Co to jest logika paradoksu?

Tutaj możesz porozmawiać na tematy dotyczące życia, życiowych mądrości, jak żyć w sposób zgodny ze światem
ODPOWIEDZ
apis

Co to jest logika paradoksu?

Post autor: apis » 2020-10-01, 12:19

Właściwie tym pytaniem wywołuję do tablicy naszego użytkownika @sądzony, który czasami wspominał, że interesuje się logiką paradoksu. Napisz, proszę, o co w tym chodzi i czy logika paradoksu to moralny relatywizm. Bo albo coś jest logiczne, albo jest paradoksem, czy nie tak? Innych też oczywiście zapraszam do dyskusji. :)

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1950
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: Co to jest logika paradoksu?

Post autor: Praktyk » 2020-10-01, 12:26

Może to trochę jak z matematyką nieskończoności.
Niby nieskończoność jest nieskończoność. Koniec tematu.
A jednak można badać, co się dzieje jak się do niej podchodzi z różnych stron i snuć wnioski o tym co jest dalej.
I już trochę tych różnych nieskończoności matematycy wyprodukowali :)
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Pompieri
Gaduła
Gaduła
Posty: 866
Rejestracja: 28 wrz 2020
Has thanked: 419 times
Been thanked: 146 times

Re: Co to jest logika paradoksu?

Post autor: Pompieri » 2020-10-01, 15:01

Pedzic tak szybko, zeby az przegoniwszy swiatlo i zeby bedac ponad predkoscia swiatla kiedykolwiek i gdziekolwiek, najwolniejszy stwor istniejacy kiedykolwiek i gdziekolwiek mogl przescignac nigdy nie przescignawszy pedzacego tak szybko, ze az pedzacego ponad predkoscia swiatla, nigdy nie bedac ani przed, ani za, lecz zawsze kiedykolwiek i gdziekolwiek.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2175 times

Re: Co to jest logika paradoksu?

Post autor: sądzony » 2020-10-01, 21:23

Mogę spróbować.
Choć z góry wiem, że poległem.
Nie jestem fachowcem. Po prostu uważam, że ją pojmuję.
Pojęcie „logika paradoksu” zostało użyte przeze mnie po raz pierwszy na tym forum.
Nie wiedziałem o jego istnieniu (pojęcia).
Wiedziałem jednak, że istnieje szerszy sposób pojmowania rzeczywistości niż „zwykła” logika.
Sposób ten, odkąd się z nim zetknąłem, wydawał się, i nadal wydaje się mi bliższy.
A stykam się z nim od jakichś 20 lat głównie w taoizmie, filozofii zen, buddyzmie (kultura dalekiego wschodu),
chrześcijaństwie (kultura bliskiego wschodu) ale również w psychologii, fizyce (kultura zachodu).

Czym jest. Logika paradoksu jest właśnie tym.
I na tym mógłbym zakończyć.
Coś jest zarazem paradoksem i jest logiczne.

Podstawowym założeniem logiki jest dualizm:
A ≠ nie-A
Natomiast podstawowym założeniem logiki paradoksu jest zniesienie dualizmu:
A = nie-A.

Co to zmienia dla chrześcijanina.
Syn Boży = Bóg Ojciec = Duch Święty.
Jezus Chrystus = Człowiek = Bóg.

To podstawa.
Reszta należy do Was.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

apis

Re: Co to jest logika paradoksu?

Post autor: apis » 2020-10-01, 21:56

sądzony pisze: 2020-10-01, 21:23 Syn Boży = Bóg Ojciec = Duch Święty.
To jest fałszywe. Jest jeden Bóg w trzech Osobach, ale Osoby nie są tożsame. Są współistotne, czyli są tą samą Istotą – Bogiem.

