Zabawa w piątek

ODPOWIEDZ
Marysia0109
Bywalec
Bywalec
Posty: 95
Rejestracja: 25 wrz 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 90 times
Been thanked: 5 times

Zabawa w piątek

Post autor: Marysia0109 » 2020-06-08, 15:13

Witajcie. Czytałam na internecie, że od jakiegoś czasu chyba od 2014 roku jest zniesiony zakaz zabaw w piątek. W 2017 roku miałam osiemnastkę właśnie w piątek z tej przyczyny, że większość znajomych w weekend nie dałaby rady przyjść. Raz też byłam na studniówkę w piątek. Nie myślałam wtedy o tym w kategorii grzechu i nie za bardzo wiem czy się z tego teraz spowiadać czy nie, a może profilaktycznie zapytać o to kapłana na spowiedzi?
Ostatnio zmieniony 2020-06-08, 15:32 przez Marysia0109, łącznie zmieniany 1 raz.

Dominik

Re: Zabawa w piątek

Post autor: Dominik » 2020-06-08, 15:36

Chyba nie raz od tamtej pory byłaś u spowiedzi i powiedziałaś "więcej grzechów nie pamiętam". Nie wydaje mi się, by był to ciężki grzech, tym bardziej że nie popełniłaś go świadomie.
Jak dla mnie grzech został Ci odpuszczony.

Jaśmina

Re: Zabawa w piątek

Post autor: Jaśmina » 2020-06-08, 18:21

To na to wygląda, że i piątkowy post jest zniesiony 🤔. Logicznie myśląc, nie wolno spożywać mięsa w piątek, ale na dyskotekę można już ,, zasuwać,,. Ciekawe🤔
Ostatnio zmieniony 2020-06-08, 18:22 przez Jaśmina, łącznie zmieniany 1 raz.

Marysia0109
Bywalec
Bywalec
Posty: 95
Rejestracja: 25 wrz 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 90 times
Been thanked: 5 times

Re: Zabawa w piątek

Post autor: Marysia0109 » 2020-06-08, 20:44

Jaśmina pisze: 2020-06-08, 18:21 To na to wygląda, że i piątkowy post jest zniesiony 🤔. Logicznie myśląc, nie wolno spożywać mięsa w piątek, ale na dyskotekę można już ,, zasuwać,,. Ciekawe🤔
Ja tego nie wymyśliłam, pisałam to co i znalazłam na ten temat - https://www.gosc.pl/doc/1609030.Zabawy-w-piatki
Ale może coś źle zrozumiałam

Jaśmina

Re: Zabawa w piątek

Post autor: Jaśmina » 2020-06-08, 21:47

No tak. Chcesz być reformowalna taka 🤔. Ostatecznie każdy z nas będzie sobie odpowiadał, na ile piątek jest dla niego ważny ze względu na to, co się wydarzyło.

Marysia0109
Bywalec
Bywalec
Posty: 95
Rejestracja: 25 wrz 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 90 times
Been thanked: 5 times

Re: Zabawa w piątek

Post autor: Marysia0109 » 2020-06-08, 22:43

Jaśmina pisze: 2020-06-08, 21:47 No tak. Chcesz być reformowalna taka 🤔. Ostatecznie każdy z nas będzie sobie odpowiadał, na ile piątek jest dla niego ważny ze względu na to, co się wydarzyło.
Wiesz, będąc nastolatką nie byłam aż tak świadoma wszystkich grzechów i praktyk religijnych, na dzień dzisiejszy nigdy bym nie poszła na imprezę w piątek czy nie zjadłabym w ten dzień mięsa. W domu miałam niestety inne wzorce. Teraz jestem dorosła i w pełni świadoma tego co robię i postępuję inaczej niż kiedyś.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Zabawa w piątek

Post autor: Jozek » 2020-06-08, 23:39

Zastanawiajace jest to ze ktos ze znajomych nie moze przyjsc na impreze w weekend.
Coz oni wszyscy takiego waznego robia w weekend ze nie moga przyjsc na czyjas 18-tke czy imieniny?
Jak by ktos z moich znajomych robil impreze w piatek, to nie dal bym rady przyjsc, bo pracuje, ale w weekend nie ma problemu.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Zabawa w piątek

Post autor: ToTylkoJa » 2020-06-09, 07:49

Nastolatki częściej pracują właśnie w weekandy.
Do tego dodaj, że część miała rodzinne uroczystości lub inne sprawunki i proszę bardzo.

