Języki obce

Porozmawiajmy przy filiżance kawy. Luźne rozmowy, plotki i ploteczki. Dział przeznaczony na wszystkie inne tematy dotyczące offtopicu.
Awatar użytkownika
Morkej
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1708
Rejestracja: 2 wrz 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 343 times

Re: Języki obce

Post autor: Morkej » 2020-07-07, 22:11

@Efezjan Znasz może jakieś ciekawe i dobre książki do nauki niemieckiego?
Oczekuj Pana, bądź mężny w działaniu i umacniaj się w sobie; nie trać ufności, nie poddawaj się,
lecz ciałem i duszą walcz o chwałę Bożą. - Tomasz à Kempis

TOMVAD 45

Re: Języki obce

Post autor: TOMVAD 45 » 2020-07-08, 01:24

sądzony pisze: 2020-07-07, 22:09
Jozek pisze: 2020-07-07, 19:39 (...)
Znam angielski lepiej niz polski, wiec nie obawiam sie ze cokolwiek blednie przetlumacze.
(...)
Uważaj byś odnalazł polskie odpowiedniki ;)

To ja też się pochwalę. Nie znam żadnego języka w stopniu komunikatywnym.
Nigdy nie byłem też za granicą.
To taki mój mały, prywatny patriotyzm :)
Witaj w klubie nie znających języków bracie sądzony. Ja znam tylko polski. Angielski niezbyt dobrze,na pewno nie na tyle by się dogadać czy tłumaczyć. Jakoś tak głupio wyszło.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Języki obce

Post autor: Jozek » 2020-07-08, 10:33

A ja sie ciagle zastanawiam po co mi ta znajomosc jezykow.
Niewiele czasu mi tu pozostalo, a po tamtej stronie nie beda mi potrzebne.
Kiedys jako nastolatek chcialem sie nauczyc angielskiego, ale udalo mi sie to dopero w wieku 29 lat i cieszylem sie ze zdazylem sie nauczyc zanim sluch mi sie pogorszyl.
Nie liczylem na to ze jakigokolwiek jezyka jeszcze sie naucze, a okazalo sie ze im starszy jestem i zdrowie coraz gorsze tym latwiej przychodzi mi nauka jezykow.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

TOMVAD 45

Re: Języki obce

Post autor: TOMVAD 45 » 2020-07-08, 11:07

Język obcy jest bardzo przydatny i jak widzisz nie tylko do codziennego życia, pracy ale także może służyć do Ewangelizacji,budowania wiary.
Sam żałuję że nie znam języków, ale moja głowa jest już i tak schorowana i ciężko w takim stanie się uczyć.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Języki obce

Post autor: Jozek » 2020-07-08, 11:12

sądzony pisze: 2020-07-07, 22:09
Jozek pisze: 2020-07-07, 19:39 (...)
Znam angielski lepiej niz polski, wiec nie obawiam sie ze cokolwiek blednie przetlumacze.
(...)
Uważaj byś odnalazł polskie odpowiedniki ;)

To ja też się pochwalę. Nie znam żadnego języka w stopniu komunikatywnym.
Nigdy nie byłem też za granicą.
To taki mój mały, prywatny patriotyzm :)
Widze ze jednak czytanie ze zrozumieniem masz opanowane. Tez o tym pomyslalem piszac, a jak nie znajde polskiego odpowiednika to mysle ze mi pomozesz. ;)
Zyskujac jedno, czesto traci sie cos innego.
Tak samo jak zyskujac wiecej kasy mozna stracic rodzine.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4385
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1069 times
Been thanked: 1149 times

Re: Języki obce

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2020-07-08, 17:32

A Ty tego szukasz w Internecie, czy gdzieś indziej? Jak w Internecie to wklej tu nazwiska tych postaci, a ja poszukam za pomocą klawiatury ukraińskiej. Bo tak to raczej po ukraińsku trudno coś znaleźć. Prawdopodobnie okaże się, że nie umiem nic przetłumaczyć, ale chętnie sobie poszukam. Bo trochę się nudzę.

