Prześwietlenie sumień, ostrzeżenie

apis

Prześwietlenie sumień, ostrzeżenie

Post autor: apis » 2020-10-26, 20:59

Chciałam zapytać, czy ktoś wie coś na temat tzw. prześwietlenia (oświetlenia?) sumień, ostrzeżenia dla ludzi. Miałoby to polegać na tym, że przed powtórnym przyjściem Chrystusa ludzie zobaczą w prawdzie stan swojej duszy, wszystkie swoje grzechy. Czy to – nawet na gruncie objawień prywatnych zatwierdzonych przez Kościół bądź rzetelnych pism mistyków, bądź też samego Pisma Świętego lub nauki Kościoła – ma jakieś uzasadnienie?

Wiem o trzech dniach ciemności, o tym wspominał o. Pio, ale tutaj mam na myśli inną sytuację. Nie jestem zorientowana w temacie i chciałam się dowiedzieć, czy to znowu nie są jakieś podejrzane proroctwa. Czy ktoś coś wie?

Awatar użytkownika
Logan
Gaduła
Gaduła
Posty: 991
Rejestracja: 24 paź 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 253 times
Been thanked: 447 times

Re: Prześwietlenie sumień, ostrzeżenie

Post autor: Logan » 2020-10-26, 21:02

Czytałem o tym również. Vassula Ryden, Ks. Adam Skwarczyński, chyba nawet Garabandal. Wydaje mi się, że takie proroctwo może być autentyczne, natomiast nie wiadomo kiedy ono nastąpi(spełnienie proroctwa). I tutaj zaczyna się problem z wyjaśnieniem i jego sensem.
Ostatnio zmieniony 2020-10-26, 21:05 przez Logan, łącznie zmieniany 2 razy.

apis

Re: Prześwietlenie sumień, ostrzeżenie

Post autor: apis » 2020-10-26, 21:04

Oj, zarzuciłeś takimi nazwiskami, że zaczynam obawiać się o autentyczność tego. :(

Awatar użytkownika
Logan
Gaduła
Gaduła
Posty: 991
Rejestracja: 24 paź 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 253 times
Been thanked: 447 times

Re: Prześwietlenie sumień, ostrzeżenie

Post autor: Logan » 2020-10-26, 21:07

Nie masz obowiązku wierzyć w żadne objawienie, poza Słowem Bożym.

Awatar użytkownika
Morkej
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1708
Rejestracja: 2 wrz 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 343 times

Re: Prześwietlenie sumień, ostrzeżenie

Post autor: Morkej » 2020-10-26, 21:15

Jednak odrzucanie objawień prywatnych, które zostały uznane przez Kościół za autentyczne, może być nierozsądne.
Oczekuj Pana, bądź mężny w działaniu i umacniaj się w sobie; nie trać ufności, nie poddawaj się,
lecz ciałem i duszą walcz o chwałę Bożą. - Tomasz à Kempis

apis

Re: Prześwietlenie sumień, ostrzeżenie

Post autor: apis » 2020-10-26, 21:20

Wierzę w objawienia prywatne zatwierdzone przez Kościół i rzetelne teksty mistyków takich jak św. Faustyna czy o. Pio.
Natomiast pytam, czy prześwietlenie sumień jest uzasadnione Biblią, Tradycją lub ewentualnie zatwierdzonymi objawieniami czy rzetelnymi tekstami mistyków.
Szukam o tym w internecie i nie wygląda to dobrze, a pewne wydawnictwo katolickie postanowiło wydać o tym książkę i zastanawiam się dlaczego.

Dodano po 1 minucie 17 sekundach:
@Logan Chyba Cię kojarzę z pewnego bloga na W, z komentarzy.

Awatar użytkownika
Morkej
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1708
Rejestracja: 2 wrz 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 343 times

Re: Prześwietlenie sumień, ostrzeżenie

Post autor: Morkej » 2020-10-26, 21:22

Nie miałem nigdy pojęcia o takim proroctwie. O wielu nie mam. Sam jestem teraz ciekaw. Chętnie podpiszę się pod twoim pytaniem.
Ostatnio zmieniony 2020-10-26, 21:24 przez Morkej, łącznie zmieniany 2 razy.
Oczekuj Pana, bądź mężny w działaniu i umacniaj się w sobie; nie trać ufności, nie poddawaj się,
lecz ciałem i duszą walcz o chwałę Bożą. - Tomasz à Kempis

