Co to jest logika paradoksu?

Tutaj możesz porozmawiać na tematy dotyczące życia, życiowych mądrości, jak żyć w sposób zgodny ze światem
Awatar użytkownika
abigail
Gaduła
Gaduła
Posty: 876
Rejestracja: 18 lip 2020
Has thanked: 201 times
Been thanked: 221 times

Re: Co to jest logika paradoksu?

Post autor: abigail » 2020-10-31, 22:09

ale wy sie nie klocicie naprawdę, prawda?
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Co to jest logika paradoksu?

Post autor: sądzony » 2020-10-31, 22:11

Pompieri pisze: 2020-10-31, 22:07 Jak sam widzisz, jesli wrzucisz kilka cytatow ni z gruszki ni z pietruszki ( ale z pieczatka "paradoks" ) to Twoja mowa bedzie tylko pustym dzwiekiem. I to wszystko.
Pozdrawiam.
W sumie to właśnie o to mi chyba chodziło.
"pusty dźwięk" - to tak pięknie ujęte.

Dodano po 36 sekundach:
abigail pisze: 2020-10-31, 22:09 ale wy sie nie klocicie naprawdę, prawda?
Ja nie, a chłopaki chyba też nie.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Co to jest logika paradoksu?

Post autor: Jozek » 2020-10-31, 22:12

sądzony pisze: 2020-10-31, 22:02
Pompieri pisze: 2020-10-31, 21:49 Ha, Ha - ale fajny ping-pong.
No bo wrzucacie zdania we dwóch jednocześnie bez odniesień której wypowiedzi się tyczą,
a potem nie rozumiecie.

Dodano po 26 sekundach:
Jozek pisze: 2020-10-31, 22:01No wlasnie.
Zacytuj wypowiedź to się odniosę.
Sadzony, musial bym zacytowac wiekszosc twoich wpisow w tym i paru sasiednich tematach.
One wszystkie swiadcza o tym ze jedynie gornolotnie rozumiesz wiare i wydaje ci sie ze rozumiesz.
Utwierdzanie ci w tym bylo by grzechem smiertelnym, dlatego wole sukcesywne kwestionowanie tego co piszesz, bys zaczal sie nad tym zastanawiac.
Ostatnio zmieniony 2020-10-31, 22:15 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Pompieri
Gaduła
Gaduła
Posty: 866
Rejestracja: 28 wrz 2020
Has thanked: 419 times
Been thanked: 146 times

Re: Co to jest logika paradoksu?

Post autor: Pompieri » 2020-10-31, 22:13

Ja nie ... ino naprostowuje zakrzywione.
Ps - fakt: trzeba by sadzonego cytowac i cytowac ... tu Jozku trafiles w sedno.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Co to jest logika paradoksu?

Post autor: sądzony » 2020-11-01, 12:15

"To odkrycie nas samych jest więc zawsze utraceniem siebie - jest śmiercią i zmartwychwstaniem. "Wasze życie jest ukryte z Chrystusem w Bogu" *. Odnalezienie siebie w Bogu i Boga w sobie poprzez miłość, która razem z nami odnajduje wszystkich innych ludzi w Bogu, jest więc w istocie odkryciem nie nas samych, ale Chrystusa."

