Fajne filmy

Czyli umilanie swojego wolnego czasu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Fajne filmy

Post autor: Dezerter » 2022-01-21, 22:59

Na 1 za chwilę Przyrzeczenie - wspaniały film o prześladowaniu Chrześcijan Ormian w czasie 1 wojny światowej
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1389
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 526 times
Been thanked: 757 times

Re: Fajne filmy

Post autor: AdamS. » 2022-01-22, 12:32

Lunka pisze: 2022-01-21, 22:23 @AdamS. tak to ten film 🙂 chętnie poznałabym Twoja opinię 🙂
Właśnie obejrzeliśmy wspólnie z Żoną, która tym filmem była chyba bardziej poruszona niż ja - choć i ja uważam, że jego treść jest warta uwagi. Z pewnością wymyka się wszelkim szablonom współczesnego kina. Na początku piętrzące się zagadki, które z czasem stopniowo zaczynają wskazywać na minioną tragedię i ukryty cel głównego bohatera (choć trochę czasu upłynęło, zanim to w sobie poskładałem).

Film pozostawia też po sobie mocny ślad do rozmyślania. Główna myśl, jaka mi po filmie towarzyszy, to kwestia tożsamości człowieka - jak bardzo współcześnie wiążemy ją z ciałem. Ale jest też kwestia odpowiedzialności za przyczynienie się do jakiejś tragedii. Czy powinniśmy w życiu dążyć do odkupienia swych błędów? I czy w takiej wykalkulowanej próbie odkupienia win nie pojawia się jakiś element pychy? Czy to nie próba panowania nad rzeczywistością, która w czynieniu dobra wyzbywa się postawy zawierzenia wszystkiego Bogu, że tylko On może nasze starania najlepiej wykorzystać?... Lunka, dziękuję Ci bardzo za polecony film!

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1389
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 526 times
Been thanked: 757 times

Re: Fajne filmy

Post autor: AdamS. » 2022-01-22, 12:34

Dezerter pisze: 2022-01-21, 22:59 Na 1 za chwilę Przyrzeczenie - wspaniały film o prześladowaniu Chrześcijan Ormian w czasie 1 wojny światowej

No i przegapiłem. :( Wczoraj miałem bardzo nietypowy dzień, stąd telewizja nie była punktem moich zainteresowań. Ale będę miał tę pozycję na uwadze. W każdym razie dzięki, Dezerter.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Fajne filmy

Post autor: Dezerter » 2022-01-22, 15:38

Biblia : historie odrzucone - właśnie oglądam na 4 o apokryfach Starego i Nowego Testamentu
serial dokumentalny USA 2010 - rzetelni i wiarygodny i bardzo ciekawy - polecam
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
majka77
Bywalec
Bywalec
Posty: 88
Rejestracja: 5 wrz 2021
Has thanked: 111 times
Been thanked: 31 times

Re: Fajne filmy

Post autor: majka77 » 2022-01-22, 16:29

Film który zapadł mi w serce i nawrócił kilku moich znajomych to "Spotkanie"

Jezu podaj mi rękę

Awatar użytkownika
Lunka
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1438
Rejestracja: 26 sty 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 956 times
Been thanked: 566 times

Re: Fajne filmy

Post autor: Lunka » 2022-01-23, 13:57

@AdamS. bardzo się cieszę, że obejrzeliscie z żoną i nawet się podobał to już bardzo wiele 🙂
Widzę, że żona ma podobną wrażliwość do mojej to może jeszcze kiedyś coś uda mi się polecić z myślą o niej 🙂

A jak oceniasz ostateczna decyzja głównego bohatera?
Jakby nie patrzeć dopuścił się wielkiego grzechu, jednak okrojonego tak wielkim miłosierdziem...
Ciekawe jak Bóg by to widział. Możemy gdybać tylko...
"Marto, Marto, troszczysz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba mało albo tylko jednego. Maria obrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona."
Łk 10,41-42

Awatar użytkownika
Lunka
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1438
Rejestracja: 26 sty 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 956 times
Been thanked: 566 times

Re: Fajne filmy

Post autor: Lunka » 2022-01-23, 13:59

@majka77 pamiętam ten film. Kiedyś przez przypadek trafiłam w tv ale nie pamiętałam tytułu. Dziękuję za przypomnienie.
Wzruszający i piękny 😥
"Marto, Marto, troszczysz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba mało albo tylko jednego. Maria obrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona."
Łk 10,41-42

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1389
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 526 times
Been thanked: 757 times

Re: Fajne filmy

Post autor: AdamS. » 2022-01-23, 18:49

Lunka pisze: 2022-01-23, 13:57 A jak oceniasz ostateczna decyzja głównego bohatera?
Jakby nie patrzeć dopuścił się wielkiego grzechu, jednak okrojonego tak wielkim miłosierdziem...
Czasem samobójstwo nie jest grzechem, a może być nawet heroizmem - np. gdy w czasie okupacji żołnierze Państwa Podziemnego połykali cyjanek, aby podczas tortur nie zdradzić swoich. Ale w przypadku bohatera filmu, choć dawał on innym życie, robił to w sposób tak wykalkulowany, że nie potrafię tego zaakceptować jako dobro. Chwilami miałem wrażenie, że chciał być jak Bóg, decydując o tym, kto ma żyć, a komu lepsza jest śmierć. Nie było w jego działaniu żadnej nadziei na życie po śmierci i zawierzenia Bogu, a jedynie jakieś nakręcenie na dokonanie wielkich gestów. Może zbyt surowa jest moja ocena, ale skoro zapytałaś... Według mnie jego grzech tkwił nie tyle w samobójstwie, co w przejawach pychy.

