Adam, dogmaty, ewolucja i wszytko razem

Rozmowy, które dotyczą osób niewierzących, osób które wątpią w istnienie Boga, którzy również mówią, że nie należy Bogu oddawać czci.
ODPOWIEDZ
apostata

Re: Adam, dogmaty, ewolucja i wszytko razem

Post autor: apostata » 2020-09-11, 19:34

@Jozek dlaczego się pienisz? Zwyczajne pytanie. Czy obarczenie wszystkich ludzi grzechem Adama było zgodne z wolą Boga czy wbrew? Potrzebuję to ustalić żeby zrozumieć sens ofiary Chrystusa.
Ostatnio zmieniony 2020-09-11, 19:36 przez apostata, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Adam, dogmaty, ewolucja i wszytko razem

Post autor: Jozek » 2020-09-11, 19:57

Nie, ty po prostu chcesz wzbudzic zainteresowanie tematem podwazajac prawdy wiary.
A tak poza tym to sie ani nie pienie, ani nawet nie interesuje przekonywaniem kogos kto z wyrachowania neguje prawdy wiary by wzbudzic zainteresowanie.
To jest wbrew wszelkim naukom i przykaxaniom, a tego ci nie musze wyjasniac, bo wlasnie tym wczesniejszym wpisem zdradziles swoje intencje udzialu w dyskusjach.
Dla mnie to jest czysto szatanskie dzialanie na ktore nie ma usprawiedliwienia, chocbys nawet byl biskupem.
Ostatnio zmieniony 2020-09-11, 19:59 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Adam, dogmaty, ewolucja i wszytko razem

Post autor: Andej » 2020-09-11, 20:07

A jaki wpływ na sens ofiary Chrystusa może mieć grzech pierworodny? A także to, czy było to zgodne z wolą Boga?

Uważam, że żaden grzech nie jest zgodny z Jego wolą. Jest złamaniem Jego woli przez człowieka.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

apostata

Re: Adam, dogmaty, ewolucja i wszytko razem

Post autor: apostata » 2020-09-11, 21:02

Andej pisze: 2020-09-11, 20:07 A jaki wpływ na sens ofiary Chrystusa może mieć grzech pierworodny?
Czy ofiara Chrystusa nie jest przebłaganiem za ten grzech?
A także to, czy było to zgodne z wolą Boga?
Uważam, że żaden grzech nie jest zgodny z Jego wolą. Jest złamaniem Jego woli przez człowieka.
Nie pytałem czy grzech był zgodny z wolą Boga tylko czy obarczenie przyszłych pokoleń tym grzechem było zgodne z wolą Boga.

Dodano po 2 minutach :
@Jozek ja tylko pytam. Boisz się odpowiedzi?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Adam, dogmaty, ewolucja i wszytko razem

Post autor: Andej » 2020-09-11, 21:04

Wierzę, że sakrament chrztu uwalnia od tego grzechu. Sądzę, że Ofiara była za grzechy świadomie popełnione.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

apostata

Re: Adam, dogmaty, ewolucja i wszytko razem

Post autor: apostata » 2020-09-11, 21:55

Rozumiem że na moje pytanie nie odpowiesz.
Czy obarczenie wszystkich ludzi grzechem Adama było zgodne z wolą Boga czy wbrew?
To nie jest podchwytliwe pytanie. Następne pytanie będzie brzmiało: mnie Bóg nie mógł obarczyć grzechem tylko Adama i Ewy, ale nie obarczać ich dzieci.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Adam, dogmaty, ewolucja i wszytko razem

Post autor: Andej » 2020-09-11, 22:06

Nie wiem. I nigdy nie wpadłem na pomysł, aby to rozważać. Jest to poza kręgiem moich zainteresowań. Ale postaram się zapamiętać i gdy stanę z Nim twarz w twarz, postaram się dowiedzieć.

Czy Bóg mógł? Skoro jest wszechmocny, to mógł. Bardziej interesujące są skutki grzechu pierworodnego. Skutki w naturze ludzkiej.

