Grzech pierworodny - istota rzeczy

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13865
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2032 times
Been thanked: 2216 times

Re: Grzech pierworodny - istota rzeczy

Post autor: sądzony » 2023-12-22, 18:34

Zgadzam się.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15027
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4232 times
Been thanked: 2964 times
Kontakt:

Re: Grzech pierworodny - istota rzeczy

Post autor: Dezerter » 2023-12-22, 23:57

sądzony pisze: 2023-12-21, 08:02
piotruniog pisze: 2023-12-20, 22:17 „Siedliska grzechu pierworodnego należy bowiem szukać właśnie w tym duchowym, kolektywnym, z góry danym i wyprzedzającym poszczególną egzystencję układzie, a nie w jakiejś biologicznej dziedziczności zupełnie obcych sobie jednostek” (J. Ratzinger, Opera Omnia, t. 4: Wprowadzenie do chrześcijaństwa. Wyznanie – Chrzest – Naśladowanie, tłum. R. Biel, M. Górecka, (red.) K. Góźdź, M. Górecka, Lublin 2017, s. 201).
Podoba mi się. Choć nie rozumiem. Wpuszczam w swój pusty łeb. Może wypluje jakąś niemądrą interpretację ;)
No to zapraszam wszystkich do rozumienia w szerszym kontekście
https://depot.ceon.pl/bitstream/handle/ ... sAllowed=y
4. ANTROPOLOGICZNE UWARUNKOWANIA PRAWDY O GRZECHU PIERWORODNYM
Grzechu pierworodnego nie można zrozumieć bez dostrzeżenia, że człowiek nie jest jakąś monadą, ale jest powiązany z innymi.
Ludzkość jest jednym „Adamem”.
„Żaden człowiek nie znajduje się w jakimś nietkniętym stanie początkowym, w którym by mógł w pełnej wolności rozwijać siebie i planować to, co dla niego dobre; każdy żyje w uwikłaniu, stanowiącym część jego własnej egzystencji”37*.
Autor pisze jak trudno jest wyjaśnić prawdę o grzechu pierworodnym, jeśli widzimy człowieka w sposób zatomizowany, ahistoryczny i bezcielesny. Człowiek jest cielesny, historyczny i powiązany z innymi38*.
Prawda o grzechu pierworodnym wskazuje na pierwszeństwo przyjmowania przed działaniem. Pragnienie bycia niezależnym, autonomicznym, w zupełności wystarczającym sobie oddala Adama od Boga.
Przypis do 37
*37 J . R a t z i n g e r , Wprowadzenie w chrześcijaństwo, Kraków 1996, 242. Autor pisze w tej pracy:
„siedliska grzechu pierworodnego należy bowiem szukać właśnie w tym duchowym, kolektywnym, z góry danym i wyprzedzającym poszczególną egzystencję układzie, a nie w jakiejś biologicznej dziedziczności zupełnie obcych sobie jednostek” (242).
Bartnik interpretuje stanowisko Ratzingera jako monogenizm teologiczny. Por. C z . S . B a r t n i k , Dogmatyka katolicka, Lublin 1999, s. 343
*38 Por. J. R a t z i n g e r , Die sakramentale Begründung christlicher Existenz, Freising 1970, s. 24.

Spróbuję zrozumieć:
Grzechu pierworodnego nie można zrozumieć bez dostrzeżenia, że człowiek nie jest jakąś monadą, ale jest powiązany z innymi.
Ludzkość jest jednym „Adamem”.
„Żaden człowiek nie znajduje się w jakimś nietkniętym stanie początkowym, w którym by mógł w pełnej wolności rozwijać siebie i planować to, co dla niego dobre; każdy żyje w uwikłaniu, stanowiącym część jego własnej egzystencji”37*.
Autor pisze jak trudno jest wyjaśnić prawdę o grzechu pierworodnym, jeśli widzimy człowieka w sposób zatomizowany, ahistoryczny i bezcielesny. Człowiek jest cielesny, historyczny i powiązany z innymi38*.
Monady – byty duchowe; nie mają charakteru czasowego ani przestrzennego.
Czyli w kontekście GP człowiek/adam nie jest monadą, tylko Adam biblijny jest ludzkością *-:)
Z kolei Bartnik pisze że człowiek jest cielesny, historyczny i powiązany z innymi.
A co mówi Ratzinger? - Bartnik mówi, że to monogenizm teologiczny
„siedliska grzechu pierworodnego należy bowiem szukać właśnie w tym duchowym, kolektywnym, z góry danym i wyprzedzającym poszczególną egzystencję układzie, a nie w jakiejś biologicznej dziedziczności zupełnie obcych sobie jednostek”
Grubo, bo ja rozumiem, że GP nie w jakiejś biologicznej dziedziczności *-:) bo jest duchowy, kolektywny i wyprzedzający egzystencję ludzką
:-?
Ostatnio zmieniony 2023-12-22, 23:59 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1954
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 189 times
Been thanked: 272 times

