Języki obce

Porozmawiajmy przy filiżance kawy. Luźne rozmowy, plotki i ploteczki. Dział przeznaczony na wszystkie inne tematy dotyczące offtopicu.
TOMVAD 45

Języki obce

Post autor: TOMVAD 45 » 2020-07-06, 03:44

No więc pytanko: czy znacie jakieś języki obce? Angielski to zapewne więcej osób zna niż tych innych. Ale na ile dobrze znacie języki?

Niektórzy mogą już zakładać że bez powodu nie pytam o języki obce. :D I maja rację. Nie bez powodu pytam.
Zbierając materiały o stygmatykach niestety wiele tekstów jest w obcych językach: najwięcej w angielskim,ale są tez po włosku,hiszpańsku,niemiecku. Może ktoś zechciałby pomóc w ich tłumaczeniu. Nie piszcie jednak o tłumaczu google bo nie tłumaczy dokładnie i nie wiadomo o co chodzi w tekście a jak wiemy istotny jest sens tekstu,by przedstawić właściwe tłumaczenie życiorysu.

Niektórych postaci to w ogóle nie mogę znaleźć. Tylko gdzieś tam wspomniane jest, ale życiorysów brak. A samych stygmatyków jest teraz może ponad 500. Trudno wszystkich zliczyć. Ale może uda mi się przedstawić w konkretnym temacie większą ci część.

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4439
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1079 times
Been thanked: 1149 times

Re: Języki obce

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2020-07-06, 23:50

Ja uczę się intensywnie ukraińskiego. I trochę rosyjskiego.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

TOMVAD 45

Re: Języki obce

Post autor: TOMVAD 45 » 2020-07-07, 00:58

No to dosyć nietypowe języki,choć rosyjskiego to się uczyłem kiedyś w szkole tylko zapomniałem gdy z nie używałem tego języka, ale warto się uczyć języków, tłumacze takich języków też są potrzebni- często są przydatni w policji. Nie każdy policjant zna ukraiński.

Nie znalazłem jeszcze nic z materiałów w języku rosyjskim czy ukraińskim. Ale jak znajdę to będę szukał ciebie. To mógłby być mały teścik ze znajomości tych języków. A uczysz się ich z jakiegoś konkretnego powodu czy może dlatego że lubisz te kraje?

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Języki obce

Post autor: Jozek » 2020-07-07, 09:02

Z angielskiego moge przetlumaczyc.
Inne ktore znam nie opanowalem jeszcze do takiego stopnia by czuc sie swobodnie w tlumaczeniu.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4439
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1079 times
Been thanked: 1149 times

Re: Języki obce

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2020-07-07, 11:49

TOMVAD 45 pisze: 2020-07-07, 00:58 No to dosyć nietypowe języki,choć rosyjskiego to się uczyłem kiedyś w szkole tylko zapomniałem gdy z nie używałem tego języka, ale warto się uczyć języków, tłumacze takich języków też są potrzebni- często są przydatni w policji. Nie każdy policjant zna ukraiński.

Nie znalazłem jeszcze nic z materiałów w języku rosyjskim czy ukraińskim. Ale jak znajdę to będę szukał ciebie. To mógłby być mały teścik ze znajomości tych języków. A uczysz się ich z jakiegoś konkretnego powodu czy może dlatego że lubisz te kraje?
Jeśli znajdziesz to mogę popróbować, ale nie wiem czy mi się to uda. Możliwe, że jeszcze za niski mam poziom tych języków. Studiuję filologię i tam mam ukraiński i rosyjski. Ale jest to filologia od podstaw, czyli jestem tylko po roku nauki. Ale jeśli znajdziesz to daj znać.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1075
Rejestracja: 15 kwie 2017
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Ateista
Has thanked: 66 times
Been thanked: 243 times

Re: Języki obce

Post autor: Efezjan » 2020-07-07, 11:54

Ja znam bardzo dobrze niemiecki - posługuję się nim na co dzień w pracy. Teraz jestem w pracy :). Angielski znam dość dobrze. Po hiszpańsku parę zdań i zacząłem się uczyć rumuńskiego, ale idzie mi to jak po grudzie.
"E parvo eu não sou!!!
E fico a pensar
Que mundo tão parvo
Onde para ser escravo
E preciso estudar..."

Deolinda, Parva que eu sou

Biserica Dumnezeu

Re: Języki obce

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-07-07, 11:57

Mi z wiekiem coraz trudniej przychodzi pamietac jezyk, ktorym posluguje sie na co dzien.
Zapominam, z coraz wieksza trudnoscia formuluje zdania po polsku ( polski jest jezykiem obcym dla mnie, choc nauczylem sie nim poslugiwac niemal perfekcyjnie ).
Rosyjski zapomnialem, angielski z poziomu C1 wrocilem po latach do A1, niemiecki coraz gorzej B2, troche norweski, rumunski, holenderski.
Ale tak naprawde to jedynie niemiecki i polski. Jako tako czyli po japonsku.

Awatar użytkownika
Zły_Człowiek
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 230
Rejestracja: 6 lip 2020
Has thanked: 105 times
Been thanked: 78 times

Re: Języki obce

Post autor: Zły_Człowiek » 2020-07-07, 12:29

Nauka języka rosyjskiego w sytuacji istotnej wymiany zagranicznej z Rosją, czasem wyhamowywanej, czasem przyspieszanej, jednak zawsze potrzebnej, jest dla mnie dość oczywista. Język ten wciąż przydaje się w komunikacji z przedstawicielami narodów słowiańskich i byłych republik radzieckich.

