Kiedy naprawdę urodził się Jezus?

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15002
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4220 times
Been thanked: 2960 times
Kontakt:

Re: Kiedy naprawdę urodził się Jezus?

Post autor: Dezerter » 2024-01-23, 19:31

Marek_Piotrowski pisze: 2024-01-23, 19:11 Nie ma po temu za bardzo przesłanek, oprócz pewnego apokryfu.
Ale apokryf z połowy II wieku, więc swoja wagę ma
Powiem tak - bardziej prawdopodobne, że był starszy (bo są jakieś przesłanki) niż że młodzieniec, jak antykatolicko wciska Kazik któryś raz (tak wiem, ja przewrażliwiony i niesprawiedliwy jestem :p )
Józef przestraszył się , że Maria popełniła grzech karany śmiercią, niewybaczalny, cudzołóstwo i konsekwencji z tym związanych - ja bym się też przestraszył.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5407
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 860 times
Been thanked: 1413 times

Re: Kiedy naprawdę urodził się Jezus?

Post autor: abi » 2024-01-23, 19:42

o, podoba mi się takie objaśnienie!
zmartwił się i wystraszył o żonę
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19130
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4643 times
Kontakt:

Re: Kiedy naprawdę urodził się Jezus?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-01-23, 19:43

Był prawie na pewno starszy od Maryi, ale prawie na pewno nie starzec (oczywiście, zależy co kto uważa za starego - hipisi mówili "nie wierz nikomu po 30-tce" :)

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 224 times

Re: Kiedy naprawdę urodził się Jezus?

Post autor: kazik95 » 2024-01-23, 19:46

Dezerter pisze: 2024-01-23, 19:31
Marek_Piotrowski pisze: 2024-01-23, 19:11 Nie ma po temu za bardzo przesłanek, oprócz pewnego apokryfu.
Ale apokryf z połowy II wieku, więc swoja wagę ma
Powiem tak - bardziej prawdopodobne, że był starszy (bo są jakieś przesłanki) niż że młodzieniec, jak antykatolicko wciska Kazik któryś raz (tak wiem, ja przewrażliwiony i niesprawiedliwy jestem :p )
Udowodnij to oszczerstwo.
Ostatnio zmieniony 2024-01-23, 19:47 przez kazik95, łącznie zmieniany 1 raz.
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15002
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4220 times
Been thanked: 2960 times
Kontakt:

Re: Kiedy naprawdę urodził się Jezus?

Post autor: Dezerter » 2024-01-23, 19:55

Udowadniam tradycja i Tradycja katolicka uważa Józefa za dużo starszego od Maryi
czyżbyś nie wiedział?
dlaczego więc kilka razy w krótkim czasie sprzeciwiasz się tradycji ?
- przypadek? nie sądzę :) i oszczerstwa nie widzę
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 224 times

Re: Kiedy naprawdę urodził się Jezus?

Post autor: kazik95 » 2024-01-23, 20:04

Dezerter pisze: 2024-01-23, 19:55 Udowadniam tradycja i Tradycja katolicka uważa Józefa za dużo starszego od Maryi
czyżbyś nie wiedział?
dlaczego więc kilka razy w krótkim czasie sprzeciwiasz się tradycji ?
- przypadek? nie sądzę :) i oszczerstwa nie widzę
Tradycyjnie już chcecie być bardziej papiescy od papieża

https://opoka.org.pl/biblioteka/P/PR/id ... 52_nadanie
W wielu kolędach i pastorałkach św. Józef przedstawiany jest jako „stary”. Podobnie bywa ukazywany na niektórych obrazach. Z prawdą niewiele ma to wspólnego. W czasie narodzenia Chrystusa miał co najwyżej 30 lat. Skąd zatem to „postarzanie” św. Józefa? Głównie z chęci obrony prawdy o dziewiczym poczęciu Jezusa Chrystusa z Ducha Świętego oraz o pozostawaniu przez Maryję dziewicą aż do śmierci.

Ludzie owładnięci erotyzmem nie pojmują, jak mężczyzna w pełni sił witalnych może powstrzymać się od seksu, mieszkając ze swoją ukochaną kobietą. Zrobienie ze św. Józefa starca było więc pójściem na skróty, żeby nie mierzyć się z jego heroiczną miłością do Boga, Maryi i Jezusa. A przecież w naszej historii mamy postacie świętych i błogosławionych, którzy trwali w dziewiczych małżeństwach: choćby św. Kinga z księciem Bolesławem Wstydliwym.

