Ścisły post

Rozmowy na temat świąt i zwyczajów religijnych Kościoła świętego.
Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4221 times

Re: POST

Post autor: Andej » 2021-02-18, 17:15

Niezapominajka pisze: 2020-06-26, 19:04 Mam skrupuły. Chodzi o ścisły post.
...
Wy jak poscicie? może macie jakieś propozycje na dania postne?
Na początek i skrupuły dobre.
Chodzi nie tylko o post, ale i o wstrzemięźliwość.
Sprawy postu wyjaśnił Dez wklejając grafikę. Natomiast we wszystkie piątki (z wyjątkiem świąt) obowiązuje katolików (tylko katolików, nie dotyczy bezobjawowych) wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Kolokwialnie i to zwane jest postem, jednak prawidłowo jest to ino wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

Kiedyś mieszkałem z teściami (oni uważali się za katolików). Pierwszy raz zjadłam podane mięsko z deklaracją, że uważam się za katolika nie będę jeść nigdy więcej. Tydzień później po prostu zostawiłem mięsko. I potem w dalszym ciągu tak czyniłem. Aż teściowa zaczęła też przestrzegać wstrzemięźliwości. Najpierw gotując obiady, a później szykując kanapki córeczce i mężowi. Obyło się bez dyskusji, przekonywania. Wystarczyło oświadczenie, że nie będę jadł i zostawianie mięsa.

Wprawdzie post mnie, z racji wieku niemal nie obowiązuje, to w Środę popielcowa rano zjadłem kromkę chleba z masłem i takąż na kolację. Obiad zjadłem w nieco mniejszej ilości. Zamiast drugiego śniadania (konieczne ze względów zdrowotnych) wypiłem szklankę wody z mlekiem, bez spożywania pokarmu. Kiedyś, pozwalałem sobie na znacznie bardziej rygorystyczne podejście.

A dań postnych jest więcej niż mięsnych. Lubię, np. pierogi ruskie. Praktycznie, wszystko to, co jest jarskie, jest postne. Dozwolone jest spożywanie ryb. Z tego wynika, że postne są wszelkie potrawy, wegańskie, wegetariańskie i rybne.

Jednak post, to nie tylko dieta. To także powstrzymanie się od udziału w zabawach, tańcach, imprezach. Rezygnacja z przyjemności, zwłaszcza takich, "bez których nie da się obejść". W Środę Popielcową nie oglądałem TV, nie przeglądałem stron internetowych, nie ucinałem pogaduszek. Nie słuchałem muzyki.

Każdy ma własne sumienie i nim powinien się kierować. A w przypadku wątpliwości pytać duszpasterzy, jak powinno się postępować. Dlatego czyjaś postawa nie jest wyznacznikiem postawy innej osoby. Może być przykładem do naśladowania lub przykładem, którego ni9e należy naśladować.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: POST

Post autor: Jozek » 2021-02-18, 20:35

Lambda, nigdy sie nie bawilem w aptekarza i nie zamierzam.
Ostatnio zmieniony 2021-02-18, 20:58 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Święta i zwyczaje religijne”