Czy zmarli nas widzą?

Dlaczego żyjemy, po co się urodziliśmy, jaki jest nasz cel w życiu, co na czeka po śmierci; niebo, piekło, nic? Rozmowy na temat życia, śmierci i wieczności.
Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1408
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 541 times
Been thanked: 779 times

Re: Czy zmarli nas widzą?

Post autor: AdamS. » 2022-02-10, 22:05

Byłem na pogrzebie mojego przełożonego - długoletniego dyrektora instytutu, powszechnie szanowanego profesora. Mimo zajmowanej pozycji społecznej, był to człowiek zawsze skłonny do żartów. Gdy podążałem za konduktem, pomiędzy grobami przemknęła mi znajoma sylwetka uśmiechniętego Profesora. Nie od razu zdałem sobie z tego sprawę, ale gdy nagle znowu zwróciłem oczy w tę stronę, nikogo już tam nie było (choć to trwało w przelocie jednej sekundy i nie mógł się rozpłynąć). Być może to tylko przywidzenie (choć głowę bym dał, że postać była realna) - ale wracałem z tego pogrzebu z takim ciepłym przeświadczeniem, że pożegnaliśmy tylko zewnętrzny proch, który sympatyczny Profesor po prostu strząsnął z siebie.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 472 times

Re: Czy zmarli nas widzą?

Post autor: konserwa » 2022-02-10, 22:36

wydaje mi sie, ze masz chyba 100% racji.

mrpompa
Przybysz
Przybysz
Posty: 22
Rejestracja: 22 maja 2022

Re: Czy zmarli nas widzą?

Post autor: mrpompa » 2022-05-22, 12:00

Cześć

Nie będę otwierał nowego tematu bo moje pytanie jest trochę związane z tym postem.

Mianowicie czy zmarli oprócz tego, ze nas widza i za przyzwoleniem Boga śnią się nam, to czy oni zmarli pamiętają swoje życie na ziemi, rodzine, prace, ogolnie to co robię na ziemi przed śmiercią

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2524
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 152 times
Been thanked: 403 times

Re: Czy zmarli nas widzą?

Post autor: Abstract » 2022-05-22, 12:15

mrpompa pisze: 2022-05-22, 12:00 Cześć

Nie będę otwierał nowego tematu bo moje pytanie jest trochę związane z tym postem.

Mianowicie czy zmarli oprócz tego, ze nas widza i za przyzwoleniem Boga śnią się nam, to czy oni zmarli pamiętają swoje życie na ziemi, rodzine, prace, ogolnie to co robię na ziemi przed śmiercią
Pomyśl, jeśli nas nie pamiętają to nieistotne na na kogo patrzą.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4606 times
Kontakt:

Re: Czy zmarli nas widzą?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-05-22, 13:27

Nie widzę powodu by mieli być w jakikolwiek sposób upośledzeni - czy to w sensie postrzegania, czy pamięci. SPodziewałbym się wręcz czegoś przeciwnego po uwolnieniu z ograniczeń doczesności.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2524
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 152 times
Been thanked: 403 times

Re: Czy zmarli nas widzą?

Post autor: Abstract » 2022-05-22, 13:58

Marek_Piotrowski pisze: 2022-05-22, 13:27 Nie widzę powodu by mieli być w jakikolwiek sposób upośledzeni - czy to w sensie postrzegania, czy pamięci. SPodziewałbym się wręcz czegoś przeciwnego po uwolnieniu z ograniczeń doczesności.
Dodatkowo wchodzę w grę inne relację czasowe nas i ich. Miejsce przebywania zmarłych np czyścieć i ect. Dla nich obserwacja nas może być "mgnieniem oka"
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

mrpompa
Przybysz
Przybysz
Posty: 22
Rejestracja: 22 maja 2022

Re: Czy zmarli nas widzą?

Post autor: mrpompa » 2022-05-22, 14:22

Czyli co zmarli nic nie pamiętają z życia z ziemi i maja tak jakby skasowana pamięć i wgrany nowy powiedzmy potocznie soft, który jest od zera w niebie i sobie żyją jako nowi słudzy Boga

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 472 times

Re: Czy zmarli nas widzą?

Post autor: konserwa » 2022-05-22, 14:35

Na jakiej podstawie taki wniosek?

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5977
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 452 times
Been thanked: 910 times

Re: Czy zmarli nas widzą?

Post autor: Albertus » 2022-05-22, 14:37

Chyba najlepsza odpowiedź jest taka że po prostu nie wiemy jak to jest we wszystkich przypadkach.


Na pewno zmarli święci mogą widzieć to co jest na ziemi i są zainteresowani tym co się tutaj dzieje.

