ważne kwestie

Rozmowa na temat sakramentów Kościoła świętego, poparcie ich Biblią, ich ważność, przystępowanie do nich, itp.
Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22637
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4222 times

Re: ważne kwestie

Post autor: Andej » 2020-08-21, 11:25

Tek de Cart pisze: 2020-08-21, 09:38
swar5 pisze: 2020-08-20, 20:16 NIE JESTEM biegły w forach .. jak zaznacza się akapit do którego się chcesz odnieść ??
jak wybierzesz pełny edytor to jest taka ikonka " (cudzysłów) - i trzeba zaznaczyć tekst i tą ikonkę wcisnąć, wtedy zaznaczony tekst będzie cytowaniem
A tego tekstu możesz wykasować wszystko, co nie jest istotne dla Twojego postu oraz tio, do czego nie będziesz się donosił. W przeciwnym razie nie będzie wiadomo, która kwestia znajduje się w centrum zainteresowania.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: ważne kwestie

Post autor: Arek » 2023-08-14, 07:14

Wczoraj uczestniczyłem na Mszy Świętej w Kaplicy. Od pierwszego wejścia uderzyła mnie pustka, bo nie widziałem Tabernakulum. Okazało się, że w nawie bocznej Kaplicy jest Tabernakulum. Czy Jezus Chrystus nie powinien być w centralnym miejscu Kaplicy jak to ma miejsce mam nadzieję, że w każdym Kościele. Porównałem to sobie w myślach, czy Chrystus w naszych sercach powinien być w centrum czy z boku. Napisałem do Księdza Proboszcza o analizę tematu i odpowiednie zaradzenie. Czuję, że jeśli nie posłucha będę musiał zadziałać dalej, aż do skutku. Pierwszy raz spotkałem się z taką sytuacją, podczas Mszy byłem "osamotniony wewnętrzne - czułem pustkę", gdyż przeżywam Mszę Świętą duchowo. Pytanie czy moje zachowanie może być spowodowane wrażliwą troską o Kościół powszechny/wiernych, którzy czasem nie zdają sobie sprawy jaką szkodę można ponieść będąc ofiarą takiej sytuacji. Rozmawiałem z żoną ale ona nie widzi problemu. Jej jest ta kwestia obojętna.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

kacperek29
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 298
Rejestracja: 12 lut 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 118 times
Been thanked: 88 times

Re: ważne kwestie

Post autor: kacperek29 » 2023-08-14, 07:17

Arek Twoje podejścia oznacza brak zrozumienia i brak wiedzy. Chrystus na ołtarzu a Arek czuje się samotny. Proponuje najpierw zapoznać się z nauką Kościoła a potem robić "aferę".

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: ważne kwestie

Post autor: Arek » 2023-08-14, 07:31

kacperek29 pisze: 2023-08-14, 07:17 Arek Twoje podejścia oznacza brak zrozumienia i brak wiedzy. Chrystus na ołtarzu a Arek czuje się samotny. Proponuje najpierw zapoznać się z nauką Kościoła a potem robić "aferę".
Jak wszedłem nie wiedziałem gdzie jest Chrystus byłem zdezorientowany. W każdym Kościele w którym byłem do tej pory Tabernakulum jest w centralnym miejscu. Wg mnie Chrystus nie może być w naszym życiu z boku to jest alegoria sytuacji. Boczna nawa brak widoczności tego miejsca z większej części Kaplicy. Coś mi tu nie gra i nie chodzi o aferę, bo jestem daleki od tego. Ale możesz myśleć jak chcesz. A wg mnie jest to jakaś nieprawidlowość, skoro jedna Kaplica na dziesiątki odwiedzonych Kościołów w moim krótkim życiu.

Dodano po 6 minutach 8 sekundach:
A jeżeli jest wszystko ok to może ksiądz powinien odpowiedzieć na moją sygestię odpowiednią argumentacją uspakajając niespokojną duszę w tej kwestii. Aż tyle i tylko tyle. Wątek umieszczam w zamyśle poszukiwania Prawdy.

Dodano po 7 minutach 7 sekundach:
Jeszcze o Ołtarzu i Tabernakulum

(...)

