Wolność

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Wolność

Post autor: Arek » 2022-12-31, 08:49

Dezerter pisze: 2022-12-30, 16:23 Nadal nie rozumiesz znaczenia
Kochaj i pisz co chcesz
i
Kochaj i rób co chcesz
Najważniejsze w tych sentencjach jest Kochaj jeśli kochasz prawdziwie, to nigdy nie zrobisz i nie napiszesz niczego złego przeciw bliźniemu swemu
ale
PAX
Nie każdy może odbierać te słowa w sposób moralny, bo cytat jest wyrwany z kontekstu. Często się zdarza, że coś cytujemy. Słowa Pisma Świętego co całością i wtedy mają pełny sens. Czasem uważam to za błąd gdy ktoś coś cytuje, wydaje mi się, że jest lepiej jak zrobimy opis i wyrazimy o co nam chodzi w danej kwestii. Każdy sprawy postrzega w inny sposób i nie co się dziwić temu. Można kochać wyłącznie cieleśnie i czynić zło.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6031
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 456 times
Been thanked: 919 times

Re: Wolność

Post autor: Albertus » 2022-12-31, 09:00

Kochaj i rób co chcesz


Wszystko zależy od tego co rozumiemy pod pojęciem "miłość"

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Wolność

Post autor: Andej » 2022-12-31, 09:10

Albertus pisze: 2022-12-31, 09:00
Kochaj i rób co chcesz


Wszystko zależy od tego co rozumiemy pod pojęciem "miłość"
Jeśli w takim znaczeniu, jakiego nauczał nas Chrystus, to OK.
Niestety, niewielki procent ludzi tak to rozumie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6031
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 456 times
Been thanked: 919 times

Re: Wolność

Post autor: Albertus » 2022-12-31, 09:16

Andej pisze: 2022-12-31, 09:10
Albertus pisze: 2022-12-31, 09:00
Kochaj i rób co chcesz


Wszystko zależy od tego co rozumiemy pod pojęciem "miłość"
Jeśli w takim znaczeniu, jakiego nauczał nas Chrystus, to OK.
Niestety, niewielki procent ludzi tak to rozumie.
No niestety tak.

Ktoś może powiedzieć na przykład - bardzo kochamy się z żoną kolegi a więc możemy robić co chcemy.

W języku polskim słowo miłość jest zbyt wieloznaczne.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13816
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2024 times
Been thanked: 2206 times

Re: Wolność

Post autor: sądzony » 2022-12-31, 09:20

Dezerter pisze: 2022-12-30, 16:23 PAX
Co to oznacza?

Dodano po 9 minutach 3 sekundach:
Albertus pisze: 2022-12-31, 09:00
Kochaj i rób co chcesz

Wszystko zależy od tego co rozumiemy pod pojęciem "miłość"
Z Miłością jest podobnie jak z Bogiem.
Jeżeli zredukujemy Ich Istotę do pojęć, a następnie stwierdzimy, iż "rozumiemy" - pozostanie nam ich znikoma część.
Osobiście jestem zdania, by Bóg i To czym jest jedynie w religii chrześcijańskiej czyli Miłość pozostał w sferze Tajemnicy, Mistyki i Sacrum.
Co oczywiście nie oznacza, że nie oddziałuje na rzeczywistość poprzez Ciało, Działanie, Proces, Relację, Więź.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Wolność

Post autor: Andej » 2022-12-31, 09:29

Albertus pisze: 2022-12-31, 09:16 W języku polskim słowo miłość jest zbyt wieloznaczne.
Z tym się nie zgodzę. Nie jest wieloznaczne. Ale jest niezrozumiałe. Większość ludzi zupełnie nie wie jakie ma znaczenie. Tym b=ardziej, że w słownikach podane sa wyjaśnienia raczej w ujęciu kolokwialnym.
SJP PWN podaje:
miłość
1. «głębokie uczucie do drugiej osoby, któremu zwykle towarzyszy pożądanie»
2. «silna więź, jaka łączy ludzi sobie bliskich»
3. «poczucie silnej więzi z czymś, co jest dla kogoś wielką wartością»
4. «głębokie zainteresowanie czymś, znajdowanie w czymś przyjemności»
5. «obiekt czyichś uczuć i pragnień»
6. «pożycie seksualne».


