Wiara a komunizm

Rozmowy, które dotyczą osób niewierzących, osób które wątpią w istnienie Boga, którzy również mówią, że nie należy Bogu oddawać czci.
swar5

Wiara a komunizm

Post autor: swar5 » 2020-08-30, 21:18

Mówi się że idea komunizmu to utopia . Może i utopia ale bardzo zbliżona do wiary chrześcijańskiej .Dlaczego w polskim Kościele preferuje się prawicowe poglądy a przecież komunizm jako idea ma o wiele więcej wspólnych cech z chrześcijaństwem niż prawica .
Komunizm (od łac. communis „wspólny, powszechny”[1]) – polityczna i ekonomiczna ideologia klasyfikowana jako utopijna[2], której celem jest utworzenie społeczeństwa pozbawionego ucisku i wyzysku klasowego, opartego na braku własności prywatnej (w rozumieniu marksistowskim)[3], kolektywnej własności środków produkcji i wspólnotowym podziale dóbr[4].

no niczym w klasztorach zakonnych ..:))

Komunizm chrześcijański – ideologia głosząca idee wspólnoty dóbr (komunizm) oraz wiarę chrześcijańską. Komunizm chrześcijański był i jest praktykowany wśród anabaptystów (historycznie – Komuna w Münster, współcześnie – huteryci) i w innych protestanckich grupach religijnych w Stanach Zjednoczonych w XIX i XX wieku na przykład w osadach szejkersów.

Ponieważ pierwsze gminy chrześcijańskie wprowadzały zasadę współposiadania (jest o tym mowa w Dziejach Apostolskich), w odniesieniu do wczesnego chrześcijaństwa mówi się czasem o „pierwotnym komunizmie chrześcijańskim”[1]. W przeciwieństwie do komunistów pierwsi chrześcijanie nie kwestionowali jednak własności prywatnej.

W katolicyzmie istnieje nurt łączący teologię z niektórymi tezami komunizmu – teologia wyzwolenia. Nurt ten zdobył dużą popularność w Ameryce Łacińskiej, jest jednak krytykowany przez Watykan.

Jaki w rozumieniu chrześcijanina jest bardziej sprawiedliwy system społeczny- niewolnictwo , feudalizm , kapitalizm czy komunizm ze swoją równością społeczną, brakiem własności prywatnej i wspólnym podziale dóbr utopia ale bliska Królestwu Bożemu niż wszystko inne

,,.... z komunistycznym pozdrowieniem

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Wiara a komunizm

Post autor: Albertus » 2020-08-30, 21:35

W założeniach komunizmu jest walka klas i terror wobec klas posiadających i mordowanie ludzi i pozbawianie ludzi przemocą ich własności.

Terror nie był jakimś błędem w realizacji komunizmu, to było zaplanowane i stanowiło jedno z założeń tej ideologii.
Karol Marks posługując się terminem "dyktatura" miał na myśli przejęcie środków produkcji, jak i instytucji państwowych przez reprezentantów klasy robotniczej, którzy zastąpią dawnych reprezentantów klas posiadających (obalenie "dyktatury burżuazji")[1]. Wobec nieuniknionego oporu burżuazji przemiana ta miała być dokonana przemocą i z udziałem terroru
https://pl.wikipedia.org/wiki/Dyktatura_proletariatu

Gdzie tu podobieństwa z chrześcijaństwem?
Ostatnio zmieniony 2020-08-30, 21:35 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.

swar5

Re: Wiara a komunizm

Post autor: swar5 » 2020-08-30, 21:40

(...) bez propagowania takich treści - chcesz coś udowodnić pisz własnymi słowami - Dezerter

oto podobieństwa to są dwa rywalizujące ze sobą systemy które chcą zmonopolizować wpływ na umysły ludzkie i tą władzą nie chcą się dzielić
Ostatnio zmieniony 2020-08-30, 22:02 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Wiara a komunizm

Post autor: Albertus » 2020-08-30, 21:52

swar5 pisze: 2020-08-30, 21:40 (...)

oto podobieństwa to są dwa rywalizujące ze sobą systemy które chcą zmonopolizować wpływ na umysły ludzkie i tą władzą nie chcą się dzielić
To nie jest odpowiedź na moje pytanie.

