Przejście na prawosławie

Rozmowy na temat siostrzanego Kościoła, który się oddzielił od powszechnego w XI wieku.
Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13692
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2007 times
Been thanked: 2176 times

Re: Przejście na prawosławie

Post autor: sądzony » 2020-08-19, 10:03

exe pisze: 2020-08-19, 08:33 Racja to inaczej uzasadnienie, stąd jeśli nie dba się o dorzeczność uzasadnień, rozpoczyna się proces odrywania od rzeczywistości.
Racja/uzasadnianie/racjonalizacja - to (jak pewnie wiesz) jeden z psychologicznych, ucieczkowych mechanizmów obronnych,
związanych z lękiem przed prawdą. A moim zdaniem nawet przed faktem, że poznać Jej (Prawdy) nie jesteśmy w stanie.
Lubię odrywać się od rzeczywistości, potrafię spojrzeć na nią z ciekawszej, szerszej perspektywy.
Trzymając się "racji" nie udało mi się "udorzecznić" ani siebie, ani istnienia, ani Miłości, ani Boga.
exe pisze: 2020-08-19, 08:33 Należy więc w imię umilowania prawdy rezygnować z siebie.
Zgadzam się.
A nawet więcej. Twoje stwierdzenie lśni prawdą.

Dodano po 1 minucie 35 sekundach:
Andej pisze: 2020-08-19, 09:59 (...) Szczególnie, gdy czynią to w sposób zrozumiały dla maluczkich, jak ja.(...)
Cóż za skromność
:)
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
exe
Bywalec
Bywalec
Posty: 176
Rejestracja: 3 maja 2020
Lokalizacja: Ziemski padół....
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 25 times
Been thanked: 65 times

Re: Przejście na prawosławie

Post autor: exe » 2020-08-19, 10:35

Nie należy Bracie wprowadzać psychologizmu w miejsce filozofii - dziedziny wiedzy poszukującej czynników uniesprzeczniających dla racji.
Psychologizm był szeroko stosowany przez jego prekursora Wilhelma Ockhama i doprowadził społeczeństwo Boże w ślepą ulicę. Brak dorzeczności zawsze prowadzi albo do idealizmu, albo do ateizmu.
Pobożność nie moze być podstawioną w miejsce prawdy, gdyz mają inną naturę.
Oderwanie od rzeczywistości nie stanowi szerszej perspektywy lecz brak perspektywy.

Dorzeczność dotyczy sądów orzecznikowych. Prawda jest następstwem istnienia, a istnienie nadaje zawsze realność bytową, która jest źródłem i warunkiem poznawalności. To co mówisz o niepoznawalności prawdy, to powtarzanie poglądów krytków arystotelizmu i tomizmu - krytyków budujących swój gliniany gmach na platonizmie, oderwanym od rzeczywistości, stad twoje ulubienie odrywania się od niej ktore jednak prowadzi do absurdu.

Stąd też brak dorzeczności skazuje na brnięcie w niebyt, będący oderwaniem od rzeczywistości.

Z Bożym pozdrowieniem,
exe
+++
Ostatnio zmieniony 2020-08-19, 10:44 przez exe, łącznie zmieniany 4 razy.
Mdr 7, 15:
"Oby mi Bóg dał słowo odpowiednie do myśli i myślenie godne tego, co mi dano! On jest bowiem i przewodnikiem Mądrości, i tym, który mędrcom nadaje kierunek."

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13692
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2007 times
Been thanked: 2176 times

Re: Przejście na prawosławie

Post autor: sądzony » 2020-08-19, 19:25

exe pisze: 2020-08-19, 10:35 Nie należy Bracie wprowadzać psychologizmu w miejsce filozofii (...)
Wybacz, ale filozofia nie pomaga.
Przynajmniej mi.
Ale każda droga jest właściwa o ile prowadzi do celu będą nim zarazem.
Pozdrawiam
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
exe
Bywalec
Bywalec
Posty: 176
Rejestracja: 3 maja 2020
Lokalizacja: Ziemski padół....
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 25 times
Been thanked: 65 times