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14810
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Prześwietlenie sumień, ostrzeżenie

Post autor: Dezerter » 2020-10-26, 21:32

Pierwsze słyszę. Coś takiego ma miejsce według nauki KK w chwili śmierci - jeśli dobrze zrozumiałem co apis masz na myśli
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

apis

Re: Prześwietlenie sumień, ostrzeżenie

Post autor: apis » 2020-10-26, 21:40

Podobno w tym chodzi o to, że to ma być tak, jak w chwili śmierci, tyle że za życia, chociaż podobno niektórzy, poznawszy swoje grzechy, umrą, nie zdążywszy się nawrócić (wg tego proroctwa).

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Prześwietlenie sumień, ostrzeżenie

Post autor: Andej » 2020-10-26, 21:56

Tak czy siak, aby wejść do nieba, trzeba najpierw stanąć w prawdzie. Czyli zobaczyć zło własnego autorstwa. Niezależnie czy Jezus przyjdzie po kogoś teraz, czy w ramach paruzji.
Ale pozostaje jeszcze odkupienie win.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Prześwietlenie sumień, ostrzeżenie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-10-27, 08:04

Logan pisze: 2020-10-26, 21:02 Czytałem o tym również. Vassula Ryden, Ks. Adam Skwarczyński, chyba nawet c. Wydaje mi się, że takie proroctwo może być autentyczne, natomiast nie wiadomo kiedy ono nastąpi(spełnienie proroctwa). I tutaj zaczyna się problem z wyjaśnieniem i jego sensem.
apis pisze: 2020-10-26, 21:04 Oj, zarzuciłeś takimi nazwiskami, że zaczynam obawiać się o autentyczność tego. :(
Ja też
Morkej pisze: 2020-10-26, 21:15 Jednak odrzucanie objawień prywatnych, które zostały uznane przez Kościół za autentyczne, może być nierozsądne.
Żadne z tych trzech nie zostało. Co więcej, budzą one potężne wątpliwości.

O Garandabal już chyba kiedyś pisałem,.

W sprawie ks.Skwarczyński:

Komunikat w sprawie Ks. dr. Adama Skwarczyńskiego
W związku z licznymi zapytaniami, wątpliwościami i zarzutami kierowanymi do Kurii Diecezjalnej Siedleckiej przez wiernych świeckich i osoby duchowne w związku z działalnością i nauczaniem Ks. dr. Adama Skwarczyńskiego, kapłana Diecezji Siedleckiej, Biskup Siedlecki Kazimierz Gurda dnia 16 grudnia 2019 r. powołał specjalną Komisję do zbadania i oceny teologicznej tej kwestii.

Na podstawie przedstawionego protokołu z prac Komisji z dnia 31 stycznia br., kierując się dobrem duchowym wiernych, Biskup Siedlecki w dniu 9 marca br. przedstawił Ks. dr. Adamowi Skwarczyńskiemu opinię Komisji teologicznej i wręczył dekret, w którym nakazał Ks. Adamowi zaprzestania:

nauczania, także w Internecie i przez publikacje drukowane, błędnej nauki Księdza Adama o Paruzji, a zwłaszcza: że Paruzja jest „wydarzeniem środkowym”, a nie ostatecznym „na końcu świata”, że przyjście Chrystusa ma się dokonać „za naszych dni” co domaga się od wiernych kosztownego, zwłaszcza materialnego, zaopatrzenia się na 3 dni ciemności a także propagowania idei 25 lat szczęśliwości nowych ludzi po „trzech dniach ciemności”. Jednocześnie Ks. Adam został zobowiązany do usunięcia materiałów z nauczaniem ze stron internetowych oraz jakiegokolwiek publikowania, także w Internecie, bez wyraźnego pozwolenia Biskupa Siedleckiego.
magicznego błogosławienia wody „na odległość”;
ezgorcyzmowania opętanych ze względu na brak misji kanonicznej od biskupa diecezjalnego.
Ponadto Biskup Siedlecki nie wyraził zgody na dalsze prowadzenie przez Ks. dr. Adama Skwarczyńskiego „poradni życia duchowego”, która mieściła się w jego domu w Rakowcu k. Siedlec oraz gromadzenia się wiernych na Eucharystii w prywatnej kaplicy Ks. Adama.

