Cud Słońca w Fatimie

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1598
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 633 times
Kontakt:

Re: Cud Słońca w Fatimie

Post autor: Tek de Cart » 2022-05-19, 09:00

Hildegarda pisze: 2022-05-19, 05:55
krystian.zawistowski pisze: 2020-12-05, 21:05 Cześć.

Jestem fizykiem/informatykiem i napisałem artykuł o Cudzie Słońca z filozoficzno-metodologicznej perspektywy.
ja mam problem z tymi cudami i objawieniami Maryjnymi, skąd wiadomo, że to są na pewno objawienia Maryjne, a nie jakieś inne byty duchowe?
głównie z samych objawień, z analizy ich treści. Jest sporo objawień prywatnych odrzuconych przez Kościół po analizie, więc jak najbardziej mogą to być objawienia 'innych bytów', albo po prostu ludzkie wymysły (choroba psychiczna, chęć zaistnienia publicznego itd)
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Cud Słońca w Fatimie

Post autor: Hildegarda » 2022-05-19, 09:11

Tek de Cart pisze: 2022-05-19, 09:00 głównie z samych objawień, z analizy ich treści. Jest sporo objawień prywatnych odrzuconych przez Kościół po analizie, więc jak najbardziej mogą to być objawienia 'innych bytów', albo po prostu ludzkie wymysły (choroba psychiczna, chęć zaistnienia publicznego itd)
a co do tych objawień uznanych przez Kościół, nie ma pomyłek? Nie zgłębiałam się w temat objawień, ale kiedyś przesłuchałam Fabiana Błaszkiewicza o kulcie Maryjnym i on tam podjął różne kontrowersyjne tematy związane z objawieniami. Czy np. to że Matka Boża mówi o stawianiu sobie kościołów, ustanawianiu swoich świąt jest zgodne z Objawieniem w Ewangelii?

krystian.zawistowski
Gaduła
Gaduła
Posty: 833
Rejestracja: 5 gru 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 145 times
Been thanked: 197 times

Re: Cud Słońca w Fatimie

Post autor: krystian.zawistowski » 2022-05-19, 10:25

@Hildegarda
kult Maryji i świętych nie jest nowym wynalazkiem np istnieje rękopis "Pod Twoją Obronę" z IIIw. https://en.wikipedia.org/wiki/Sub_tuum_praesidium,
albo też modlitwa Św. Jana Chryzostoma (IVw) https://www.goodcatholic.com/mary-help- ... cessities/.
Można się spodziewać, że pojawiło się to nabożeństwo pod koniec życia ostatnich Apostołów, albo niedługo po i nabrało więcej znaczenia niewiele potem.

W kolejnych wiekach rozpowszechniła się opinia, że jest to droga najlepsza do przemienienia swojego życia i mistycznego zjednoczenia się z Bogiem:
Święty Augustyn mówi, że wszyscy przeznaczeni do życia wiecznego znajdują się już zamknięci w łonie Maryi; miłość do Niej jest więc drogocennym znakiem zbawienia. Święty Bonawentura dodaje, że ktokolwiek jest naznaczony nabożeństwem do Maryi, będzie zapisany w Księdze Życia. Wreszcie św. Alfons de Liguori zapewnia, iż ten, kto kocha Matkę Bożą może być tak pewny Nieba, jak gdyby już w nim był. Jeśli więc nabożeństwo do Najświętszej Panny Maryi jest znakiem zbawienia, powinno ono leżeć nam na sercu jak skarb ukryty w roli, o którym Pan Jezus mówi w Ewangeli
https://www.przymierzezmaryja.pl/maryja ... 055,a.html

Św Tomasz:
https://www.gaudemaria.org/maryja-jako- ... -z-akwinu/

Polecam bardzo książki: "Przedziwny Sekret Różańca Świętego" i "Traktat o Doskonałym Nabożeństwie do Najświętszej Maryji Panny" Św. Ludwika de Montfort.
https://kzaw.pl/
https://www.youtube.com/channel/UCdC4jo ... o3tVw_F3cQ
"I nikt nigdy na próżno nie uciekał się do przemożnego Jej wstawiennictwa, kto z pobożną i ufną modlitwą do Niej się udawał." Pius IX o modlitwie do Maryji