Re: Przejście na prawosławie

Post autor: exe » 2020-08-19, 20:25

sądzony pisze: 2020-08-19, 19:25
exe pisze: 2020-08-19, 10:35 Nie należy Bracie wprowadzać psychologizmu w miejsce filozofii (...)
Wybacz, ale filozofia nie pomaga.
Przynajmniej mi.
Ale każda droga jest właściwa o ile prowadzi do celu będą nim zarazem.
Pozdrawiam
Nie ma problemu Bracie. Rozumiem to.
Cóż mogę rzec, jesli nie to, że tylko filozofia jest w stanie zdiagnozować problemy poznawcze ktore mogę tu wyłuszczyć:

1. Logicyzm,
2. Teologizm,
3. Psychologizm,
4. Mentalizm.

Niestety, jak uczy historia filozofii, wszystkie te nieprawidłowości w obieraniu niedozwolonych przedmiotów poznania przez poszczególne dziedziny poznawcze ,kończą się w przepaści doktrynalnej.
Co ciekawe, Ci którzy są autorami systemów myślowych wykazujących mniejsze lub większe odstępstwa od dorzeczności, albo nazywają siebie filozofami, albo też wzdrygają się na samą myśl o filozofii i mowua wtedy, ze nic z nią wspolnego nie mają, jednocześnie wymyślając schematy doktrynalne, w których gąszcz może zajrzeć jedynie filozofia.

Jesteś pełen zamiłowania do poszukiwania prawdy, lecz to okazuje się zbyt mało w obliczu pułapek, jakie kryją się po drodze. Syreny czekają na nieostrożnych żeglarzy, wabiąc ich śpiewem....

Na tym forum, ale i w innych miejscach sieci , dominuje albo teologizm, gdzie pobożnością chce się zastąpić prawdę, albo mentalizm, które sprowadziły na Kościół falę deistyczno-ateistyczną w czasach obecnych a ktorego ślady spotykam raz po raz w tematach takich, jak o MK.

Z Bożym pozdrowieniem,
exe
+++
Ostatnio zmieniony 2020-08-19, 20:30 przez exe, łącznie zmieniany 3 razy.
Mdr 7, 15:
"Oby mi Bóg dał słowo odpowiednie do myśli i myślenie godne tego, co mi dano! On jest bowiem i przewodnikiem Mądrości, i tym, który mędrcom nadaje kierunek."

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13692
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2007 times
Been thanked: 2176 times

Re: Przejście na prawosławie

Post autor: sądzony » 2020-08-19, 21:47

exe pisze: 2020-08-19, 20:25 (...) jesteś pełen zamiłowania do poszukiwania prawdy, lecz to okazuje się zbyt mało w obliczu pułapek, jakie kryją się po drodze. Syreny czekają na nieostrożnych żeglarzy, wabiąc ich śpiewem....
(...)
Raczej byłem.
Dziś w Nią wierzę.
Jest nią Miłość.

Uczę się, wpadam w pułapki, grzeszę, jestem (a przynajmniej tak mi się wydaje) gotowy na wiele, upadam i się nawracam.

Umysł, logika, racjonalizm, nauka, filozofia, psychologia, nic o czym można mówić nie odpowiada.
A jednak słyszę.
:)

Oby nie złego.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
exe
Bywalec
Bywalec
Posty: 176
Rejestracja: 3 maja 2020
Lokalizacja: Ziemski padół....
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 25 times
Been thanked: 65 times

Re: Przejście na prawosławie

Post autor: exe » 2020-08-20, 08:44

sądzony pisze: 2020-08-19, 21:47
exe pisze: 2020-08-19, 20:25 (...) jesteś pełen zamiłowania do poszukiwania prawdy, lecz to okazuje się zbyt mało w obliczu pułapek, jakie kryją się po drodze. Syreny czekają na nieostrożnych żeglarzy, wabiąc ich śpiewem....
(...)
A jednak słyszę.
:)

Oby nie złego.
Narzędziem pomocnym jest tu właśnie filozofia, która kształtuje wrażliwość intelektualną oraz ostrzega przed błędami przodków.
Miłość - w rzeczy samej - jest bazą rzeczywistości, jednakże tym się różnimy od Boga, że miłość, istnienie i poznanie - nie są u ludzi tym samym. Stąd też, łatwo zbłądzić i oddać sie fałszywemu aniolowi światłości.

