Fałszerstwa w Biblii

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
Ktoś całkiem obcy

Re: Fałszerstwa w Biblii

Post autor: Ktoś całkiem obcy » 2022-09-04, 22:39

A ja nie rozumiem, przecież przed odczytaniem Ewangelii śpiewa się tak ,, Idźcie i nauczajcie wszystkie narody, ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata'' ewidentny dowód że w imię Ojca, Syna, Ducha zostało dodane później. Józef i Maria byli pobożni, przestrzegali prawa i daje głowę uciąć że nie robili żadnego znaku krzyża a zatem nie mieli pojęcia o Trójcy, Dwójcy, Czwórcy czy co tam wielebni jeszcze o Bogu wymyślą. A więc Maria, nie uznając Trójcy, nie mogłaby być dzisiejszą chrześcijanką i zostałaby wyklęta co mnie niezmiernie bawi, biorąc pod uwagę jakie ma miejsce w Kościele katolickim, uniesieni religijną otoczką nie dostrzegamy tego.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18974
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2610 times
Been thanked: 4616 times
Kontakt:

Re: Fałszerstwa w Biblii

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-09-04, 22:50

Ktoś całkiem obcy pisze: 2022-09-04, 22:39 A ja nie rozumiem, przecież przed odczytaniem Ewangelii śpiewa się tak ,, Idźcie i nauczajcie wszystkie narody, ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata'' ewidentny dowód że w imię Ojca, Syna, Ducha zostało dodane później. Józef i Maria byli pobożni, przestrzegali prawa i daje głowę uciąć że nie robili żadnego znaku krzyża a zatem nie mieli pojęcia o Trójcy, Dwójcy, Czwórcy czy co tam wielebni jeszcze o Bogu wymyślą. A więc Maria, nie uznając Trójcy, nie mogłaby być dzisiejszą chrześcijanką i zostałaby wyklęta co mnie niezmiernie bawi, biorąc pod uwagę jakie ma miejsce w Kościele katolickim, uniesieni religijną otoczką nie dostrzegamy tego.
Żyli w czasie, gdy to nie było jeszcze objawione, więc jak by mieli być zobowiązani do wyznawania tego?
Wybacz, ale to wyjątkowo głupi zarzut. Wysil się trochę ;)

Ktoś całkiem obcy

Re: Fałszerstwa w Biblii

Post autor: Ktoś całkiem obcy » 2022-09-04, 22:55

Nie głupi, czemu nie było objawione? Czyli biblijny Pan zataja przed swoimi owcami że jest jeden w trzech osobach! To najważniejszy chrześcijański dogmat, święta Rodzina i apostołowie nie uznając go byliby wyklętymi heretykami i to bezsprzeczny fakt.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Fałszerstwa w Biblii

Post autor: Jozek » 2022-09-04, 23:00

Czyli uwazasz ze powinni juz w raju Adam i Ewa wyznawac wiare tak jak dzis Chrzescijanie?
cos ci sie kotku w glowce poprzewracalo, bo mozna by powiedziec ze gdy sie urodziles, to powinienes wiedziec i rozumiec wszystko o teorii Newtona, prawie Mendla i teorii wzglednosci. ;) A to czego nie wiedziales zostalo przed toba zatajone i dopiero po latach sie dowiedziales. ;)
Przeciez to dla ciebie logiczne. ;)
Ostatnio zmieniony 2022-09-04, 23:05 przez Jozek, łącznie zmieniany 2 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18974
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2610 times
Been thanked: 4616 times
Kontakt:

Re: Fałszerstwa w Biblii

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-09-04, 23:01

Ktoś całkiem obcy pisze: 2022-09-04, 22:55 Nie głupi, czemu nie było objawione? Czyli biblijny Pan zataja przed swoimi owcami że jest jeden w trzech osobach! To najważniejszy chrześcijański dogmat, święta Rodzina i apostołowie nie uznając go byliby wyklętymi heretykami i to bezsprzeczny fakt.
Nic podobnego.
A Objawienie następowało oczywiście powoli - łatwo to dostrzec, czytając Stary Testament. Na tyle szybko, na ile świadomość ludzka była w stanie je pojąć.
Jak powiedziałem: jesli chcesz, by traktowano Twoje zarzuty poważnie, wysili się trochę. Bo na razie to infantylne gadanie.