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Cud Słońca w Fatimie

Post autor: Hildegarda » 2022-05-19, 10:43

krystian.zawistowski pisze: 2022-05-19, 10:25 @Hildegarda
kult Maryji i świętych nie jest nowym wynalazkiem np istnieje rękopis "Pod Twoją Obronę" z IIIw.
ja mam raczej obojętne podejście do kultu Maryjnego, był czas, że się naczytałam tego protestanckiego straszenia Matką Bożą, ale potem mi przeszło, jak się dowiedziałam, że się to właśnie tak historycznie kształtowało w Kościele od wieków.
Jednak nie potrafię też być zwolenniczką tego kultu, za duża blokada, za dużo wątpliwości. Tak jak wcześniej pisałam, Fabian Błaszkiewicz odnosił się do tego kultu w oparciu o dokumenty kościelne i było w tym sporo kontrowersji, a poza tym same objawienia wydają się być dość kontrowersyjne.

krystian.zawistowski
Gaduła
Gaduła
Posty: 833
Rejestracja: 5 gru 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 145 times
Been thanked: 197 times

Re: Cud Słońca w Fatimie

Post autor: krystian.zawistowski » 2022-05-19, 11:26

@Hildegarda
Fabian Błaszkiewicz to eks-ksiądz prowadzący firmę od protestanckiego kołczyngu i żyjący z kobietą i jakby trudno go tu podejrzewać o obiektywność, że nagle odkrył katolickie dogmaty są be (polecam btw poczytać o Lutrze, Zwinglim i innych takich, jak to z nimi było). Możesz wygrzebać jakieś pojedyncze argumenty za czymkolwiek, ale to należy porównać wszystkie dowody za i przeciw - których jest więcej w którą stronę.

Poza tym trudno mi się odnieść do kontrowersji, jeśli ich nie wymieniasz.
https://kzaw.pl/
https://www.youtube.com/channel/UCdC4jo ... o3tVw_F3cQ
"I nikt nigdy na próżno nie uciekał się do przemożnego Jej wstawiennictwa, kto z pobożną i ufną modlitwą do Niej się udawał." Pius IX o modlitwie do Maryji

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Cud Słońca w Fatimie

Post autor: Hildegarda » 2022-05-19, 11:49

krystian.zawistowski pisze: 2022-05-19, 11:26 Fabian Błaszkiewicz to eks-ksiądz prowadzący firmę od protestanckiego kołczyngu i żyjący z kobietą i jakby trudno go tu podejrzewać o obiektywność, że nagle odkrył katolickie dogmaty są be (polecam btw poczytać o Lutrze, Zwinglim i innych takich, jak to z nimi było). Możesz wygrzebać jakieś pojedyncze argumenty za czymkolwiek, ale to należy porównać wszystkie dowody za i przeciw - których jest więcej w którą stronę.
To że był księdzem powoduje, że poznał nauczanie KK, nie słucham go za wiele, bo strasznie długie ma wykłady, ale to co słuchałam o Kościele katolickim czy kulcie Maryjnym, wydaje się być obiektywne, bo oparte na źródłach kościelnych. Nie jestem w stanie tu dokładnie przytoczyć wszystkiego co on tam mówi, bo to są wykłady po 3,4 godziny

krystian.zawistowski pisze: 2022-05-19, 11:26 Poza tym trudno mi się odnieść do kontrowersji, jeśli ich nie wymieniasz.
Napisałam wcześniej, chodzi np. o to, że Matka Boża chce żeby ustanawiano jej święta albo stawiano miejsca kultu, czy to jest zgodne z Objawieniem Biblijnym?
Jaka jest rola Matki Bożej w zbawieniu? Czemu mielibyśmy poprzez Nią docierać do Boga, skoro mamy Jezusa i to w zupełności wystarczy?