Ty mówisz o prymacie miłości i masz tu rację z którą nie da się dyskutować, ale trzeba powiedzieć, że o ile milość ma pochodzenie wolitywne, o tyle naturę ma intelektualną. Widać to w różnicy pomiędzy żyjącymi docześnie, a zbawionymi. Zbawieni doskonale kontemplują Prawdę, która jest Miłością, bo kontemplacja to proste oglądanie prawdy, zaś miłość prowadzi do niej w życiu doczesnym.

Odzieranie miłości z prawdy jest błędem, choć zdarzają się wypadki dopustu Bożego w tej kwestii skoro w Bogu wszystko jest realnie tym samym. W Bogu jednakże, nie zaś u ludzi, stąd należy wystrzegać się prób przypisywania sobie anielskiego sposobu poznawania rzeczywistości.

Z Bożym pozdrowieniem
exe
+++
Ostatnio zmieniony 2020-08-20, 08:48 przez exe, łącznie zmieniany 2 razy.
Mdr 7, 15:
"Oby mi Bóg dał słowo odpowiednie do myśli i myślenie godne tego, co mi dano! On jest bowiem i przewodnikiem Mądrości, i tym, który mędrcom nadaje kierunek."

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Przejście na prawosławie

Post autor: Andej » 2020-08-20, 09:04

exe pisze: 2020-08-20, 08:44 Widać to w różnicy pomiędzy żyjącymi docześnie, a zbawionymi. Zbawieni doskonale kontemplują Prawdę, która jest Miłością, bo kontemplacja to proste oglądanie prawdy, zaś miłość prowadzi do niej w życiu doczesnym.
Stwierdzenie raczej życzeniowe. Brak potwierdzenia empirycznego. Ale ja prosty człek, nie ogarniam pełni wywodów.

Natomiast, jeśli o miłość idzie, to w źródłach różnorakich raczej czytuję, iż to jest emocjonalno-wolicjonalne. Choć po długich dyskusjach na tymże forum, uznałem, iż to drugi człon ma zasadnicze znaczenie, a pierwszy bywa jeno bonusem.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
exe
Bywalec
Bywalec
Posty: 176
Rejestracja: 3 maja 2020
Lokalizacja: Ziemski padół....
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 25 times
Been thanked: 65 times

Re: Przejście na prawosławie

Post autor: exe » 2020-08-20, 10:04

Andej pisze: 2020-08-20, 09:04
exe pisze: 2020-08-20, 08:44 Widać to w różnicy pomiędzy żyjącymi docześnie, a zbawionymi. Zbawieni doskonale kontemplują Prawdę, która jest Miłością, bo kontemplacja to proste oglądanie prawdy, zaś miłość prowadzi do niej w życiu doczesnym.
Stwierdzenie raczej życzeniowe. Brak potwierdzenia empirycznego. Ale ja prosty człek, nie ogarniam pełni wywodów.

Natomiast, jeśli o miłość idzie, to w źródłach różnorakich raczej czytuję, iż to jest emocjonalno-wolicjonalne. Choć po długich dyskusjach na tymże forum, uznałem, iż to drugi człon ma zasadnicze znaczenie, a pierwszy bywa jeno bonusem.
Empiria nie ma tu zastosowania, bo sfery duchowości nie opisuje się jednoznacznie, lecz analogicznie.
Co do kwestii miłości, to opisałem to wyżej. Wyjaśnię od kuchni: zbawieni mają wolę utwierdzoną, stąd wola, jako wola , nie stanowi prymatu w genezie pożądania, ponieważ cel - Bóg - został osiągnięty, stąd kontemplacja Prawdy nie tylko trwa nadal ale jest już doskonałą.