T. Merton
* Kol 3.3
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Co to jest logika paradoksu?

Post autor: sądzony » 2020-11-07, 11:56

Erich Fromm wskazał na istotną odmienność logiki snu i mitu wobec przestrzenno-czasowej natury logiki klasycznej [Fromm 1977, s. 49].
Adekwatnym do interpretacji tychże rzeczywistości (powiązanych ze sferą nieświadom ości) systemem pojęciowym ma być „język symboliczny”.
Swoista logika kieruje elementarni złudzeń i iluzji w treści ludzkich snów [Życiński 1983, s. 199], Fromm określił ją mianem „logiki paradoksalnej”.
W logice paradoksalnej A i nie-A nie wykluczają się w zajem nie jak o orzeczniki X. Zawieszone zostają takie prawa rozumowe, jak: tożsamości (p => p), wyłączonego środka (p v ~ p) i sprzeczności ~ (p A ~ p). „Uchylona zostaje tym samym klasyczna definicja prawdy, jak i filozoficzne stanowisko Arystotelesa, wyrażone następująco: „Jest niemożliwe, aby ta sama rzecz w tym samym czasie należała i nie należała do tej samej rzeczy w tym samym zakresie; jakiekolwiek byśmy dali inne rozróżnienie, aby stawić czoło zarzutom dialektyki, niczego one nie zmienią. Tak oto jest to najpewniejsza ze wszystkich zasad..."" [Grzegorczyk 1995, s. 145].
Logika paradoksalna stanowi wyraz dążenia człowieka do miłości i wolności, a symboliczne znaczenie emocjonalne (snu, mitu, literatury) przeżywane jest w swoistej ontologice [Grzegorczyk 1995, s. 148]. Fromm wyraźnie oddziela świat interesów użytkowych od świata „interesu” samorealizacji. Ten drugi świat jest kontekstem i wytworem doświadczenia wolności i związanej z nią miłości. Praw da w nim wytwarzana łączy się z tymi wartościami. Wielkim błędem jest, zdaniem autora Szkiców z psychologii religii, używanie „logiki arystotelesowskiej” do interpretacji świata ludzkiej egzystencji - autentycznego bycia.
Logika paradoksalna z podstawową zasadą paradoksu nie jest nieklasyczną logiką wielowartościową, ani intuicjonistyczną. Nie tworzy rachunku zdań, kwantyfikatorów, teorii zbiorów, relacji, ani teorii języka (poza koncepcją języka symbolicznego). W logice paradoksalnej - jako sztuce życia - praw da jest wytwarzana w zgodności myśli, uczucia i działania. Fromm znajduje potwierdzenie dla swej logiki w „prawdach odkrytych” Hegla, w dawnych koncepcjach Heraklita i w tradycyjnej filozofii W schodu - taoizmu, hinduizmu i buddyzmu.
Według Lao-tsy: „Słowa, które są całkowicie prawdziwe, wydają się paradoksalne”, a Czuang-tsy ujął tę prawdę następująco: „To, co jest jednym , jest jednym . To, co nie jest jednym , jest także jednym ” .
Głęboka medytacja prowadzi właśnie do podobnego doświadczenia jedności i postrzegania rzeczywistości syntetycznie (systemowo). W form ule pozytywnej, typowej dla taoizm u, „to jest i zarazem tego nie ma”. Ta sama myśl ujmowana jest w myśli hinduskiej w sposób negatywny: „To nie jest ani tym, ani tamtym” [Grzegorczyk 1995, s. 108-112, za: Fromm 1966, s. 108-109].
Logika paradoksalna odnosi się do rzeczywistości nieświadomej, którą jednak należy - w procesie „uświadamiania nieświadomości’ - przekształcić w „świadomość kosmiczną” [Grzegorczyk 1995, s. 115-117].
Drogą do oświecenia mogą być tutaj praktyki ascetyczne rodem z Dalekiego W schodu (np. sztuki walki). Naszkicowana tu koncepcja logiki paradoksalnej zdaje się być najbardziej adekwatna wobec typowo ludzkich problemów dobra, miłości, ambiwalencji postaw i metod obrazowego (symbolicznego) poznania duchowego - mistycznego, intuicyjnego lub innego, poza intelektualnego wglądu w istotę (naturę) rzeczywistości.
Myślenie paradoksalne, jako wyrosłą z tradycji zen metodę ćwiczenia procesów mentalnych i otwierania umysłu (także dla epistemologii i metodologii nowego paradygmatu) zaleca także autorka Badacza społecznego wobec doświadczenia [Wyka 1993, s. 102-106],


Wojciech J. Cynarski - Wstęp do logiki nowego paradygmatu nauki – 2002r.

http://bazhum.muzhp.pl/media//files/Id_ ... s19-32.pdf
Ostatnio zmieniony 2020-11-07, 11:57 przez sądzony, łącznie zmieniany 1 raz.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1598
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 633 times
Kontakt:

Re: Co to jest logika paradoksu?

Post autor: Tek de Cart » 2020-11-07, 12:38

piękne podsumowanie Fromma - nie dość że heretyk to jeszcze niszczyciel Prawdy. Myślę, że żaden katolik ani żaden kochający Prawdę człowiek, po przeczytaniu tego tekstu już nie może uznawać Fromma za autorytet :)
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Co to jest logika paradoksu?

