Reklama krzyża

Czyli umilanie swojego wolnego czasu.
crossfaith
Przybysz
Przybysz
Posty: 15
Rejestracja: 5 lis 2020
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Reklama krzyża

Post autor: crossfaith » 2020-11-05, 20:14

Cześć,

Jeśli interesuje kogoś temat krzyża i jego rodzaje zachęcam do obejrzenia filmu mojego autorstwa.

https://youtu.be/3zEc7GbnAto

Dobrym mówcą nie jestem, ruszam z tym hobbystycznie. Może ktoś znajdzie coś co go zainteresuje.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4221 times

Re: Reklama krzyża

Post autor: Andej » 2020-11-05, 20:31

Jaki jest cel tego filmiku?
Dlaczego nie skupiłeś się na treści?
Czy forma krzyża jest dla Ciebie ważniejsza od jego treści?
Dlaczego pominąłeś krzyż św. Andrzeja?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

crossfaith
Przybysz
Przybysz
Posty: 15
Rejestracja: 5 lis 2020
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Reklama krzyża

Post autor: crossfaith » 2020-11-05, 21:10

Konkretna seria pytań :)

Cel: krótkie przedstawienie krzyży ponieważ często widuje że ludzie nie rozróżniają podstawowych krzyży.

Co Pan ma na myśli treść w tym przypadku bo 2 razy pytany jestem o treść?

W tytule jest że część pierwsza, będą również inne krzyże. Krzyż św. Andrzeja to jeden z wielu, jest o wiele więcej krzyży z ciekawszą historią.

Dlaczego zapytał Pan akurat o krzyż św. Andrzeja?

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Reklama krzyża

Post autor: ToTylkoJa » 2020-11-05, 22:17

A co z krzyżem św. Piotra? Czy katolik może nosić go bez obaw, czy nie powinien ryzykować "gorszeniem" innych.
Dla mnie symbol, jak symbol, w końcu nie mówimy o krucyfiksie, ale spotkałam się z różnymi postawami na ten temat.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15106
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4250 times
Been thanked: 2977 times
Kontakt:

Re: Reklama krzyża

Post autor: Dezerter » 2020-11-05, 22:47

Ciekawy film i przydatny- witaj na forum tak w ogóle - mamy gdzieś wątek o historii krzyża jako symbolu chrześcijańskiego
Andej pyta o Andrzeja - chyba łatwo się domyślić, że
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4221 times

Re: Reklama krzyża

Post autor: Andej » 2020-11-05, 22:59

crossfaith pisze: 2020-11-05, 21:10 Co Pan ma na myśli treść w tym przypadku bo 2 razy pytany jestem o treść?
Ano to, że w krzyżu ważna jest treść, a nie jego forma. Oczywiście, można wyjaśniać symbolikę poszczególnych, ale nade wszystko, należy się skupić na sensie. Na tym, co sam krzyż symbolizuje. Czego jest świadectwem.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

crossfaith
Przybysz
Przybysz
Posty: 15
Rejestracja: 5 lis 2020
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Reklama krzyża

Post autor: crossfaith » 2020-11-06, 15:41

ToTylkoJa pisze: 2020-11-05, 22:17 A co z krzyżem św. Piotra? Czy katolik może nosić go bez obaw, czy nie powinien ryzykować "gorszeniem" innych.
Dla mnie symbol, jak symbol, w końcu nie mówimy o krucyfiksie, ale spotkałam się z różnymi postawami na ten temat.
Bardzo dobre pytanie! Też będzie o tym w innym filmiku.

Sataniści przypisują sobie krzyż św. Piotra, który zginął śmiercią męczeńską. Ktoś sobie wymyślił że jak odwrócą krzyż to jest to znak szatana i tak samo jest z pentagramem.

Wydaje mi się że nie można dać się zwariować takiemu myśleniu. Jeśli coś jest dobre z założenia to takie ma być, nie ważne czy ktoś to obróci o 180 czy 200 stopni.