Dla uściślenia:
1. jest to jedna z władz duszy voluntas instrumentum {dusza decyduje po prostu},
2. jest to dyspozycja tej władzy voluntas affectio {dusza ma skłonność do działania},
3. jest to chcenie użyteczne voluntas usus {dusza wykonuje pracę, tzn. wykonanie "chcenie"}.
Dlaczego ten podział jest taki istotny:?:

Oto jest tak, że voluntas instrumentum posiada każdy byt ludzki: potępiony, zbawiony, w czyśćcu, pielgrzymujący - bez wzgledu na to, czy jej używa, czy tez nie używa.
Sprawa voluntas usus również jest oczywista, bo wybory nasze są związane z "chceniem".

Natomiast sprawą decydującą jest voluntas affectio , która posiada 2 skłonności:

A. commodum (to, co pożyteczne),
B. rectum (to, co sprawiedliwe).

Oto więc commodum to element nierozerwalnie związany z wolą ludzkiej duszy. Ten element jest nieutracalny. Sprawą decydującą w tym szkicu pobieżnym jest to, że rectum - pragnienie sprawiedliwości - zostało utracone na skutek upadku natury i nie może być odzyskane własnym sumptem - dlatego Bóg zesłał nam Swego Syna, Mądrość.

Myślę, że widać to, jak na dłoni dlaczego w doczesnym życiu miłość przejawia swój wolitywny blask.

Z Bożym pozdrowieniem
exe
+++
Ostatnio zmieniony 2020-08-20, 10:07 przez exe, łącznie zmieniany 2 razy.
Mdr 7, 15:
"Oby mi Bóg dał słowo odpowiednie do myśli i myślenie godne tego, co mi dano! On jest bowiem i przewodnikiem Mądrości, i tym, który mędrcom nadaje kierunek."

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1598
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 633 times
Kontakt:

Re: Przejście na prawosławie

Post autor: Tek de Cart » 2020-08-20, 11:26

przypominam że temat wątku to "Przejście na prawosławie" ... :)
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Awatar użytkownika
exe
Bywalec
Bywalec
Posty: 176
Rejestracja: 3 maja 2020
Lokalizacja: Ziemski padół....
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 25 times
Been thanked: 65 times

Re: Przejście na prawosławie

Post autor: exe » 2020-08-20, 14:51

Tek de Cart pisze: 2020-08-20, 11:26 przypominam że temat wątku to "Przejście na prawosławie" ... :)
Oczywiście, przyznaję się, że świadomie poszedłem w offtop z powodu "sądzony" i "Andej", ale w ramach odkupienia swych win, wskazać pragnę na wcześniejszy post (bądź jeszcze wcześniejszy...), stricto tematyczny , gdzie ugryzłem temat od strony Filioque =;
Ostatnio zmieniony 2020-08-20, 14:54 przez exe, łącznie zmieniany 1 raz.
Mdr 7, 15:
"Oby mi Bóg dał słowo odpowiednie do myśli i myślenie godne tego, co mi dano! On jest bowiem i przewodnikiem Mądrości, i tym, który mędrcom nadaje kierunek."

Szczecin01234
Przybysz
Przybysz
Posty: 2
Rejestracja: 10 lip 2021

Re: Przejście na prawosławie

Post autor: Szczecin01234 » 2021-07-10, 02:06

Napiszę tak,: wszedłem na wyszukiwarkę, wpisałem przejście na prawosławie.
Mam żonę Ukrainkę, dzieci również są jak moja żona prawosławni.
Więc żeby nie zostać odludkiem wśród rodziny chcę się dowiedzieć jak przejść na prawosławie
Tymczasem przetoczyłem 55 ciężkich postów, w tym 0, jak przejść na prawosławie. Urodziłem się w kraju, gdzie najbardziej popularną religią jest katolicyzm, więc z tej racji poddany zostałem przez swoją rodzinę od najwcześniejszych dni mojego życia stosownym procedurom które obowiązywały w państwie kościelnym.
Po co mi prawosławie? Nie jestem silny w Panu w kościele katolickim, taki też pozostanę pewnie w prawosławiu, ale może nie...