Awatar użytkownika
Skaza
Gaduła
Gaduła
Posty: 996
Rejestracja: 7 wrz 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1414 times
Been thanked: 366 times

Re: Fajne filmy

Post autor: Skaza » 2022-01-23, 21:24

Kilka miesięcy temu na TvTrwam oglądałem wieczorem taki bardzo poruszający film dokumentalny o człowieku który urodził się bez rąk i pomimo licznych trudności odnalazł sens i drogę w swoim życiu. Wczoraj przypomniałem sobie o nim i pomyślałem, że napiszę tutaj o tym ciekawym świadectwie i polecę je innym. Być może ktoś jeszcze nie oglądał, nie słyszał. Film to " Dar nadziei - Historia Tony'ego Melendeza " z 1999 roku.

Awatar użytkownika
JBP
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 437
Rejestracja: 5 sty 2022
Has thanked: 37 times
Been thanked: 44 times

Re: Fajne filmy

Post autor: JBP » 2022-01-27, 21:20

AdamS. pisze: 2022-01-23, 18:49 Czasem samobójstwo nie jest grzechem, a może być nawet heroizmem - np. gdy w czasie okupacji żołnierze Państwa Podziemnego połykali cyjanek, aby podczas tortur nie zdradzić swoich.
Wg mnie to jest grzechem.
Grzechem nie byłoby wydanie braci podczas tortur.
A heroizmem było by nie zabijanie się i nie wydanie braci mimo tortur.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1389
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 526 times
Been thanked: 757 times

Re: Fajne filmy

Post autor: AdamS. » 2022-01-29, 11:26

Żyjemy w czasie pełzającego totalitaryzmu, przewrotnie dokonującego zasadniczych zmian w imię wolności. Narzucaniu nowych idei towarzyszy czasem desperacka próba obrony tożsamości i wyniesionego z domu świata wartości. Doskonale ilustruje to film, który właśnie obejrzałem - niskobudżetowy, ale wart obejrzenia - wciąga i przedstawia istotę problemu w USA, gdzie również następuje zderzenie nowych ideologii z korzeniami tożsamości kulturowej.

Film z 2021 roku, więc całkiem nowy - "Bóg nie umarł: My, Naród" Tutaj macie go w całości (wersja z lektorem): https://www.cda.pl/video/9873474c9

Awatar użytkownika
Skaza
Gaduła
Gaduła
Posty: 996
Rejestracja: 7 wrz 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1414 times
Been thanked: 366 times

Re: Fajne filmy

Post autor: Skaza » 2022-01-29, 14:35

AdamS. pisze: 2022-01-29, 11:26 Żyjemy w czasie pełzającego totalitaryzmu, przewrotnie dokonującego zasadniczych zmian w imię wolności. Narzucaniu nowych idei towarzyszy czasem desperacka próba obrony tożsamości i wyniesionego z domu świata wartości. Doskonale ilustruje to film, który właśnie obejrzałem - niskobudżetowy, ale wart obejrzenia - wciąga i przedstawia istotę problemu w USA, gdzie również następuje zderzenie nowych ideologii z korzeniami tożsamości kulturowej.

Film z 2021 roku, więc całkiem nowy - "Bóg nie umarł: My, Naród" Tutaj macie go w całości (wersja z lektorem): https://www.cda.pl/video/9873474c9
Opis brzmi ciekawie i dodaje go do swojej prywatnej listy "Pilne-do obejrzenia" :) dziękuję @AdamS. :-bd

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Fajne filmy

Post autor: Dezerter » 2022-01-29, 19:31

Obejrzałem właśnie rewelacyjny! film , polski "Teściowie" - rzecz dzieje się na weselu, oj się dzieje! "Szalona opowieść o tym, co się może wydarzyć, gdy puszczają nerwy. To film o konfrontacji dwóch światów, która doprowadzi do łez nie tylko bywalców wesel."
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Lunka
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1438
Rejestracja: 26 sty 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 956 times
Been thanked: 566 times

Re: Fajne filmy

Post autor: Lunka » 2022-01-29, 20:48

@Dezerter tak to jest na mojej liście 😉
"Marto, Marto, troszczysz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba mało albo tylko jednego. Maria obrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona."
Łk 10,41-42

Awatar użytkownika
Skaza
Gaduła
Gaduła
Posty: 996
Rejestracja: 7 wrz 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1414 times
Been thanked: 366 times

Re: Fajne filmy

Post autor: Skaza » 2022-01-29, 20:55

Jakoś obawiam się naszych rodzimych produkcji w ostatnich latach, ale może na ten się skuszę :)
Poczytam dokładniej o czym jest na filmwebie i będę go wypatrywał ;) dzięki Dezerterze :-bd

Ps. Ostatnio słyszałem trochę o krajowym filmie Lokatorka z 2021 roku. Podobno wart obejrzenia. Oglądał ktoś go może ?

ODPOWIEDZ