Post autor: sądzony » 2020-11-07, 13:26

Tek de Cart pisze: 2020-11-07, 12:38 (...) nie dość że heretyk (...)
Skąd takie stwierdzenie czy to po prostu Twoje zdanie?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Co to jest logika paradoksu?

Post autor: Jozek » 2020-11-07, 13:49

sądzony pisze: 2020-11-07, 11:56 Erich Fromm wskazał na istotną odmienność logiki snu i mitu wobec przestrzenno-czasowej natury logiki klasycznej [Fromm 1977, s. 49].
Adekwatnym do interpretacji tychże rzeczywistości (powiązanych ze sferą nieświadom ości) systemem pojęciowym ma być „język symboliczny”.
Swoista logika kieruje elementarni złudzeń i iluzji w treści ludzkich snów [Życiński 1983, s. 199], Fromm określił ją mianem „logiki paradoksalnej”.
W logice paradoksalnej A i nie-A nie wykluczają się w zajem nie jak o orzeczniki X. Zawieszone zostają takie prawa rozumowe, jak: tożsamości (p => p), wyłączonego środka (p v ~ p) i sprzeczności ~ (p A ~ p). „Uchylona zostaje tym samym klasyczna definicja prawdy, jak i filozoficzne stanowisko Arystotelesa, wyrażone następująco: „Jest niemożliwe, aby ta sama rzecz w tym samym czasie należała i nie należała do tej samej rzeczy w tym samym zakresie; jakiekolwiek byśmy dali inne rozróżnienie, aby stawić czoło zarzutom dialektyki, niczego one nie zmienią. Tak oto jest to najpewniejsza ze wszystkich zasad..."" [Grzegorczyk 1995, s. 145].
Logika paradoksalna stanowi wyraz dążenia człowieka do miłości i wolności, a symboliczne znaczenie emocjonalne (snu, mitu, literatury) przeżywane jest w swoistej ontologice [Grzegorczyk 1995, s. 148]. Fromm wyraźnie oddziela świat interesów użytkowych od świata „interesu” samorealizacji. Ten drugi świat jest kontekstem i wytworem doświadczenia wolności i związanej z nią miłości. Praw da w nim wytwarzana łączy się z tymi wartościami. Wielkim błędem jest, zdaniem autora Szkiców z psychologii religii, używanie „logiki arystotelesowskiej” do interpretacji świata ludzkiej egzystencji - autentycznego bycia.
Logika paradoksalna z podstawową zasadą paradoksu nie jest nieklasyczną logiką wielowartościową, ani intuicjonistyczną. Nie tworzy rachunku zdań, kwantyfikatorów, teorii zbiorów, relacji, ani teorii języka (poza koncepcją języka symbolicznego). W logice paradoksalnej - jako sztuce życia - praw da jest wytwarzana w zgodności myśli, uczucia i działania. Fromm znajduje potwierdzenie dla swej logiki w „prawdach odkrytych” Hegla, w dawnych koncepcjach Heraklita i w tradycyjnej filozofii W schodu - taoizmu, hinduizmu i buddyzmu.
Według Lao-tsy: „Słowa, które są całkowicie prawdziwe, wydają się paradoksalne”, a Czuang-tsy ujął tę prawdę następująco: „To, co jest jednym , jest jednym . To, co nie jest jednym , jest także jednym ” .
Głęboka medytacja prowadzi właśnie do podobnego doświadczenia jedności i postrzegania rzeczywistości syntetycznie (systemowo). W form ule pozytywnej, typowej dla taoizm u, „to jest i zarazem tego nie ma”. Ta sama myśl ujmowana jest w myśli hinduskiej w sposób negatywny: „To nie jest ani tym, ani tamtym” [Grzegorczyk 1995, s. 108-112, za: Fromm 1966, s. 108-109].
Logika paradoksalna odnosi się do rzeczywistości nieświadomej, którą jednak należy - w procesie „uświadamiania nieświadomości’ - przekształcić w „świadomość kosmiczną” [Grzegorczyk 1995, s. 115-117].
Drogą do oświecenia mogą być tutaj praktyki ascetyczne rodem z Dalekiego W schodu (np. sztuki walki). Naszkicowana tu koncepcja logiki paradoksalnej zdaje się być najbardziej adekwatna wobec typowo ludzkich problemów dobra, miłości, ambiwalencji postaw i metod obrazowego (symbolicznego) poznania duchowego - mistycznego, intuicyjnego lub innego, poza intelektualnego wglądu w istotę (naturę) rzeczywistości.
Myślenie paradoksalne, jako wyrosłą z tradycji zen metodę ćwiczenia procesów mentalnych i otwierania umysłu (także dla epistemologii i metodologii nowego paradygmatu) zaleca także autorka Badacza społecznego wobec doświadczenia [Wyka 1993, s. 102-106],