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Przejście na prawosławie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-07-10, 12:05

Z tego co piszesz, to najpierw zbliż się do Boga, nawróć sie, a potem myśl gdzie masz być.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4119 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Przejście na prawosławie

Post autor: Dezerter » 2021-07-10, 15:35

Szczecin01234 pisze: 2021-07-10, 02:06 Napiszę tak,: wszedłem na wyszukiwarkę, wpisałem przejście na prawosławie.
Mam żonę Ukrainkę, dzieci również są jak moja żona prawosławni.
Więc żeby nie zostać odludkiem wśród rodziny chcę się dowiedzieć jak przejść na prawosławie
Tymczasem przetoczyłem 55 ciężkich postów, w tym 0, jak przejść na prawosławie. Urodziłem się w kraju, gdzie najbardziej popularną religią jest katolicyzm, więc z tej racji poddany zostałem przez swoją rodzinę od najwcześniejszych dni mojego życia stosownym procedurom które obowiązywały w państwie kościelnym.
Po co mi prawosławie? Nie jestem silny w Panu w kościele katolickim, taki też pozostanę pewnie w prawosławiu, ale może nie...
Cześć @Szczecin01234
Czy wątek był pomocny i przydatny?
Ja bym na twoim miejscy zaczekał i posłuchał rady Marka - możesz z rodziną praktykować (w granicach zaznaczonych w wątku) prawosławie i zabierać rodzinę na uroczystości katolickie
Jestem przekonany, że dla Was wszystkich będzie to wzbogacające i będzie służyć wzrastaniu. Zaangażuj się, zapiszcie się na jakieś rekolekcje, kurs itp a Duch Święty was poprowadzi i zobaczysz jak.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Dzik
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 430
Rejestracja: 3 kwie 2020
Has thanked: 75 times
Been thanked: 20 times

Re: Przejście na prawosławie

Post autor: Dzik » 2021-07-10, 20:21

Szczecin01234 pisze: 2021-07-10, 02:06 Napiszę tak,: wszedłem na wyszukiwarkę, wpisałem przejście na prawosławie.
Mam żonę Ukrainkę, dzieci również są jak moja żona prawosławni.
Więc żeby nie zostać odludkiem wśród rodziny chcę się dowiedzieć jak przejść na prawosławie
Tymczasem przetoczyłem 55 ciężkich postów, w tym 0, jak przejść na prawosławie. Urodziłem się w kraju, gdzie najbardziej popularną religią jest katolicyzm, więc z tej racji poddany zostałem przez swoją rodzinę od najwcześniejszych dni mojego życia stosownym procedurom które obowiązywały w państwie kościelnym.
Po co mi prawosławie? Nie jestem silny w Panu w kościele katolickim, taki też pozostanę pewnie w prawosławiu, ale może nie...
Z tego co mi wiadomo to podobno przyjęcie komuni prawosławnej według prawosławia oznacza przejście na prawosławie.

(...) Jak już odpowiadasz komuś na pytanie, to pozostań w temacie i nie wchodź w rzeczy związane z pandemią, paszportami itd. Masz odpowiednie wątki na forum do tego - Morkej

Przez to nie znalazłeś tu odpowiedzi jak przejść bo w tym wątku bardziej chodziło o to czy przejść czy to przejście na prawosławie opłaca.
Ostatnio zmieniony 2021-07-10, 20:53 przez Morkej, łącznie zmieniany 3 razy.

Szczecin01234
Przybysz
Przybysz
Posty: 2
Rejestracja: 10 lip 2021

Re: Przejście na prawosławie

Post autor: Szczecin01234 » 2021-07-11, 22:06

Marek_Piotrowski pisze: 2021-07-10, 12:05 Z tego co piszesz, to najpierw zbliż się do Boga, nawróć sie, a potem myśl gdzie masz być.
A to sory, jak nie można to przepraszam

ODPOWIEDZ