Poza tym artykulik bzdurny powielający antykatolickie mity
Ostatnio zmieniony 2020-08-30, 22:02 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14818
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4121 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Wiara a komunizm

Post autor: Dezerter » 2020-08-30, 21:58

swar5 pisze: 2020-08-30, 21:18 Mówi się że idea komunizmu to utopia . Może i utopia ale bardzo zbliżona do wiary chrześcijańskiej .Dlaczego w polskim Kościele preferuje się prawicowe poglądy a przecież komunizm jako idea ma o wiele więcej wspólnych cech z chrześcijaństwem niż prawica .
Komunizm (od łac. communis „wspólny, powszechny”[1]) – polityczna i ekonomiczna ideologia klasyfikowana jako utopijna[2], której celem jest utworzenie społeczeństwa pozbawionego ucisku i wyzysku klasowego, opartego na braku własności prywatnej (w rozumieniu marksistowskim)[3], kolektywnej własności środków produkcji i wspólnotowym podziale dóbr[4].

no niczym w klasztorach zakonnych ..:))

Komunizm chrześcijański – ideologia głosząca idee wspólnoty dóbr (komunizm) oraz wiarę chrześcijańską. Komunizm chrześcijański był i jest praktykowany wśród anabaptystów (historycznie – Komuna w Münster, współcześnie – huteryci) i w innych protestanckich grupach religijnych w Stanach Zjednoczonych w XIX i XX wieku na przykład w osadach szejkersów.

Ponieważ pierwsze gminy chrześcijańskie wprowadzały zasadę współposiadania (jest o tym mowa w Dziejach Apostolskich), w odniesieniu do wczesnego chrześcijaństwa mówi się czasem o „pierwotnym komunizmie chrześcijańskim”[1]. W przeciwieństwie do komunistów pierwsi chrześcijanie nie kwestionowali jednak własności prywatnej.

W katolicyzmie istnieje nurt łączący teologię z niektórymi tezami komunizmu – teologia wyzwolenia. Nurt ten zdobył dużą popularność w Ameryce Łacińskiej, jest jednak krytykowany przez Watykan.

Jaki w rozumieniu chrześcijanina jest bardziej sprawiedliwy system społeczny- niewolnictwo , feudalizm , kapitalizm czy komunizm ze swoją równością społeczną, brakiem własności prywatnej i wspólnym podziale dóbr utopia ale bliska Królestwu Bożemu niż wszystko inne

,,.... z komunistycznym pozdrowieniem
Art. 256. Propagowanie faszyzmu lub innego ustroju totalitarnego ( w tym komunizmu - Dezerter)
Dz.U.2020.0.1444 t.j. - Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny
§ 1. Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.


To tak dla przypomnienia, a u nas za propagowanie a nawet chwalenie komunizmu i faszyzmu wylatuje się z forum i to bez wstępnych ceregieli - więc zastanów się zanim napiszesz następny post
Komunizm to zło i krwawy ustrój, kto zna historię nie ma co do tego najmniejszej wątpliwości
a ludziom co myślą inaczej mogę co najwyżej współczuć, że ktoś im krzywdę umysłową zrobił :(

Wiara nie ma nic wspólnego z komunizmem, JP II wyraźnie i zdecydowanie potępił teologię wyzwolenia flirtującą z komunistami.
Kościół nie jest ani prawicowy ani lewicowy, Kościół jest katolicki, czyli powszechny
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Wiara a komunizm

Post autor: Jozek » 2020-08-30, 22:06

Czyli np. plemiona w dzunglii Amazonskiej to komunisci? ;)

To teraz rozumiem dlaczego firmy eksportujace z tamtad drewno chca ich z dzungli wyrabac.
Ostatnio zmieniony 2020-08-30, 22:10 przez Jozek, łącznie zmieniany 2 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

swar5

Re: Wiara a komunizm

Post autor: swar5 » 2020-08-30, 22:31

A w którym to miejscu ja propaguję komunizm .. ? Czy nawet dyskutowanie o komunizmie i jego podobieństwach do chrześcijaństwa jest zakazane ??