Ups, przeczytałem Twoje inne posty. Albo jesteś trollem, albo gadasz takie bzdury, że szkoda nawet odpowiadać.
W obu wypadkach nie ma sensu kontynuowanie rozmowy.
EOT
Ostatnio zmieniony 2022-09-04, 23:04 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 2 razy.

Ktoś całkiem obcy

Re: Fałszerstwa w Biblii

Post autor: Ktoś całkiem obcy » 2022-09-04, 23:16

Jozek pisze: 2022-09-04, 23:00 Czyli uwazasz ze powinni juz w raju Adam i Ewa wyznawac wiare tak jak dzis Chrzescijanie?
cos ci sie kotku w glowce poprzewracalo, bo mozna by powiedziec ze gdy sie urodziles, to powinienes wiedziec i rozumiec wszystko o teorii Newtona, prawie Mendla i teorii wzglednosci. ;) A to czego nie wiedziales zostalo przed toba zatajone i dopiero po latach sie dowiedziales. ;)
Przeciez to dla ciebie logiczne. ;)
No skoro to ten sam Bóg to oczywiście że powinni, ba! Powiem ci więcej będąc ludźmi bardziej rozwiniętymi niż my teraz i mający bezpośredni czy bliższy kontakt z Panem no to trójca powinna być bezwzględnie uznawana już od początku, a tymczasem nic takiego nie ma miejsca a nie ma bo to oczywiste że nie ma czegoś takiego jak Trójca. Więc heretyczka Maria w takim wypadku przy takiej roli w Kościele katolickim to dopiero infantylizm. Masz rację Panie Marku i nie odpisuj, zajmij się swoimi bzdurami a ja się zajmę swoimi.
Ostatnio zmieniony 2022-09-05, 07:08 przez Morkej, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Fałszerstwa w Biblii

Post autor: Jozek » 2022-09-04, 23:19

Tyle tylko ze na poczatku zanim czlowiek popelnil grzech pierworodny, to mozna by powiedziec ze Jezus nie byl potrzebny, bo po co i w jakim celu?
Poza tym Jezus cielesnie byl czlowiekiem A duchowo Synem Boga i Bogiem jako czlowiek poprzez dopelnienie Woli Ojca.
Mam wrazenie ze w ogole nie nasz zielonego pojecia o wierze w Boga, a jedynie powtarzasz jakies dziwne i besensone zarzuty wobec Chrzescijan bedac totalnym ateista, bo nikt kto zna choc troche wiare w Boga nie wymysli tak bezsensownych pytan i zarzutow wobec Trojcy Swietej.
Szkoda czasu i klawiatury by odpowiadac na tak bezsensowne zarzuty.
Ostatnio zmieniony 2022-09-04, 23:30 przez Jozek, łącznie zmieniany 3 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Fałszerstwa w Biblii

Post autor: Andej » 2022-09-05, 07:59

Ktoś całkiem obcy pisze: 2022-09-04, 23:16, zajmij się swoimi bzdurami a ja się zajmę swoimi.
Ale czy nie szkoda na to czasu i atłasu?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Ktoś całkiem obcy

Re: Fałszerstwa w Biblii

Post autor: Ktoś całkiem obcy » 2022-09-05, 19:31

Jozek pisze: 2022-09-04, 23:19 Tyle tylko ze na poczatku zanim czlowiek popelnil grzech pierworodny, to mozna by powiedziec ze Jezus nie byl potrzebny, bo po co i w jakim celu?
Poza tym Jezus cielesnie byl czlowiekiem A duchowo Synem Boga i Bogiem jako czlowiek poprzez dopelnienie Woli Ojca.
Mam wrazenie ze w ogole nie nasz zielonego pojecia o wierze w Boga, a jedynie powtarzasz jakies dziwne i besensone zarzuty wobec Chrzescijan bedac totalnym ateista, bo nikt kto zna choc troche wiare w Boga nie wymysli tak bezsensownych pytan i zarzutow wobec Trojcy Swietej.
Szkoda czasu i klawiatury by odpowiadac na tak bezsensowne zarzuty.
Bez sensu to jest najpierw typowy monoteizm u Izraelitów którzy nie mieli pojęcia o Trójcy bo tego chyba nie podważamy? A następnie przechodzący w trynitaryzm u Chrześcijan i wmawianie wszystkim dookoła że chodzi o tego samego Boga, to jest tak bzdurne że szkoda czasu na taką teologie i powie to każda osoba niezbałamucona religijną indoktrynacją. O ile w dzieciństwie i młodości ta wiara dawała radość, z perspektywy czasu uważam że jest mówiąc brutalnie po prostu głupia. Nie jestem typowym ateistą bo na pewno ktoś, coś jest, ale nie Pan z Biblii.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Fałszerstwa w Biblii

