Przejście na prawosławie

Rozmowy na temat siostrzanego Kościoła, który się oddzielił od powszechnego w XI wieku.
Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Przejście na prawosławie

Post autor: Dezerter » 2020-08-08, 22:05

Moim zdaniem jest szansa na zbawienie po przejściu na prawosławie, bo to nie denominacja zapewnia zbawienie
ale na moim zdaniu nie opieraj swojego zbawienia
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Przejście na prawosławie

Post autor: sądzony » 2020-08-09, 08:45

Dzik pisze: 2020-08-08, 21:42 Jak co Jezus mówi nie wprzęgajcie się z niewierzącymi w jedno jarzmo co łączy świątynie Boga z bożkami a papierz to wszystko łamie

Ale wróćmy do tematu przejścia na prawosławie można tak se przejść i czy nie jest to grzech i czy po przejściu na prawosławie nie pójdzie się do piekła za to że odeszło się od Kościoła katolickiego
„Mam także inne owce, które nie są z tej owczarni.” Jn 10.16.

Możesz "se tak se" nawet przejść na ateizm, możesz popełniać gorsze grzechy (św. Paweł, św. Dyzma) i zostać zbawionym.
Nie w tym rzecz czy jesteś katolikiem, a jakim jesteś człowiekiem,
czy jesteś z Bogiem.

Ale to moje zdanie. A ja często błądzę.

Dodano po 6 minutach 59 sekundach:
Dezerter pisze: 2020-08-08, 20:19 Temat Pachamamy już dawno omówiliśmy na forum i jednoznacznie źle oceniliśmy i skrytykowaliśmy, więc widzę, że się obudziłeś po pół roku i Amerykę odkryłeś - poszukaj wątku i zobacz czy masz coś do dodania
masz coś do powiedzenia o przejściu na prawosławie, bo robisz spam w dziale Prawosławie
Czy omówiliście (mnie chyba nie było) temat w:
"Synod amazoński, ostry list kard. Mullera", bo tam mi wyszukiwarka wskazuje czy gdzie indziej?
Ostatnio zmieniony 2020-08-09, 08:39 przez sądzony, łącznie zmieniany 1 raz.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Dzik
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 430
Rejestracja: 3 kwie 2020
Has thanked: 75 times
Been thanked: 20 times

Re: Przejście na prawosławie

Post autor: Dzik » 2020-08-09, 11:48

sądzony pisze: 2020-08-09, 08:45
Dzik pisze: 2020-08-08, 21:42 Jak co Jezus mówi nie wprzęgajcie się z niewierzącymi w jedno jarzmo co łączy świątynie Boga z bożkami a papierz to wszystko łamie

Ale wróćmy do tematu przejścia na prawosławie można tak se przejść i czy nie jest to grzech i czy po przejściu na prawosławie nie pójdzie się do piekła za to że odeszło się od Kościoła katolickiego
„Mam także inne owce, które nie są z tej owczarni.” Jn 10.16.

Możesz "se tak se" nawet przejść na ateizm, możesz popełniać gorsze grzechy (św. Paweł, św. Dyzma) i zostać zbawionym.
Nie w tym rzecz czy jesteś katolikiem, a jakim jesteś człowiekiem,
czy jesteś z Bogiem.

Ale to moje zdanie. A ja często błądzę.

Dodano po 6 minutach 59 sekundach:
Dezerter pisze: 2020-08-08, 20:19 Temat Pachamamy już dawno omówiliśmy na forum i jednoznacznie źle oceniliśmy i skrytykowaliśmy, więc widzę, że się obudziłeś po pół roku i Amerykę odkryłeś - poszukaj wątku i zobacz czy masz coś do dodania
masz coś do powiedzenia o przejściu na prawosławie, bo robisz spam w dziale Prawosławie
Czy omówiliście (mnie chyba nie było) temat w:
"Synod amazoński, ostry list kard. Mullera", bo tam mi wyszukiwarka wskazuje czy gdzie indziej?
Nie chodzi mi o to bo wiem że prawosławny też się zbawi ale o to czy jeśli ktoś jest ochszczony w Kościele Katolickim i tu przyjmował sakramenty to czy nie jest to jakby zdrada że przeszło się z katolicyzmu na prawosławie i to samo w drugą strone

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Przejście na prawosławie

Post autor: sądzony » 2020-08-09, 11:58

Dzik pisze: 2020-08-09, 11:48 Nie chodzi mi o to bo wiem że prawosławny też się zbawi ale o to czy jeśli ktoś jest ochszczony w Kościele Katolickim i tu przyjmował sakramenty to czy nie jest to jakby zdrada że przeszło się z katolicyzmu na prawosławie i to samo w drugą strone
Myślisz zero-jedynkowo.