Ap6:9 A gdy otworzył pieczęć piątą,
ujrzałem pod ołtarzem dusze zabitych dla Słowa Bożego8
i dla świadectwa, jakie mieli.
10 I głosem donośnym tak zawołały:
«Dokądże, Władco święty i prawdziwy,
nie będziesz sądził i wymierzał za krew naszą kary tym, co mieszkają na ziemi?»
11 I dano każdemu z nich białą szatę
i powiedziano im, by jeszcze krótki czas odpoczęli,
aż pełną liczbę osiągną także ich współsłudzy oraz bracia,
którzy, jak i oni, mają być zabici.

adampiotr
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 23 lut 2021
Has thanked: 105 times
Been thanked: 38 times

Re: Czy zmarli nas widzą?

Post autor: adampiotr » 2022-05-22, 17:32

mnie to też ciągle zastanawia czy nas widzą zmarli. Ale jak to sprawdzić ??

Nawet jesli przyjdą we śnie po śmierci to jak niby ??

To w ciąz zagadka

Szkoda ,ze sie za bardzo nie interesują życiem tutaj na ziemi...
Ostatnio zmieniony 2022-05-22, 17:33 przez adampiotr, łącznie zmieniany 2 razy.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 472 times

Re: Czy zmarli nas widzą?

Post autor: konserwa » 2022-05-23, 00:46

Nie wiemy tego ... ale mozna przypuszczac, ze zwazaja bardziej na nas ze wzgkledu na Boga, ktory ma przygotowane miejsce dla kazdego. I abysmy znalezli sie w bozym miejscu, mysle, ze za przyzwoleniem Boga kazdego dnia nasi zmarli daja nam znaki - ktore moga byc bolesne na tyle, aby porzucic zla strone i pojsc droga wlasciwa.
Czy dostrzegamy te znaki? Czy chcemy je dostrzec?

Awatar użytkownika
Logan
Gaduła
Gaduła
Posty: 991
Rejestracja: 24 paź 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 253 times
Been thanked: 447 times

Re: Czy zmarli nas widzą?

Post autor: Logan » 2022-05-23, 05:48

Zmarli na ziemi nam nie towarzyszą i nie dają znaków. To nie jest nauka katolicka.

Wspierają nas swoimi modlitwami jeśli są już w niebie. Oczyszczeni z miłości własnej i grzechów, pragną naszego zbawienia.

Nie wiem co oznacza, że nas "obserwują". Możliwe, że wiedzą co z nami się dzieje za pomocą innych bytów - aniołów, albo na podstawie pewnej więzi z nami otrzymują wiedzę wlaną od Boga o naszym aktualnym stanie.

Spotykając Boga ulegli konkretyzacji - wybrali nieodwołalnie życie z Bogiem albo bez Niego. Ulegli petryfikacji w swoim stanie - ich tożsamość, cechy charakteru, cnoty nie ulegną nigdy zmianie. Już nic dodać swoimi działaniami nie mogą, skończył się czas zasługiwania. To co "zarobili" dobrego to im zostaje na wieczność.
Zbawieni należą do Kościoła tryumfującego w niebie, wspierają naszą pielgrzymkę modlitwami, oczekują zbawienia tych co jeszcze są w drodze, oczekują tryumfu Chrystusa i Kościoła nad złem na końcu czasów.

Towoarzyszenie nam Bóg powierzył aniołom. Szczególnie doświadczamy wstawiennictwa świętych Kościoła w tym opieki i pośrednictwa Maryi.
Ostatnio zmieniony 2022-05-23, 06:30 przez Logan, łącznie zmieniany 8 razy.
My decydujemy tylko o tym jak wykorzystać czas, który nam dano. ~J.R.R Tolkien

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4606 times
Kontakt:

Re: Czy zmarli nas widzą?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-05-23, 08:21

Ze znakami - tu raczej się zgodzę (choć Bóg dopuszcza przecież objawienia świętych!)
Ale z tym nie-towarzyszeniem, to bym uważał.
Paweł wymienia w 11. rozdziale Listu do Hebrajczyków całe góry naszych poprzedników w wierze (od Abla począwszy), po czy konkluduje:
Hbr 12:1 "I my zatem, mając dokoła siebie takie mnóstwo świadków, zrzuciwszy wszelki ciężar, [a przede wszystkim] grzech, który nas łatwo zwodzi, biegnijmy wytrwale w wyznaczonych nam zawodach."
Ostatnio zmieniony 2022-05-23, 08:21 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

mrpompa
Przybysz
Przybysz
Posty: 22
Rejestracja: 22 maja 2022

Re: Czy zmarli nas widzą?

Post autor: mrpompa » 2022-05-23, 11:20

Logan

Dziękuje za odpowiedz i uspokojenie ze po śmierci będziemy mieli swoją świadomość która była na ziemi i tożsamość.

Jeżeli możesz to nakieruj mnie na wersety i księgi w bubli abym sobie o twoim stwierdzeniu tożsamości i zachowaniu wspomnień itp poczytał

ODPOWIEDZ

Wróć do „Życie, śmierć, wieczność”