Post autor: Jozek » 2022-09-05, 20:37

A co to moze Chrzescijan obchodzic ze ktos ma inne zdanie na temat Trojcy Swietej?
Wyraziles je i dowidzenia, bo tlumaczenie ci czegokolwiek nie ma najmniejszego sensu.
Z samych twoich wypowiedzi wynika niezbicie ze nie chcesz nic zrozumiec, tylko wcisnac swoje mniemania Chrzescijanom, by pokazac sie madrzejszym.
Wiesz, Chrzescijanie wola uchodzic za tych glupszych, bo takim Bog sie objawia i daje łaski.
Ostatnio zmieniony 2022-09-05, 20:38 przez Jozek, łącznie zmieniany 2 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Ktoś całkiem obcy

Re: Fałszerstwa w Biblii

Post autor: Ktoś całkiem obcy » 2022-09-06, 08:08

Chrześcijanie nie są głupi tylko religia. Tak naprawdę zobacz, próbujecie tłumaczyć koncepcję Trójcy co już samo w sobie was ośmiesza, nie wiem czy sobie zadajesz z tego sprawę, różnimy się tylko tym że ja sobie w końcu zdałem sprawę. Podobno Bóg jest dużo większym, doskonalszym od nas i tak mamy tajemnicę Trójcy której nie można do końca zrozumieć, skoro nie można zrozumieć to po co w ogóle tłumaczyć tutaj cokolwiek? Można i owszem, pod jednym warunkiem, sam jesteś bogiem, masz te przymioty i z tej perspektywy wtedy jest to zrozumiałe, w innym przypadku będąc zwykłym człowiekiem rozumiesz trójce tak jak twój Pan rozumie i żeby inni zrozumieli jak ty? A tak naprawdę sprawa jest prosta, nie ma czegoś takiego jak Trójjedynyy, nawet mi to słowo tutaj podkreśla na czerwono 😅 Ozyrys, Izyda, Horus... wyobraź sobie że to też są trzy osoby boskie i jakoś nikt nie twierdzi że ci trzej to jeden i ten sam Bóg, bo patrzyliby na takiego delikwenta jak na idiotę. Z trójcą jest jeszcze taki problem że nieskończonego Boga ogranicza się do skończonej liczby osób.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Fałszerstwa w Biblii

Post autor: Andej » 2022-09-06, 09:22

Ktoś całkiem obcy pisze: 2022-09-05, 19:31 Bez sensu to jest najpierw typowy monoteizm u Izraelitów którzy nie mieli pojęcia o Trójcy bo tego chyba nie podważamy? A następnie przechodzący w trynitaryzm u Chrześcijan i wmawianie wszystkim dookoła że chodzi o tego samego Boga, to jest tak bzdurne że szkoda czasu na taką teologie i powie to każda osoba niezbałamucona religijną indoktrynacją. O ile w dzieciństwie i młodości ta wiara dawała radość, z perspektywy czasu uważam że jest mówiąc brutalnie po prostu głupia. Nie jestem typowym ateistą bo na pewno ktoś, coś jest, ale nie Pan z Biblii.
Bez sensu jest pisanie na temat, o którym nie ma się najmniejszego pojęcia. To przejaw takiego dziecinnego buntu. Nie, bo nie. Sprzeciw ino po to, aby się sprzeciwić. W pierwszej chwili jest to zabawne. Ale z czasem zaczyna nudzić.
W dzieciństwie i młodości chodzenie w pampersach i zabawa w piaskownicy dawały radość, a z czasem powinno się z tego wyrastać. Niestety, dziecinna mentalność zderza się z trudami życia. Wtedy pojawia się ślepy bunt przeciw wszystkiemu, czego nie ogarnia się dziecięcym umysłem. Taka postawa jest mówiąc brutalnie głupia.
Nie jestem kimś, kto ma prawo kogoś oceniać, bo na pewno jest wielu młodych ludzi myślących logicznie i postępujących konsekwentnie. Ale nie jest nim na pewno ktoś, wypisujący bzdury, których nie rozumie.