Nauka języka ukraińskiego w sytuacji zamieszkiwania w Polsce około 3 milionów osób narodowości ukraińskiej też nie wymaga wielkiego zastanowienia.

Angielski? - Rzecz oczywista.

Polecałbym jeszcze chiński - podobno jest dosyć prosty a przydatny z uwagi na wielki strumień wymiany technicznej z Chinami.

Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1075
Rejestracja: 15 kwie 2017
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Ateista
Has thanked: 66 times
Been thanked: 243 times

Re: Języki obce

Post autor: Efezjan » 2020-07-07, 12:43

TOMVAD 45 pisze: 2020-07-06, 03:44 No więc pytanko: czy znacie jakieś języki obce? Angielski to zapewne więcej osób zna niż tych innych. Ale na ile dobrze znacie języki?

Niektórzy mogą już zakładać że bez powodu nie pytam o języki obce. :D I maja rację. Nie bez powodu pytam.
Zbierając materiały o stygmatykach niestety wiele tekstów jest w obcych językach: najwięcej w angielskim,ale są tez po włosku,hiszpańsku,niemiecku. Może ktoś zechciałby pomóc w ich tłumaczeniu. Nie piszcie jednak o tłumaczu google bo nie tłumaczy dokładnie i nie wiadomo o co chodzi w tekście a jak wiemy istotny jest sens tekstu,by przedstawić właściwe tłumaczenie życiorysu.

Niektórych postaci to w ogóle nie mogę znaleźć. Tylko gdzieś tam wspomniane jest, ale życiorysów brak. A samych stygmatyków jest teraz może ponad 500. Trudno wszystkich zliczyć. Ale może uda mi się przedstawić w konkretnym temacie większą ci część.
Pyknij coś po niemiecku, jeśli nie za długie, to mogę przetłumaczyć.

Napisz mi na PW co i jak.
"E parvo eu não sou!!!
E fico a pensar
Que mundo tão parvo
Onde para ser escravo
E preciso estudar..."

Deolinda, Parva que eu sou

TOMVAD 45

Re: Języki obce

Post autor: TOMVAD 45 » 2020-07-07, 14:28

Ok Efezjan,muszę tylko znaleźć te ważne dla mnie teksty.

A kto zna bardzo dobrze angielski,włoski lub hiszpański?

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1600
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 638 times
Kontakt:

Re: Języki obce

Post autor: Tek de Cart » 2020-07-07, 14:46

anegdotka, najprawdopodobniej prawdziwa:
Dziadek mieszkający całe życie na Bugiem (taka rzeka ;) obecnie graniczna) do wnuczka: ucz się języków wnusiu, żebyś przynajmniej rozumiał co znaczy "Hande hoch" i "Ruki wierch" ;)
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Biserica Dumnezeu

Re: Języki obce

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-07-07, 14:49

Samochod na niemieckich numerach na parkingu. Podchodzi dwoch jegomosciow i zadaje pytanie do kierowcy: podwiezie nas pan?
" Wie bitte? Was?!"
" Tak, mnie i Franka"

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Języki obce

Post autor: Jozek » 2020-07-07, 19:39

TOMVAD 45 pisze: 2020-07-07, 14:28 Ok Efezjan,muszę tylko znaleźć te ważne dla mnie teksty.

A kto zna bardzo dobrze angielski,włoski lub hiszpański?
Juz pisalem ze angielski moge tlumaczyc, a to znaczy dokladnie to co pisalem.
Znam angielski lepiej niz polski, wiec nie obawiam sie ze cokolwiek blednie przetlumacze.
Hiszpanski, portugalski, rosyjski, ukrainski czy francuski znam w mniejszym stopniu, choc biegle sie nimi posluguje w rozmowach, niemniej nie czuje sie wystarczajaco pewnie by zagwarantowac dokladnosc tlumaczenia tak jak z angielskiego.
Wiekszosc zycia posluguje sie angielskim na codzien, a moi klienci to nie tzw. "majciaki" na budowie, ktorych edukacja skonczyla sie na primery school i kursie zawodowym, tylko stare rodziny angielskie z konotacjami z rodzina krolewska.
Podobnie jest we Francji, ale moj francuski nie uwazam za perfekcyjny, wiec nie podejme sie tlumaczenia z tego jezyka, jak i innych o ktorych wspomnialem.
Ostatnio zmieniony 2020-07-07, 20:05 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

TOMVAD 45

Re: Języki obce

Post autor: TOMVAD 45 » 2020-07-07, 20:37

Ok, to zarzucę ci jakieś tekściki na priva. Zobaczymy jak to wszystko wyjdzie.

I tak czeka mnie pracochłonne szukanie pliku z moimi informacjami. Tam miałem trochę tekstów już przetłumaczonych. Te zmiany kompów spowodowały że wśród tych wszystkich danych gdzieś ten plik zaginął.

Jest jednak wiele nowych postaci o których chciałbym wiedzieć więcej więc będę tworzył nowy plik z tekstami a jak znajdę poprzedni to wtedy wszystko się połączy razem. Na ponad 500 stygmatyków jest sporo roboty.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2199 times

Re: Języki obce

Post autor: sądzony » 2020-07-07, 22:09

Jozek pisze: 2020-07-07, 19:39 (...)
Znam angielski lepiej niz polski, wiec nie obawiam sie ze cokolwiek blednie przetlumacze.
(...)
Uważaj byś odnalazł polskie odpowiedniki ;)

To ja też się pochwalę. Nie znam żadnego języka w stopniu komunikatywnym.
Nigdy nie byłem też za granicą.
To taki mój mały, prywatny patriotyzm :)
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