Ale i to nie bardzo mnie interesuje. Mi całkowicie wystarcza odszukiwania wskazówek skierowanych do mnie i dla mnie. I dążenie do poprawiania swojego życia. A zrozumienie Boga sobie odpuszczam. Nigdy nie osiągnę Jego poziomu. Nigdy nie ogarnę.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

apostata

Re: Adam, dogmaty, ewolucja i wszytko razem

Post autor: apostata » 2020-09-11, 22:13

Andej pisze: 2020-09-11, 22:06 Czy Bóg mógł? Skoro jest wszechmocny, to mógł. Bardziej interesujące są skutki grzechu pierworodnego. Skutki w naturze ludzkiej.
No i to mnie dziwi. Mógł po prostu nieobarczać dzieci grzechem pierworodnym i uczynić je czystymi. Mógł uczynić ich bezpłodnymi a ulepić z gliny nowych. Być może lepszych?
Mimo tego pozwolił żeby grzech był przekazywany z pokolenia na pokolenie? I większość ludzi prawdopodobnie nie zostanie znaleziona...

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Adam, dogmaty, ewolucja i wszytko razem

Post autor: Andej » 2020-09-12, 07:32

I to jest zachwycające, takie ludzkie. Oto człowiek okazuje się mądrzejszy. Od Boga, od innych ludzi.
To nie złośliwa uwaga, to zwykła konstatacja. Typowego ludzkiego zachowania i rozumowania. Od kilkudziesięciu lat spotykam ludzi, którzy wiedzą lepiej. Lepiej od premiera, lepiej od lekarza, lepiej od policjanta. Znają lekarstwa na wszelkie społeczne bolączki. Twierdzą, że znacznie lepiej potrafiliby prowadzić samochód, kierować gospodarką ... Na tym polega geniusz człowieka. I takim geniusze człowiek pozostaje do czasu, aż sam musi się zmierzyć z rzeczywistością. Gdy zaczyna coś sam robić, gdy uzyskuje taką możliwość, to nagle okazuje się, że tysiące geniuszy go krytykują, bo oni wiedzą jeszcze lepiej.

Czy można zarzucić Bogu błąd, jakim było stworzenie człowieka obdarzonego rozumem, wolną wolą i kreatywnością? Który uznał się najwspanialszym z całego stworzenia (słusznie zresztą)? Który tak zachwycił się swoją mocą, że okazał się mądrzejszy od Boga?

I oto zstąpił Bóg na ziemię. I mimo swej mocy stał się sługą innych ludzi. W swojej skromności zgodził się na poniżenie. Dla celu wyższego. Zgiął kark przed najmądrzejszymi. I umarł za nas. Abyśmy żyli. I mogli twierdzić, że jesteśmy od Niego więksi i mądrzejsi.

Proszę o wybaczenie za przykrość, którą mogą sprawić powyższe gorzkie słowa. Ale to właśnie człowiecza buta sprowadza na nas nieszczęścia. Starałem się napisać jak najłagodniej. Ale nie potrafię bardziej oględnie. Nie przyszły mi do głowy jakieś eufemizmy. Oświadczam, że kocham Ciebie, tak jak też kocham każdego innego człowieka. Ale czasem konieczne jest słowo które rani. Rani nie po to, aby krzywdę uczynić, ale po to, aby przekazać treść. Coś uświadomić.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Magnolia

Re: Adam, dogmaty, ewolucja i wszytko razem

Post autor: Magnolia » 2020-09-12, 09:00

Do tego co napisał Andej, dodam odpowiadając na Twoje pytanie apostato, że grzech pierworodny jest KONSEKWENCJĄ grzechu Adama i Ewy. Nie można powiedzieć że grzech był wolą Boga. Bóg stwarza i wyznacza zasady życia. Jeśli człowiek je łamie to ponosi konsekwencje. Ot cała sprawa. To był pierwszy człowiek i Jego wybór przeniósł się na ludzkość. Można powiedzieć że w tej opowieści o stworzeniu istotny jest ten sens, który mamy odczytać. Zrozumieć czym jest nieposłuszeństwo wobec Boga, czym jest grzech, co przynosi w konsekwencji. To jest prawda, której Bóg chce nas nauczyć.