Ks. dr Adam Skwarczyński przyjął decyzję Księdza Biskupa i zobowiązał się do jej przestrzegania. Jednocześnie został poinformowany, że w przypadku niezastosowania się do powyższych nakazów zostaną mu wymierzone kary przewidziane przez prawo kanoniczne.

Ks. dr Jerzy Duda

Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa

Kurii Diecezjalnej Siedleckiej

Siedlce, dnia 10 marca 2020 r.
W sprawie Vassula Ryden:
25 stycznia 2007 roku Kongregacja Nauki i Wiary Kościoła Katolickiego podtrzymała negatywne stanowisko na temat objawień Vassuli Ryden https://info.wiara.pl/doc/168554.Watyka ... suli-Ryden
https://opoka.org.pl/biblioteka/T/TS/va ... tando.html
Pisaliśmy o Vassuli na apologetyce
http://analizy.biz/apologetyka/index.ph ... mid=60.htm
http://analizy.biz/apologetyka/index.ph ... mid=60.htm


Warto dodać że jasne stanowisko Kongregacji jest rozwadniane przez próby przytaczania dokumentów wcześniejszych bądź cytowanie jakichś ustnych wypowiedzi.

Na ten temat pisał m.in. ks. Pindel :
"Jak to bywa w takich sprawach, opublikowaniu stanowiska Kościoła towarzyszyły różne reakcje. Zdarzały się i takie, które ujawniały faktyczny fundament wiary konkretnego człowieka. Jeżeli bowiem ktoś wcześniej, zachłannie czytający kolejne tomy objawień, czytał opublikowane stanowisko Kongregacji Nauki Wiary, musiał jakoś uporać się z pewnym dylematem. Wielu katolików podejmowało próby kwestionowania autorytetu kard. J. Ratzingera i praw Kongregacji do oceny objawień prywatnych. Bywało, że brak podpisu Kardynała Prefekta w jakiejś publikacji powodował podejrzenia, że dokument jest fałszywy. Słowem, okazywało się, że wielu katolików bezgranicznie wierzy kobiecie, co do której nie wiadomo jakiego pochodzenia są jej doświadczenia religijne, a nie wierzy orzeczeniom Kościoła wypowiadającego się przez uprawnione do tego osoby."
NOTA KONGREGACJI NAUKI WIARY
Wielu biskupów, kapłanów, zakonników, zakonnic i wiernych świeckich zwraca się do Kongregacji z prośbą o miarodajną ocenę działalności pani Vassuli Ryden, wyznania greckoprawosławnego, zamieszkałej w Szwajcarii, która posługując się żywym słowem oraz pismem, rozpowszechnia w środowiskach katolickich całego świata orędzia przypisywane rzekomym niebiańskim objawieniom.

Uważna i spokojna analiza całej sprawy, dokonana przez Kongregację w celu „zbadania duchów, czy są z Boga” (Por. l J 4,l), ujawniła - obok aspektów pozytywnych - także cały zespół elementów o zasadniczym znaczeniu, które w świetle doktryny katolickiej należy ocenić negatywnie.

Trzeba nie tylko zwrócić uwagę na podejrzany charakter zewnętrznych form, w jakich dokonują się owe rzekome objawienia, ale także podkreślić zawarte w nich pewne błędy doktrynalne.

Mówią one między innymi o Osobach Trójcy Świętej, posługując się tak niejasnym językiem, że prowadzi to do pomieszania właściwych imion i funkcji Boskich Osób. Rzekome objawienia obwieszczają, że wkrótce w Kościele zapanuje Antychryst. W duchu milenarystycznym zapowiadają decydującą i chwalebną interwencję Boga, który ma jakoby ustanowić na ziemi, jeszcze przed ostatecznym przyjściem Chrystusa, erę pokoju i powszechnego dobrobytu. Przewidują też bliskie już powstanie Kościoła, który miałby być swego rodzaju wspólnotą pan chrześcijańską, co jest niezgodne z doktryną katolicką.

Fakt, że wymienione wyżej błędy nie pojawiają się w późniejszych pismach Vassuli Ryden, jest znakiem, że rzekome „niebiańskie objawienia” są jedynie owocem prywatnych przemyśleń.

Ponadto pani Ryden, przystępując systematycznie do sakramentów Kościoła katolickiego - choć jest wyznania greckoprawosławnego - budzi niemałe zdziwienie w wielu środowiskach Kościoła katolickiego i sprawia wrażenie, jakoby stawiała się ponad wszelką jurysdykcją kościelną i normą kanoniczną, a przez to stwarza ekumeniczny nieład, który drażni wielu zwierzchników, kapłanów i wiernych jej własnego Kościoła, jako że łamie ona w ten sposób jego dyscyplinę.