Twórcom słownika zadałbym pytanie: Czy można (czy da się) przysięgać uczucie? Czy uczucia są zależne od naszej woli? Takie uprymitywnienie słowa miłość sprawia to, że jest ono różnie rozumiana i pojmowane.

Przeprowadzałem ankietę we wspólnocie Odnowy. Ponad połowa uważa miłość za uczucie. Cześć zarówno za postawę i uczucie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13816
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2024 times
Been thanked: 2206 times

Re: Wolność

Post autor: sądzony » 2022-12-31, 09:34

Albertus pisze: 2022-12-31, 09:16 W języku polskim słowo miłość jest zbyt wieloznaczne.
Zgadza się. Ale jest jeszcze słowo "miłować" (w sensie miast "kochać").

https://slowniketymologiczny.uw.edu.pl/entry/59
https://slowniketymologiczny.uw.edu.pl/entry/80
Ostatnio zmieniony 2022-12-31, 09:35 przez sądzony, łącznie zmieniany 1 raz.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6031
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 456 times
Been thanked: 919 times

Re: Wolność

Post autor: Albertus » 2022-12-31, 09:40

sądzony pisze: 2022-12-31, 09:29
Albertus pisze: 2022-12-31, 09:00
Kochaj i rób co chcesz

Wszystko zależy od tego co rozumiemy pod pojęciem "miłość"
Z Miłością jest podobnie jak z Bogiem.
Jeżeli zredukujemy Ich Istotę do pojęć, a następnie stwierdzimy, iż "rozumiemy" - pozostanie nam ich znikoma część.
Osobiście jestem zdania, by Bóg i To czym jest jedynie w religii chrześcijańskiej czyli Miłość pozostał w sferze Tajemnicy, Mistyki i Sacrum.
Co oczywiście nie oznacza, że nie oddziałuje na rzeczywistość poprzez Ciało, Działanie, Proces, Relację, Więź.
A jak to się ma do konkretnego przykładu który podałem?
Ktoś może powiedzieć na przykład - bardzo kochamy się z żoną kolegi a więc możemy robić co chcemy.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2545
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 154 times
Been thanked: 412 times

Re: Wolność

Post autor: Abstract » 2022-12-31, 09:49

Andej pisze: 2022-12-31, 09:29 Twórcom słownika zadałbym pytanie: Czy można (czy da się) przysięgać uczucie? Czy uczucia są zależne od naszej woli? Takie uprymitywnienie słowa miłość sprawia to, że jest ono różnie rozumiana i pojmowane.

Przeprowadzałem ankietę we wspólnocie Odnowy. Ponad połowa uważa miłość za uczucie. Cześć zarówno za postawę i uczucie.
Andeju przerabialiśmy temat. Miłości nie powinno się przysięgać, ponieważ większość interpretuje ją inaczej niż przedmiot "pułapki" jaki dla wielu szykuje owa przysięga. A więc nie specjalnie dba się o to aby przyszli młodzi i niedojrzali małżonkowie wiedzieli z czym mają do czynienia.
Po co przysięgać miłość skoro nie szuka swego, skoro wszystko znosi? Przykazanie miłości do każdego brata i siostry wystarczy. Natomiast przysięga małżeńska w większości przypadku wynika ze skutku przekroczenia u dwojga osób granic miłości braterskiej i przerodzenie się w silne uczucie. Później ludzie przysięgają sobie przed ołtarzem nie to, że będą siebie miłować jak brata i siostrę lecz obdarzać siebie uczuciem które wówczas do siebie żywią ze wsparciem Boga.
Finalnie to jest główna przyczyna rozwodów i dramatów rodzin którym się nie poszczęściło w doborze. Nikt z tym nic nie robi. Stąd ludzie zaczynają żyć bez tego sakramentu, ponieważ oficjalnie problem nie istnieje.