Dodano po 5 minutach 12 sekundach:
no inkwizycja jednak działa :)

Dodano po 3 minutach 33 sekundach:
https://deon.pl/kosciol/serwis-papieski ... nie,415703

to papieża też musicie zmienić

Dodano po 12 minutach 17 sekundach:
no ten link też wykasujesz? zadziwiasz mnie cenzura gorsza niż za komuny .. link który wykasowałeś w żadnym stopniu nie propagował komunizmu

Za podkreślone obraźliwe określenia działań Administracji dostajesz ostrzeżenie - Dezerter
Ostatnio zmieniony 2020-08-30, 22:42 przez Dezerter, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Wiara a komunizm

Post autor: Jozek » 2020-08-30, 22:37

Swar, myla ci sie chyba pojecia i dlatego masz problem.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Wiara a komunizm

Post autor: Andej » 2020-08-30, 22:45

swar5 pisze: 2020-08-30, 21:18 Komunizm (od łac. communis „wspólny, powszechny”) – polityczna i ekonomiczna ideologia klasyfikowana jako utopijna, której celem jest utworzenie społeczeństwa pozbawionego ucisku i wyzysku klasowego, opartego na braku własności prywatnej (w rozumieniu marksistowskim), kolektywnej własności środków produkcji i wspólnotowym podziale dóbr.
Utopia - raczej nie, albowiem realizowana praktycznie.
Zgadzam się z tym, że celem było utworzenie nowego społeczeństwa, po zniszczeniu istniejącego. Społeczeństwa wykorzystywanego totalnie. Zmieniła się tylko definicja klas. W komunizmie każdy może awansować do klasy wyższej (lub nawet najwyższej, czyli wierchuszki - choć tam niewiele miejsca) jak Pawlik Morozow vel Pawka Korczagin. Klasa wyższa w sposób totalny wyzyskuje klasę podstawową. I to badziej bezwzględnie, niże w początkowym okresie kapitalizmu.
Brak włąsności prywatnej - nie dotyczy klasy najwyższej. Poza tym, klasa wyższa i najwyższa dysponuje dobrami państwowymi, jak własnymi. Włącznie z zasobami ludzkimi traktowanymi jak niewolnicy.
O kolektywnej własności środków produkcji mogą mówić tylko teoretycy. Chyba, że chodzi o kolektyw klasy najwyższej i wyższej (w ograniczonym stopniu - choć bat'ko się wybił).
A wspólny podział dóbr był rzeczywiście. Z tym, że klasa podstawowa nie dostawała na łeb nawet jednej milionowej tego, co każdy z klasy najwyższej.

Komunizm praktyczny przypomina raczej system niewolniczy. W którym niemal wszyscy obywatele są niewolnikami.

I, nie wiem, czy nie na ironię nazwa wywodzi się od wspólnoty. Jednak wspólnotę, którą zapewniał komunizm, to powszechna nędza. I terror państwowy. Powszechna inwigilacja. I gwarancję, że prawdziwą równość otrzymają, tak jak wszyscy, dopiero po śmierci. Z tym, że obywatele krajów komunistycznych, zwłaszcza ci z klasy robotniczej, mieli zagwarantowany znacznie wcześniejsze jej osiągnięcie. Czasem błyskawiczne. Bo człowiek w komunizmie, to tylko jednostka w ujęciu statystycznym. Po prostu nic. Liczą się wielkie liczby.

Wiar a komunizm. Otóż komunizm jest specyficznym rodzajem wiary. Bogiem jest sprawiedliwość, równość - ino, że jako pojęcia abstrakcyjne. I sprecyzowane wieloma przymiotnikami redukującymi te pojęcia.

