Przejście na prawosławie z katolicyzmu

Rozmowy na temat siostrzanego Kościoła, który się oddzielił od powszechnego w XI wieku.
ODPOWIEDZ
Pela

Przejście na prawosławie z katolicyzmu

Post autor: Pela » 2020-08-19, 13:12

Serdecznie witam wszystkich, zostałam ochrzczona, przyjęłam komunie Święte i bierzmowanie w Kościele Katolickim. Od pewnego czasu pragnę przejść na prawosławie. Przychodzę z pytaniem jak wygląda proces konwersji na prawosławie? Co muszę zrobić, jakie warunki muszę spełnić?
Pozdrawiam serdecznie.
Ostatnio zmieniony 2020-08-19, 13:12 przez Pela, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Przejście na prawosławie z katolicyzmu

Post autor: Andej » 2020-08-19, 13:24

Pela pisze: 2020-08-19, 13:12 Co muszę zrobić, jakie warunki muszę spełnić?
Musisz szczerze odpowiedzieć na dwa pytania:
1. Po co?
2. Dlaczego?
Dopiero potem będziemy mogli pomóc.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Pela

Re: Przejście na prawosławie z katolicyzmu

Post autor: Pela » 2020-08-19, 13:27

Na nabożeństwa prawosławne chodzę już od ośmiu miesięcy, czuję tam prawdziwą bliskość z Bogiem. Czy za przejściem na prawosławie wiążą się kwestie prawne oraz czy będę musiała dokonać formalnej apostazji z Kościoła Katolickiego?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Przejście na prawosławie z katolicyzmu

Post autor: Andej » 2020-08-19, 13:39

Pela pisze: 2020-08-19, 13:27 Na nabożeństwa prawosławne chodzę już od ośmiu miesięcy, czuję tam prawdziwą bliskość z Bogiem. Czy za przejściem na prawosławie wiążą się kwestie prawne oraz czy będę musiała dokonać formalnej apostazji z Kościoła Katolickiego?
A w codziennym życiu nie czujesz bliskości Boga? Dla mnie to jest najbardziej istotne. Uważam, że zmiana wyznania, nie jest czymś właściwym. Z wyjątkiem konwersji na chrześcijaństwo.
Wedle mojego rozeznania, jeśli przyjmujesz sakramenty w Kościele Prawosławnym, to w świetle ich prawa kanonicznego już jesteś uznawana za prawosławną.

Apostazja jest szczególną demonstracją postawy antychrześcijańskiej. To przejaw walki z Bogiem i Kościołem. Takie działanie, uważam, jest zarezerwowane wyłącznie dla wojujących ateistów.

Dlaczego nie chcesz znaleźć Boga w Kościele Katolickim? Jeśli szczerze szukasz, to znajdziesz. Sam ryt nie ma wiele wspólnego z odnajdywanie Boga.

Czy wiesz, czym się różni prawosławie od katolicyzmu? Mam przykre odczucie, że bardziej podoba Ci się oprawa i nowość, bez zwracania uwagi na treść. Na ile zgłębiłaś teologię prawosławną, aby wiedzieć, co w niej lepszego jest od katolickiej?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Magnolia

Re: Przejście na prawosławie z katolicyzmu

Post autor: Magnolia » 2020-08-19, 14:35

Równolegle o tym rozmawiamy tu: viewtopic.php?f=28&t=10559

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3305
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 339 times

Re: Przejście na prawosławie z katolicyzmu

Post autor: Gzresznik Upadający » 2021-08-06, 18:03

Jeśli fascynuje Cie ryt to przejmie informuje ze możesz zostać grekokatolikiem , grekokatoliczką... ☺

ODPOWIEDZ