Posłuszeństwo żony męzowi

Czyli rozmowy na temat planowania rodziny, czystości w małżeństwie, ile powinniśmy mieć dzieci, czy powinniśmy je karać.
ODPOWIEDZ
random1414
Bywalec
Bywalec
Posty: 189
Rejestracja: 23 lis 2019
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times

Posłuszeństwo żony męzowi

Post autor: random1414 » 2020-04-04, 14:46

Wklejam tutaj tekst Dariusza Piórkowskiego na temat "Kto powinien rządzić w małżeństwie"
.Czasami u niektórych można znalezc artykuły takie jak :
https://www.fronda.pl/a/z-ambony-strzel ... 23333.html.
Tutaj jest artykuł oparty o nauczanie z listu apostolskiego Muralis Dignitatem Jana Pawła II i konfrontacje z wcześniejszymi wypowiedziami Papieży...

Dla niektórych na pierwszym zdjęciu ubiór może być uznany za nieskromny,cokolwiek myśle nie chce tym powodować grzechu.
https://deon.pl/wiara/kto-powinien-rzad ... wie,436070

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Posłuszeństwo żony męzowi

Post autor: sądzony » 2020-04-04, 19:11

W dobrym związku nie ma władcy.
Ale zawsze można się podzielić.
U nas ja jestem ministrem finansów, budownictwa i drogownictwa
żona ministrem zdrowia, edukacji i sądownictwa.

Jednak ja mam zawsze ostatnie zdanie:
"Tak Basiu".
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Posłuszeństwo żony męzowi

Post autor: Dezerter » 2020-04-04, 21:15

Gdzie ten nieskromny strój ?
zaglądam, szukam, a tam nic :( ;)
A ty z jakiejś innej epoki się urwałeś czy poważnie pytasz?
U mnie jest tak jak u Sądzonego, czyli podział obowiązków i odpowiedzialności
Ja minister gospodarki, administracji, transportu, rolnictwa, zarządzania strategicznego
Żona minister zdrowia, planowania, wyżywienia, zakupów, spraw międzynarodowych (utrzymywanie stosunków dyplomatycznych z innymi)
Wspólnie zarządzamy pozostałymi dziedzinami jak finanse, dzieci,
Mamy uprawnienia do samodzielnego reprezentowania naszej rodziny, ale każde ważne rzeczy uzgadniamy wspólnie. Raz ja ustępuje raz ona - zależy kto ma rację i lepsze argumenty.
Miłość i posłuszeństwo? Tobie się to nie kłuci? Chciałbyś, by żona robiła coś dla ciebie z posłuszeństwa? :-\ a nie z miłości?
Szacunek wzajemny to minimum konieczne dobrego związku.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

random1414
Bywalec
Bywalec
Posty: 189
Rejestracja: 23 lis 2019
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times

Re: Posłuszeństwo żony męzowi

Post autor: random1414 » 2020-04-04, 21:52

Mirosław Salwowski najpewniej by uznał ten strój za nieskromny

https://salwowski.net/2017/06/17/czy-is ... kromnosci/

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Posłuszeństwo żony męzowi

Post autor: sądzony » 2020-04-04, 22:14

Każdy coś uznałby za nieskromne.
Każdy coś uznałby za pyszne.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

wXlfX

Re: Posłuszeństwo żony męzowi

Post autor: wXlfX » 2020-04-05, 01:45

Jestem oburzony, w moim świecie to mąż ma być posłuszny żonie ;P

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Posłuszeństwo żony męzowi

Post autor: Dezerter » 2020-04-05, 11:25

Już cię widzę z twoją wilczą dziką naturą ;)
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Posłuszeństwo żony męzowi