A nawiązącując do tematu, to choćby ten "cud słońca", jaki cel miało to objawienie? Po co taki cud?

krystian.zawistowski
Gaduła
Gaduła
Posty: 833
Rejestracja: 5 gru 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 145 times
Been thanked: 197 times

Re: Cud Słońca w Fatimie

Post autor: krystian.zawistowski » 2022-05-19, 20:08

@Hildegarda
A nawiązącując do tematu, to choćby ten "cud słońca", jaki cel miało to objawienie? Po co taki cud?
Proste, jeszcze jeden dobry dowód. Europa i Portugalia osuwała się coraz bardziej w ateizm, pokrewne ideologie i herezję (np modernizm). Trudno udawać, że "z historycznego punktu widzenia" Chrystus nie zmartwychwstał (co moderniści oczywiście robili i robią) mając przed oczyma cuda tu i teraz.
Napisałam wcześniej, chodzi np. o to, że Matka Boża chce żeby ustanawiano jej święta albo stawiano miejsca kultu, czy to jest zgodne z Objawieniem Biblijnym?
Ja żadnych niezgodności nie widzę ani z Biblią, ani z Tradycją. Masz coś konkretnego na myśli?
Czemu mielibyśmy poprzez Nią docierać do Boga,
Mogę odesłać do Części 1 "Traktatu o Doskonałym Nabożeństwie do NMP" wspomnianego Św Ludwika de Montfort.
, skoro mamy Jezusa i to w zupełności wystarczy?
To pytanie kto twierdzi, że ma Jezusa i mu w zupełności wystarczy.

Można być hipotetycznie katolikiem nie mając nabożeństwa do Maryji, ale nie ma sensu tak robić mając tyle dowodów na dobre i cudowne owoce i opinii najważniejszych autorytetów w Kościele, że jest to najlepsza droga do Jezusa, albo przynajmniej wielka pomoc w tej drodze (niektórzy twierdzili, że jest to w jakimś sensie konieczne, np Św Bonawentura).

Jeśli o protestantów chodzi, to tu są poważne i wielopoziomowe problemy z tym, by racjonalnie wierzyć w ten cały ich interes o czym już nie raz pisałem, więc byłbym tu sceptycznie nastawiony do ich stwierdzeń w rodzaju "mamy i Jezusa i nam w zupełności wystarczy".
https://kzaw.pl/
https://www.youtube.com/channel/UCdC4jo ... o3tVw_F3cQ
"I nikt nigdy na próżno nie uciekał się do przemożnego Jej wstawiennictwa, kto z pobożną i ufną modlitwą do Niej się udawał." Pius IX o modlitwie do Maryji

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Cud Słońca w Fatimie

Post autor: Hildegarda » 2022-05-20, 05:44

krystian.zawistowski pisze: 2022-05-19, 20:08 Proste, jeszcze jeden dobry dowód. Europa i Portugalia osuwała się coraz bardziej w ateizm, pokrewne ideologie i herezję (np modernizm). Trudno udawać, że "z historycznego punktu widzenia" Chrystus nie zmartwychwstał (co moderniści oczywiście robili i robią) mając przed oczyma cuda tu i teraz.
I ruszające się słońce miało doprowadzić do nawrócenia? Dla mnie to bardzo dziwny cud

krystian.zawistowski pisze: 2022-05-19, 20:08 Ja żadnych niezgodności nie widzę ani z Biblią, ani z Tradycją. Masz coś konkretnego na myśli?
np. Licheń, albo figura w Lourdes

krystian.zawistowski pisze: 2022-05-19, 20:08 To pytanie kto twierdzi, że ma Jezusa i mu w zupełności wystarczy.

Można być hipotetycznie katolikiem nie mając nabożeństwa do Maryji, ale nie ma sensu tak robić mając tyle dowodów na dobre i cudowne owoce i opinii najważniejszych autorytetów w Kościele, że jest to najlepsza droga do Jezusa, albo przynajmniej wielka pomoc w tej drodze (niektórzy twierdzili, że jest to w jakimś sensie konieczne, np Św Bonawentura).