A jezus, jako Syn Boga po prostu chciał nas odkupić, bo nas kocha. Kocha ludzi. Taki tez był powód stworzenia człowieka - miłość Boga. Bóg chciał mieć kogo kochać. Bo miłość z natury chce dobra drugiej osoby, chce być pomnażana. A gdy Bóg widział jak ludzie cierpią to chciał nas wyzwolić. I uczynił to Syn Boży.

apostata

Re: Adam, dogmaty, ewolucja i wszytko razem

Post autor: apostata » 2020-09-12, 10:12

@Andej spokojnie, nie widzę w tym co napisałeś nic co by mnie mogło obrazić.
Kwestionowanie autorytetów to nic złego. Z tego że ktoś jest premierem nie oznacza że ma zawsze rację.
Nawet gdybym uznał że Bóg istnieje i stworzył świat nie byłoby to dla mnie dowodem na wszechwiedzę i nieomylność.
Jeśli człowiek stworzy sztuczna inteligencję obdarzoną świadomością (np. takiego sima z gry the Sims) to będzie znaczyło tylko tyle że był na tyle mądry żeby stworzyć takiego sima. Nie będzie z automatu znaczyło że ten człowiek jest nieomylny.

@Magnolia mówisz że grzech pierworodny jest konsekwencją grzechu Adama i Ewy. Że taki były zasady. Ale czy to Bóg takie zasady ustalił. Mógł ustalić że dzieci nie będą odpowiadały za grzechy rodziców? My jako ludzie tak ustaliliśmy i uważam że to zasada lepsza niż karanie przyszłych pokoleń. Czy to buta? Nie uważam. Na podstawie naszych doświadczeń jako ludzkości stwierdzam że odpowiedzialność zbiorowa nie jest dobra.

Magnolia

Re: Adam, dogmaty, ewolucja i wszytko razem

Post autor: Magnolia » 2020-09-12, 10:19

Widzisz człowiek rozumie sprawiedliwość jako tako, czyli ma jakies o sprawiedliwości wyobrażenie. A Bóg jest Sprawiedliwością. Czyli On wyznacza co jest sprawiedliwe i czym jest sprawiedliwość.
To wymaga rozważenia i głębokiego przemyślenia. Poświęć na to czas.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Adam, dogmaty, ewolucja i wszytko razem

Post autor: Andej » 2020-09-12, 12:19

Niestety, dzieci odpowiadają za grzechy rodziców. Np. picie i palenie rodziców wpływa na dzieci. Zbrodnie popełnione przez rodziców, kładą się cieniem na dzieci. Niestety, każdy czyn ma swoje konsekwencje. Zarówno dobre jak też złe. Nie można wybrać tylko dobrych, trzeba przyjmować wszystkie. To tak jak dziedzictwo genetyczne. Każde pokolenie przekazuje następcom. Nie tylko biologicznie. Też kulturowo, technicznie. Jak łańcuch, w którym każde ogniwo jest zaczepione o poprzednie. A pierwsze nie jest luźne, gdy łańcuch służy do czegoś.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

apostata

Re: Adam, dogmaty, ewolucja i wszytko razem

Post autor: apostata » 2020-09-12, 18:30

Magnolia pisze: 2020-09-12, 10:19 Widzisz człowiek rozumie sprawiedliwość jako tako, czyli ma jakies o sprawiedliwości wyobrażenie. A Bóg jest Sprawiedliwością. Czyli On wyznacza co jest sprawiedliwe i czym jest sprawiedliwość.
To wymaga rozważenia i głębokiego przemyślenia. Poświęć na to czas.
Myślę że nasz system jest całkiem ok. W przeciwieństwie do systemu sprawiedliwości z Biblii. Dlaczego mam wierzyć na słowo że Bóg wie lepiej skoro fakty temu przeczą.

Dodano po 6 minutach 8 sekundach:
Andej pisze: 2020-09-12, 12:19 Niestety, dzieci odpowiadają za grzechy rodziców. Np. picie i palenie rodziców wpływa na dzieci.
No i jest to zjawisko niepożądane. Picie w ciąży jest chyba nawet zabronione?

apostata

Re: Adam, dogmaty, ewolucja i wszytko razem

Post autor: apostata » 2020-09-13, 00:33

Marek_Piotrowski pisze: 2020-09-12, 20:46
Tak, to jedna z mozliwości. Co Cię dziwi?
Dla mnie to zupełnie absurdalne. W czym jego matka była tak diametralnie inna? Przecież była by taka samo ( mniej więcej) inteligentna, miała podobne zdolności społeczne itd.
W czym Adam był lepszy że zasłużył na duszę?
Czy przed Adamem matka nie była skażona grzechem i była wolna od grzechu?

A co z dziećmi Adama? Czy rozmnażały się tylko że sobą czy też rozmnażały się z "nieludźmi" bez duszy?
Oczywiście. Nikt nie idzie do piekła inaczej.
Oczywiście:)
Czym więc jest sąd boży?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ateizm, agnostycyzm, deizm”