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-04-05, 12:23

A ja myślę, że ten nakaz jest aktualny.
Tyle że przełożeństwo w Ludzie Bożym jest czymś zupełnie innym, niż władza w "świecie":
Mt 20:25-28 bt5 "(25) Lecz Jezus przywołał ich do siebie i rzekł: Wiecie, że władcy narodów uciskają je, a wielcy dają im odczuć swą władzę. (26) Nie tak będzie u was. Lecz kto by między wami chciał stać się wielkim, niech będzie waszym sługą. (27) A kto by chciał być pierwszy między wami, niech będzie niewolnikiem waszym, (28) tak jak Syn Człowieczy, który nie przyszedł, aby Mu służono, lecz aby służyć i dać swoje życie jako okup za wielu."
J 13:12-15 bt5 "(12) A kiedy im umył nogi, przywdział szaty i znów zajął miejsce przy stole, rzekł do nich: Czy rozumiecie, co wam uczyniłem? (13) Wy Mnie nazywacie „Nauczycielem” i „Panem”, i dobrze mówicie, bo nim jestem. (14) Jeżeli więc Ja, Pan i Nauczyciel, umyłem wam nogi, to i wy powinniście sobie nawzajem umywać nogi. (15) Dałem wam bowiem przykład, abyście i wy tak czynili, jak Ja wam uczyniłem."

Jak widać, przełożeństwo nie polega na tym, ze się mówi do żony "posprzątaj, przynieś mi kapcie i skocz po piwo, kobieto".
Dobry przełozony sprawuje przełożeństwo dla dobra tych, nad którymi jest przełożony.
W chrześcijaństwie ktoś przełozony niekoniecznie jest "ważniejszy" i "godniejszy" niż ten poddany.
Mamy o tym zresztą w tym samym miejscu gdzie mowa o przełożeństwie męża:
1Kor 11:3 bt5 "(3) Chciałbym, żebyście wiedzieli, iż głową każdego mężczyzny jest Chrystus, mężczyzna zaś jest głową kobiety, a głową Chrystusa - Bóg."
Czy Chrystus jest "mniej ważny" od Ojca?!
Tak samo żona nie jest mniej ważna od męża, tylko dlatego, że jest on jej "przełożonym".

Oczywiscie, w dzisiejszych czasach rzadko sie zdarza potrzeba wykorzystywania tego przełożeństwa (w moim małżeństwie zdarzyło się to tylko jeden raz). Ale w przypadku wojen, nieszczęść (kto wie? może i epidemii), może zajść potrzeba by ktoś szybko podejmował decyzje.

wXlfX

Re: Posłuszeństwo żony męzowi

Post autor: wXlfX » 2020-04-05, 14:07

Dezerter pisze: 2020-04-05, 11:25 Już cię widzę z twoją wilczą dziką naturą ;)
Wbrew pozorom wilki to w świecie zwierząt wzór partnera, rodzica i opiekuna. ;P

A co do żony to irytujący jest dla mnie, jak widać nadal panujący konserwowy stan u niektórych, że żona ma być poddana mężowi we wszystkim.
Żona powinna być traktowana jak księżniczka, oczywiście niekoniecznie powinna aby leżeć i pachnieć (przynajmniej nie cały czas ;P), ale tak...

random1414
Bywalec
Bywalec
Posty: 189
Rejestracja: 23 lis 2019
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times

Re: Posłuszeństwo żony męzowi

Post autor: random1414 » 2020-04-08, 14:32

1.Czy zmiana nauczania św Jana Pawła II jest nie obowiązująca i trzeba się trzymać starego rozumienia :C ?Czyli tego jak to rozumieli Pius XI i Leon XIII 2.Czy to prawda co pisze tu ten teolog ?
"Jest generalną zasadą w teologii katolickiej, że nauczanie zmienne nie należy do dziedziny Bożego Objawienia i tym samym nie obowiązuje jako prawda wiary.Inną zasadą w tej kwestii jest, że nauczanie stałe, trwające od niepamiętnych czasów, przez wieki, zawarte w Tradycji i Piśmie św., jest niezmienne i tym samym obowiązuje, natomiast próba jego zmiany nie obowiązuje, lecz podlega odrzuceniu. "
3.CO to znaczy że inną zasadą w tej kwestii jest " że nauczanie stałe, trwające od niepamiętnych czasów, przez wieki, zawarte w Tradycji i Piśmie św., jest niezmienne i tym samym obowiązuje, natomiast próba jego zmiany nie obowiązuje, lecz podlega odrzuceniu." ?