Wczoraj córka usłyszała od kuzynki, że ta będzie miała kota rosyjskiego niebieskiego (jest szaro-niebieskawy).
Przyszła i zapytała: "Tato, czy są niebieskie koty?"
Odpowiedz brzmi: tak i nie.

Nie chodzi o grzech, a o Prawdę.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1598
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 633 times
Kontakt:

Re: Przejście na prawosławie

Post autor: Tek de Cart » 2020-08-10, 13:12

zasadniczo Kościół Prawosławny ma bardzo podobną teologię do katolickiego - różnic jest w zasadzie parę:
a) nie uznają żadnych dogmatów ogłoszonych po 10 wieku (czyli po Schizmie Wschodniej) - bo uważają, że Kościół tylko jako całość może ogłaszać dogmaty, a skoro teraz Kościół jest podzielony - to nie można zwołać Soboru Powszechnego (czyli biskupów wschodu i zachodu). Co nie znaczy wcale, że uważają te dogmaty za głupie czy heretyckie, możliwe że nawet niektórzy wierzą w to co katolicy w tych kwestiach - ale uważają, że nie można tego 'zdogmatyzować'.
b) przez wieku starali się utrzymać doktrynę niezmienioną - ale cezaropapizm spowodował że ustąpili w paru miejscach - np. dopuszczają rozwody i ponowne małżeństwa
c) Sakramenty sprawowane są ważnie w prawosławiu - bo zachowali sukcesję apostolską i kapłaństwo - więc katolik teoretycznie może przyjmować Eucharystię w prawosławnej cerkwi jako ważny Sakrament. Dlaczego piszę 'teoretycznie'? Bo Komunia oznacza przecież JEDNOŚĆ. Więc ten kto przyjmuję Komunię w prawosławnym rycie jakby deklaruje JEDNOŚĆ z tym wyznaniem - więc w zasadzie prawosławni mogą uważać, że człowiek ten porzucił wiarę katolicką i przeszedł na prawosławie przez sam fakt przyjęcia Komunii. Stąd też raczej nie zachęcamy do takich działań.

czy przejście katolika na prawosławie oznacza potępienie? niekoniecznie :) tzn. zakładam, że taki katolik po prostu nie zna swojej wiary i zachwyca się prawosławiem (bo przyznaję że, w niektórych aspektach może być zachwycające). Bo chyba nikt kto jest świadom tego że (treść cytatu poniżej) nie zrezygnowałby z jedności z Kościołem katolickim:
Dlatego w powiązaniu z jedynością i powszechnością zbawczego pośrednictwa Jezusa Chrystusa należy stanowczo wyznawać jako prawdę wiary katolickiej jedyność założonego przezeń Kościoła. Tak jak jest jeden Chrystus, istnieje tylko jedno Jego Ciało, jedna Jego Oblubienica: «jeden Kościół katolicki i apostolski» 51. Ponadto obietnice Pana, że nigdy nie opuści swojego Kościoła (por. Mt 16, 18; 28, 20) i będzie nim kierował przez swego Ducha, oznaczają też, iż według wiary katolickiej jedyność i jedność Kościoła, a także wszystko to, co stanowi o jego integralności, nigdy nie przeminie 52.

Wierni zobowiązani są wyznawać, że istnieje historyczna ciągłość — zakorzeniona w sukcesji apostolskiej 53 — pomiędzy Kościołem założonym przez Chrystusa i Kościołem katolickim: «To jest jedyny Kościół Chrystusowy (...), który Zbawiciel nasz po zmartwychwstaniu swoim powierzył do pasienia Piotrowi (por. J 21, 17), zlecając jemu i pozostałym apostołom, aby go krzewili i nim kierowali (por. Mt 28, 18 nn.), i który założył na wieki jako 'filar i podwalinę prawdy' (1 Tm 3, 15). Kościół ten, ustanowiony i zorganizowany na tym świecie jako społeczność, trwa w (subsistit in) Kościele katolickim, rządzonym przez następcę Piotra oraz biskupów pozostających z nim we wspólnocie (communio)» 54. W wyrażeniu «subsistit in» Sobór Watykański II chciał ująć łącznie dwa stwierdzenia doktrynalne: po pierwsze, że Kościół Chrystusowy, pomimo podziału chrześcijan, nadal istnieje w pełni jedynie w Kościele katolickim; po drugie, że «liczne pierwiastki uświęcenia i prawdy znajdują się poza jego organizmem» 55, to znaczy w Kościołach i kościelnych Wspólnotach, które nie są jeszcze w pełnej wspólnocie z Kościołem katolickim 56. Jednak w odniesieniu do tych ostatnich należy stwierdzić, że ich «moc pochodzi z samej pełni łaski i prawdy, powierzonej Kościołowi katolickiemu» 57.