Zważywszy na to, że mimo pewnych aspektów pozytywnych ogólny rezultat działalności Vassuli Ryden jest negatywny, Kongregacja wzywa biskupów, aby należycie pouczyli swoich wiernych oraz by na terenie swoich diecezji nie dopuszczali do rozpowszechniania jej idei. Apeluje także do wszystkich wiernych, aby nie uznawali pism i wypowiedzi pani Vassuli Ryden za nadprzyrodzone oraz by zachowali czystość wiary, którą Chrystus powierzył Kościołowi.

Watykan, 6 października 1995 r. (L'Osservatore Romano, wyd. pol., 1/1996, s. 66)
Ostatnio zmieniony 2020-10-27, 08:05 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Prześwietlenie sumień, ostrzeżenie

Post autor: Jozek » 2020-10-27, 09:42

Nie wiem jak to napisac, ale kazdy gdy sie nawraca, doznaje czegos co mozna by nazwac jak w tytule, a ze przed paruzja bedzie wiele nawrocen to mozna by powiedziec ze zajdzie cos takiego jak w tytule.
Ale nie jest to jedynym znakiem, wiec nie nalezy takich znakow interpretowac indywidualnie i pojedynczo.
Wazniejszym jest wlasciwa interpretacja-rozumienie zdarzen, a nie koncentracja na jakims jednym.
Z drugiej strony, nalezalo by odroznic ocene ogolna Kosciola, tego co ktos podaje jako objawienia, a faktycznymi znakami lub ich skutkami opisanymi w Pismach, bo to ze Kosciol nie uznaje czyichs objawien, nie oznacza ze zadne z podawanych przez taka osobe zdarzenie nie zaistnieje.
Tak ze negujac prawdziwosc oczyichs objawien nalezalo by pamietac o tym, by nie bylo to rozumiane jako twierdzenie ze takie zdarzenia nie zaistnieja, choc sa opisane w Pismach.
Ostatnio zmieniony 2020-10-27, 09:53 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Prześwietlenie sumień, ostrzeżenie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-10-27, 09:44

Nie wiem czy przed Paruzją będzie wiele nawróceń - oby tak było jak piszesz, ale szczerze mówiąc nie widzę za bardzo takiej zapowiedzi. Na czas przed Paruzją Pismo zapowiada raczej odstępstwo...

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Prześwietlenie sumień, ostrzeżenie

Post autor: Jozek » 2020-10-27, 09:56

Chyba znasz, np. fragment o 2 swiadkach, w ktorym wyraznie pisze ze wielu, widzac to sie nawrocilo?
Podobnych fragmentow jest wiecej, tylko ze w wielu, takie zbiorowe nawrocenia sa jakby w tle jako logiczny skutek czegos innego.
Chocby np. "dwoje bedzie na polu, jedno bedzie zabrane". Czy widzac cos takiego nikt z tych pozostalych sie nie nawroci?

Ale glownie chodzi mi o to ze w wielu falszywych objawieniach sa fragmenty prawdziwe, opisane w Pismach, a negujac wszystko co podaja takie objawienia latwo zanegowac wszystko co jest w Pismach, bo w kazdym nawet falszywym objawieniu jest przynajmniej kilka prawdziwych fragmentow, bo zwykle domorosli prorocy znaja chocby czesc Pism i tym sie kieruja w swoich "proroctwach".
Ostatnio zmieniony 2020-10-27, 10:06 przez Jozek, łącznie zmieniany 2 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Jednax

Re: Prześwietlenie sumień, ostrzeżenie

Post autor: Jednax » 2020-10-27, 10:10

Jozek pisze: 2020-10-27, 09:56 Chocby np. "dwoje bedzie na polu, jedno bedzie zabrane". Czy widzac cos takiego nikt z tych pozostalych sie nie nawroci?
To, że odsiew bedzie. Matematycznie, że połowa ma sznanse.


Przed ostatecznym zwycienstwem, najpierw poteżny upadek. Wtedy odsiew. Przejdom tylko sprawiedliwi.
Nie wiadomu jak dużo. Dobrze, jak wszystkie. Ale Jezus mówił, że beda też potempieni.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne religie i ruchy parareligijne”