Pietrza zawsze śmiał sie, że gdyby na Saharze wprowadzić komunizm, to natychmiast piasku by zabrakło.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

swar5

Re: Wiara a komunizm

Post autor: swar5 » 2020-08-30, 23:04

nie dyskutuję Andej bo wszelka dyskusja może być tylko jednostronna .. nieprawdę piszesz albo rzeczywiście myślisz że to prawda

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Wiara a komunizm

Post autor: Andej » 2020-08-30, 23:09

Jednostronna dyskusja nie jest jednostronna.

Com napisałem, napisałem z obserwacji stanów rzeczywistych. Ale o wiele lepiej ujął to Orwell. Beletrystycznie ujął rzeczywistość, którą poznał z autopsji.

Ustrój, którego odmianami jest komunizm i nazizm, to dwa najstraszniejsze ustroje.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14818
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4121 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Wiara a komunizm

Post autor: Dezerter » 2020-08-30, 23:14

Zacytuje dobry artykuł Szymona Dąbrowskiego
Jezus Chrystus - komunista czy liberał?
CHRYSTUS OBALA LEWICOWE MITY

Jednym z dogmatów lewicy, jest równość odmieniana przez wszystkie przypadki. Brakuje miejsca by pisać o wszystkich lewicowych postulatach związanych z równością, skupmy się więc na równości płac. Każdy człowiek wykonujący jakąś pracę powinien mieć płacę porównywalną z innymi osobami parającymi się podobnym zajęciem. Dziś nawet można wytoczyć szefowi proces o dyskryminację, ba, nawet go wygrać. Jak Jezus widział tę sprawę? W przypowieści o robotnikach w winnicy (Mt 20,1-16) starając się opisać Królestwo Boże ukazał gospodarza, który kilkukrotnie w ciągu dnia najmował robotników do swojej winnicy. Pierwsi pracowali cały dzień, a ostatni zaledwie godzinę. Pierwszym kazał wypłacić według umowy po denarze, pozostałym, którym obiecał wypłacić „co słuszne” kazał wypłacić również po denarze.

Pierwsi wziąwszy wypłatę, zaczęli protestować. Na to gospodarz rzekł przdstawicielowi tago naprędce skleconego „Związku Zawodowego Pracujących od Rana” - Przyjacielu, nie czynię ci krzywdy; czy nie o denara umówiłeś się ze mną? Weź, co twoje i odejdź! Chcę też i temu ostatniemu dać tak samo jak tobie. Czy mi nie wolno uczynić ze swoim, co chcę? Czy na to złym okiem patrzysz, że ja jestem dobry?

Po prostu skandal, prawda? A jednak tak wygląda rzeczywistość, każdy jest wolny i dysponuje swoim własnym majątkiem jak chce. Gospodarz nie złamał umowy, ale robotnicy pracujący od rana spodziewali się dostać wiecej od pracujących krócej. Gdy tak się nie stało obudziła się w nich zawiść. To ważne spostrzeżenie – socjalizm bazuje na zawiści – inni mają więcej ode mnie, więc trzeba ich złupić, żeby wszyscy mieli po równo.

Dogmatów lewica ma więcej. Jednym z nich jest uwielbienie dla pracy społecznej i pracy w sektorze państwowym, przy jednoczesnym potępianiu inicjatywy prywatnej. Cóż na to Jezus. Zacytujmy tu Jego słowa komentujące przypowieść o Dobrym Pasterzu: Najemnik zaś i ten, kto nie jest pasterzem, którego owce nie są własnością, widząc nadchodzącego wilka, opuszcza owce i ucieka, a wilk je porywa i rozprasza; najemnik ucieka dlatego, że jest najemnikiem i nie zależy mu na owcach (J 10,12-13). Dopowiedzmy, że pasterz – właściciel owczarni jest tym, któremu zależy na owcach i może oddać życie w ich obronie.