17. Istnieje zatem jeden Kościół Chrystusowy, który trwa w Kościele katolickim rządzonym przez Następcę Piotra i przez biskupów w łączności z nim 58. Kościoły, które nie będąc w pełnej wspólnocie z Kościołem katolickim, pozostają jednak z nim zjednoczone bardzo ścisłymi więzami, jak sukcesja apostolska i ważna Eucharystia, są prawdziwymi Kościołami partykularnymi 59. Dlatego także w tych Kościołach jest obecny i działa Kościół Chrystusowy, chociaż brak im pełnej komunii z Kościołem katolickim, jako że nie uznają katolickiej nauki o prymacie, który Biskup Rzymu posiada obiektywnie z ustanowienia Bożego i sprawuje nad całym Kościołem 60.
https://opoka.org.pl/biblioteka/W/WR/ko ... iesus.html
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Przejście na prawosławie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-08-10, 14:45

Dzik pisze: 2020-08-09, 11:48 Nie chodzi mi o to bo wiem że prawosławny też się zbawi ale o to czy jeśli ktoś jest ochszczony w Kościele Katolickim i tu przyjmował sakramenty to czy nie jest to jakby zdrada że przeszło się z katolicyzmu na prawosławie i to samo w drugą strone
Co do zasady osoba taka podlega automatycznie ekskomunice. Kościół nie wypowiada się na zasadzie "kto będzie potępiony" (bo to zależy od wielu czynników), ale konwersja jest grzechem śmiertelnym.

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4385
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1069 times
Been thanked: 1149 times

Re: Przejście na prawosławie

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2020-08-10, 15:49

Marek_Piotrowski pisze: 2020-08-10, 14:45
Dzik pisze: 2020-08-09, 11:48 Nie chodzi mi o to bo wiem że prawosławny też się zbawi ale o to czy jeśli ktoś jest ochszczony w Kościele Katolickim i tu przyjmował sakramenty to czy nie jest to jakby zdrada że przeszło się z katolicyzmu na prawosławie i to samo w drugą strone
Co do zasady osoba taka podlega automatycznie ekskomunice. Kościół nie wypowiada się na zasadzie "kto będzie potępiony" (bo to zależy od wielu czynników), ale konwersja jest grzechem śmiertelnym.
Ale jak to? Myślałam, że katolicy uznają sakramenty spawowane przez prawosławych za ważne. I że różnimy się, ale jesteśmy w jedności. Co innego protestantyzm, tutaj nie ma sakramentów i jest on odejściem od jedności i komunii.

Wydaje mi się, że kiedyś tak było, jak napisałeś. I że Jan Paweł II to zmienił chyba.
Ostatnio zmieniony 2020-08-10, 15:51 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 2 razy.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
Morkej
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1708
Rejestracja: 2 wrz 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 343 times

Re: Przejście na prawosławie

Post autor: Morkej » 2020-08-10, 15:55

A ja miałem wrażenie, że w takich kwestiach chodzi przede wszystkim o prawdę, a nie o grzech jak napisał sądzony.
Oczekuj Pana, bądź mężny w działaniu i umacniaj się w sobie; nie trać ufności, nie poddawaj się,
lecz ciałem i duszą walcz o chwałę Bożą. - Tomasz à Kempis

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Przejście na prawosławie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-08-10, 16:47

miłośniczka Faustyny pisze: 2020-08-10, 15:49 Ale jak to? Myślałam, że katolicy uznają sakramenty spawowane przez prawosławych za ważne. I że różnimy się, ale jesteśmy w jedności. Co innego protestantyzm, tutaj nie ma sakramentów i jest on odejściem od jedności i komunii.