Powyżej starałem się odwrócić na przeciwny tok "rozumowania" zacytowany powyżej. Celem jest to, aby przez porównanie tekstów dojść do wniosków. Odkryć motywy. I zastanowić się, Co moze być podstawa do kategorycznych stwierdzeń.

A tak na marginesie przyszła mi do głowy stara maksyma łacińska: Non intellego, ergo sum.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14942
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4186 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Fałszerstwa w Biblii

Post autor: Dezerter » 2022-09-06, 13:40

Chrześcijanie są monoteistami, bo wierzą w Jednego Jedynego Boga. Tak jest i wBibii i w wyznaniu wiary.
Już przy stworzeniu na pierwszej stronie Biblii możesz przeczytać " a Duch Boży unosił się nad wodami".
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Ktoś całkiem obcy

Re: Fałszerstwa w Biblii

Post autor: Ktoś całkiem obcy » 2022-09-11, 16:32

Dezerter pisze: 2022-09-06, 13:40 Chrześcijanie są monoteistami, bo wierzą w Jednego Jedynego Boga. Tak jest i wBibii i w wyznaniu wiary.
Już przy stworzeniu na pierwszej stronie Biblii możesz przeczytać " a Duch Boży unosił się nad wodami".
Jeden Bóg Ojciec, Jeden Syn Boży i Jeden Duch Święty. Problem w tym że każdy jest takim samym bogiem a to są odrębne osoby, no chyba że jedna osoba? tak to usiłuje sobie wyobrazić bo zrozumieć się tego nie da...no i jest oczywiste że to są trzej bogowie którzy współpracują ze sobą czyli politeizm. No przykro mi jak się ogłasza jakiś dogmat to trzeba się liczyć z konsekwencjami nie tylko dla strzyżonych owieczek 🙂

Dodano po 8 minutach 33 sekundach:
Andej pisze: 2022-09-06, 09:22
Ktoś całkiem obcy pisze: 2022-09-05, 19:31 Bez sensu to jest najpierw typowy monoteizm u Izraelitów którzy nie mieli pojęcia o Trójcy bo tego chyba nie podważamy? A następnie przechodzący w trynitaryzm u Chrześcijan i wmawianie wszystkim dookoła że chodzi o tego samego Boga, to jest tak bzdurne że szkoda czasu na taką teologie i powie to każda osoba niezbałamucona religijną indoktrynacją. O ile w dzieciństwie i młodości ta wiara dawała radość, z perspektywy czasu uważam że jest mówiąc brutalnie po prostu głupia. Nie jestem typowym ateistą bo na pewno ktoś, coś jest, ale nie Pan z Biblii.
Bez sensu jest pisanie na temat, o którym nie ma się najmniejszego pojęcia. To przejaw takiego dziecinnego buntu. Nie, bo nie. Sprzeciw ino po to, aby się sprzeciwić. W pierwszej chwili jest to zabawne. Ale z czasem zaczyna nudzić.
W dzieciństwie i młodości chodzenie w pampersach i zabawa w piaskownicy dawały radość, a z czasem powinno się z tego wyrastać. Niestety, dziecinna mentalność zderza się z trudami życia. Wtedy pojawia się ślepy bunt przeciw wszystkiemu, czego nie ogarnia się dziecięcym umysłem. Taka postawa jest mówiąc brutalnie głupia.
Nie jestem kimś, kto ma prawo kogoś oceniać, bo na pewno jest wielu młodych ludzi myślących logicznie i postępujących konsekwentnie. Ale nie jest nim na pewno ktoś, wypisujący bzdury, których nie rozumie.


Powyżej starałem się odwrócić na przeciwny tok "rozumowania" zacytowany powyżej. Celem jest to, aby przez porównanie tekstów dojść do wniosków. Odkryć motywy. I zastanowić się, Co moze być podstawa do kategorycznych stwierdzeń.

