Ogniste piekło

Eschatologiczne rozważania na temat tych trzech stanów duszy i przebywania wśród Boga i ludzi przez Niego zbawionych oraz potępionych jak i tych, którzy przechodzą oczyszczenie, by żyć z Bogiem czyści.
ODPOWIEDZ
faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Ogniste piekło

Post autor: faraon » 2023-03-20, 19:06

CiekawaXO pisze: 2023-03-20, 18:38 No cóż, to co przytoczyłeś nie rozstrzyga tej kwestii, wolę opinię kogoś kto ma większą wiedzę. Jeżeli sobie tak luźniutko żartujesz, że jestem Inkwizytor, na dodatek jakiś taki marny, to ja tobie luźniutko odpowiadam. Ale to juz arogancja nie? Groźbą jest, że wezmę i będę analizować błędy w twoich analizach? A nie prosiłeś o to sam? Chyba że zapomniałeś co pisałeś:) Agresywna ignorancja:P Jesteś mistrzem analiz . I teologicznych, i ludzkich dusz. Gratuluję Marku.
Ale kończę te wycieczki personalne, których nie zaczęłam(zaznaczam).
Benedykt XVI napisał ze lepiej nie lekceważyć proroctwa, także Biblia to mówi, iż to najważniejszy charyzmat. Więc... po co to robić? Dobra tam, zobaczymy jaki będzie odzew teologów.
Cos za bardzi mieszasz, nie tylko sobie, bo prywatne objawienie do jakichs swiat ma tyle co przypomnienie czegos co caly czas bylo i jest w Nauczaniu Kosciola.
A samo przypomnienie moze byc nie tylko z prywatnego objawienia, ktore moze byc falszywe, ale nawet z dyskusji teologow ze cos jest za malo uwydatniane w Nauczaniu, lub nawet czyjejs przypadkowej uwagi, ktora zwroci uwage teologow na jakis szczegol.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6269
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 874 times
Been thanked: 709 times

Re: Ogniste piekło

Post autor: CiekawaXO » 2023-03-20, 19:50

No pewnie! Ale w tym wypadku tak nie było. Było to dane na podstawie objawień Św. Faustyny.

Dodano po 1 minucie 1 sekundzie:
JAk nabożeńśtwa fatimskie są na podstawie Objawień z Fatimy, a nie na podstawie teologicznej. Po prostu stwierdzam, że Objawienia mają wpływ na Liturgię. Co jest faktem.

Dodano po 3 minutach 52 sekundach:
I po to jest raczej forum aby się dowiadywać i dyskutować, jeśli kogoś nie satysfakcjonuje jakaś odpowiedź.W teologii jest wiele niuansów, które są warte dyskusji. I to jest ten przypadek. Ale tylko dla kogoś kto chce. Przecież nie będę cię przepraszać że chcę wiedzieć więcej niż odpowiedzi które mi tu podano, i z różnych stron ugryźć dany temat. Nie musisz w tym temacie zabierać głosu, jeśli dla ciebie jest to jasne.

"Święto Miłosierdzia Bożego Kościół obchodzi w I niedzielę po Wielkanocy, w tym roku 24 kwietnia 2022. Ustanowił je dla całego Kościoła papież Jan Paweł II w dniu kanonizacji s. Faustyny Kowalskiej 30 kwietnia 2000 r. Obecnie jest nazywane też Niedzielą Miłosierdzia.
Wcześniej, jako pierwszy wpisał je do kalendarza liturgicznego kardynał Franciszek Macharski dla archidiecezji krakowskiej w roku 1985, a potem niektórzy biskupi polscy w swoich diecezjach. Na prośbę Episkopatu Polski św. Jan Paweł II w 1995 roku wprowadził to święto dla wszystkich diecezji w Polsce…"
Ostatnio zmieniony 2023-03-20, 19:59 przez CiekawaXO, łącznie zmieniany 1 raz.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6009
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 454 times
Been thanked: 918 times

