Adam, dogmaty, ewolucja i wszytko razem

Rozmowy, które dotyczą osób niewierzących, osób które wątpią w istnienie Boga, którzy również mówią, że nie należy Bogu oddawać czci.
ODPOWIEDZ
apostata

Re: Adam, dogmaty, ewolucja i wszytko razem

Post autor: apostata » 2020-09-08, 19:41

Marek_Piotrowski pisze: 2020-09-08, 14:36
apostata pisze: 2020-09-08, 14:15 Powołałem się na dogmat kościoła katolickiego.
Kolejny przykład, że piszesz nie wiedząc o czym mówisz.
Nie powołałeś się na żaden dogmat, tylko na zwykłą wypowiedź papieża.
W kilku źródłach znalazłem że to jest treść dogmatu ale napisałem że jeśli macie lepsze źródło to poproszę.
http://jednoczmysie.pl/dokumenty/sobor- ... rworodnym/
WIesz w ogóle czym jest dogmat? Przede wszystkim dogmat jest nieomylny.
Nie "jest nieomylny" tylko "jego autorzy twierdzą że jest nieomylny".

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Adam, dogmaty, ewolucja i wszytko razem

Post autor: Andej » 2020-09-08, 19:54

Jest jak aksjomat w matematyce.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

apostata

Re: Adam, dogmaty, ewolucja i wszytko razem

Post autor: apostata » 2020-09-08, 20:42

Andej pisze: 2020-09-08, 19:54 Jest jak aksjomat w matematyce.
Czy to co wrzuciłem w pierwszym poście jest według Ciebie dogmatem? A jeśli nie to podaj mi przykład jakiegoś, a najlepiej listę wszystkich.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19130
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4643 times
Kontakt:

Re: Adam, dogmaty, ewolucja i wszytko razem

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-09-08, 21:32

apostata pisze: 2020-09-08, 19:41
Marek_Piotrowski pisze: 2020-09-08, 14:36
apostata pisze: 2020-09-08, 14:15 Powołałem się na dogmat kościoła katolickiego.
Kolejny przykład, że piszesz nie wiedząc o czym mówisz.
Nie powołałeś się na żaden dogmat, tylko na zwykłą wypowiedź papieża.
W kilku źródłach znalazłem że to jest treść dogmatu ale napisałem że jeśli macie lepsze źródło to poproszę.
http://jednoczmysie.pl/dokumenty/sobor- ... rworodnym/
Kolejna manipulacja. O tym, że po Adamie nie było ludzi pochodzących od Adama nie mówi fragment orzeczenia Soboru Trydenckiego, do którego teraz pijesz, lecz fragment encykliki Piusa XII. Ładnie mieszasz.

apostata

Re: Adam, dogmaty, ewolucja i wszytko razem

Post autor: apostata » 2020-09-08, 22:28

Marek_Piotrowski pisze: 2020-09-08, 21:32 Kolejna manipulacja. O tym, że po Adamie nie było ludzi pochodzących od Adama nie mówi fragment orzeczenia Soboru Trydenckiego, do którego teraz pijesz, lecz fragment encykliki Piusa XII. Ładnie mieszasz.
O jakiej manipulacji mówisz skoro podałem oba źródła?
Piusa podałem jak bardziej współczesnego żeby potwierdzić że głowa Kościoła nadal utrzymuje że istniał pierwszy człowiek (co jest nieprawdą). W kwestii krytyki politeizmu Papież napisał w encyklice. W encyklice pisze również:
Nie wolno też sądzić, że treści Encyklik nie wymagają same przez się uległości, skoro w nich Papieże nie sprawują swej najwyższej władzy nauczania. Uczą one bowiem na podstawie zwyczajnego posłannictwa Urzędu Nauczającego, do którego również odnoszą się słowa: „ Kto was słucha, mnie słucha” ( Łk 10,16). Najczęściej też to, co Encykliki wykładają i uwydatniają, już skądinąd należy do doktryny katolickiej. Jeśli zatem Najwyżsi Pasterze w wypowiedziach swych orzekają, po uprzednim zbadaniu, o kwestii dotąd swobodnie dyskutowanej, dla wszystkich jest jasne, że z woli i intencji Papieży sprawa ta nie może być odtąd przedmiotem wolnej dyskusji między teologami.
Jeśli nie zgadzasz się z Piusem XII w tej kwestii to napisz to wyraźnie. Mój argument z pierwszego postu dotyczy tylko istnienia pierwszego człowieka i dalej go podtrzymuję.
Albo dogmat jest fałszywy albo teoria ewolucji (przynajmniej w tym zakresie).
Ostatnio zmieniony 2020-09-08, 23:04 przez apostata, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19130
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4643 times
Kontakt:

Re: Adam, dogmaty, ewolucja i wszytko razem

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-09-09, 15:08

Zgadzam się z Piusem XII, natomiast nie jest to "dogmat" (prawda wiary) - jak w swym niedouczeniu napisałeś.
istniał pierwszy człowiek (co jest nieprawdą)
A skąd ta informacja?
Bo na pewno nie ze źródeł naukowych.

apostata

Re: Adam, dogmaty, ewolucja i wszytko razem

Post autor: apostata » 2020-09-09, 17:26

Marek_Piotrowski pisze: 2020-09-09, 16:04
apostata pisze: 2020-09-08, 23:15 Zapraszam do mojego wątku viewtopic.php?f=31&t=10670
Mówicie że homoseksualizm jest wynikiem grzechu pierworodnego.
Moje pytanie brzmi kiedy w historii świata miał on miejsce, skoro choroby, pasożyty i śmierć były przed pojawieniem się pierwszych ludzi.
Nie wiemy. Nie wiemy czy w ogóle w historii świata. Może tak, może nie.
Kan. 3. Jeśli ktoś twierdzi, że ten grzech Adama – mający jeden początek i przekazany wszystkim ludziom przez rodzenie, a nie przez naśladowanie, który obciąża osobiście każdego jako jego własny grzech (...) – niech będzie wyklęty.
Jeśli grzech pierworodny jest przekazywany przez rodzenie to w którymś momencie historii musiał zostać przekazany.

apostata

Re: Adam, dogmaty, ewolucja i wszytko razem

Post autor: apostata » 2020-09-11, 16:27

Czy ofiara Jezusa była by potrzebna gdyby ludzie nie byli skażeni grzechem pierwszego człowieka?

Dodano po 42 minutach 29 sekundach:
Marek_Piotrowski pisze: 2020-09-11, 15:22 Ja się zgadzam z apostatą. Napisał:
Podstawowy problem z ofiarą Chrystusa jest taki że nie widzę w niej sensu.
Zgoda w 100%. To jest jedyny problem z ofiarą Jezusa ;)
Tu Cię zacytuję bo bardziej pasuje do tytułu wątku. Pytanie jak wyżej.

Magnolia

Re: Adam, dogmaty, ewolucja i wszytko razem

Post autor: Magnolia » 2020-09-11, 17:06

apostata pisze: 2020-09-11, 16:27 Czy ofiara Jezusa była by potrzebna gdyby ludzie nie byli skażeni grzechem pierwszego człowieka?

Nie.

apostata

Re: Adam, dogmaty, ewolucja i wszytko razem

Post autor: apostata » 2020-09-11, 17:28

Na jakiej zasadzie jesteśmy skażeni grzechem pierwszego człowieka?

Dodano po 3 minutach 39 sekundach:
Czy tak musiało być i Bóg nie mógł nic poradzić że czyn jednego człowieka skaził wszystkich innych czy też Bóg podjął taka decyzję?
Ostatnio zmieniony 2020-09-11, 17:49 przez apostata, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Adam, dogmaty, ewolucja i wszytko razem

Post autor: Jozek » 2020-09-11, 17:28

Na takiej ze kopiujemy zle poczynania od innych i je kontynujemy, uznajac to za cos normalnego i niegrzesznego.to cos w rodzaju blednego kola, ktore pokolenia powtarzaja i nie sa w stanie wyjsc z tego.
To jest podobne do ulegania wiekszosci i tendencjom tzw. demokracji, gdy wiekszosc uzna cos za dobre-kozystne, to inni, ktorzy nie maja wlasnego zdania i sa jak tzw. cieple kluski, podazaja za tym zwiekszajac liczbe tej wiekszosci, a tym samym wplywajav na innych dokladnie tak samo jak ta liczba wplynela na nich samych.
Nauka jest jednym z takich wplywowych nurtow, ktore pod wplywem wiekszosci bezkrytycznie ja akceptujacych, wplywaja na innych ktorzy sami nie maja wlasnego zdania.
Biblijnie, okreslone jest to jako prowadzenie slepcow przez niewidomych.
Ostatnio zmieniony 2020-09-11, 17:39 przez Jozek, łącznie zmieniany 2 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