Wojciech J. Cynarski - Wstęp do logiki nowego paradygmatu nauki – 2002r.

http://bazhum.muzhp.pl/media//files/Id_ ... s19-32.pdf
I teraz moze wyjasnij o co ci w tym cytowaniu chodzilo, bo wklejsz ciagle rozne cytaty i nie wiadomo co przez to chciales powiedziec.
Wyglada to jakbys na forum prowadzil bloga, bo nie da sie dyskutowac z autorami tresci ktore cytujesz, bo ich tu na forum nie ma i nie odpowiedza na zadne pytania czy zarzuty.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Co to jest logika paradoksu?

Post autor: sądzony » 2020-11-07, 14:32

Jozek pisze: 2020-11-07, 13:49 I teraz moze wyjasnij o co ci w tym cytowaniu chodzilo, bo wklejsz ciagle rozne cytaty i nie wiadomo co przez to chciales powiedziec.
Ktoś poprosił o wyjaśnienie:
apis pisze: 2020-10-01, 12:19 Właściwie tym pytaniem wywołuję do tablicy naszego użytkownika @sądzony, który czasami wspominał, że interesuje się logiką paradoksu. Napisz, proszę, o co w tym chodzi i czy logika paradoksu to moralny relatywizm. Bo albo coś jest logiczne, albo jest paradoksem, czy nie tak? Innych też oczywiście zapraszam do dyskusji. :)
Więc staram się wyjaśnić.
Tematem wątku jest "Co to jest logika paradoksu?" - tego więc dotyczy.
Chciałem powiedzieć to co mówię.
Jozek pisze: 2020-11-07, 13:49 Wyglada to jakbys na forum prowadzil bloga, bo nie da sie dyskutowac z autorami tresci ktore cytujesz, bo ich tu na forum nie ma i nie odpowiedza na zadne pytania czy zarzuty.
Są podobne tematy, pod którymi nie ma dyskusji i nie wiadomo co autor chce powiedzieć:
Czytanie na każdy dzień - moje rozumienie, poruszenie , ...
Muzyka
Ciekawe kazania
itd.. itp.

Nie ja stworzyłem ten temat, lecz czuję się zobowiązany.
Pozdrawiam w miłości.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Co to jest logika paradoksu?

Post autor: Jozek » 2020-11-07, 18:21

Znow bajdurzysz, bo jak ktos prosil o wyjasnienie to znaczy ze ciebie prosil, bys cos tam wyjasnil ale wyjasnienia sie robi wlasnymi slowami, a nie cytuje kogos innego.
obawiam sie ze cala twoja dyskusja, polega na cytowaniu jednej osoby jako wyjasnienie cytatu innej osoby i tak wkolko macieja, a od siebie samego praktycznie od poczatku jak jestes na forum nic konkretnego nie napisales.
Zacznij cos w koncu pisac sam od siebie w tematach a nie wrzucaj samych cytatow, bez jakiejkolwiek informacji, czy wyjasnienia o co ci chodzi.
To wyglada jak bys zyl cudzym zyciem, sam z siebie nic nie dajac i nic nie rozumiejac.
Chcesz pisac madrosci, pisz je od siebie i swoje, a cudze mozesz jedynie uzywac do wyjasniania czegos.
Ostatnio zmieniony 2020-11-07, 18:27 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Co to jest logika paradoksu?