Marysia0109
Bywalec
Bywalec
Posty: 95
Rejestracja: 25 wrz 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 90 times
Been thanked: 5 times

Re: Zabawa w piątek

Post autor: Marysia0109 » 2020-06-09, 08:15

Jozek pisze: 2020-06-08, 23:39 Zastanawiajace jest to ze ktos ze znajomych nie moze przyjsc na impreze w weekend.
Coz oni wszyscy takiego waznego robia w weekend ze nie moga przyjsc na czyjas 18-tke czy imieniny?
Jak by ktos z moich znajomych robil impreze w piatek, to nie dal bym rady przyjsc, bo pracuje, ale w weekend nie ma problemu.
Chodziłam do szkoły daleko od miejsca zamieszkania. Kilku moich znajomych była w internacie tak jak i ja i na weekendy nie zostawali, a chcąc zostać to internat mógłby robić problemy bo legalnie można bylo zostac tylko z powodów szkolonych, a druga sprawa nie każdy w niedzielę miałby czym wrócić do domu bo autobusy jeżdżą inaczej.

Dodano po 1 minucie 15 sekundach:
ToTylkoJa pisze: 2020-06-09, 07:49 Nastolatki częściej pracują właśnie w weekandy.
Do tego dodaj, że część miała rodzinne uroczystości lub inne sprawunki i proszę bardzo.
W tym przypadku to akurat nie było powodem. Wyżej wyjaśniłam
Ostatnio zmieniony 2020-06-09, 08:30 przez Marysia0109, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14942
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4186 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Zabawa w piątek

Post autor: Dezerter » 2021-12-31, 10:28

Dzisiaj obudziłem się no i śniadanie, ale przecież piątek, ale jak piątek skoro Sylwestra?!
Targany takimi myślami zajrzałem do neta a tam
Czy w Sylwestra obowiązuje post? Biskupi wyjaśniają

Biskupi udzielili na piątek 31 grudnia wiernym we wszystkich diecezjach w Polsce dyspensy od obowiązku zachowania pokutnego charakteru tego dnia oraz od obowiązku wstrzemięźliwości. W zamian powinno się odmówić modlitwę w intencjach papieża, a także podjąć jakieś zadośćuczynienie.
We wszystkich diecezjach Kościoła katolickiego w Polsce wierni otrzymali dyspensę na piątek 31 grudnia

We wszystkich diecezjach w Polsce wchodzących w skład metropolii łacińskich (nie licząc greckokatolickich) oraz w ordynariacie polowym Wojska Polskiego wierni otrzymali dyspensę na piątek 31 grudnia.

Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego (Kan. 87. § 1. KPK) "biskup diecezjalny może dyspensować wiernych - ilekroć uzna to za pożyteczne dla ich duchowego dobra - od ustaw dyscyplinarnych, tak powszechnych, jak i partykularnych, wydanych przez najwyższą władzę kościelną dla jego terytorium lub dla jego podwładnych, jednak nie od ustaw procesowych lub karnych ani od których dyspensa jest specjalnie zarezerwowana Stolicy Apostolskiej lub innej władzy".

Dyspensa od obowiązku zachowania pokutnego charakteru piątku

"Mając na względzie, że przypadający na piątek 31 grudnia br., ostatni dzień roku kalendarzowego, sprzyja organizowaniu rodzinnych i towarzyskich spotkań oraz radosnemu przeżywaniu tego dnia, po rozważeniu słusznych racji duszpasterskich, udzielam, zgodnie z kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji warszawskiej, dyspensy od obowiązku zachowania pokutnego charakteru piątku oraz od obowiązku wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych" - napisał w dekrecie metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Duchowny zalecił jednocześnie, aby osoby korzystające 31 grudnia z dyspensy na terenie archidiecezji warszawskiej ofiarowały dowolną modlitwę w intencji papieża Franciszka oraz "podjęły zgodnie z własnym wyborem formę zadośćuczynienia przez wypełnienie uczynków miłości, bądź ofiarowanie jałmużny".

"Korzystając z dyspensy należy złożyć ofiarę"

Podobny dekret wydał także ordynariusz warszawsko-praski biskup Romuald Kamiński. "Na podstawie kanonów 1250 i 1251 Kodeksu Prawa Kanonicznego - udzielam dyspensy od wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i od zachowania charakteru pokutnego dnia w piątek, 31 grudnia 2021 roku, wszystkim diecezjanom oraz gościom, którzy w tym dniu będą przebywali na terenie diecezji warszawsko-praskiej" - napisał. Hierarcha przypomniał zarazem, że "korzystając z dyspensy należy złożyć ofiarę na pomoc dla potrzebujących i ubogich".

Abp Andrzej Dzięga udzielił wiernym archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej dyspensy 31 grudnia br. po "Godzinie Miłosierdzia" tzn. od godz. 16.00. Jednocześnie poprosił, "aby wszyscy korzystający z tej dyspensy ofiarowali w tym dniu dowolnie wybraną przez siebie modlitwę w intencji o ewangeliczny pokój w Polsce i w świecie".