O, znalazłam ukraińskich stygmatyków:
Настя Волошин
Степан Навроцький
Евстахія Бохняк

Параскевія Наконечна
Ольга Волошин
Анна Труба
Софія Гачинська
Марія Їлик
Postaram się coś znaleźć o nich.
Bo ta może być o nich po prostu? To nie muszą być teksty tych stygmatyków, mogą być po prostu ich krótkie biografie?
Ostatnio zmieniony 2020-07-08, 17:59 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 2 razy.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

TOMVAD 45

Re: Języki obce

Post autor: TOMVAD 45 » 2020-07-09, 00:50

miłośniczka Faustyny pisze: 2020-07-08, 17:32 A Ty tego szukasz w Internecie, czy gdzieś indziej? Jak w Internecie to wklej tu nazwiska tych postaci, a ja poszukam za pomocą klawiatury ukraińskiej. Bo tak to raczej po ukraińsku trudno coś znaleźć. Prawdopodobnie okaże się, że nie umiem nic przetłumaczyć, ale chętnie sobie poszukam. Bo trochę się nudzę.

O, znalazłam ukraińskich stygmatyków:
Настя Волошин
Степан Навроцький
Евстахія Бохняк

Параскевія Наконечна
Ольга Волошин
Анна Труба
Софія Гачинська
Марія Їлик
Postaram się coś znaleźć o nich.
Bo ta może być o nich po prostu? To nie muszą być teksty tych stygmatyków, mogą być po prostu ich krótkie biografie?
Chodzi przede wszystkim o biografie. Jeśli nie ma dłuższych to jakiekolwiek info, jeśli są fotki to można dołączyć.
Ktoś chyba tutaj pisał o ukraińskim języku. Coś dla ciebie. Dasz radę to przetłumaczyć?
Pierwsza osoba to Anastasia Voloshin. Tak mi przetłumaczył ten denny googlowski automat.
Drugi to Stepan Navrotsky. 3.Evstahi Bokhnyak. Tak mi wychodzi w google ale mogą być jakieś błędy w tym tłumaczeniu. Reszty jeszcze nie sprawdzałem, mam masę rzeczy do sprawdzenia by stworzyć listę stygmatyków. Ale dziękuję za takie info. Jak się uda znaleźć info o tych osobach i przetłumaczyć to będę wdzięczny.

A tak przy okazji: jeśli ktoś miałby jakieś pozycje książkowe o stygmatykach to mogę się jakoś wymienić na jakieś katolickie pozycje. Tylko w języku polskim.

Konwalia

Re: Języki obce

Post autor: Konwalia » 2020-07-09, 08:30

Nastia Wołoszyn
Stiepan Nawrocki
Jewstachia Bochniak

Paraskiewia Nakonieczna
Olga Wołoszyn
Anna Truba
Sofia Gacznicka
Maria Ilik

To jest pisownia spolszczona, ale możliwe, że więcej znajdziesz po angielsku, więc trzeba będzie zastosować pisownię jak z Google translatora. Mam nadzieję, że nie zrobiłam błędów. Inna sprawa, po co się zagłębiać w taki temat, w każdym razie nazwiska masz.
Ostatnio zmieniony 2020-07-09, 08:32 przez Konwalia, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4385
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1069 times
Been thanked: 1149 times

Re: Języki obce

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2020-07-09, 14:15

Znalazłam w języku ukraińskim o jednej stygmatyczce, to spróbuję przetłumaczyć. Uprzedzam jednak że jestem jeszcze dość początkująca, więc nie wiem, czy mi się to uda. W każdym razie pobrałam artykuły i spróbuję w miarę możliwości potłumaczyć.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

TOMVAD 45

Re: Języki obce

Post autor: TOMVAD 45 » 2020-07-09, 15:08

Będę wdzięczny.

Co do tych nazwisk, do dwóch pierwszych osób jakieś info znalazłem ale nie wiem co tam jest. Natomiast przeglądałem pozostałe osoby i nie wiele mogłem znaleźć. Może skupię się głównie na tych z innych krajów,ale w przypadków niektórych tez nie można niczego znaleźć, gdzieś tylko o tych osobach wspomniano,ale żadnego życiorysu.

Konwalia

Re: Języki obce

Post autor: Konwalia » 2020-07-09, 15:58

To ja jeszcze dodam.

Angielski – uczyłam się 12 lat; nie rozumiem ze słuchania... Nie chciało mi się uczyć słówek, wolałam gramatykę. Nie powtarzajcie mojego błędu. Ogólnie nie lubię tego języka, wymowa jest nienaturalna dla Słowian, ale podstawy oczywiście warto znać.

Niemiecki – uczyłam się 6 lat; nie umiałabym zapytać o drogę, może dogadałabym się w sklepie, ale nie wiem... Nie potrafiłam zapamiętywać rodzajników, a wymowa tego języka jest okropna.

Szwedzki i norweski – przechodziłam krótkie zainteresowanie tymi językami i Skandynawią; szybko odkryłam, że są zbyt podobne do niemieckiego (germańska rodzina językowa).

