Fortele ducha tego świata

Jeśli nie wiesz gdzie zamieścić swój temat lub nie psuje on nigdzie indzie to napisz go tutaj.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
helperman
Bywalec
Bywalec
Posty: 175
Rejestracja: 8 lis 2019
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 19 times
Been thanked: 49 times

Fortele ducha tego świata

Post autor: helperman » 2020-10-29, 12:35

Cześć ponownie wszystkim. Miałem w zamyśle już nie pisać postów ale dziś czuję przekonanie
do dokończenia wątku. I dla dobra siebie i dla dobra innych.

Wiem, że umocnień w wiadomej sferze nigdy za mało. Zdając sobie sprawę jaki jest czas i świat doczesny. A zło zdemaskowane u podstaw - traci na swojej sile.

Te fortele i chwyty są wymieniane przez ojców Kościoła. Ja chcę je świadomie przypomnieć i niektóre skomentować.

1. Próba oddzielenia aktu od małżeństwa.

2. Próba oddzielenia plciowosci od osoby.
Każdy człowiek to osobny charakter, specyfika, oryginalność, historia życia, plany, marzenia, sieć relacji, swoje mocne i słabsze strony. Swoje przekonania i wartości - czasem bardzo zdecydowane. Także powołania do różnych spraw. Człowiek to nie anonimowy robot bez imienia i historii. Oprócz wymiaru fizycznego mamy też psychikę i ducha.

3. Próba oddzielenia aktu od relacji.
Człowiek, i mężczyzna i kobieta, ma silną potrzebę przeżywania własnej wartości i godności. I w miarę zdrowy psychicznie, zwłaszcza kobieta, zanim zechce nawiązać bliższą relację z innym, to chce poznać tę drugą stronę i samemu być poznanym. I stopniowo, zachowując osobiste granice, bez przymusu i przemocy.

Moja obserwacja jest też taka, że wielu ludzi w głębi duszy i serca nie chcę decydować się na pewne rzeczy, ale - presja ducha świata doczesnego jest tak silna... I powiązana z represjami...
plus promocja upadłych baz danych i przykładów z massmediów, że nieliczni są w stanie stawić temu opór. Ale w Chrystusie jest to możliwe.
Niech mówią o chwale Królestwa Twego
I niech opiewają potęgę Twoją
(Ps 145, 11)

afilatelista_michal

Re: Fortele ducha tego świata

Post autor: afilatelista_michal » 2020-10-29, 13:28

helperman pisze: 2020-10-29, 12:35 1. Próba oddzielenia aktu od małżeństwa.
Raczej Wy próbujecie to na siłę powiązać. Dla mnie ważniejsza jest relacja o której mówisz w pkt. 3 niż samo małżeństwo. A seks pomaga budować relacje.
2. Próba oddzielenia plciowosci od osoby.
Każdy człowiek to osobny charakter, specyfika, oryginalność, historia życia, plany, marzenia, sieć relacji, swoje mocne i słabsze strony. Swoje przekonania i wartości - czasem bardzo zdecydowane. Także powołania do różnych spraw. Człowiek to nie anonimowy robot bez imienia i historii. Oprócz wymiaru fizycznego mamy też psychikę i ducha.
Tu nie do końca rozumiem powiązanie pierwszego zdania z resztą. Bo z resztą się w pełni zgadzam. Każda osoba jest inna i próba wtłoczenia jej w ramy narzucone przez stereotypy płci. Jest bez sensu. To że ktoś ma chromosomy XY nie znaczy że nie może nosić sukienek, albo kochać się w innych mających ten sam zestaw chromosomów XY.

3. Próba oddzielenia aktu od relacji.
Człowiek, i mężczyzna i kobieta, ma silną potrzebę przeżywania własnej wartości i godności. I w miarę zdrowy psychicznie, zwłaszcza kobieta, zanim zechce nawiązać bliższą relację z innym, to chce poznać tę drugą stronę i samemu być poznanym. I stopniowo, zachowując osobiste granice, bez przymusu i przemocy
Znowu - każdy jest inny i każdy ma prawo zachować osobiste granice. Każdy ma te granice w innym miejscu. Każdy ma też inne potrzeby zarówno w zakresie seksu jak i bliskości.
Dlatego warto znać swoje potrzeby zanim zaciągnie się zobowiązania do końca życia.
Moja obserwacja jest też taka, że wielu ludzi w głębi duszy i serca nie chcę decydować się na pewne rzeczy, ale - presja ducha świata doczesnego jest tak silna... I powiązana z represjami...
plus promocja upadłych baz danych i przykładów z massmediów, że nieliczni są w stanie stawić temu opór. Ale w Chrystusie jest to możliwe.
Też jestem przeciwny wywieraniu na kimś presji. I działa to w obie strony.
Znam osoby które panicznie boją się nagości i intymności, bo wmówiono im że jest to grzeszne.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18880
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2604 times
Been thanked: 4602 times
Kontakt:

Re: Fortele ducha tego świata

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-10-29, 13:35

Helperman, nie przejmuj się wpisami afilatelisty. On musi po prostu w każdym wątku zaznaczyć, że on jest niewierzący - choćby wątek już w tytule miał oczywiste odniesienie do wiary. Właściwie z góry wiadomo co napisze ;)
Ostatnio zmieniony 2020-10-29, 13:42 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
abigail
Gaduła
Gaduła
Posty: 876
Rejestracja: 18 lip 2020
Has thanked: 201 times
Been thanked: 221 times

Re: Fortele ducha tego świata

Post autor: abigail » 2020-10-29, 16:08

moze niech każdy sobie wyrabia własna opinie o ludkach
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18880
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2604 times
Been thanked: 4602 times
Kontakt:

Re: Fortele ducha tego świata

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-10-29, 16:27

abigail pisze: 2020-10-29, 16:08 moze niech każdy sobie wyrabia własna opinie o ludkach
Może niech każdy sam decyduje o czym się wypowiada? ;)
Ostatnio zmieniony 2020-10-29, 16:27 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
abigail
Gaduła
Gaduła
Posty: 876
Rejestracja: 18 lip 2020
Has thanked: 201 times
Been thanked: 221 times

Re: Fortele ducha tego świata

Post autor: abigail » 2020-10-29, 16:30

jeszcze komuś napiszesz ze abi jest SS i ci uwierzy [-(
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18880
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2604 times
Been thanked: 4602 times
Kontakt:

Re: Fortele ducha tego świata

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-10-29, 16:42

abigail pisze: 2020-10-29, 16:30 jeszcze komuś napiszesz ze abi jest SS i ci uwierzy [-(
Jak napiszę, to będziemy o tym gadać.

Pytający
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 584
Rejestracja: 12 gru 2021
Has thanked: 2 times
Been thanked: 35 times

Re: Fortele ducha tego świata

Post autor: Pytający » 2022-05-22, 17:15

Należy włożyć na siebie całą zbrojębyśmy umieli sobie radzić z podstępami diabławer.,11
Nasza walka bowiem nie toczy się przeciwko krwi i ciału. Walczymy ze zwierzchnościami, z władzami, z zarządcami ogarniającej świat ciemności, z niegodziwymi zakusami duchowych sił na wysokościach niebaEf.6:12
Ostatnio zmieniony 2022-05-22, 17:18 przez Pytający, łącznie zmieniany 2 razy.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe Tematy Chrześcijańskie”