Re: Ogniste piekło

Post autor: Albertus » 2023-03-20, 19:56

CiekawaXO pisze: 2023-03-20, 18:13 Ale @Abstract Święto Miłosierdzia zostało ustanowione dzięki Objawieniom, bo te właśnie objawienia przypominają o Miłosierdziu Bożym, taką mają właśnie funkcję. Dokładnie. I dlatego dalej uważam za dziwne, żebym je kwestionowała, skoro zgadzają się z Objawieniem. Po co? O to mi chodzi. Nie muszę z nich korzystać w życiu(choć akurat te o miłosierdziu jest mega pożyteczne,zawsze). A jak ktoś je odrzuca jako nieprawdziwe, mimo że zatwierdzone i są obecne w życiu Kościoła, to też nie wiem na jakiej zasadzie, ten ktoś jest lepszym teologiem? Komisja zwykle składa się z tęgich głów i jest to badane długo i krytycznie. Takie tam niuanse. Ale dalej jeśli ktoś je odrzuca, to może powiedzieć że to święto owszem jest, ale przesłanki fałszywe, bo objawienia fałszywe(zdaniem kogoś). No może tak powiedzieć i zapewne wielu mówi.
Ależ nie chodzi o kwestionowanie święta Miłosierdzia Bożego i nie mam nic przeciwko temu świętu. Chodzi o ogólna zasadę odnośnie objawień prywatnych.

Po prostu wiara Kościoła nie opiera się i nie może się opierać o takie objawienia.

Objawienia prywatne mogły być co najwyżej pewnym impulsem do ustanowienia święta które przypomina o miłosierdziu Boga ale to miłosierdzie Boga zawsze było najistotniejszym elementem Ewangelii i prawda ta nie została odkryta nagle św Faustynie w XX wieku przez Jezusa w objawieniu prywatnym.
Katolik nie musi wierzyć w objawienie prywatne aby świętować Miłosierdzie Boga.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6269
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 874 times
Been thanked: 709 times

Re: Ogniste piekło

Post autor: CiekawaXO » 2023-03-20, 19:56

Dodano po 1 minucie 31 sekundach:
@Albertus No oczywiście. TO że nie musi tego robić , padło z mojej strony 16 razy. Muszę jeszcze raz to pisać? Nie musi Świętować miłosierdzia Bożego. Okej. A Bożego Ciała też nie?
Ostatnio zmieniony 2023-03-20, 20:01 przez CiekawaXO, łącznie zmieniany 2 razy.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6009
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 454 times
Been thanked: 918 times

Re: Ogniste piekło

Post autor: Albertus » 2023-03-20, 20:03

CiekawaXO pisze: 2023-03-20, 19:58 @Albertus No oczywiście. TO że nie musi tego robić , padło z mojej strony 16 razy. Muszę jeszcze raz to pisać? Nie musi Świętować miłosierdzia Bożego. Okej. A Bożego Ciała też nie?
Powinien świętować i jedno i drugie. Tylko że nie ma to związku z objawieniami prywatnymi. Objawienia te mogły być co najwyżej impulsem do ustanowienia święta przypominające o prawdzie którą Kościół od początku głosił.

Tak więc absolutnie nie widzę związku z świętowaniem Bożego Ciała w wiarą w objawienie prywatne które było impulsem do ustanowienia tego święta.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19048
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2620 times
Been thanked: 4633 times
Kontakt:

Re: Ogniste piekło

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-03-20, 20:04

W ramach prostowania błędnych mniemań: nabożeństwa fatimskie to NIE liturgia.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6269
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 874 times
Been thanked: 709 times

Re: Ogniste piekło

Post autor: CiekawaXO » 2023-03-20, 20:08

Marek_Piotrowski pisze: 2023-03-20, 20:04 W ramach prostowania błędnych mniemań: nabożeństwa fatimskie to NIE liturgia.
wiadomo. Ale Boże Ciało już tak.

Dodano po 4 minutach 52 sekundach:
@Albertus no ma związek, bo dzięki przypomnieniu w Objawieniach jakiejś ważnej rzeczywistości, Kościół uznaje to za wezwanie Boga do przypomnienia i większej uwagi na tę rzeczywistość. Więc jakiś tam związek jest. I dalej to oznacza, że nie musisz ich stosować w swoim życiu, tych konkretnych objawień. Ale Kościół je w swoim życiu stosuje. Jak widać.

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Ogniste piekło

Post autor: faraon » 2023-03-20, 20:18

Wiec wyszczegolnij co w Swiecie Bozego Ciala pochodzi od Faustyny, a nie bylo w Nauczaniu Kosciola?