Po raz kolejny słowa Chrystusa potwierdzają naturalne usposobienie ludzi, którego nie pokonają kolektywistyczne idee. Najlepiej dbam o to co mam, a nie o to co teoretycznie również do mnie należy. Brakuje miejsca by cytować inne wypowiedzi Chrystusa.

Zaczęliśmy opisem życia pierwotnego kościoła. Na szczęście nie jest to jedyny cytat opisujący zasady rządzące pierwszymi wspólnotami Chrześcijan. Oddajmy głos św. Pawłowi, który w liście do wspólnoty w Tesalonikach napisał: Kto nie chce pracować, niech też nie je! Słyszymy bowiem, że niektórzy wśród was postępują wbrew porządkowi: wcale nie pracują, lecz zajmują się rzeczami niepotrzebnymi. Tym przeto nakazujemy i napominamy ich w Panu Jezusie Chrystusie, aby pracując ze spokojem, własny chleb jedli (2 Tes 3,10-12). Ciekawe co na to ideolodzy zasiłków dla bezrobotnych i innych form opieki społecznej?

A MOŻE JEDNAK SOCJAL?

Jak zatem rozumieć liczne wypowiedzi Jezusa nakazujące jałmużnę, wsparcie ubogich, „dawanie każdemu kto prosi” czy wyzbywanie się dóbr? Każdy znajdzie w Biblii mnóstwo podobnych cytatów, czy jednak świadczą one o słuszności lewicowych rozwiązań gospodarczych? Zdecydowanie nie. Wynika to z tego, że naukę Chrustusa i lewicowych ideologów, mimo pozornie zbieżnych celów znacznie więcej dzieli niż łączy.

Jezus zachęca każdego z osobna by „oddał wszystko co ma i poszedł za nim” (Mt 19,21 i inne), ale szanuje naszą wolność. Każdy z nas może go posłuchać lub nie. Każdy jest osobną, niepowtarzalną jednostką. To moja wola czy wypełniam naukę Jezusa Chrystusa, to także moje ryzyko. Jeśli się zawiodę nie będę mógł mieć do nikogo pretensji.

Lewica, natomiast zbawia wszystkich hurtem. Uszczęśliwia nas nie patrząc czy nam się to podoba czy nie. Zabiera wszystkim niemałe pieniądze bez pytania o zdanie, „w zamian” daje kiepską szkołę, chory system opieki zdrowotnej, opryskliwych urzędników itd. itp. i każe się jeszcze cieszyć że te „zdobycze lewicy” mamy „za darmo”. Ja za takie zbawienie dziękuję.

Artykuł pochodzi z Serwisu Wolnorynkowego Korespondent.pl
i wartościowy komentarz
Jezus Chrystus - komunista czy liberał?
Rafamael wto, 13 cze 2006, 13:30:18

Trzeba jednak także dostrzec różnicę. Komuny, które zakładali pierwsi chrześcijanie (a wcześniej także esseńczycy) były dobrowolnymi zrzeszeniami, które udzielały pomocy socjalnej z własnych środków wszystkich ich członków, a nie z budżetu państwowego i na tym polega główna różnica między tym modelem - de facto wobec państwa neutralnym, bo kto komu może zabronić zakładać takie zrzeszenia - a modelem tzw. socjalizmu państwowego lub etatyzmu, gdzie podatki ściągane są przymusem i wrzucane do wspólnego worka, a następnie rozdzielane przez hierarchiczną biurokrację. Nie ma to jednak nic wspólnego z postulatami zmiany panującego wtenczas ustroju państwowego, więc trudno nazywać go komunistą czy liberałem, aczkolwiek jego wypowiedź o denarach bardziej sugerowałaby to drugie, tym bardziej że liberałowie (uwaga!)również postulowali zakładanie wielu samorządnych stowarzyszeń socjalnych, edukacyjnych, kredytowych itp.