Innym powodem postarzania św. Józefa było wspomnienie w Ewangelii o braciach i siostrach Jezusa (por. Mt 12, 46; Mk 3, 31; Łk 8, 19; J 2, 12). Niektórzy teologowie wymyśli na to tłumaczenie, że św. Józef, gdy wziął Maryję za żonę, był już wdowcem z potomstwem z poprzedniego małżeństwa. Tak obraz „starego” Józefa się utrwalał, choć nie miał podstaw w Biblii.
Dodano po 5 minutach 44 sekundach:
Poza tym wiek Józefa była akurat najmniej istotnym elementem moich postów. Ale oczywiście do czegoś trzeba się przyczepic.
Ostatnio zmieniony 2024-01-23, 20:05 przez kazik95, łącznie zmieniany 1 raz.
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6020
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 456 times
Been thanked: 919 times

Re: Kiedy naprawdę urodził się Jezus?

Post autor: Albertus » 2024-01-23, 20:17

kazik95 pisze: 2024-01-23, 20:04
Dezerter pisze: 2024-01-23, 19:55 Udowadniam tradycja i Tradycja katolicka uważa Józefa za dużo starszego od Maryi
czyżbyś nie wiedział?
dlaczego więc kilka razy w krótkim czasie sprzeciwiasz się tradycji ?
- przypadek? nie sądzę :) i oszczerstwa nie widzę
Tradycyjnie już chcecie być bardziej papiescy od papieża

https://opoka.org.pl/biblioteka/P/PR/id ... 52_nadanie
W wielu kolędach i pastorałkach św. Józef przedstawiany jest jako „stary”. Podobnie bywa ukazywany na niektórych obrazach. Z prawdą niewiele ma to wspólnego. W czasie narodzenia Chrystusa miał co najwyżej 30 lat. Skąd zatem to „postarzanie” św. Józefa? Głównie z chęci obrony prawdy o dziewiczym poczęciu Jezusa Chrystusa z Ducha Świętego oraz o pozostawaniu przez Maryję dziewicą aż do śmierci.

Ludzie owładnięci erotyzmem nie pojmują, jak mężczyzna w pełni sił witalnych może powstrzymać się od seksu, mieszkając ze swoją ukochaną kobietą. Zrobienie ze św. Józefa starca było więc pójściem na skróty, żeby nie mierzyć się z jego heroiczną miłością do Boga, Maryi i Jezusa. A przecież w naszej historii mamy postacie świętych i błogosławionych, którzy trwali w dziewiczych małżeństwach: choćby św. Kinga z księciem Bolesławem Wstydliwym.

Innym powodem postarzania św. Józefa było wspomnienie w Ewangelii o braciach i siostrach Jezusa (por. Mt 12, 46; Mk 3, 31; Łk 8, 19; J 2, 12). Niektórzy teologowie wymyśli na to tłumaczenie, że św. Józef, gdy wziął Maryję za żonę, był już wdowcem z potomstwem z poprzedniego małżeństwa. Tak obraz „starego” Józefa się utrwalał, choć nie miał podstaw w Biblii.
Pogląd że Józef miał 30 lat nie ma tak samo żadnych podstaw w Biblii jak każdy inny pogląd na temat jego wieku.

Po prostu nie wiemy ile miał lat.

Równie dobrze mógł mieć lat 25 a biblijni bracia i siostry Jezusa to byli jego bracia cioteczni jak i mógł mieć lat 45 i być młodym wdowcem z kilkorgiem dorosłych dzieci.

Ludzie wtedy wcale nie starzeli się szybciej ( taki błędny pogląd wynika z bezsensownej interpretacji statystycznych danych na temat średniej długości życia która wynikała z bardzo dużej śmiertelności niemowląt i dzieci oraz częstych śmierci w wyniku chorób) a mężczyzna po czterdziestce był oczywiście pełnym sił mężczyzną tak jak obecnie.

Na dużo starszy wiek Józefa niż Maryi przemawia na przykład to że w chwili rozpoczęcia publicznej działalności Jezusa św Józef już nie żył.
Ostatnio zmieniony 2024-01-23, 20:22 przez Albertus, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 224 times

Re: Kiedy naprawdę urodził się Jezus?

Post autor: kazik95 » 2024-01-23, 20:20

@Albertus jak możesz tak antykatolicko nam tu wciskać???
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6020
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 456 times
Been thanked: 919 times

Re: Kiedy naprawdę urodził się Jezus?

