aga1986
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 343
Rejestracja: 25 mar 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 74 times
Been thanked: 39 times

Re: Poradźcie co robić!!

Post autor: Aga1986 » 2020-03-30, 20:39

Nie chce tego mówić na zasadzie oskarżenia kogoś i poczucia się kimś lepszym...nie o to mi chodzi tylko o dobro drugiej osoby i bycie w porządku wobec zasad Pana Boga i swojego sumienia. No ale właśnie nie umiem zacząć sama tego tematu a i tak rozmowy pomiędzy nami są rzadkie. Ta osoba jest mi bliska ale jednocześnie mamy rzadki kontakt za to intensywny...tak to określę. Jeśli rozmowa by zeszła na ten temat to czuję że wtedy bym powiedziała delikatnie.

wXlfX

Re: Poradźcie co robić!!

Post autor: wXlfX » 2020-03-30, 20:45

Jeśli zmieniły Ci się poglądy to powinnaś skupić się na pracy nad sobą, a nie zbawiać innych ;P Przeprosiłaś, pomodliłaś się w tej intencji, zrobiłaś aż nadto w tej sprawie. Także wrzuć na luz, a jak się zdarzy kiedyś okazja to możesz zawsze dyskretnie coś powiedzieć co myślisz na temat tego "związku". ;P

Awatar użytkownika
Betka
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 265
Rejestracja: 28 cze 2019
Lokalizacja: Podkarpackie
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 401 times
Been thanked: 133 times

Re: Poradźcie co robić!!

Post autor: Betka » 2020-03-30, 20:58

Może jeszcze będziesz mogła zająć stanowisko,ponownie kiedy spotkacie się i ta osoba stworzy możliwość ,że będziesz mogła powiedzieć o tym .Poczekaj na właściwą chwilę ,a jeśli taka nie nadejdzie to Bóg wie co masz w sercu i czym się kierujesz. To wystarczy.Podejdź do tego spokojnie.
Twoje słowo jest pochodnią dla nóg moich i światłem na mojej ścieżce .
Ps 119

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14973
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4201 times
Been thanked: 2952 times
Kontakt:

Re: Poradźcie co robić!!

Post autor: Dezerter » 2020-03-30, 23:34

Uważam dokładnie tak samo jak przedmówcy - wszystko jest ok.
Ja myślę, ze ty nadal im kibicujesz i życzysz zawarcia małżęństwa, więc chyba nic się nie zmieniło
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Aga1986
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 343
Rejestracja: 25 mar 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 74 times
Been thanked: 39 times

Re: Poradźcie co robić!!

Post autor: Aga1986 » 2020-03-31, 07:44

Nie kibicuję ponieważ oboje są po rozwodach. Tak jak mówię kiedyś nie patrzyłam na ich związek w kategoriach etycznych.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Poradźcie co robić!!

Post autor: Andej » 2020-03-31, 08:09

Wyspowiadałaś się? Zostały Ci odpuszczone grzechy? To sprawa zamknięta. Z jednym wyjątkiem: Jeśli spowiednik nakazał. Ale tego nie zrobił.
Teraz: Idź i nie grzesz więcej!
Nie skupiaj się na przeszłości, bo stracisz przyszłość.

To, co się stało, już się nie odstanie. Idź i nie grzesz więcej.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4444
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1081 times
Been thanked: 1150 times

Re: Poradźcie co robić!!

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2020-04-01, 13:24

Jestem w podobnej sytuacji, bo też przed nawróceniem popierałam związek niesakramentalny. Potem nie wiedziałam, co robić. Spowiednik powiedział mi, żeby na razie nie robić nic, a Pan Jezus posłuży się mną w odpowiednim czasie. Dlatego to, co Ci mogę doradzić: Proś Pana Jezusa o pomoc i oczekuj z ufnością Jego łaski. I módl się o nawrócenie tych osób.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Aga1986
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 343
Rejestracja: 25 mar 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 74 times
Been thanked: 39 times

Re: Poradźcie co robić!!

Post autor: Aga1986 » 2020-04-01, 20:28

Dziękuję Wam za opinie. Pozdrawiam.

Agares
Przybysz
Przybysz
Posty: 4
Rejestracja: 21 paź 2021

Re: Poradźcie co robić!!

Post autor: Agares » 2022-01-05, 06:25

Myślę że człowiek zawsze powinien postępować zgodnie ze swoim sercem i rozumem. Jeśli jest ci z czymś źle to znaczy że to nie jest dobre. Najgorsze co można robić to być biernymi i godzić się na wszystko, a w życiu trzeba być szczerym i jak coś mi się nie podoba to to mówię. Nie trzeba być jak Gandhi wystarczy że jest się dobrym człowiekiem. I myślę że to powinno być podstawą każdej zdrowej jednostki.

ODPOWIEDZ