Dodano po 4 minutach 39 sekundach:
Ano to, że w krzyżu ważna jest treść, a nie jego forma. Oczywiście, można wyjaśniać symbolikę poszczególnych, ale nade wszystko, należy się skupić na sensie. Na tym, co sam krzyż symbolizuje. Czego jest świadectwem.
Nie da się tak jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Krzyż rozwijał się w różnych kulturach a symbolem chrześcijaństwa jest dopiero od IV w.

Jest sporo krzyży które są używane przez mieszkańców kultur z całego świata i nie mają nic wspólnego z Chrześcijaństwem a tym bardziej śmiercią Jezusa.
Ostatnio zmieniony 2020-11-06, 15:41 przez crossfaith, łącznie zmieniany 1 raz.

Adeptus

Re: Reklama krzyża

Post autor: Adeptus » 2020-11-06, 15:43

Akurat tacy bardziej "poważni" sataniści rzadko używają odwróconego krzyża. Ich podstawowym symbolem jest odwrócony pentagram.

Dominik

Re: Reklama krzyża

Post autor: Dominik » 2020-11-06, 15:50

Mi się podoba że omawiana jest forma krzyża. O treści może by gadać i gadać w zależności od religii, odłamu itd, różne spojrzenia. Materiał na osobny film.

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Reklama krzyża

Post autor: ToTylkoJa » 2020-11-06, 18:05

Ale pentagram też jest symbolem chrześcijańskim. Na co starszych kościołach możesz spotkać w witrażach biały pentagram.
Może symbolizować 5 żywiołów (ogień, woda, powietrze, ziemia, duch/ kamień), a w filozofii chrześcijańskiej 5 ran Chrystusa.

Adeptus

Re: Reklama krzyża

Post autor: Adeptus » 2020-11-06, 18:18

No tak. Co nie zmienia, że zorganizowani sataniści (ci formalnie należący do Kościoła Szatana), wolą się posługiwać odwróconym pentagramem, a nie odwróconym krzyżem.

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Reklama krzyża

Post autor: ToTylkoJa » 2020-11-06, 18:22

Którzy sataniści?

Adeptus

Re: Reklama krzyża

Post autor: Adeptus » 2020-11-06, 18:31

ciach,,, link do szatanistów to przesada, nie będziemy ich linkować,,,Dominik
EDIT: No tak, zapomniałem, chrześcijański strach przez poznaniem zdania oponentów. Bo jeszcze Was jaki diaboł od samego czytania opęta i będzie molestował po nocach.

Może trochę przesadziłem. Ale stanowisko Kościoła Szatana jest takie, że indywidualni sataniści jak chcą, mogą używać odwróconego krzyża, ale oficjalnym symbolem jest "Sigil Bafometa", czyli odwrócony pentagram z głową kozła.
W każdym razie, interesuję się religioznawstwem i faktycznie u takich "profesjonalnych" satanistów częściej widzę pentagram, niż odwrócony krzyż, który jest chyba raczej domeną zespołów metalowych.
Ostatnio zmieniony 2020-11-06, 19:01 przez Adeptus, łącznie zmieniany 2 razy.

crossfaith
Przybysz
Przybysz
Posty: 15
Rejestracja: 5 lis 2020
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Reklama krzyża

Post autor: crossfaith » 2020-11-06, 19:00

A krzyż lewiatana? Też podobno symbol satanistyczny.

Z drugiej strony ciekawy Twór krzyż satanistyczny skoro szatan nie skończył na krzyżu :D Samo opieranie satanistycznej symboliki na krzyżu św. Piotra czy pentagramie świadczy o tym że czy chcą czy nie chcą są bliżej chrześcijaństwa niż ateiści czy wierzący innych religii.

Adeptus

Re: Reklama krzyża

Post autor: Adeptus » 2020-11-06, 19:03

No cóż, żyją w (post)chrześcijańskim społeczeństwie, znaczna część z nich to nawróceni chrześcijanie, więc nic dziwnego, że jako głównego wroga traktują chrześcijaństwo. Ja też zwracam się głównie przeciwko niemu, choć wiem, że np. Islam jest jeszcze gorszy.

ODPOWIEDZ