Re: Grzech pierworodny - istota rzeczy

Post autor: Andy72 » 2023-12-23, 08:25

Wygląda mi to chęć dopasowywania grzechu pierworodnego do teorii ewolucji.
Ostatnio zmieniony 2023-12-23, 08:28 przez Andy72, łącznie zmieniany 1 raz.
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Awatar użytkownika
piotruniog
Bywalec
Bywalec
Posty: 167
Rejestracja: 18 lut 2020
Lokalizacja: Lublin
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 62 times
Been thanked: 11 times

Re: Grzech pierworodny - istota rzeczy

Post autor: piotruniog » 2023-12-23, 10:01

sądzony pisze: 2023-12-22, 18:34 Zgadzam się.
To widzę, że ten link co Ci wkleiłem to był ten, który zawiera tą wypowiedź kard. Ratzingera, którą zacytowałem. Bo widzę, że Dezerter wkleił więc nawet nie musiał szukać czy to jest to ?

No właśnie. Próba pogodzenia GP z ewolucją. Łamaniec mózgu, akrobatyka, itp. Może najlepiej pozostać przy wersji - nie wiadomo kiedy, nie wiadomo gdzie i nie wiadomo ...

Zacytuję jeszcze słowa pewnego księdza, z którym miałem okazję trochę pisać na temat tych zagadnień.

,, Zresztą w dużej mierze z tego powodu nigdy mnie nie fascynował od strony teologicznej problem grzechu pierworodnego i wcale nie mam za złe współczesnej teologii, że jakoś nie poświęca mu nie wiadomo ile uwagi. Ostatecznie ten dogmat niewiele zmienia w mojej drodze do zbawienia: o konieczności Chrztu bardziej nawet niż z powodu grzechu pierworodnego jestem przekonany ponieważ włącza w śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa; a o konieczności łaski Bożej do przezwyciężenia grzechu wiem nawet z własnej obserwacji (a zakładam że również każdy, kto poważnie traktuje powołanie do świętości) i nie potrzebuję do tego dogmatów. Owszem, żeby nie było: przyjmuję dogmat bez zająknięcia, ale techniczne szczegóły: jak, gdzie i kiedy został popełniony i jak go się przekazuje (=co to znaczy "przez zrodzenie") mało mnie interesują, bo przypuszczam, że niczego w moim życiu wiary nie zmienią."

Jeden z naszych forumowych legandarnych komentatorów napisał, że zgadza się z tym w pełni.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13865
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2032 times
Been thanked: 2216 times

Re: Grzech pierworodny - istota rzeczy

Post autor: sądzony » 2023-12-23, 13:19

Dezerter pisze: 2023-12-22, 23:57 „siedliska grzechu pierworodnego należy bowiem szukać właśnie w tym duchowym, kolektywnym, z góry danym i wyprzedzającym poszczególną egzystencję układzie, a nie w jakiejś biologicznej dziedziczności zupełnie obcych sobie jednostek”
Grubo, bo ja rozumiem, że GP nie w jakiejś biologicznej dziedziczności *-:) bo jest duchowy, kolektywny i wyprzedzający egzystencję ludzką
:-?
Też tak rozumiem. Upraszczając przy użyciu psychologii jungowskiej można by powiedzieć, iż GP jest swego rodzaju "kompleksem nieświadomości zbiorowej" całej ludzkości (o ile coś takiego istnieje) lub archetypu i jest wpisany w człowieka jeszcze przed jego powstaniem.