Miłość - dążenie do dobra
Ostatnio zmieniony 2022-12-31, 09:52 przez Abstract, łącznie zmieniany 3 razy.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13816
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2024 times
Been thanked: 2206 times

Re: Wolność

Post autor: sądzony » 2022-12-31, 10:00

Albertus pisze: 2022-12-31, 09:40
Ktoś może powiedzieć na przykład - bardzo kochamy się z żoną kolegi a więc możemy robić co chcemy.
Dla mnie to słowa, a nie miłość.
To żaden przykład.
Ostatnio zmieniony 2022-12-31, 10:01 przez sądzony, łącznie zmieniany 1 raz.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Wolność

Post autor: Andej » 2022-12-31, 10:06

Abstract pisze: 2022-12-31, 09:49 Miłości nie powinno się przysięgać,
Jeśliś przekonamy, to zwróć się do episkopatu, aby zmienili treść przysięgi małżeńskiej.

„Ja (Twoje imię) biorę Ciebie (imię wybranki) za żonę i ślubuję Ci: miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz, że Cię nie opuszczę aż do śmierci. Tak mi dopomóż, Panie Boże Wszechmogący, w Trójcy jedyny i wszyscy święci.”Narzeczony
„Ja (Twoje imię) biorę Ciebie (imię wybranka) za męża i ślubuję Ci: miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz, że Cię nie opuszczę aż do śmierci. Tak mi dopomóż, Panie Boże Wszechmogący, w Trójcy jedyny i wszyscy święci.”


Ja przysięgałem. Nie rozumiejąc. Ale dotrzymałem. I z biegiem lat zacząłem rozumieć. I wypełniać treścią. Na tyle, na ile potrafię. Na ile jestem w stanie wyzwolić się z przeszłości, przełamywać bariery, czynić nową jakość.

Czy teraz rozumiem właściwie? Dopóki żyję, dopóty się czegoś uczę.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6031
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 456 times
Been thanked: 919 times

Re: Wolność

Post autor: Albertus » 2022-12-31, 10:09

sądzony pisze: 2022-12-31, 10:00
Albertus pisze: 2022-12-31, 09:40
Ktoś może powiedzieć na przykład - bardzo kochamy się z żoną kolegi a więc możemy robić co chcemy.
Dla mnie to słowa, a nie miłość.
To żaden przykład.
Miłość dla chrześcijanina nie może pozostać tylko "w sferze Tajemnicy,Mistyki i Sakrum".

W praktyce chrześcijanin musi rozeznawać co jest miłością co nią nie jest w konkretnych sytuacjach.

Miłość to nie uczucie, choć jak najbardziej uczucia mogą miłości towarzyszyć. Miłość to konkretna postawa w konkretnych sytuacjach życiowych.
Ostatnio zmieniony 2022-12-31, 10:20 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2545
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 154 times
Been thanked: 412 times

Re: Wolność

Post autor: Abstract » 2022-12-31, 10:20

@Andej jeżeli uważasz że można przysięgać coś czego się nie rozumie, a co lepsze często tkwiąc w błędzie, w przeświadczeniu że przysięga się coś innego, to jest to kluczowe aby to rozpowszechniać i uświadamiać. Nie chcę sugerować jakie będziemy mieć tego owoce.
Wygląda na to, że uczucie jako twór który powstaje między dwojga ludźmi ma za zadanie ich oszukać w celach prokreacyjnych. A gdzie później dorastają takie dzieci, sprawa drugorzędna.
Pamiętaj Andeju że to "trwanie" ma całkowicie inny wymiar w zależności od związku.
Ostatnio zmieniony 2022-12-31, 10:26 przez Abstract, łącznie zmieniany 1 raz.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13816
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2024 times
Been thanked: 2206 times