Kiedyś na religii w gimnazjum katechetka poleciła narysować coś, co może przypominać analogię Trójcy Świętej – coś, co jest jedno, choć składa się z trzech części. Narysowałam cząsteczkę wody, a pod obrazkiem wyjaśniłam, że składa się ona z trzech atomów. Dostałam wtedy najwyższą ocenę w klasie, a nauczycielka była bardzo zadowolona. Myślę jednak, że nawet to porównanie jest odległe od rzeczywistości, bowiem o ile w przypadku Trójcy Świętej każda Osoba jest Bogiem, o tyle w przypadku wody żaden atom z osobna nie jest wodą. Atomy wodoru i tlenu tworzą wodę, ale wodór i tlen mogą istnieć osobno; jeśli przeprowadzono by elektrolizę wody, rozpadłaby się ona na te dwa pierwiastki. Natomiast każda Osoba Boska jest w łączności z pozostałymi Osobami.

Może do logiki paradoksu bardziej pasuje mechanika kwantowa? Dualizm korpuskularno-falowy...
Ostatnio zmieniony 2020-10-01, 21:58 przez apis, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2175 times

Re: Co to jest logika paradoksu?

Post autor: sądzony » 2020-10-01, 22:15

apis pisze: 2020-10-01, 21:56
sądzony pisze: 2020-10-01, 21:23 Syn Boży = Bóg Ojciec = Duch Święty.
To jest fałszywe. Jest jeden Bóg w trzech Osobach, ale Osoby nie są tożsame. Są współistotne, czyli są tą samą Istotą – Bogiem. (...)
Wiedziałem, że tak napiszesz. Ty lub ktoś inny.
Tak oczywiście, że jest fałszywe. Zgadzam się całkowicie.
I wcale nie będę Cię przekonywał, że jest inaczej.

Chciałeś bym wyjaśnił.
Napisałem, że poległem.
Jak mam udowodnić (logika paradoksu jest daleka od tego) Ci racjonalność, logiczność, zdroworozsądkowość
czegoś co takiego charakteru nie posiada, a co więcej wręcz się nim „brzydzi”?

Dodano po 7 minutach 30 sekundach:
apis pisze: 2020-10-01, 21:56 Może do logiki paradoksu bardziej pasuje mechanika kwantowa? Dualizm korpuskularno-falowy...
Nie. To mechanika kwantowa, filozofia kwantowa bardziej pasują do logiki paradoksu niż LP do nich.
Ten sposób pojmowania istnieje od tysięcy lat, a nauka zachodu od początków zeszłego wieku chce upchnąć go
w ramy zer i jedynek.
Poniekąd tak jak zachód (Rzym) upchnął idee Chrystusa tak,
że trudno dziś się do nich dokopać.
Oczywiście nie jest to niemożliwe.

Dodano po 56 sekundach:
Dualizm oznacza podział. Logika paradoksu łączy.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Co to jest logika paradoksu?

Post autor: Andej » 2020-10-01, 22:21

Większość paradoksów, paradoksami nie jest. Zwykle wynikają one z nieznajomości logiki wzgl. matematyki lub ograniczonego jest zastosowania.

A paradoksem jest, gdy ktoś nie spożywający cukru zachoruje na cukrzycę. Oczywiście żart.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2175 times

Re: Co to jest logika paradoksu?

Post autor: sądzony » 2020-10-01, 22:23

Andej pisze: 2020-10-01, 22:21 Większość paradoksów, paradoksami nie jest. Zwykle wynikają one z nieznajomości logiki wzgl. matematyki lub ograniczonego jest zastosowania.

A paradoksem jest, gdy ktoś nie spożywający cukru zachoruje na cukrzycę. Oczywiście żart.
Paradoks, a LP to dwie odrębne sprawy.
A z powyższym mógłbym się chyba zgodzić.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Co to jest logika paradoksu?

Post autor: Andej » 2020-10-01, 22:25

Logika paradoksu to oksymoron.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2175 times

Re: Co to jest logika paradoksu?

