Kiedy naprawdę urodził się Jezus?

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
ODPOWIEDZ
konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Kiedy naprawdę urodził się Jezus?

Post autor: konserwa » 2024-01-18, 21:08

Tytul watku to pytanie o narodzenie, a nie o tym, ze "nie stworzony"

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6102
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 466 times
Been thanked: 929 times

Re: Kiedy naprawdę urodził się Jezus?

Post autor: Albertus » 2024-01-18, 21:18

Redemptor pisze: 2024-01-18, 20:06 Święta Bożego Narodzenia, choć nie pozbawione pewnej dozy romantyczności, przywołują także starą, mało wzruszającą prawdę: człowiek w perspektywie religijnej pozostaje jedynie narzędziem w ręku tak zwanego Boga. Na dodatek Boga który jest narzędziem w rękach kapłanów. Chrześcijaństwo wiele mówi o miłości (ale tylko mówi): miłości człowieka do Boga i vice versa, miłości pomiędzy ludźmi itp. Z tego mówienia niewiele jednak wynika... Chyba tylko to, że słowo „miłość" wciąż się dewaluuje traci na znaczeniu. Bo skoro można np. „miłować nieprzyjaciół", to czy słowo „miłość" ma jeszcze jakiś sens? Przecież każdy człowiek intuicyjnie wie, że wrogów nie da się kochać ani nawet lubić; można ich - co najwyżej - tolerować. Zanim więc zaleje nas potop słów o wszechmiłości, przyjrzyjmy się na chwilę, jak biblijny Bóg kochał głównych bohaterów wigilijnej opowieści - Jezusa i jego ziemską rodzinę. Jakoś bóg Jahwe nie dawał zbyt wielu dowodów miłowania nieprzyjaciół. Wystarczy poczytać Biblię. W tym celu przez chwilę poważnie potraktujmy ewangeliczne świadectwa czyli bajkę o narodzeniu Jezusa zwanego Chrystusem.
Wszystko zaczęło się od zamężnej-panny i na dodatek dziewicy Marii, matki Jezusa. Anioł przyszedł do niej powiedział: „Nie bój się, Mario, znalazłaś łaskę u Boga. I oto poczniesz w łonie, i porodzisz Syna, i nazwiesz go imieniem Jezus." (Łk 1. 26-38). Zauważmy, że nikt nie pyta jej o zdanie, o jej plany życiowe. „Poczniesz i porodzisz". To wszystko. Co prawda w końcowym momencie zwiastowania Maria mówi: „Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa twego", ale wcale nie jest pewne, czy ktokolwiek oczekiwał od niej zgody na takie in vitro - czyli nadprzyrodzoną propozycję.
O Józefie wiemy niewiele poza tym, że wszystko spadło na niego bez przygotowania. Wpadł w panikę, ale chciał zachować się szlachetnie, nie narażając „boskiej wybranki" na ukamienowanie za cudzołóstwo. Jego także nikt o nic nie pytał, nikogo jego plany nie interesowały. I on, i Maria byli tylko narzędziami, które spotkała „łaska". Niczym grabie, widły albo ławka w parku, na której ktoś łaskawie usiadł. Jednak ich los był i tak luksusowy w porównaniu z dziejami ich boskiego Syna. Ten miał się stać „narzędziem zbawienia" całej ludzkości, czyli musiał dać się zabić w wyrafinowany i okrutny sposób, aby zaspokoić głód sprawiedliwości swojego wyrodnego Ojca Jahwe-Adonai w niebie. Aby „wykonało się". A był ponoć, czy miał być przecież umiłowanym i pierworodnym Synem. Czyżby mityczny Szatan był na tyle potężniejszy od Boga, że Ten MUSIAŁ zbawić ludzkość tylko w taki sposób? Bożonarodzeniowa opowieść opiewana w kolędach i kazaniach nie jest zatem tak wzniosie romantyczna, jak głosi kościelno-państwowa propaganda. To raczej smutna opowieść o okrutnym bogu, który jest projekcją ziemskiego autorytarnego władcy, i ludziach - jego poddanych. To historia nie mająca wiele wspólnego z tym, co dziś uważamy za miłość, partnerstwo, przyjaźń, oddanie. A może my, ludzie, jesteśmy już bardziej doskonali (przynajmniej w pojmowaniu miłości) niż sam Stwórca ponoć Wszechmogący Bóg?
Nie jesteśmy bardziej doskonali niż Stwórca który objawił się nam w historii. Nie jesteśmy też lepsi od naszych przodków a już na pewno nie od chrześcijan z pierwszych wieków.