Post autor: Albertus » 2024-01-23, 20:23

kazik95 pisze: 2024-01-23, 20:20 @Albertus jak możesz tak antykatolicko nam tu wciskać???
Dlaczego antykatolicko?

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 224 times

Re: Kiedy naprawdę urodził się Jezus?

Post autor: kazik95 » 2024-01-23, 20:24

Albertus pisze: 2024-01-23, 20:23
kazik95 pisze: 2024-01-23, 20:20 @Albertus jak możesz tak antykatolicko nam tu wciskać???
Dlaczego antykatolicko?
tradycja i Tradycja katolicka uważa Józefa za dużo starszego od Maryi
czyżbyś nie wiedział?
dlaczego więc sprzeciwiasz się tradycji ?
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15002
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4220 times
Been thanked: 2960 times
Kontakt:

Re: Kiedy naprawdę urodził się Jezus?

Post autor: Dezerter » 2024-01-23, 20:25

kazik95 pisze: 2024-01-23, 20:20 @Albertus jak możesz tak antykatolicko nam tu wciskać???
Albertus nie wciska bezpodstawnie młodzieńca :) - jak byś nie powtórzył w krótkim czasie 2 razy to bym nie zareagował
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6020
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 456 times
Been thanked: 919 times

Re: Kiedy naprawdę urodził się Jezus?

Post autor: Albertus » 2024-01-23, 20:27

kazik95 pisze: 2024-01-23, 20:24
Albertus pisze: 2024-01-23, 20:23
kazik95 pisze: 2024-01-23, 20:20 @Albertus jak możesz tak antykatolicko nam tu wciskać???
Dlaczego antykatolicko?
tradycja i Tradycja katolicka uważa Józefa za dużo starszego od Maryi
czyżbyś nie wiedział?
dlaczego więc sprzeciwiasz się tradycji ?
A ja twierdzę że nie był dużo starszy od Maryi?

Napisałem tylko że opierając się na samej Biblii nie można określić wieku Józefa czyli że że twierdzenie że Józef nie miał 30 lat też nie jest oparte na Biblii.

Chociaż na dużo starszy wiek Józefa niż Maryi przemawia na przykład to że w chwili rozpoczęcia publicznej działalności Jezusa św Józef już nie żył.
Ostatnio zmieniony 2024-01-23, 20:31 przez Albertus, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 224 times

Re: Kiedy naprawdę urodził się Jezus?

Post autor: kazik95 » 2024-01-23, 20:33

Dezerter pisze: 2024-01-23, 20:25
kazik95 pisze: 2024-01-23, 20:20 @Albertus jak możesz tak antykatolicko nam tu wciskać???
Albertus nie wciska bezpodstawnie młodzieńca :) - jak byś nie powtórzył w krótkim czasie 2 razy to bym nie zareagował
czy Ty naprawdę nie widzisz tego, że oskarżasz mnie o antykatolickie wpisy bez żadnego sensownego uzasadnienia?

Nawet w kolędach już nie śpiewamy "Józef stary" tylko "Józef święty".

Zamiast się czepiać, marudzić, krytykować i szukać drzazgi napisz lepiej coś pozytywnego w tym wątku. Albo w jakimkolwiek innym.
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5407
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 860 times
Been thanked: 1413 times

Re: Kiedy naprawdę urodził się Jezus?

Post autor: abi » 2024-01-23, 20:34

na wiki piszą "W wieku lat 10 oczekiwana dalsza długość życia wynosiła około 35-37 (co daje w sumie 45–47 lat)"
ale nie zaznaczyli że to o jozefie
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15002
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4220 times
Been thanked: 2960 times
Kontakt:

Re: Kiedy naprawdę urodził się Jezus?

Post autor: Dezerter » 2024-01-23, 20:35

Albertus - no i dobrze, ale nie wciskasz bezpodstawnie, że był chłopaczkiem i młodzieńcem. Za tym, że był starszy wskazuje brak wspominania o nim w NT gdy Jezus zaczął działalność - jest tylko matka, jego bracia i siostry i to kilka razy. Maryja jest dużo później jeszcze wymieniana w Dz1 , a niby czemu nie jest wymieniany Józef? - najprostsza odpowiedź jaka mi się nasuwa- bo nie żył. A czemu nie żył?, bo był starszy i umarł.
małżeństwo wcześniejsze Józefa i owdowienie najlepiej moim zdaniem tłumaczy braci i siostry Jezusa. Mamy poza tym apokryfy, które przekazują nam wiarę/pamięć/przekonania ludu prostego.
Ostatnio zmieniony 2024-01-23, 20:35 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”