Wydaje mi się, że kiedyś tak było, jak napisałeś. I że Jan Paweł II to zmienił chyba.
Nic podobnego.
Uznawanie sakramentów to inna sprawa (np. od IV wieku uznajemy chrzest u niekatolików - oczywiście pod warunkiem formy trynitarnej).
Prawosławni owszem, są nam najbliżsi (bez porównania z protestantami), ale to jednak cały czas schizma.
CO innego Kościół Unicki, Ormiański Kościół katolicki itd.

Dodano po 1 minucie 6 sekundach:
Morkej pisze: 2020-08-10, 15:55 A ja miałem wrażenie, że w takich kwestiach chodzi przede wszystkim o prawdę, a nie o grzech jak napisał sądzony.
To jedno i to samo. Grzech to inaczej po hebrajsku "błąd".
Właśnie dlatego, że konwersja jest odejściem od prawdy, jest grzechem.

Być może masz na myśli cofnięcie wzajemnego wyklęcia - tak, to faktycznie nastąpiło 5 grudnia 1965 roku (podczas Soboru Watykańskiego II). Ale nadal konwersja to odejście do schizmy.
Ostatnio zmieniony 2020-08-10, 16:51 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Przejście na prawosławie

Post autor: Andej » 2020-08-10, 17:09

Dorzucę trzy grosze, ale nie z własnej kieszeni. Pochodzą one z: http://mateusz.pl/pow/020112.htm. Autorem jest Marek Blaza SJ. Poniżej cytat z jego wypowiedzi.

Z drugiej strony Kościół Rzymskokatolicki uznaje ważność wszystkich siedmiu sakramentów we wszystkich niekatolickich Kościołach wschodnich (tzn. w Kościele Prawosławnym, Kościołach Przedchalcedonskich – Koptyjskim, Ormiańskim, Syryjskim, Etiopskim, Malankarskim – oraz w Asyryjskim Kościele Wschodu wywodzącym się z tradycji nestorianskiej. Jedyną wątpliwość może tutaj wzbudzać ważność sakramentów w Kościele Mar Thoma w Indiach, który znajduje się w unii kościelnej z Kościołem Anglikańskim, choć z drugiej strony w Kościele Mar Thoma zachowana jest sukcesja apostolska i nie wyświeca się tam kobiet ani na kapłanów, ani tym bardziej na biskupów.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Przejście na prawosławie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-08-10, 20:04

Zgadza się. Jednak przejście katolika np. do Kościoła Koptyjskiego byłoby automatyczną ekskomuniką. Zresztą nic dziwnego - w końcu trudno by ktoś był w Kościele, z którego wychodzi.

Dzik
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 430
Rejestracja: 3 kwie 2020
Has thanked: 75 times
Been thanked: 20 times

Re: Przejście na prawosławie

Post autor: Dzik » 2020-08-10, 22:50

W prawosławiu jest jeszcze jedna rzecz której nie ma u nas komunia jest pod postacią chleba i wina a Jezus tak nakazał a u nas pod postacią chleba bo wino ma tylko ksiądz

Awatar użytkownika
abigail
Gaduła
Gaduła
Posty: 876
Rejestracja: 18 lip 2020
Has thanked: 201 times
Been thanked: 221 times

Re: Przejście na prawosławie

Post autor: abigail » 2020-08-10, 22:59

sporadycznie jest... sama przyjmowalam kilkanaście razy... w wielki czwartek, w dzien chorego... zapomnialam kiedy jeszcze...
o jak msza byla nazajutrz po śmierci mojego taty...
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Przejście na prawosławie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-08-10, 23:28

Dzik pisze: 2020-08-10, 22:50 W prawosławiu jest jeszcze jedna rzecz której nie ma u nas komunia jest pod postacią chleba i wina a Jezus tak nakazał a u nas pod postacią chleba bo wino ma tylko ksiądz
U nas też bywa.
Dwie postacie nie są konieczne - każda z nich to Ciało i Krew Chrystusa.

Dzik
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 430
Rejestracja: 3 kwie 2020
Has thanked: 75 times
Been thanked: 20 times

Re: Przejście na prawosławie

Post autor: Dzik » 2020-08-14, 22:01

A jak ktoś się ożeni np z ukrainką to jak mają na zmianę chodzić raz do cerkwi raz do kościoła czy jak bo to dziwne by było jak by jedno miała iść do cerkwi drugie do kościoła i co z dziećmi gdzie ich ochszcić gdzie mają mieć pierwszą komunie gdzie bierzmowanie jak na pewno w takim przypadku każdy rodzic będzie chciał żeby dziecko przyjęło sakramenty w jego Kościele

ODPOWIEDZ