Nie zmienia to jednak faktu, że do praktyk "komunalnych" wczesnych chrześcijan odwoływali się zwolennicy tzw. socjalizmu utopijnego, którzy postulowali budowanie ustroju na samorządnych zrzeszeniach spółdzielczych. Taki Karol Fourier w ogóle słowa "socjalizm" nie znał: był zwolennikiem szerzenia przedsiębiorczości wśród robotników, znajomości zasad kredytu i brania udziału w zarządzaniu spółkami. Postulatów centralistycznego sterowania gospodarką, interwencjonizmu i łupienia wysokimi podatkami nie znajdziemy u niego. Aczkolwiek jego eksperymenty gospodarcze, tak samo jak Robera Owena czy Saint Simona zakończyły się fiaskiem. Stąd przydomek "utopijny"...

Pozdrawiam. Raf
http://www.kosciol.pl/article.php/20060613002857301
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

swar5

Re: Wiara a komunizm

Post autor: swar5 » 2020-08-31, 06:12

Andej pisze: 2020-08-30, 23:09 Jednostronna dyskusja nie jest jednostronna.

Com napisałem, napisałem z obserwacji stanów rzeczywistych. Ale o wiele lepiej ujął to Orwell. Beletrystycznie ujął rzeczywistość, którą poznał z autopsji.

Ustrój, którego odmianami jest komunizm i nazizm, to dwa najstraszniejsze ustroje.
a w którym miejscu idea komunizmu jest zła i straszna Andeju
A ty kolego dezerter prowadzisz jednostronną dyskusję ... moje cytaty kasujesz a swoje cytujesz .wymowne :)

Awatar użytkownika
exe
Bywalec
Bywalec
Posty: 176
Rejestracja: 3 maja 2020
Lokalizacja: Ziemski padół....
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 25 times
Been thanked: 65 times

Re: Wiara a komunizm

Post autor: exe » 2020-08-31, 07:41

swar5 pisze: 2020-08-30, 22:31 A w którym to miejscu ja propaguję komunizm .. ? Czy nawet dyskutowanie o komunizmie i jego podobieństwach do chrześcijaństwa jest zakazane ??

Dodano po 5 minutach 12 sekundach:
no inkwizycja jednak działa :)

Dodano po 3 minutach 33 sekundach:
https://deon.pl/kosciol/serwis-papieski ... nie,415703

to papieża też musicie zmienić

Dodano po 12 minutach 17 sekundach:
no ten link też wykasujesz? zadziwiasz mnie cenzura gorsza niż za komuny .. link który wykasowałeś w żadnym stopniu nie propagował komunizmu

Za podkreślone obraźliwe określenia działań Administracji dostajesz ostrzeżenie - Dezerter
Komunizm jest zasadniczo sprzeczny z chrześcijaństwem, zaś wszelkie podobieństwa są czysto "przypadkowe" i przypadłościowe.
Mdr 7, 15:
"Oby mi Bóg dał słowo odpowiednie do myśli i myślenie godne tego, co mi dano! On jest bowiem i przewodnikiem Mądrości, i tym, który mędrcom nadaje kierunek."

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Wiara a komunizm

Post autor: Andej » 2020-08-31, 08:18

Sama idea komunizmu jest urocza i naiwna. Utopijna. Ale już środki i metody konieczne do wprowadzenia są zbrodnicze.
Ale nawet w idei dostrzegam zło, jakim jest nienawiść do ludzi niepodzielających poglądów komunistycznych. Straszne jest to, że komunizm, od początku, zakładał niszczenie. I dopiero budowanie na zgliszczach.
We wszystkich odmianach komunizmu, w maoizmie, nazizmie, polpocizmie czy kimizmie jest zawsze wróg, którego trzeba zniszczyć. Fizycznie i psychicznie. I zawsze musi być zamordyzm (zwany dyscypliną lub świadomością społeczną). Najgorsze jest jednak to, że w komunizmie nie ma miejsca dla człowieka. Liczą się tylko ludzie, jako ciemna masa sterowana centralnie. Ludzie są w komunizmie (nie piszę o działaczach) traktowani jak narzędzia do osiągania jakiegoś celu partyjnego.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ateizm, agnostycyzm, deizm”