Ale mam pytanie do ciebie:

Skoro tak krytycznie patrzysz na sposób postępowania Boga to napisz w jaki konkretnie sposób Bóg twoim zdaniem powinien okazywać swoją miłość?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19256
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 4673 times
Kontakt:

Re: Kiedy naprawdę urodził się Jezus?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-01-18, 22:07

@redemptor, obawiam się, że zupełnie niewłaściwie pojmujesz to, w jaki sposób nastąpiło zbawienie.
Na Twoje usprawiedliwienie przemawia to, że bardzo wiele osób sądzi, że Ojciec potrzebował śmierci Jezusa, by wybaczyć ludziom - straszny, obraźliwy dla Boga absurd.
Zapraszam do mojego wykładu, w której pokazuję błędność podobnych koncepcji:

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13886
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2034 times
Been thanked: 2221 times

Re: Kiedy naprawdę urodził się Jezus?

Post autor: sądzony » 2024-01-19, 08:27

Kiedy naprawdę urodził się Jezus?
Dziś.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4220 times

Re: Kiedy naprawdę urodził się Jezus?

Post autor: Andej » 2024-01-19, 08:53

sądzony pisze: 2024-01-19, 08:27
Kiedy naprawdę urodził się Jezus?
Dziś.
I tym można podsumować całą dyskusję. Bo dla naszej wiary żadnego znaczenie nie ma, czy urodził się na 4 czy 6 lat przed narodzeniem Chrystusa. Nie ma znaczenie czy w grudniu czy czy jakimś innym terminie. Istotnie to, PO CO SIĘ NARODZIŁ. Ale też bardzo ważne jest to, żeby się w każdym z nas narodził. Aby się rodził codziennie. Albo inaczej: Aby codziennie przychodził. I abyśmy codziennie przyjmowali Go z miłością.
Natomiast termin, kolor pieluszek, pora dnia, osoby towarzyszące porodowi, to wszystko nie ma wpływu na wiarę. I wzbudza niepotrzebne, jak uważam, emocje. Szkoda na nie czasu. Lepiej się pomodlić.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 225 times

Re: Kiedy naprawdę urodził się Jezus?

Post autor: kazik95 » 2024-01-19, 10:21

Chrystus narodził się raczej w terminie - w 9 miesiącu. ;)

Nic nie wiadomo aby poród był zbyt szybki czy zbyt późny, czy też ciężki. Mimo, że Maria była pierwiastką.
Ale jeśli ktoś urodził się w Galilei i dożył do nastoletniości. A potem idzie pieszo do Egiptu i dopiero po powrocie zaczyna rodzić. To raczej ciąża nie była zagrożona i rozwiązanie było terminowe.
Ostatnio zmieniony 2024-01-19, 10:22 przez kazik95, łącznie zmieniany 1 raz.
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19256
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 4673 times
Kontakt:

Re: Kiedy naprawdę urodził się Jezus?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-01-19, 13:46

kazik95 pisze: 2024-01-19, 10:21 Ale jeśli ktoś urodził się w Galilei i dożył do nastoletniości. A potem idzie pieszo do Egiptu i dopiero po powrocie zaczyna rodzić.
Zgubiłem się. Kogo masz na myśli?

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 225 times

Re: Kiedy naprawdę urodził się Jezus?

Post autor: kazik95 » 2024-01-19, 13:55

Marek_Piotrowski pisze: 2024-01-19, 13:46
kazik95 pisze: 2024-01-19, 10:21 Ale jeśli ktoś urodził się w Galilei i dożył do nastoletniości. A potem idzie pieszo do Egiptu i dopiero po powrocie zaczyna rodzić.
Zgubiłem się. Kogo masz na myśli?
:))
faktycznie, poniosła mnie fantazja przed wypiciem kawy ~o)
przecież Maria urodziła Jezusa podczas spisu, przed ucieczką do Egiptu

dzięki za czujność :-bd

Dodano po 7 minutach 36 sekundach:
A skoro już o narodzinach Jezusa, to wczoraj podczas czytania zastanowił mnie ten fragment:

Mt 1:18-19 Bp
(18) A z narodzeniem Jezusa było tak: Kiedy Jego matka, Maryja, poślubiła Józefa, znalazła się w stanie błogosławionym za sprawą Ducha Świętego, zanim rozpoczęli wspólne życie.
(19) Ponieważ jej mąż, Józef, był człowiekiem sprawiedliwym i nie chciał jej zniesławić, zamierzał po cichu z nią się rozstać.