Jeśli o protestantów chodzi, to tu są poważne i wielopoziomowe problemy z tym, by racjonalnie wierzyć w ten cały ich interes o czym już nie raz pisałem, więc byłbym tu sceptycznie nastawiony do ich stwierdzeń w rodzaju "mamy i Jezusa i nam w zupełności wystarczy".
W Biblii nie widzę, żeby do wiary chrześcijańskiej potrzebne było coś więcej niż wiara w Jezusa, On jest "Drogą, Prawdą i Życiem", cała treść NT kieruje w Jego stronę. Czy osoby nie uznające kultu Maryjnego czy kultu świętych, ale wierzące w Jezusa są w jakiś spośób dyskredytowane w oczach Boga? Są obdarzane mniejszą ilością łask, bardziej narażone na zwiedzenie, czy coś takiego? Z punktu widzenia biblijnego nie wiedzę po prostu w takim kulcie sensu i logiki, a to pociąga wątpliwości co do samych objawień, czy one aby na pewno są z woli Bożej.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Cud Słońca w Fatimie

Post autor: Jozek » 2022-05-20, 09:00

Ja bym to okreslil w prosty sposob, jesli mamy nasladowac Jezusa, to nie mozemy pomijac Jego Matki, jako swojej Matki.
Masz Jezusa w sobie, to twoja Matka jest Miriam.
Ona wie co takiemu dziecku potrzeba.
Ostatnio zmieniony 2022-05-20, 09:01 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

krystian.zawistowski
Gaduła
Gaduła
Posty: 833
Rejestracja: 5 gru 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 145 times
Been thanked: 197 times

Re: Cud Słońca w Fatimie

Post autor: krystian.zawistowski » 2022-05-20, 13:21

@Hildegarda
I ruszające się słońce miało doprowadzić do nawrócenia? Dla mnie to bardzo dziwny cud
Tak, z punktu widzenia wyjaśnienia tego naukowo - nie da się tego zrobić, więc jest to cud. A z punktu widzenia potwierdzenia mając tysiące osób, gazety itd i wszystkie inne cuda w Fatimie nie ma mowy o oszustwie czy zwidach. Po szczegóły odsyłam do dokumentu i filmów które nagrywam https://www.youtube.com/channel/UCdC4jo ... o3tVw_F3cQ

Oczywiście jest i wiele innych cudów współcześnie, np Eucharystyczne ostatnio w Polsce, czy uzdrowienia z terminalnych chorób za wstawiennictwem Maryji i Świętych.
np. Licheń, albo figura w Lourdes
I co tam jest nie tak według Biblii?
W Biblii nie widzę
Nie ma racjonalnych powodów by wierzyć w takie chrześcijaństwo oparte "na Biblii" bez Kościoła, bo gdybyś chciała postawić jakiś dowód, że Biblia cokolwiek znaczy, to ten sam dowód będzie dowodem za Kościołem.

Po pierwsze dowód historyczny, który by miał ustalić, że Biblia istotnie została spisana przez Apostołów i ich wspólników i skompilowana przez ich następców nieuchronnie będzie się odnosił do tych samych źródeł, które udowadniają, że doktryny KK są doktrynami Kościoła starożytnego.

Po drugie potrzebny jest dowód by wierzyć w cudowne historie tam opisane bardziej niż w te w Koranie czy Wedach. I istotnie cuda się powtórzyły w każdym wieku aż po współczesność, tylko, że to są cuda katolickie i często występuje w nich Maryja.