Post autor: sądzony » 2020-10-01, 22:33

Andej pisze: 2020-10-01, 22:25 Logika paradoksu to oksymoron.
A logika to rzeczownik.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Co to jest logika paradoksu?

Post autor: Jozek » 2020-10-01, 22:52

Paradoksy pojawiaja sie jedynie gdy sa bledne zalozenia, lub rozumienie czegos.
Logika jest jak prawda i nie moze istniec polaczenie logiki i paradoksu.
To o czym piszesz to po prostu wymysl czlowieka ktory nie znajac Prawdy opiera logike na blednych zalozeniach i swoim rozumieniu czegos.
To samo z rozumieniem Pism.
Jesli ktos blednie rozumie chocby czesc, to nie rozumie nic.
Wtedy wlasnie wychodza mu jakies logiczne sprzecznosci.
Mysle ze lepiej nie tlumaczyc sobie niczego pojeciami abstrakcyjnymi jak "logika paradoksu".
Ostatnio zmieniony 2020-10-01, 22:57 przez Jozek, łącznie zmieniany 2 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Pompieri
Gaduła
Gaduła
Posty: 866
Rejestracja: 28 wrz 2020
Has thanked: 419 times
Been thanked: 146 times

Re: Co to jest logika paradoksu?

Post autor: Pompieri » 2020-10-02, 17:01

Oczywiscie, ze moze ( bo w matematyce chocby ), bo istnieje polaczenie logiki i paradoksu. Taka na przyklad geometria nieeuklidesowa.
Matematyka jest abstraktem. Ale geometria potrafi abstrakt przekuc w materie czynu ( czyli zastosowac w praktyce ).
Logika i paradaoks rowniez.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Co to jest logika paradoksu?

Post autor: Andej » 2020-10-02, 17:42

Są jeszcze sofizmaty. Gdy zetknąłem się z nimi (algebraicznymi), pod koniec podstawówki, byłem zachwycony. Główkowałem, aby znaleźć haczyk. Potem się znudziło, bo w każdym był tego samego rodzaju.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2175 times

Re: Co to jest logika paradoksu?

Post autor: sądzony » 2020-10-02, 22:59

Pompieri pisze: 2020-10-02, 17:01 Oczywiscie, ze moze ( bo w matematyce chocby ), bo istnieje polaczenie logiki i paradoksu. Taka na przyklad geometria nieeuklidesowa.
Matematyka jest abstraktem. Ale geometria potrafi abstrakt przekuc w materie czynu ( czyli zastosowac w praktyce ).
Logika i paradaoks rowniez.
Oczywiście. W geometrii nieeuklidesowej suma kątów trójkąta może wynosić 270 st.
LP nie wyklucza samej logiki, a raczej ją zawiera.
LP nie mówi: A ≠ A
a jedynie (a raczej aż): A = również nie-A
lub precyzyjniej A może również = nie-A

LP jest jakby spojrzeniem na rzeczywistość z nieco innej/pełniejszej perspektywy.
Logika widzi jedynie kwadrat w ścianie sześcianu, LP widzi cały sześcian.

Dodano po 3 minutach 22 sekundach:
Jozek pisze: 2020-10-01, 22:52 Paradoksy pojawiaja sie jedynie gdy sa bledne zalozenia, lub rozumienie czegos.
(...)
Jedno z założeń geometrii wykreślnej:
"Dwie proste równoległe przecinają się w nieskończoności"
To wiedza praktyczna przy kreśleniu.
Proszę wyjaśnij używając logiki?

Dodano po 12 minutach 51 sekundach:
„Stworzyliśmy straszliwy dualizm, dzieląc świat na to, co duchowe, i to, co (jak twierdzimy) nieduchowe. Jezus przyszedł właśnie po to, by ujawnić kłamstwo tego dualizmu. Zasada Wcielenia głosi, że materia nigdy nie była oddzielona od ducha”
Richard Rohr - Rzeczy ukryte

Dodano po 2 minutach 8 sekundach:
Niedualność – stan psychologiczny i fizyczny zarazem, w którym świadomość, obserwator oraz świadomość obserwowanego obiektu są nierozdzielne. Mentalny stan niedualności może być na tyle intensywnie świadomy, że staje się fizycznym stanem niedualizmu i przyczynia się np. do poprawy warunków życia.