Wybaczcie jungowszczyznę.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1954
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 189 times
Been thanked: 272 times

Re: Grzech pierworodny - istota rzeczy

Post autor: Andy72 » 2023-12-23, 13:21

Jak przed powstaniem? na początku w raju nie było GP.
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13865
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2032 times
Been thanked: 2216 times

Re: Grzech pierworodny - istota rzeczy

Post autor: sądzony » 2023-12-23, 13:23

piotruniog pisze: 2023-12-23, 10:01 Zacytuję jeszcze słowa pewnego księdza, z którym miałem okazję trochę pisać na temat tych zagadnień.

,, Zresztą w dużej mierze z tego powodu nigdy mnie nie fascynował od strony teologicznej problem grzechu pierworodnego i wcale nie mam za złe współczesnej teologii, że jakoś nie poświęca mu nie wiadomo ile uwagi. Ostatecznie ten dogmat niewiele zmienia w mojej drodze do zbawienia: o konieczności Chrztu bardziej nawet niż z powodu grzechu pierworodnego jestem przekonany ponieważ włącza w śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa; a o konieczności łaski Bożej do przezwyciężenia grzechu wiem nawet z własnej obserwacji (a zakładam że również każdy, kto poważnie traktuje powołanie do świętości) i nie potrzebuję do tego dogmatów. Owszem, żeby nie było: przyjmuję dogmat bez zająknięcia, ale techniczne szczegóły: jak, gdzie i kiedy został popełniony i jak go się przekazuje (=co to znaczy "przez zrodzenie") mało mnie interesują, bo przypuszczam, że niczego w moim życiu wiary nie zmienią."

Jeden z naszych forumowych legandarnych komentatorów napisał, że zgadza się z tym w pełni.
Ja również.
Na siłę raczej nie staram się tłumaczyć dogmatów. One są po to, by w nie wierzyć - ja tak to widzę. I nie boli mnie to, ani mi nie urąga, że ich nie rozumiem. Czasem jednak pewne myśli same przychodzą stąd lub owąd jak na przykład od Ciebie.

Dodano po 2 minutach 44 sekundach:
Andy72 pisze: 2023-12-23, 13:21 Jak przed powstaniem? na początku w raju nie było GP.
*37 J . R a t z i n g e r , Wprowadzenie w chrześcijaństwo, Kraków 1996, 242. Autor pisze w tej pracy:
siedliska grzechu pierworodnego należy bowiem szukać właśnie w tym duchowym, kolektywnym, z góry danym i wyprzedzającym poszczególną egzystencję układzie, a nie w jakiejś biologicznej dziedziczności zupełnie obcych sobie jednostek” (242).
No tak to czytam. Może błędnie, a zatem popraw mnie.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1954
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 189 times
Been thanked: 272 times

Re: Grzech pierworodny - istota rzeczy

Post autor: Andy72 » 2023-12-23, 13:42

A jak o tym mówi Pismo Święte?
Ostatnio zmieniony 2023-12-23, 13:43 przez Andy72, łącznie zmieniany 1 raz.
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13865
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2032 times
Been thanked: 2216 times

Re: Grzech pierworodny - istota rzeczy

Post autor: sądzony » 2023-12-23, 13:43

Andy72 pisze: 2023-12-23, 13:42 A jak o tym mówi Pismo Święte
Nie rozmawiamy o "jak o tym mówi PŚ".
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1954
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 189 times
Been thanked: 272 times

Re: Grzech pierworodny - istota rzeczy

Post autor: Andy72 » 2023-12-23, 13:45

a nie jest tak jak napisał exe?
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13865
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2032 times
Been thanked: 2216 times

Re: Grzech pierworodny - istota rzeczy

Post autor: sądzony » 2023-12-23, 13:48

Jaki exe?
(wybacz ale wstałem o 3 i wyjechałem do rodziny o 4. Pogoda była straszna, a po 100km popsuł mi się samochód. 2 h czekałem na lawetę, wracałem 3 i jestem nieco rozwalony. Słabo chwytam)
Ostatnio zmieniony 2023-12-23, 13:49 przez sądzony, łącznie zmieniany 1 raz.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1954
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 189 times
Been thanked: 272 times

Re: Grzech pierworodny - istota rzeczy

Post autor: Andy72 » 2023-12-23, 13:50

„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13865
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2032 times
Been thanked: 2216 times

Re: Grzech pierworodny - istota rzeczy

Post autor: sądzony » 2023-12-23, 14:11

Aaaa... to było 3 lata temu. Wrócę do tego, ale chyba nie dziś.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