apostata

Re: Adam, dogmaty, ewolucja i wszytko razem

Post autor: apostata » 2020-09-11, 17:45

Jozek pisze: 2020-09-11, 17:28 Na takiej ze kopiujemy zle poczynania od innych i je kontynujemy, uznajac to za cos normalnego i niegrzesznego.to cos w rodzaju blednego kola, ktore pokolenia powtarzaja i nie sa w stanie wyjsc z tego.
To jest podobne do ulegania wiekszosci i tendencjom tzw. demokracji, gdy wiekszosc uzna cos za dobre-kozystne, to inni, ktorzy nie maja wlasnego zdania i sa jak tzw. cieple kluski, podazaja za tym zwiekszajac liczbe tej wiekszosci, a tym samym wplywajav na innych dokladnie tak samo jak ta liczba wplynela na nich samych.
Nauka jest jednym z takich wplywowych nurtow, ktore pod wplywem wiekszosci bezkrytycznie ja akceptujacych, wplywaja na innych ktorzy sami nie maja wlasnego zdania.
Biblijnie, okreslone jest to jako prowadzenie slepcow przez niewidomych.
Jak to się ma do kanonu soboru trydenckiego?
Kan. 3. Jeśli ktoś twierdzi, że ten grzech Adama – mający jeden początek i przekazany wszystkim ludziom przez rodzenie, a nie przez naśladowanie, który obciąża osobiście każdego jako jego własny grzech (...) – niech będzie wyklęty.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Adam, dogmaty, ewolucja i wszytko razem

Post autor: Jozek » 2020-09-11, 17:48

A ma sie to tak ze to nasladownictwo mamy w sobie juz od narodzin.
Kiedys chcialem to szczegolowo wyjasnic, ale ty z pewnoscia nie jestes osoba z ktora mogl bym o tym dyskutowav i wyjasniac.
A tak poza tym to sporo teraz napisales o sobie, a chyba wiesz ze takie jak twoje pisanie i podwazanie prawd wiary (nie tego co ja pisze czy inni) jest najwiekszym przewinieniem wobec Boga.
Nie chce tu pisac wiecej o tym co robisz, bo powinienes sobie sam zdawac sprawe i konsekwencji z tego co robisz.
Takie naciaganie dyskusji podwazajac prawdy wiary swiadomie to prosta droga do piekla.
Ostatnio zmieniony 2020-09-11, 17:57 przez Jozek, łącznie zmieniany 2 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

apostata

Re: Adam, dogmaty, ewolucja i wszytko razem

Post autor: apostata » 2020-09-11, 17:52

Jozek pisze: 2020-09-11, 17:48 A ma sie to tak ze to nasladownictwo mamy w sobie juz od narodzin.
Kiedys chcialem to szczegolowo wyjasnic, ale ty z pewnoscia nie jestes osoba z ktora mogl bym o tym dyskutowav i wyjasniac.
Na jakiej zasadzie mamy to od narodzin? Czy Bóg postanowił tak czy tak po prostu musiało być i Bóg nie mógł na to nic poradzić?

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Adam, dogmaty, ewolucja i wszytko razem

Post autor: Jozek » 2020-09-11, 18:00

apostata pisze: 2020-09-11, 17:52
Jozek pisze: 2020-09-11, 17:48 A ma sie to tak ze to nasladownictwo mamy w sobie juz od narodzin.
Kiedys chcialem to szczegolowo wyjasnic, ale ty z pewnoscia nie jestes osoba z ktora mogl bym o tym dyskutowav i wyjasniac.
Na jakiej zasadzie mamy to od narodzin? Czy Bóg postanowił tak czy tak po prostu musiało być i Bóg nie mógł na to nic poradzić?
Po twoim ostatnim wpisie nie mam watpliwosci ze wiesz o co chodzi, wiec nawet nie probuj sie z tego tlumaczyc przed nami, forumowiczami.
Wiesz dobrze co napisales i nie od nas i naszego rozumienia zalezy czy bedziesz mial to wybaczone.
Owca w wilczej skorze, czy wilk w owczej skorze to jedno i to samo.
Ostatnio zmieniony 2020-09-11, 18:43 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ateizm, agnostycyzm, deizm”