Stan niedualny logicznie jest poza nazwami, koncepcjami i myślami, chociaż nazwy, koncepcje i myśli mogą się w nim przejawiać. W związku z tym wszelkie dalsze rozważania oparte na werbalizacji i konceptualizacji zjawisk zachodzących w niedualiźmie nie mają sensu jeśli chodzi o „pogłębianie” stanu niedualnego. Zatem jest to osobiste, pełne głębokiego wyrazu doświadczenie. Doświadczenie niedualizmu nawet jako przebłysku „osiągane” jest nie poprzez wysiłek skupienia czy koncentracji umysłu a poprzez rozpoznanie stanu faktycznego.

Stan niedualności może być rozumiany jako zwieńczenie poszukiwań duchowych, jak pisze ojciec benedykt Bede Griffiths - „racjonalny umysł czerpie z doświadczenia naszych zmysłów i przez to ze swej natury musi być dualistyczny. Widzi on wszystko w kategoriach przeciwstawieństw: ducha i materii, przedmiotu i podmiotu, prawdy i błędu, dobra i zła.[1]”

Niedualność występuje we wszystkich zaawansowanych systemach duchowych i jako taka jest celem ostatecznym najróżniejszych praktyk przygotowujących[2] adeptów do rozpoznania, zaufania i utrzymania stabilności w tym stanie.

Konferencja światowa Science and Nonduality skupia od lat osoby i społeczności zainteresowane oraz aktywne w tym temacie.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Niedualno%C5%9B%C4%87
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Co to jest logika paradoksu?

Post autor: Jozek » 2020-10-03, 00:43

Nie rozumiem po co sobie komplikowac wszystko wymyslaniem nowych koncepcji i okreslen, skoro ich i tak nie rozumiemy.

Gdybym powiedzial ci ze proste nieskonczone istnieja tylko w teorii, a nie istnieja w realu to co bys na to powiedzial?
To co okreslamy w pojeciach geometrii ma sie nijak do rzeczywistosci, choc rzeczywistosc wydaje sie potwierdzac te nierzeczywiste pojecia geometryczne.
Po prostu to co odbieramy zmyslami nie jest tym co myslimy i widzimy, choc eksperymenty wydaja sie potwierdzac ze wszystko jest tak i takie jak widzimy.
Blad w zalozeniu i nawet eksperymenty beda z tym samym bledem.

Wyobraz sobie np. ze swiat wiruje z szybkoscia swiatla lub wieksza.
Teraz pytanie czy swiatlo dochodzace do ciebie bedzie rzeczywiscie dochodzilo do ciebie z kazdego kierunku? Czy moze raczej z jednego i np. Najodleglejsza wizualnie galaktyka bedzie w rzeczywistosci najblizsza, tylko niejako za toba, tylko jej nie widzisz bo swiat wiruje z szybkoscia swiatla w jednym kierunku, wiec swiatlo tej galaktyki nie moze do ciebie dotrzec ta krotka droga, ale dociera z przeciwniego kierunku jakby z konca wszechswiata.
To tak jakbys byl na karuzeli wirujacej z szybkoscia swiatla, widzial bys wszystkie foteliki tylko z jednego kierunku, bo z przeciwnego ich obraz nie mogl by do ciebie dotrzec i pierwsze fotelik w rzedzie przed toba to bylo by fotelik ten ktory w rzeczywistosci jest za toba.
Ostatnio zmieniony 2020-10-03, 01:00 przez Jozek, łącznie zmieniany 3 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Psychologia, filozofia, czyli jak żyć dojrzale”