Re: Wolność

Post autor: sądzony » 2022-12-31, 10:33

Albertus pisze: 2022-12-31, 10:09 Miłość dla chrześcijanina nie może pozostać tylko "w sferze Tajemnicy,Mistyki i Sakrum".
W praktyce chrześcijanin musi rozeznawać co jest miłością co nie nią nie jest w konkretnych sytuacjach.
Miłość to nie uczucie, choć jak najbardziej uczucia mogą miłości towarzyszyć. Miłość to konkretna postawa w konkretnych sytuacjach życiowych.
sądzony pisze: 2022-12-31, 09:29 Co oczywiście nie oznacza, że nie oddziałuje na rzeczywistość poprzez Ciało, Działanie, Proces, Relację, Więź.
Moim zdaniem, moja duchowość, moje doświadczenie, moja wiara, moja "mądrość" (lub głupota) wynikająca z relacji i więzi z Bogiem, mówi mi, iż "ludzkiego kochania" uczymy się z "zewnątrz" [świat -> serce] (głównie od rodziców, ale nie tylko). "Bożego miłowania" natomiast w kierunku przeciwnym, z wewnątrz [serce -> świat] (jedynie od Pana).

O ile jesteśmy w stanie dostrzec i pojąć przyczyny kochania, o tyle nie mamy narzędzi poznawczych, by zrozumieć, nazwać, a tym bardziej podzielić się Tym co "wzbudza" Miłowanie.

Oczywiście, można się mylić, ale nikt nie wejdzie pomiędzy Ciebie i Boga. Tam nikt nie dokona oceny. Duchowość, Twoja wewnętrzna relacja z Bogiem jest najbardziej intymną płaszczyzną życia człowieka. To co z Niej "wycieka" i kapie deszczem przez "czystego człowieka" na innych, daje Owoc.

Pozostaje jeszcze kwestia czystości.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Wolność

Post autor: Andej » 2022-12-31, 10:39

Abstract pisze: 2022-12-31, 10:20 @Andej jeżeli uważasz że można przysięgać coś czego się nie rozumie, a co lepsze często tkwiąc w błędzie, w przeświadczeniu że przysięga się coś innego, to jest to kluczowe aby to rozpowszechniać i uświadamiać. Nie chcę sugerować jakie będziemy mieć tego owoce.
Nie tylko można, ale i trzeba. Chyba, ze przed złożeniem przysięgi będą przeprowadzane egzaminy. Nie wiem, czy stałoby się 10% pra stających na ślubnym kobiercu, gdyby ksiądz najpierw zapraszał do zakrystii i najpierw sprawdzał wiedzę. Oraz odpowiedzialność narzeczonych.
Nie wiem, czy jakakolwiek przysięga miałaby sens. Np. żołnierska. Przepytaj z użytych w niej pojęć, a przekonasz się, że niewiele osób je rozumie.
Gdyby ludzie mogli zobowiązywać się do czegoś dopiero po pełnym zrozumieniu, to większość z nich nie mogłaby tego uczynić nawet na łożu śmierci. A przysięgaliby tylko besserwisserzy i megalomani. Też nie znając dokładnego znaczenia, ale w przekonaniu, ze je znają.
Abstract pisze: 2022-12-31, 10:20 Wygląda na to, że uczucie jako twór który powstaje między dwojga ludźmi ma za zadanie ich oszukać w celach prokreacyjnych. A gdzie później dorastają takie dzieci, sprawa drugorzędna.
A co ma uczucie do treści przysięgi? Przecież uczucia nie da się przysiąc. Nie ma to sensu. Poza ty, wydaje mi się, ze mylisz pożądanie z innymi uczuciami.
Abstract pisze: 2022-12-31, 10:20 Pamiętaj Andeju że to "trwanie" ma całkowicie inny wymiar w zależności od związku.
Postaram się zapamiętać, ale proszę, poucz mnie o tych związkach. Na przykład jak ma wyglądać trwanie w związkach chemicznych, jak w związkach zawodowych, jak w związkach małżeńskich i jak w związkach przyczynowo-skutkowych. Oraz w innych związkach, których zapewne wiele masz na myśli.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