Nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej

Rozmowa na temat sakramentów Kościoła świętego, poparcie ich Biblią, ich ważność, przystępowanie do nich, itp.
Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14806
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej

Post autor: Dezerter » 2019-10-26, 22:33

Z poprzednim proboszczem tego problemu nie miałem
Z tym są incydentalne, czyli zdarzyły się 3 razy na 1,5 roku, więc mogę z czystym sumieniem podciągnąć to pod zdarzenia wyjątkowe, a takie są jak najbardziej w Kościele dopuszczalne.
Sam sobie postanowiłem, że odmówię, gdy ksiądz będzie chciał by to stało się zwyczajem.
jeden w wypadków przedyskutujemy w osobnym wątku, bo nie mam pewności jaka jest właściwa nauka katolicka.

Andej pisze
Sądzę, że należy się postarać o bycie zwyczajnym.
;) , ale jak mam zostać księdzem? :-\
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej

Post autor: Andej » 2019-10-26, 22:34

Szafarzem zwyczajnym nie nie musi być i zwykle nie jest, osoba konsekrowana.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14806
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej

Post autor: Dezerter » 2019-10-26, 23:46

Andej pisze: 2019-10-26, 22:34 Szafarzem zwyczajnym nie nie musi być i zwykle nie jest, osoba konsekrowana.
Szafarzem zwyczajnym jest biskup, prezbiter i diakon
1. ZWYCZAJNY SZAFARZ KOMUNII ŚWIĘTEJ

Wg par. § 1 kan. 910 zwyczajnym szafarzem Komunii świętej jest biskup, prezbiter i diakon.

Celebrans Ofiary Eucharystycznej nie może całkowicie wyręczyć się diakonem przy udzielaniu Komunii świętej, bo ma obowiązek sam to czynić, jakkolwiek może poprosić o pomoc właśnie diakona.

Diakon jako zwyczajny szafarz Komunii św., może udzielać Komunii świętej za zezwoleniem rektora miejscowego kościoła i może to czynić bez względu na obecność kapłanów i możliwość udzielania Komunii św. właśnie przez nich.
http://szafarze.diecezja.legnica.pl/czy ... zwyczajny/
Ostatnio zmieniony 2019-10-26, 23:46 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej

Post autor: Andej » 2019-10-27, 08:15

Masz rację, choć nie do samego końca. Ale rzeczywiście nadużyłem pojęcia. Proponuję opracowanie: http://vademecumliturgiczne.pl/2017/07/ ... mentaliow/, w którym problem jest omówiony w stosunku do sakramentów. Poza tym troszkę pomyliłem z akolitą, mającym szersze kompetencje od szafarza nadzwyczajnego. Ale też konkretnie ograniczone.
Niezależnie od powyższego, dobrze, że temat poruszony. Dzięki temu poszerzyłem swoją wiedzę o ten temat. Dziękuję, że zmusiłeś mnie do sięgnięcia po jakieś dokumenty. Uważam, że warto jest tę wiedzę szerzyć wśród wiernych. [Ale kiedy poprosiłem o to proboszcza, aby publicznie wyjaśnił, to skończyło się na rozmowie.]
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14806
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej

Post autor: Dezerter » 2020-01-26, 00:26

Dzisiaj na oficjalnym spotkaniu Nadzwyczajnych Szafarzy Archidiecezji Gnieźnieńskiej dostaliśmy oficjalną
Instrukcja o Szafarzach Nadzwyczajnych Komunii Świętej w Archidiecezji Gnieźnieńskiej
wydana przez Kuria Metropolitalna
Podpisana przez Arcybiskupa Prymasa Polski

Tak bardzo oficjalnie zaczynam, by nie było wątpliwości , że jest to oficjalny dokument Kościoła gnieźnieńskiego
Chcę się z wami podzielić tym co mnie najbardziej zaskoczyło i co chciałbym z wami przedyskutować
cytuję
punkt 34
Funkcja szafarza nadzwyczajnego Komunii Świętej w kulcie Eucharystii poza Mszą Świętą.
W szczególnych okolicznościach sz. n. K. Ś. może dokonać wystawienia i schowania Najświętszego Sakramentu, jednak bez błogosławieństwa (por. KPK kan. 943)
Ostatnio zmieniony 2020-01-26, 12:39 przez Dezerter, łącznie zmieniany 2 razy.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14806
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej

Post autor: Dezerter » 2020-01-26, 12:41

Sprawdzilem skąd to się wzielo i wychodzi na to ze dostaliśmy uprawnienia przyslugujace normalnie akolicie.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej

Post autor: Andej » 2020-01-26, 12:58

Niedawno proboszcz informując o dawaniu komunii świętej poinformował (pierwszy raz, niespełna rok prosiłem aby ogłosił, kim jest człowiek pomagający w tym), że jest to SZAFARZ ZWYCZAJNY. Głośno i publicznie. Nie poszedłem po wyjaśnienia. Proboszcz, jak większość proboszczów, zawsze ma rację. Zwłaszcza w relacji z takimi prymitywami, którzy święceń nijakich nie mają.
Proboszczowie, na ogół, uznają, że oni są wyrocznią. A ciemny lud ma słuchać i przyjmować.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14806
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej

Post autor: Dezerter » 2020-01-26, 16:33

Gorzkie słowa Andeju walisz swojemu proboszczowi, który jeśli tak powiedział, to się pomylił, ludzka rzecz.
kilku n. szafarzom na spotkaniu powiedziałem tak:
Proboszcza trzeba sobie wychować (chodzi głównie o to by przestrzegali przepisów i nie kazali nam robić więcej niż nam przysługuje), bo to on potrzebuje naszej pomocy a nie odwrotnie. Mi to się udaje już z 2 proboszczem i jesteśmy rzeczywiście nadzwyczajnymi szafarzami - od wielkiego dzwonu/czytaj potrzeby. Są natomiast takie parafie, że czy trzeba czy nie, to jak jest szafarz w kościele, to zawsze uczestniczy w rozdawaniu Komunii - wówczas jest to szafarz "zwyczajny" ;)
Tacy szafarze proszą o pomoc ks opiekuna naszego, by porozmawiał z proboszczami i im wytłumaczył jak powinno być.
Ale prawdą jest, że parafrazując - proboszcz na probostwie równy wojewodzie"
Opowiadał mam ksiądz profesor, wychowawca setek księży w naszej Archidiecezji, że teraz na emeryturze jeździ incognito po różnych parafiach. Kiedyś nie wytrzymał, bo tyle było błędów i nadużyć ze strony przewodniczącego Eucharystii, poszedł do zakrystii, przywitał się ze swoim byłym uczniem i mówi
- No nie tak ja ciebie uczyłem i podaje konkrety
- tamten wysłuchał i mówi wiem, ale dopóki ja tu będę proboszczem to, to będzie a tamtego nie! :-o :ymblushing:
- cóż robić? spuentował wychowawca emeryt?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14806
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej

Post autor: Dezerter » 2020-03-18, 21:15

Jeszce w poprzednią niedzielę byłem z Komunią u chorych, bo chcieli bym przyszedł, w tą już nie pójdę :( , bo muszę się podporządkować temu co dzisiaj dostałem na meila
Szczęść Boże!

Pragnę poinformować, że z dniem dzisiejszym Ksiądz Prymas wstrzymała posługę szafarzy nadzwyczajnych Komunii Świętej w naszej Archidiecezji do odwołania. Nie była to decyzja łatwa, lecz została podjęta w duchu odpowiedzialności za Panów i Wasze Rodziny.
Pozdrawiam,
xjakub
@Jozek w innym wątku pyta, czy pójdzie do nich ksiądz ?. Nie wiem jakie wytyczne mają księża.
będę wdzięczny jak ktoś napisze jak jest z n. szafarzami w innych diecezjach.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej

Post autor: Jozek » 2020-03-19, 09:11

Dezerter, to jeszcze nie koniec swiata, mozecie wspoolnie napisac do biskupa z zapytaniem czy ksieza beda to robic, a jak nie wydal takich rozporzadzen, to mozecie poprosic o przywrocenie was do poslugi na wlasna odpowiedzialnosc.
On jedynie usunal zobowiazanie do poslugi i pewnie by siebie i Kosciol uchronic od oskarzen o zaniedbania wobec szafarzy.
Nawet w Kosciele obowiazuje droga "sluzbowa", ktora jest wlasnie jednym z elementow posluszenstwa.
Ostatnio zmieniony 2020-03-19, 09:35 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej

Post autor: Andej » 2020-03-19, 10:06

Jozek pisze: 2020-03-19, 09:11 ... mozecie poprosic o przywrocenie was do poslugi na wlasna odpowiedzialnosc. ...
Niestety, nie. Nie tylko na własną odpowiedzialność, ale takze zrzucając ją na barki innych osób.

Niebezpieczeństwo działa w dwie strony. Roznoszący może się zarazić, może też zarażać chorych. A osoby starsze i osłabione choroba, są szczególnie podatne na ciężki przebieg choroby. Dlatego w interesie własnym i w interesie chorych jest zaprzestanie odwiedzania.

Zdaję sobie sprawę jak straszne musi być dla człowieka wierzącego umieranie w świadomości, że nie będzie możliwa spowiedź, komunia święta i sakrament chorych. Ale pragnienie przyjęcia sakramentu może być równoznaczne z jego przyjęciem. Wszak biskupi pisali o przyjmowaniu duchowym Pana Jezusa. Od dawna znamy pojęcie chrztu pragnienia. Sądzę, że szczere pragnienie pozwala na przyjęcie sakramentów także w samotności.

Odwiedzanie chorych powinno być ograniczone do sytuacji koniecznych.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-03-19, 11:42

Andeju, nie sądzę, żeby księża nie chodzili z wiatykiem - z jakiegokolwiek powodu.
Myślę że chodzi o regularne wizyty

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej

Post autor: Andej » 2020-03-19, 12:02

W internetach podają, że episkopaty zakzują. Komunikatu Episkopatu Polskiego nie widziałem. Ale włoski z pewnością zabronił.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-06-30, 14:59


Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej

Post autor: Jozek » 2022-06-30, 15:08

Tu sie zgodze nie tylko z decyzja Biskupa, ale nawet z Markiem. ;)
zakonnice to osoby poswiecone Bogu, z ich wlasnego wyboru.
Z tego chocby wzgledu uwazam ze maja prawo do tego.
Sa jak rod Lewitow.
Ostatnio zmieniony 2022-06-30, 15:10 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

ODPOWIEDZ