Nie rozumiem tego "nie chciał jej zniesławić"
W jaki sposób Józef polepszyłby sytuację Marii gdyby po cichu się z nią rozstał?
Zostałaby sama "panna z brzuchem".
A potem panna z dzieckiem
To raczej nie przysparzałoby jej chwały?
Chyba, że Maria popełniłaby aborcję :?: albo w tajemnicy porzuciła narodzone dziecko :?:

Nie rozumiem tego "Ponieważ był człowiekiem sprawiedliwym"
Czy chodzi o to że był dobrym człowiekiem?
Czy chodzi o to, że był zasadniczym człowiekiem / faryzeuszem i nie zamierzał wiązać się z kobietą w ciązy?
Ostatnio zmieniony 2024-01-19, 14:07 przez kazik95, łącznie zmieniany 7 razy.
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5483
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 872 times
Been thanked: 1436 times

Re: Kiedy naprawdę urodził się Jezus?

Post autor: abi » 2024-01-19, 14:14

okazało się że jest w ciąży tak jakby w połowie ślubu
już papiery podpisane a jeszcze nie zamieszkali razem
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 225 times

Re: Kiedy naprawdę urodził się Jezus?

Post autor: kazik95 » 2024-01-19, 14:25

abi pisze: 2024-01-19, 14:14 okazało się że jest w ciąży tak jakby w połowie ślubu
już papiery podpisane a jeszcze nie zamieszkali razem
No tak*, ale odesłanie Marii nie rozwiązywałoby żadnego problemu.
Chyba, że problem urażonej dumy Józefa.

*rozumiem kwestię dwuetapowych slubów na Wschodzie
Ostatnio zmieniony 2024-01-19, 14:26 przez kazik95, łącznie zmieniany 1 raz.
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5483
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 872 times
Been thanked: 1436 times

Re: Kiedy naprawdę urodził się Jezus?

Post autor: abi » 2024-01-19, 14:47

kazik95 pisze: 2024-01-19, 14:25
abi pisze: 2024-01-19, 14:14 okazało się że jest w ciąży tak jakby w połowie ślubu
już papiery podpisane a jeszcze nie zamieszkali razem
No tak*, ale odesłanie Marii nie rozwiązywałoby żadnego problemu.
chyba według prawa powinien ją zabić
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 225 times

Re: Kiedy naprawdę urodził się Jezus?

Post autor: kazik95 » 2024-01-19, 15:16

abi pisze: 2024-01-19, 14:47
kazik95 pisze: 2024-01-19, 14:25
abi pisze: 2024-01-19, 14:14 okazało się że jest w ciąży tak jakby w połowie ślubu
już papiery podpisane a jeszcze nie zamieszkali razem
No tak*, ale odesłanie Marii nie rozwiązywałoby żadnego problemu.
chyba według prawa powinien ją zabić
Nie wiem czy faktycznie było takie prawo?

Ale jeśli tak, to:

#1 Józef nie wykonał Prawa, więc słaby z niego Żyd.

#2 skoro było takie prawo, to pewnie każdy inny człowiek powinien zabić Marię z tego samego powodu?

Dodano po 2 minutach 22 sekundach:
Może scena z kobieta przyłapaną na cudzołóstwie z Jana 8 przypomniała Jezusowi swoją rodzinną historię gdy jego matka sama była trochę w podobnych tarapatach?
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4220 times

Re: Kiedy naprawdę urodził się Jezus?

Post autor: Andej » 2024-01-19, 15:42

Może przeczytanie (najlepiej od początku, ale można od 30 strony) file:///C:/Users/Andrz/Downloads/Brandstaetter%20Roman%20-Jezus%20z%20Nazaretu.pdf poruszy wyobraźnię. Brandstaetter bardzo głęboko studiował temat, zanim siadł do pisanie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 225 times

Re: Kiedy naprawdę urodził się Jezus?

Post autor: kazik95 » 2024-01-19, 15:46

Andej pisze: 2024-01-19, 15:42 Może przeczytanie (najlepiej od początku, ale można od 30 strony) file:///C:/Users/Andrz/Downloads/Brandstaetter%20Roman%20-Jezus%20z%20Nazaretu.pdf poruszy wyobraźnię. Brandstaetter bardzo głęboko studiował temat, zanim siadł do pisanie.
Jestem właśnie na Twoim dysku i mówisz że w katalogu Pobrane masz tego pdfa? ;)
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4220 times

Re: Kiedy naprawdę urodził się Jezus?

Post autor: Andej » 2024-01-19, 15:49

Nie mam pojęcia. Otworzyłem. Korzystając z https://doci.pl/hildahasz/brandstaetter ... u+fnmsn1vm
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”