Post autor: sądzony » 2020-11-07, 18:47

Jozek pisze: 2020-11-07, 18:21 Znow bajdurzysz, bo jak ktos prosil o wyjasnienie to znaczy ze ciebie prosil, bys cos tam wyjasnil ale wyjasnienia sie robi wlasnymi slowami, a nie cytuje kogos innego.
obawiam sie ze cala twoja dyskusja, polega na cytowaniu jednej osoby jako wyjasnienie cytatu innej osoby i tak wkolko macieja, a od siebie samego praktycznie od poczatku jak jestes na forum nic konkretnego nie napisales.
Zacznij cos w koncu pisac sam od siebie w tematach a nie wrzucaj samych cytatow, bez jakiejkolwiek informacji, czy wyjasnienia o co ci chodzi.
To wyglada jak bys zyl cudzym zyciem, sam z siebie nic nie dajac i nic nie rozumiejac.
Chcesz pisac madrosci, pisz je od siebie i swoje, a cudze mozesz jedynie uzywac do wyjasniania czegos.
Po pierwsze - staram się tłumaczyć (wystarczy poszukać / choćby):
sądzony pisze: 2020-10-01, 21:23 Mogę spróbować.
Choć z góry wiem, że poległem.
Nie jestem fachowcem. Po prostu uważam, że ją pojmuję.
Pojęcie „logika paradoksu” zostało użyte przeze mnie po raz pierwszy na tym forum.
Nie wiedziałem o jego istnieniu (pojęcia).
Wiedziałem jednak, że istnieje szerszy sposób pojmowania rzeczywistości niż „zwykła” logika.
Sposób ten, odkąd się z nim zetknąłem, wydawał się, i nadal wydaje się mi bliższy.
A stykam się z nim od jakichś 20 lat głównie w taoizmie, filozofii zen, buddyzmie (kultura dalekiego wschodu),
chrześcijaństwie (kultura bliskiego wschodu) ale również w psychologii, fizyce (kultura zachodu).

Czym jest. Logika paradoksu jest właśnie tym.
I na tym mógłbym zakończyć.
Coś jest zarazem paradoksem i jest logiczne.

Podstawowym założeniem logiki jest dualizm:
A ≠ nie-A
Natomiast podstawowym założeniem logiki paradoksu jest zniesienie dualizmu:
A = nie-A.

Co to zmienia dla chrześcijanina.
Syn Boży = Bóg Ojciec = Duch Święty.
Jezus Chrystus = Człowiek = Bóg.

To podstawa.
Reszta należy do Was.
Po drugie, gdy uświadomisz sobie tkwiącą w sobie pustkę, wiesz, że niewiele mądrego jesteś w stanie powiedzieć.
"Jeśli to co chcesz powiedzieć nie jest piękniejsze od ciszy, milcz."
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Co to jest logika paradoksu?

Post autor: Jozek » 2020-11-07, 18:49

Chociaz ten ostatni cytac napisales z sensem do dyskusji.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Co to jest logika paradoksu?

Post autor: sądzony » 2020-11-07, 18:52

Jozek pisze: 2020-11-07, 18:49 Chociaz ten ostatni cytac napisales z sensem do dyskusji.
Dziękuję,
choć nie ma on nic wspólnego z logiką paradoksu.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Co to jest logika paradoksu?

Post autor: sądzony » 2020-11-08, 11:38

„Nauczyciele logiki paradoksalnej powiadają, że człowiek może percypować rzeczywistość jedynie w sprzecznościach, nigdy natomiast nie może myślą ogarnąć najwyższej rzeczywistości, która stanowi jedność. Prowadziło to w konsekwencji do rezygnacji z poszukiwania odpowiedzi na drodze myślowej. Myśl może nam jedynie dostarczyć wiedzy o tym, że jest bezsilna w udzieleniu ostatecznej odpowiedzi. Świat myśli wikła się w paradoks. Jedyny sposób, w jaki można ostatecznie uchwycić świat, leży nie w myśli, lecz w akcie doznania jedności. Tak więc logika paradoksalna prowadzi do wniosku, że miłość Boga nie jest ani poznaniem Boga myślą, ani myślą o miłości do Boga, lecz aktem odczucia jedności z Bogiem.”

Erich Fromm - O sztuce Miłości
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ

Wróć do „Psychologia, filozofia, czyli jak żyć dojrzale”