Tabernakulum

Franciszek kard. Arinze, Prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów niedawno przypomniał biskupom, iż Najświętszy Sakrament nie może być przechowywany po kątach kościoła. Powinien On być umieszczany w punkcie centralnym świątyni, w należnym Mu miejscu. W swoim niedawnym wystąpieniu w katedrze w Westminster, przypomiał o swoim dokumencie z Synodu Biskupow z października 2005, w którym upomniał się o należne miejsce dla tabernakulum. Powinno ono być centrum naszej uwagi i modlitwy. Obecnie w wielu kościołach tabernakula umieszczane są w różnych miejscach tak, ze wierni mają problem z ich zlokalizowaniem. Mogli by za św. Marią Magdaleną powiedzieć: 'Zabrali mojego Pana i nie wiem, gdzie Go położyli'.
Dodano po 47 sekundach:
No i znalazłem coś takiego, a jednak coś jest na rzeczy.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

kacperek29
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 298
Rejestracja: 12 lut 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 118 times
Been thanked: 88 times

Re: ważne kwestie

Post autor: kacperek29 » 2023-08-14, 07:57

Rzeczywiście nie napisałem może dokładnie mi raczej chodziło o fragment dotyczący Eucharystii a nie całokształtu.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5555
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 882 times
Been thanked: 1446 times

Re: ważne kwestie

Post autor: abi » 2023-08-14, 08:51

Rozdział II.

PRZECHOWYWANIE I KULT NAJŚWIĘTSZEJ EUCHARYSTII



.

"Kan. 938 -

§ 1. Najświętsza Eucharystia na stałe powinna być przechowywana tylko w jednym tabernakulum kościoła lub kaplicy.

§ 2. Tabernakulum, w którym przechowuje się Najświętszą Eucharystię, winno być umieszczone w odznaczającej się, widocznej, stosownie przyozdobionej i odpowiedniej dla modlitwy części kościoła lub kaplicy."
- nie pisze ze koniecznie w nawie glownej
wlasnie w legnickiej katedrze mamy w bocznej nawie, a mysle ze biskup siemieniewski wie jak powinno byc :)
Ostatnio zmieniony 2023-08-14, 08:52 przez abi, łącznie zmieniany 1 raz.
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: ważne kwestie

Post autor: Arek » 2023-08-14, 09:06

abi pisze: 2023-08-14, 08:51 Rozdział II.

PRZECHOWYWANIE I KULT NAJŚWIĘTSZEJ EUCHARYSTII



.

"Kan. 938 -

§ 1. Najświętsza Eucharystia na stałe powinna być przechowywana tylko w jednym tabernakulum kościoła lub kaplicy.

§ 2. Tabernakulum, w którym przechowuje się Najświętszą Eucharystię, winno być umieszczone w odznaczającej się, widocznej, stosownie przyozdobionej i odpowiedniej dla modlitwy części kościoła lub kaplicy."
- nie pisze ze koniecznie w nawie glownej
wlasnie w legnickiej katedrze mamy w bocznej nawie, a mysle ze biskup siemieniewski wie jak powinno byc :)
winno być umieszczone w odznaczającej się, widocznej
Dodano po 2 minutach 52 sekundach:
abi pisze: 2023-08-14, 08:51 Rozdział II.

PRZECHOWYWANIE I KULT NAJŚWIĘTSZEJ EUCHARYSTII



.

"Kan. 938 -

§ 1. Najświętsza Eucharystia na stałe powinna być przechowywana tylko w jednym tabernakulum kościoła lub kaplicy.

§ 2. Tabernakulum, w którym przechowuje się Najświętszą Eucharystię, winno być umieszczone w odznaczającej się, widocznej, stosownie przyozdobionej i odpowiedniej dla modlitwy części kościoła lub kaplicy."
- nie pisze ze koniecznie w nawie glownej
wlasnie w legnickiej katedrze mamy w bocznej nawie, a mysle ze biskup siemieniewski wie jak powinno byc :)
Franciszek kard. Arinze, Prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów też chyba wie?
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5555
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 882 times
Been thanked: 1446 times

Re: ważne kwestie

Post autor: abi » 2023-08-14, 14:15

ja mowie co widzialam, a nie tam ze wyczytalam gdzies
nawet w ogloszeniach wymieniono miejsce
"W wypadku dwóch komunikujących kapłanów Komunię św. „na rękę” wierni przyjmują w nawie bocznej, przed tabernakulum, natomiast do ust Komunia św. będzie rozdzielana w nawie głównej."

zrobilam screen z filmiku ukazujacego wnetrze katedry
widac oltarz i nawe boczna
Screenshot_2023-08-14-14-40-34.png

moze przeczytaj wyjasnienia marka, bo temat byl juz poruszany na forum

"W czasie Mszy Swiętej ołtarz jest najważniejszy a liturgia zakłada, ze zawsze jest jedno centrum liturgii."

viewtopic.php?p=299769#p299769
Ostatnio zmieniony 2023-08-14, 14:45 przez abi, łącznie zmieniany 1 raz.
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

ODPOWIEDZ