Rosyjski, białoruski, ukraiński, bułgarski, serbski – słuchałam kiedyś pieśni etnicznych w tych językach, stąd trochę umiem cyrylicę.

Słowacki – po obejrzeniu serialu z dubbingiem w tym języku rozumiem ze słuchu, umiem czytać i trochę mówić. Oczywiście nie mam okazji do tego, więc może zapominam. Co ciekawe, czeskiego nie rozumiem tak dobrze i uważam, że słowackiemu bliżej do polskiego.

Włoski – piękny, melodyjny, uczę się, choć niesystematycznie i stanowczo za mało korzystam z materiałów zamieszczanych przez Włochów na YouTube, powinnam więcej słuchać.

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4385
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1069 times
Been thanked: 1149 times

Re: Języki obce

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2020-07-24, 20:15

TOMVAD 45 pisze: 2020-07-09, 00:50
miłośniczka Faustyny pisze: 2020-07-08, 17:32 A Ty tego szukasz w Internecie, czy gdzieś indziej? Jak w Internecie to wklej tu nazwiska tych postaci, a ja poszukam za pomocą klawiatury ukraińskiej. Bo tak to raczej po ukraińsku trudno coś znaleźć. Prawdopodobnie okaże się, że nie umiem nic przetłumaczyć, ale chętnie sobie poszukam. Bo trochę się nudzę.

O, znalazłam ukraińskich stygmatyków:
Настя Волошин
Степан Навроцький
Евстахія Бохняк

Параскевія Наконечна
Ольга Волошин
Анна Труба
Софія Гачинська
Марія Їлик
Postaram się coś znaleźć o nich.
Bo ta może być o nich po prostu? To nie muszą być teksty tych stygmatyków, mogą być po prostu ich krótkie biografie?
Chodzi przede wszystkim o biografie. Jeśli nie ma dłuższych to jakiekolwiek info, jeśli są fotki to można dołączyć.
Ktoś chyba tutaj pisał o ukraińskim języku. Coś dla ciebie. Dasz radę to przetłumaczyć?
Pierwsza osoba to Anastasia Voloshin. Tak mi przetłumaczył ten denny googlowski automat.
Drugi to Stepan Navrotsky. 3.Evstahi Bokhnyak.
Przepraszam Cię, niestety zupełnie nie wychodzi mi to tłumaczenie. Mam za mały zasób słownictwa i problem z komputerem. Na kiedy musisz skończyć tę pracę?
Umiem przetłumaczyć tekst z Wikipedii, o jednym ze stygmatyków jest trochę więcej, ale też nie dużo. Połowę tej notatki biograficznej przetłumaczyłam to dokończę i podeślę jak polepszy mi się z komputerem, bo z telefonu chyba się nie da.
Pobrałam też długi tekst o jednej z tych osób, ale jest on chyba za skomplikowany dla mnie, dlatego pytam o czas, żeby wiedzieć czy zdążę.
Ostatnio zmieniony 2020-07-24, 20:51 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 1 raz.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
Morkej
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1708
Rejestracja: 2 wrz 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 343 times

Re: Języki obce

Post autor: Morkej » 2020-07-24, 20:48

Raczej Ci nie odpowie, bo Go z nami nie ma. Natomiast pisał, że gdyby skasował konto, to ma kontaktować się przez mail.
Oczekuj Pana, bądź mężny w działaniu i umacniaj się w sobie; nie trać ufności, nie poddawaj się,
lecz ciałem i duszą walcz o chwałę Bożą. - Tomasz à Kempis

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4385
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1069 times
Been thanked: 1149 times

Re: Języki obce

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2020-07-24, 20:53

Aha. Czyli może jak coś przetłumacze to po prostu wyślę mu na maila.
Widzę, że juz usunął konto. To nie wiem jaki jest jego mail. Nie wiem gdzie przesłać w razie co.
Ostatnio zmieniony 2020-07-24, 20:56 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 1 raz.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
Morkej
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1708
Rejestracja: 2 wrz 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 343 times

Re: Języki obce

Post autor: Morkej » 2020-07-24, 21:05

Może Dominik użyczy wiedzy na temat tego maila. Myślę, że nie byłby to problem.
Oczekuj Pana, bądź mężny w działaniu i umacniaj się w sobie; nie trać ufności, nie poddawaj się,
lecz ciałem i duszą walcz o chwałę Bożą. - Tomasz à Kempis

ODPOWIEDZ