Po trzecie to samo napisałem wyżej w dwóch punktach w oparciu o sam rozum, tym lepiej można zarzucić opierając się na Biblii, bo ona sama mówi, że
nie można sobie ot tak wyinżynierować religii w oderwaniu od Kościoła wedle własnego widzimisię. Pisze o tym w szczegółach Św. Franciszek Salezy:
https://archive.org/details/catholiccon ... ew=theater
żeby do wiary chrześcijańskiej potrzebne było coś więcej niż wiara w Jezusa
Do zbawienia według Biblii jest potrzebne życie w łasce sakramentalnej i zgodnie z moralnymi warunkami tegoż życia, które Chrystus i Apostołowie wymieniają.
Czy osoby nie uznające kultu Maryjnego czy kultu świętych, ale wierzące w Jezusa są w jakiś spośób dyskredytowane w oczach Boga? Są obdarzane mniejszą ilością łask, bardziej narażone na zwiedzenie, czy coś takiego?
Żeby być katolikiem należy uznawać nauczanie które ma Kościół, nie będę jednak pisał o tym w szczegółach, bo są od tego inni. Jeśli chodzi o łaski, to Bóg ustanowił zasady ich otrzymania i tak pogląd, że zmieni On te zasady, bo ktoś uparł się robić inaczej uważam za absurdalny.
https://kzaw.pl/
https://www.youtube.com/channel/UCdC4jo ... o3tVw_F3cQ
"I nikt nigdy na próżno nie uciekał się do przemożnego Jej wstawiennictwa, kto z pobożną i ufną modlitwą do Niej się udawał." Pius IX o modlitwie do Maryji

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2516
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 401 times

Re: Cud Słońca w Fatimie

Post autor: Abstract » 2022-05-20, 13:51

Hildegarda pisze: 2022-05-20, 05:44 I ruszające się słońce miało doprowadzić do nawrócenia? Dla mnie to bardzo dziwny cud
Jezus nie uzdrawiał każdą napotkaną osobę. Uzdrowienie w cudach nie było celem samym w sobie. On sam sobie cierpienia nie oszczędził.
Każdy cud jest dziwny, ponieważ łamie prawa fizyki.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Cud Słońca w Fatimie

Post autor: Hildegarda » 2022-05-20, 16:19

krystian.zawistowski pisze: 2022-05-20, 13:21 Tak, z punktu widzenia wyjaśnienia tego naukowo - nie da się tego zrobić, więc jest to cud. A z punktu widzenia potwierdzenia mając tysiące osób, gazety itd i wszystkie inne cuda w Fatimie nie ma mowy o oszustwie czy zwidach. Po szczegóły odsyłam do dokumentu i filmów które nagrywam https://www.youtube.com/channel/UCdC4jo ... o3tVw_F3cQ

Oczywiście jest i wiele innych cudów współcześnie, np Eucharystyczne ostatnio w Polsce, czy uzdrowienia z terminalnych chorób za wstawiennictwem Maryji i Świętych.
Uzdrawiają też bioenergoterapeuci i różni tacy. Robert Tekieli mówi, że miał też zdolności uzdrawiania, gdy zainteresował się metodą Silvy, potem okazało się, że ma to związek z demonami

ja nie neguje tego, że było to ponadnaturalne zjawisko, tylko pytanie czy pochodziło od Boga?

krystian.zawistowski pisze: 2022-05-20, 13:21 I co tam jest nie tak według Biblii?
To, że Jezus jest Drogą, Prawdą i Życiem, a nie Matka Boża. Jeśli ktoś zostanie uzdrowiony w cudownym źródełku Matki Bożej i potem całe życie skupia się tylko na czczeniu Matki Bożej, to czy to są takie owoce jakie powinien przynosić chrześcijanin wierzący, że Jezus nas zbawił?

krystian.zawistowski pisze: 2022-05-20, 13:21 Nie ma racjonalnych powodów by wierzyć w takie chrześcijaństwo oparte "na Biblii" bez Kościoła, bo gdybyś chciała postawić jakiś dowód, że Biblia cokolwiek znaczy, to ten sam dowód będzie dowodem za Kościołem.
z tego co wiem, to protestanci uznają początkowy Kościół do jakiegoś Soboru. Nie uznają już dalszych nauk.