A tak na marginesie przyszła mi do głowy stara maksyma łacińska: Non intellego, ergo sum.
A jakie to wielkie pojęcie trzeba mieć żeby stwierdzić że Izraelici nie mieli pojęcia o Trójcy chociaż Bóg im się objawił i łaskawie mógłby powiedzieć, Ja jestem Panem Bogiem Trójjedynym. Nic takiego nie miało miejsca więc zamiast uznać że coś takiego jak trójca nie istnieje ogłasza się wszem i wobec taki dogmat i jeszcze wszystkim wmawia że to ten sam Bóg. Kpina z rozumu i tyle, nie wiem jakie szczególne zdolności są tu konieczne? Może zastanówmy się czy słowo Trójjedyny jest poprawne i co znajdziemy na ten temat w słowniku języka polskiego czy co sądzą o nim językoznawcy?

Pytający
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 585
Rejestracja: 12 gru 2021
Has thanked: 2 times
Been thanked: 35 times

Re: Fałszerstwa w Biblii

Post autor: Pytający » 2022-09-11, 18:14

Dezerter pisze: 2022-09-06, 13:40 Chrześcijanie są monoteistami, bo wierzą w Jednego Jedynego Boga. Tak jest i wBibii i w wyznaniu wiary.
Już przy stworzeniu na pierwszej stronie Biblii możesz przeczytać " a Duch Boży unosił się nad wodami".
W istocie trzeba sobie pozwolić na: "wielką swobodę mowy" żeby stwierdzić, że chrześcijanie są monoteistami w starotestamentowym ujęciu. Tak jak został tam ukazany. Tak naprawdę współcześni chrześcijanie [poza antytrynitarianami] n i e wierzą w "jednego jedynego" w pełnym tego słowa znaczeniu. Nie jako: "jednego jedynego". Nie jako "jednego", i "jedynego" w pełnym tego słowa znaczeniu.
I w związku z tematem rodzi się się sugestia, że nie wszystkie nauki przedstawiane jako staro i nowotestamentowe, są nimi w istocie.
Jeśli w istocie chcielibyśmy pozostać wierni starotestamentowemu ujmowaniu Stworzyciela. Nie ma mowy o mówieniu, że został tam ukazany jako "mnogi". Zresztą nowotestamentowe używane na niego określenia, używają słownictwa, sprzecznego z trynitarnym jego ujęciem. Już o tym pisałem.
Tak naprawdę stworzyciel objawiony izraelitom, ukazał się jako "istotowo jeden" "Jako jedyny i jeden" patrz. Pwt 6:4nn
I nawet żydowscy myśliciele podkreślali, że:
"TYLKO ON J E D E N JEST S A M. TYM JEDYNYM KTÓRY SAM TWORZY JEDNOŚĆ, JEST BÓG, I NIE MA NIC PODOBNEGO BOGU. TO PIĘKNE, ŻE PRAWDZIWIE ISTNIEJĄCY JEST SAM". podkr. moje
patrz. 2 Mach.7:37
I jeśli nawet zauważano pośrednika w stworzeniu. On sam jednak ukazywany był jako "jeden jedyny".
A nowotestamentowe określenia podtrzymują żydowski monoteizm. Po prawdzie uznanie synostwa chodzącego dwa tysiąclecia temu człowieka podzieliło chrześcijaństwo i synagogę. Niemniej takie określenia jak "heis theos" i "monos theos" ukazują, że pierwsi chrześcijanie podtrzymywali żydowski monoteizm. Oba wyrażenia wyrażają myśl, że istnieje jeden [theos], który jest jeden o b o k którego nie ma innego. A pierwszy tzn."heis theos" oznacza również, że nie ma [w n i m] samym żadnej różnicy ani w i e l o ś c i.
Tak to nauka o istnieniu w Stworzycielu różnicy, jak i wielości [trzech] stoi w sprzeczności z nowotestamentowym pojmowaniem Stworzyciela, ukazanym w samym słownictwie używanym na jego określenie.
Rodzi się przez to podejrzenie, wobec prawowierności takiego jego pojmowania.
Ostatnio zmieniony 2022-09-11, 18:20 przez Pytający, łącznie zmieniany 2 razy.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”