https://teologkatolicki.blogspot.com/20 ... l?spref=fb

https://deon.pl/wiara/kto-powinien-rzad ... wie,436070

random1414
Bywalec
Bywalec
Posty: 189
Rejestracja: 23 lis 2019
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times

Re: Posłuszeństwo żony męzowi

Post autor: random1414 » 2020-04-28, 19:51

@refresh

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Posłuszeństwo żony męzowi

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-04-28, 22:55

Masz żonę?

random1414
Bywalec
Bywalec
Posty: 189
Rejestracja: 23 lis 2019
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times

Re: Posłuszeństwo żony męzowi

Post autor: random1414 » 2020-04-29, 10:41

Nie mam ,ale ta sprawa mnie interesuje ;słabo by było gdyby nie mozna było się trzymac nowego rozumienia;nawet tu chodzi o sprawy zwiazane z posłuszeństwem rodzicom(wole mamie np byc poslusznych ew.)

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Posłuszeństwo żony męzowi

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-04-29, 12:32

Zatem ta dyskusja jest dla Ciebie przedwczesna. Musi w niej bowiem uczestniczyć przyszła żona, Inaczej wbijesz sobie w głowę jakieś (nie istniejące) przepisy i nieszczęście w małżeństwie gotowe.

random1414
Bywalec
Bywalec
Posty: 189
Rejestracja: 23 lis 2019
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times

Re: Posłuszeństwo żony męzowi

Post autor: random1414 » 2020-05-17, 21:53

No tu np Dei Verbum przemawia na rację nowego rozumienia a przynajmiej mam taką nadzieję i że to nowe jest obowiązujące badz przynajmiej można za nim spokojnie iśc .Przykra jest nasza patriarchalna historia :C tak wogóle i że te 100 lat temu wszystko wydawało sie takie sztywne i wogóle :C.
Dei Verbum

10
Święta Tradycja i Pismo Święte stanowią jeden święty depozyt słowa Bożego powierzony Kościołowi. Na nim polegając, cały lud święty zjednoczony ze swymi pasterzami trwa stale w nauce Apostołów, we wspólnocie braterskiej, w łamaniu chleba i w modlitwach38, tak iż szczególna zaznacza się jednomyślność przełożonych i wiernych w zachowaniu przekazanej wiary, w praktykowaniu jej i wyznawaniu39.

Zadanie zaś autentycznej interpretacji słowa Bożego, spisanego czy przekazanego przez Tradycję40, powierzone zostało samemu tylko żywemu Urzędowi Nauczycielskiemu41 Kościoła, który autorytatywnie działa w imieniu Jezusa Chrystusa. Urząd ten Nauczycielski nie jest ponad słowem Bożym, lecz jemu służy, nauczając tylko tego, co zostało przekazane. Z rozkazu Bożego i przy pomocy Ducha Świętego słucha on pobożnie słowa Bożego, święcie go strzeże i wiernie wyjaśnia. I wszystko, co podaje do wierzenia jako objawione przez Boga, czerpie z tego jednego depozytu wiary.

Jasne więc jest, że Święta Tradycja, Pismo Święte i Urząd Nauczycielski Kościoła, wedle najmądrzejszego postanowienia Bożego, tak ściśle ze sobą się łączą i zespalają, że jedno bez pozostałych nie może istnieć, a wszystkie te czynniki razem, każdy na swój sposób, pod natchnieniem jednego Ducha Świętego przyczyniają się skutecznie do zbawienia dusz.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Rodzina, małżeństwo, narzeczeni”