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6269
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 874 times
Been thanked: 709 times

Re: Ogniste piekło

Post autor: CiekawaXO » 2023-03-20, 20:21

Faraon piszesz serio? Przecież w objawieniu prywatnym NIE MOŻE być nic, czego nie było wcześniej w Objawieniu JEzusa. Co to w ogóle za temat? Czemu pytasz mnie? Ja ustanowiłam to Święto?

Dodano po 58 sekundach:
I Święto Bożego Ciała, nie pochodzi od Faustyny.

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Ogniste piekło

Post autor: faraon » 2023-03-20, 20:28

Wiec o co ci tak naprawde chodzi?
Czy od Faustyny czy inego objawienia prywatnego to jednak pisalas wczesniej ze pochodzi z objawienia prywatnego.
Sama tez piszesz ze objawienie prywatne musi byc zgodne z Nauczaniem Kosciola, wiec to nie objawienie prywatne jest zrodlem tylko Nauczanie Kosciola.
Caly czas jest to to samo i takie samo Nauczanie, a jedynie nieco inna forma tego Nauczania.
Podobnie jest z piesniami religijnymi, ktorych autor wcale nie musi miec objawien, czy byc prorokiem, albo swietym.
Wystarczy ze tresc piesni jest zgodna z Nauczaniem Kosciola.
Mysle ze te wszystkie pytania na forach wynikaja z doglebnie falszywego pojecia czym sa objawienia a szczegolnie automatyczne przypisywanie danej osobie swietosci, co wypacza w ogole dyskusje na takie tematy.
Objawienia, jesli w ogole sa prawdziwe maja prowadzic do swietosci, ale nie oznacza to ze dana osoba juz jest swieta.
Jedni udaja prorokow by pokazac sie jako swieci przed ludzmi, a inni traktuja kazdego widzacego jako uzurpatora swietosci.
To takie dosc typowe dla wioskowego stylu myslenia, rozumienia Wiary i Nauczania Kosciola.
Ostatnio zmieniony 2023-03-20, 20:45 przez faraon, łącznie zmieniany 4 razy.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6269
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 874 times
Been thanked: 709 times

Re: Ogniste piekło

Post autor: CiekawaXO » 2023-03-20, 21:16

@faraon ja napisałam o co mi chodzi, było o tym dużo postów. A co ty do mnie z taką pretensją? Przeszkadza ci ze na forum piszę czy co? O co ci chodzi?

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Ogniste piekło

Post autor: faraon » 2023-03-20, 21:23

Chodzi mi o to bys wyjasnila co takiego jest w objawieniu ktore wplynelo na Swieto Bozego Ciala, a nie bylo tego w Nauczaniu Kosciola?
Nie krec, tylko napisz konkretnie, a jak nie bylo nic to napisz wprost ze nie bylo nic nowego niz w Nauczaniu Kosciola.

Dodano po 2 minutach 18 sekundach:
"tak, tak, nie, nie, wszystko co ponad to od zlego pochodzi"

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2533
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 152 times
Been thanked: 407 times

Re: Ogniste piekło

Post autor: Abstract » 2023-03-20, 22:08

@CiekawaXO dlaczego zostałem wywołany do tablicy?
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6269
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 874 times
Been thanked: 709 times

Re: Ogniste piekło

Post autor: CiekawaXO » 2023-03-21, 08:32

@faraon nie że nie było, tylko widocznie było tego za mało. To Kościół decydował dlaczego akurat to uznał i wprowadził do liturgii, a nie ja. Więc jeśli masz jakieś pretensje, to do papieża, a nie do mnie. Nigdy nie czytałam objawień tej Świetej, więc znajdź sobie sam w googlach. Przecież masz neta. Wystarczy wpisać np.: Boże Ciało-geneza, albo: jak powstało Boże Ciało.
Ostatnio zmieniony 2023-03-21, 08:32 przez CiekawaXO, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19048
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2620 times
Been thanked: 4633 times
Kontakt:

Re: Ogniste piekło

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-03-21, 08:46

Żaden dowód na cokolwiek.
To, że papież przyjął ponaglenie z objawienia prywatnego ani trochę nie implikuje obowiązku wiary w to objawienie. Pomieszanie pojęć.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Niebo, piekło, czyściec”