Wspomnienie śmierci Jezusa

W Kościele katolickim piątek jest dniem pokutnym, w czasie którego wspomina się mękę i śmierć Jezusa na krzyżu. W związku z tym, wierzący wezwani są do praktykowania czynów pokutnych takich jak: modlitwa, post i jałmużna.

"Jeśli więc w piątek katolik chciałby odstąpić ze słusznej przyczyny od pokutnego przeżywania tego dnia, winien uzyskać odpowiednią dyspensę" - przypomnieli biskupi w komunikacie po 362. Zebraniu Plenarnym, które odbyło się w Wieliczce w dniach 21-22 czerwca 2013 roku.

"Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba, że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w Środę Popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa" - wskazuje Kodeks Prawa Kanonicznego.

Dokument wyjaśnia, że do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych zobowiązani są wszyscy katolicy, którzy ukończyli 14 lat. Natomiast post mają obowiązek zachowywać wszystkie osoby między 18. a 60. rokiem życia.
Dodano po 7 minutach 13 sekundach:
Intencje Papieskie na Grudzień 2021

Intencja ewangelizacyjna: Katecheci
Módlmy się za katechetów, powołanych do głoszenia Słowa Bożego — aby byli jego odważnymi i kreatywnymi świadkami z mocą Ducha Świętego.

Nie ma konkretnych modlitw, które powinny być odmawiane w aktualnej intencji.
https://modlitwy24.pl/intencje-papieskie/
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Zabawa w piątek

Post autor: Andej » 2021-12-31, 10:43

Podziękowania za info, że dyspensa obowiązuje we wszystkich diecezjach. Nie wiedziałem. O dyspensie w mojej dowiedziałem się na niedzielnej mszy.

Modlitwa we wskazanych intencjach jest zawsze wskazana. Ale czy musimy korzystać z dyspensy, aby się modlić? Czy musimy korzystać z dyspensy nie zachowywać piątkowej wstrzemięźliwości? Planuję zachować do kolacji. właściwie do drugiej kolacji. Bo koło północy zona ma zwyczaj serwowania bigosu.

Cenne przypomnienie o warunkach:
- modlitwie w papieskich intencjach (dodałbym jeszcze modlitwę w intencji papieża),
- zadośćuczynienie - niestety, to bardzo enigmatyczne - może ktoś coś doradzi? Jakieś wspólne forumowe działanie? Jakie uczynki miłości?
- jałmużna - dziś może być trudno, ale chyba wystarczy postanowienie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1707
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 554 times
Been thanked: 419 times

Re: Zabawa w piątek

Post autor: Viridiana » 2022-06-19, 10:20

Ej, a jak to jest z różnego typu festiwalami trwającymi np. trzy dni, które zaczynają się w piątek? Często tego typu zabawy są planowane na piątek, sobotę i niedzielę, bo wtedy jest największa szansa na to, że przyjdzie sporo ludzi. Czy katolicy w piątki nie powinni uczestniczyć w takich wydarzeniach?
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

inżynier
Bywalec
Bywalec
Posty: 158
Rejestracja: 18 kwie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 101 times
Been thanked: 11 times

Re: Zabawa w piątek

Post autor: inżynier » 2022-06-26, 15:56

Wybacz, że tak późno odpisuję. Nigdy się nad tym nie zastanawiałem - bywałem na koncertach w piątki, więc tutaj samo bycie nie jest problemem, gorzej z przeżywaniem. 😉

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18974
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2610 times
Been thanked: 4616 times
Kontakt:

Re: Zabawa w piątek

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-06-29, 23:15

4 przykazanie kościelne do 2013 roku w Polsce:
„Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w okresach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach”
4 przykazanie kościelne po zmianach w 2013 roku:
„Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w czasie Wielkiego Postu powstrzymywać się od udziału w zabawach”.
Zatem wygląda na to, ze nie ma żadnego zakazu udziału w zabawach w piątki.
Co prawda wziąłem to z https://www.liturgia.pl/episkopat-polsk ... im-poscie/ gdzie jest wzmianka, że "Nowe sformułowanie przykazań kościelnych wymaga jeszcze zatwierdzenia przez Stolicę Apostolską." - to się chyba wydarzyło, bo znalazłem wzmiankę (https://pch24.pl/piec-przykazan-koscielnych/ albo https://religiagierlachow.wordpress.com ... lasa-3-28/), iż 4 przykazanie brzmi "4. Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w czasie Wielkiego Postu powstrzymać się od udziału w zabawach." (choć są i strony, które przywołują "stare" brzmienie).

ODPOWIEDZ