Ogólnie to na wiarę w Jezusa można się nawet nawrócić bez Biblii, są ludzie, którzy tak się nawracają, a to do jakiego Kościoła trafiają dalej, to uważam, że jest przypadek. Nawet jeśli nie ma powodów racjonalnych by wierzyć w chrześcijaństwo bez Kościoła katolickiego, to nawrócenia i wiara w Jezusa jak najbardziej istnieje poza Kościołem katolickim, mnóstwo ludzi nawraca się poza KK i przynoszą takie same owoce jak nawróceni katolicy.

Abstract pisze: 2022-05-20, 13:51 Jezus nie uzdrawiał każdą napotkaną osobę. Uzdrowienie w cudach nie było celem samym w sobie. On sam sobie cierpienia nie oszczędził.
Każdy cud jest dziwny, ponieważ łamie prawa fizyki.
Przede wszystki Jezus mówił, żeby nie rozpowiadać o Jego cudach, co oznacza, że nie chciał się z tym afiszować
Ostatnio zmieniony 2022-05-20, 16:22 przez Hildegarda, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2516
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 401 times

Re: Cud Słońca w Fatimie

Post autor: Abstract » 2022-05-20, 17:07

Hildegarda pisze: 2022-05-20, 16:19
Przede wszystki Jezus mówił, żeby nie rozpowiadać o Jego cudach, co oznacza, że nie chciał się z tym afiszować
Pomimo próśb działo się dokładnie odwrotnie. Czy wiedział o tym z góry, możemy spekulować. Czy wyciągał wnioski z poprzednich niedopełnień próśb o tajemnicy, możemy być tego pewni. Czynił znaki kim jest aby wszystko się wypełniło.
Ostatnio zmieniony 2022-05-20, 17:08 przez Abstract, łącznie zmieniany 1 raz.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Cud Słońca w Fatimie

Post autor: Hildegarda » 2022-05-20, 17:45

Abstract pisze: 2022-05-20, 17:07 Pomimo próśb działo się dokładnie odwrotnie. Czy wiedział o tym z góry, możemy spekulować. Czy wyciągał wnioski z poprzednich niedopełnień próśb o tajemnicy, możemy być tego pewni. Czynił znaki kim jest aby wszystko się wypełniło.
Albo też ze współczucia dla chorujących ludzi

krystian.zawistowski
Gaduła
Gaduła
Posty: 833
Rejestracja: 5 gru 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 145 times
Been thanked: 197 times

Re: Cud Słońca w Fatimie

Post autor: krystian.zawistowski » 2022-05-21, 09:44

@Hildegarda

To, że Jezus jest Drogą, Prawdą i Życiem, a nie Matka Boża. Jeśli ktoś zostanie uzdrowiony w cudownym źródełku Matki Bożej i potem całe życie skupia się tylko na czczeniu Matki Bożej, to czy to są takie owoce jakie powinien przynosić chrześcijanin wierzący, że Jezus nas zbawił?
To Twoja własna reguła, jak mówiłem Kościół starożytny czcił Świętych i zwłaszcza Maryję i w Ewangelii nie ma nic, co by tego zabraniało, przeciwnie jest przecież "Oto Matka Twoja" wypowiedziane z krzyża, "Błogosławić mnie będą wszystkie pokolenia" w Magnificat i inne odniesienia. Komentarz Św Tomasza:
https://www.ewtn.com/catholicism/librar ... -mary-5884

Przez owoce mam na myśli przestrzeganie nauki Chrystusa i dobre uczynki. To pierwsze protestanci rzadziej robią, bo po pierwsze znieśli część przykazań, jak np zakaz rozwodów z Biblii, a po drugie zniesiono też wymagania by ktoś się realnie nawracał, bo wyrzucono sakrament pokuty. Prawdziwy oryginalny protestantyzm był w tej sprawie z resztą bardziej radykalny https://pch24.pl/500-lat-protestantyzmu ... ina-lutra/
przynoszą takie same owoce jak nawróceni katolicy.
No nie bardzo patrz wyżej. Oczywiście Bóg na wszystkich ludzi jakoś działa, ludzie poprawiają się z różnych występków itd dzięki głosowi sumienia, tylko najpierw trzeba by uznać występki za występki.

Trzeba uczciwie przyznać, że byli owszem w miarę chrześcijańscy protestanci, w luterańskich krajach po Lutrze była duża reakcja w stronę wierzeń katolickich, tzw pietyzm. Ale po pierwsze to był High Church z widzialną hierarchią, a po drugie nie słyszałem by były po tym jakieś ślady obecnie, proszę to dzisiejszy luterański biskup Jej Świątobliwość Ewa Brunne:
https://believersportal.com/first-lesbi ... hristians/

A to co importuje się do Polski z USA pod płaszczykiem 'wiary w Biblię', to zabobonne i siekciarskie nurty jak zieloni albo purytanie. Nawet jeśli oni sprawiają wrażenie jakiegoś konserwatyzmu, to niestety z punktu widzenia KK powinno się trzymać od nich z daleka. Jedni niestety bawią się w spirytyzm, nie zważając na to, że wedle świadectwa Ojców to z czym mają do czynienia to wcale nie jest Duch Święty. Drudzy wierzą w Kalwinowe wymysły że świat dzieli się na przeznaczonych do zbawienia i do potępienia i oni to ci pierwsi, co jest jakimś sposobem radzenia sobie z problemem braku uzasadnienia rozumowego dla tych głupot (że to niby sam Bóg im je objawił). To niestety wywraca do góry nogami Ewangeliczny zamysł uniwersalnego miłosierdzia i pokoju i było nie raz wymówką dla brutalności i drapieżnictwa (https://polona.pl/item/historyja-reform ... o:metadata zob rozdział XII)
z tego co wiem, to protestanci uznają początkowy Kościół do jakiegoś Soboru. Nie uznają już dalszych nauk.
Ci co tak robią tylko by bardziej by siebie zaorali, bo po pierwsze Sobór to ustalenia grupy biskupów, a po drugie dokumenty dużo wcześniejsze niż pierwszy Sobór (325r) już stanowią dla protestantów duży problem (np I Apologia Justyna z 155r., "Przeciw Herezjom" Ireneusza z 180r., "Listy" Cypriana który zm. w 258r).
Uzdrawiają też bioenergoterapeuci i różni tacy. Robert Tekieli mówi, że miał też zdolności uzdrawiania, gdy zainteresował się metodą Silvy, potem okazało się, że ma to związek z demonami
Bioenergoterapeuci i okultyści nie uzdrawiają, a mogą wyprodukować jakieś mniej znaczące efekty (które faktycznie można uznać za niezwykłe).

Prawdziwy cud uzdrowienia, jakie widać czasem w KK to np odrośnięta noga, zniknięcie nieuleczalnego raka albo inne takie zjawisko niemożliwe według natury.
https://lublin.gosc.pl/doc/7275954.Cuda-brata-Kaliksta
http://www.miraclehunter.com/marian_app ... cles1.html
https://adonai.pl/cuda/?id=36
Mogą być też mniejsze łaski wyleczenia, ale to nie jest liczone za cuda..

Co do demonów, to nie widziałem, by jakakolwiek sekta miała wiarygodną medyczną dokumentację nadprzyrodzonego uzdrowienia. To są najwyżej jakieś manifestacje które potrafią petenta otumanić i wmówić mu, że jest uzdrowiony, albo wyprodukować okresową poprawę samopoczucia, albo też ustępuje nieokreślona medycznie dolegliwość którą demon sam wcześniej wywołał. Ogólnie te wydarzenia nie wytrzymują krytyki jaką stosuje się do oceny cudów uzdrowienia w KK od paruset lat https://pl.aleteia.org/2017/05/26/jak-z ... ania-cudu/
Ostatnio zmieniony 2022-05-21, 09:48 przez krystian.zawistowski, łącznie zmieniany 2 razy.
https://kzaw.pl/
https://www.youtube.com/channel/UCdC4jo ... o3tVw_F3cQ
"I nikt nigdy na próżno nie uciekał się do przemożnego Jej wstawiennictwa, kto z pobożną i ufną modlitwą do Niej się udawał." Pius IX o modlitwie do Maryji

ODPOWIEDZ