Religia - zamysł Boży?

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Religia - zamysł Boży?

Post autor: Jozek » 2020-12-13, 22:57

Dezerter pisze: 2020-12-13, 22:09 W kręgach przynależności do Kościoła, czy Jezusa, zabrakło mi Islamu zaraz za Judaizmem a przed religiami pozostałymi - no jednak to jest lud Księgi i Sobór W. II wypowiedział się o nich szczególnie i przed innymi religiami typu hinduizm, buddyzm itp.

Żydzi zostali wybrani szczególne ze względu na Torę a konkretnie na Dekalog, by głosić światu i przechować Prawdę w czystej postaci a nie tylko jej odblask, ziarna.
Andej pyta czemu akurat tutaj Ziemia Święta? - tutaj na bliskim wschodzie jest kolebka cywilizacji naszej czyli
trójkąt pomiędzy najstarszą "cywilizacją " Gobekli Tepe - Sumerami - Egiptem. Po Ziemi Świętej szli pierwsi homo sapiens, którzy opuścili Afrykę i zaludnili świat, patriarcha Abraham w tym kierunku wyruszył ..., tu przecinały się wszystkie drogi handlowe, to tutaj wynaleziono pismo/alfabet, a Słowo musiało zostać zapisane
gdzieś to musiało
Dez, cos mi tu pachnie nieprzyjaznie Chrzescijanstwu.
Homo sapiens? czyzby chodzilo ci o czas przed stworzeniem czlowieka? A raczej wyewulowaniem go z czegos innego? To by zaprzeczalo stworzeniu, chocby z tego wzgledu ze czlowiek gdy zostal stworzony otrzymal czaste Boga, wiec malpa nie mogla miec tej czastki i dopiero wtedy wyewoluowac, bo nie bylo by to stworzeniem istoty ktora posiada ta czastke Boga w sobie.
Chyba ze uznasz ze malpy tez maja ta czastke Boga w sobie, co bylo by herezja.
Gobekli tepi to dla mnie pozostalosc po niewierze w Boga. Sumeria to raczej mit bogow, a nie Boga, Egipt choc wierzacy, to jednak nie w Boga Wszechmogacego, o czym swiadcza opisy poslannictwa do Faraona by uwolnil Izraelitow.
Zapis to chyba nie jest najwazniejszym problemem, bo mogl powstac w kazdym innym rejonie, nawet niezbyt rozwinientym intelektualnie, bo sam zapis nie ma powiazania z intelektem, tyko z koniecznoscia przekazania informacji, z ktorej w dalszym ciagu moze powstac potrzeba intelektu.

Izraelici zostali wybrani glownie przez to ze zachowali wiare, w Boga, ta prawdziwa i pierwotna, mimo roznych niekozystnych dla nich okolicznosci, a Abraham i Mojzesz to nie tylko postacie, ale, duch i ojcowie tego narodu.
Wlasnie szukam tych fragmetow i jak narazie doszedlem do 38 rozdzialu ksiegi Rodzaju, bo uznalem ze jednak musze szukac tego w poczatkach, przed Mojzeszem.
Marek, to moze troche potrwac, wiec musisz uzbroic sie w cierpliwosc. Tym bardziej ze twoje pytania, powoduja ze bardziej zaglebiam sie w Pisma i staram sie lepiej rozumiec i wyciagac glebsze wnioski.
Ostatnio zmieniony 2020-12-13, 23:23 przez Jozek, łącznie zmieniany 6 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Religia - zamysł Boży?

Post autor: sądzony » 2020-12-14, 08:46

Przepraszam, ale dla mnie to niemądre pytanie.
To troszkę tak jakbyście zastanawiali się dlaczego Bóg wybrał na pierwszego człowieka Adama, a nie Zbyszka.
„Wybrał” Adama bo go miłował, by wypełniając go w Chrystusie wskazać nam kierunek.

Wybrał naród bo go miłował, a w jakim celu,
by tę szczególność poprzez chrześcijaństwo rozlać na wszelkie narody.
Paradoksalnie wybrał naród, by pokazać, że narodzenie nie odnosi się od miejsca urodzenia dla świata,
a chwili odrodzenia w Bogu poprzez Chrystusa.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Religia - zamysł Boży?

Post autor: Jozek » 2020-12-14, 08:51

Nie tyle wybral narod co go stworzyl poprzez Obietnice.
Ostatnio zmieniony 2020-12-14, 08:52 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Religia - zamysł Boży?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-12-14, 09:40

Jozek pisze: 2020-12-13, 22:57 Izraelici zostali wybrani glownie przez to ze zachowali wiare, w Boga, ta prawdziwa i pierwotna, mimo roznych niekozystnych dla nich okolicznosci, a Abraham i Mojzesz to nie tylko postacie, ale, duch i ojcowie tego narodu.
Zaraz zaraz. Wydaje mi się, że Izraelici zostali wybrani wcześniej, niż mogli się wykazać zachowaniem wiary.
W dodatku z tym zachowaniem było tak sobie. Mojżesz przecież nie wiedział nawet, kim jest TEN KTÓRY JEST.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Religia - zamysł Boży?

Post autor: Jozek » 2020-12-14, 09:47

To sa Marek tylko moje fragmentaryczne mysli, dlatego musze poszukac tych fragmentow z ktorych pochodza i pozostale, a dopiero wtedy bede mogl je jakos zlozyc w calosc chronologiczna i logiczna. Obawiam sie ze mogly mi sie skojarzyc nie zwiazane ze soba fragmenty, dlatego szukam.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Religia - zamysł Boży?

Post autor: Dezerter » 2020-12-26, 00:26

Marek_Piotrowski pisze: 2020-12-14, 09:40
Jozek pisze: 2020-12-13, 22:57 Izraelici zostali wybrani glownie przez to ze zachowali wiare, w Boga, ta prawdziwa i pierwotna, mimo roznych niekozystnych dla nich okolicznosci, a Abraham i Mojzesz to nie tylko postacie, ale, duch i ojcowie tego narodu.
Zaraz zaraz. Wydaje mi się, że Izraelici zostali wybrani wcześniej, niż mogli się wykazać zachowaniem wiary.
W dodatku z tym zachowaniem było tak sobie. Mojżesz przecież nie wiedział nawet, kim jest TEN KTÓRY JEST.
A co ciekawsze, to całe objawienie się Boga miało miejsce w rodzie nie wyznającym JHWH, gdyż teściu był kapłanem! Medianitów a więc zapewne udzielił swojej córce Medianitce w obrządku Medianitów ślubu z Mojżeszem. Żyjąc w domu swojego teścia co praktykował i wyznawał Mojżesz?, ... i w tym stanie objawił mu się Bóg :-?
ale to nie koniec
Jak już Mojżesz wyprowadział swój lud z Egiptu to się spotkali i znów odbywali obrządki religijne wspólnie :ympray:
7 Wyszedł Mojżesz naprzeciw teścia, oddał mu pokłon i ucałował go. Potem wypytywali się wzajemnie o powodzenie i udali się do obozu. 8 Mojżesz opowiedział swemu teściowi wszystko, co Pan uczynił faraonowi i Egipcjanom przez wzgląd na Izraela, oraz o wszystkich trudach, jakie ponieśli w czasie podróży, i jak Pan ich uwolnił. 9 I cieszył się Jetro ze wszystkiego dobra, jakie Pan wyświadczył Izraelowi, gdy go uwolnił z rąk Egipcjan. 10 I powiedział Jetro: «Niech będzie uwielbiony Pan, który was uwolnił z rąk Egipcjan i z rąk faraona, <On, który uwolnił lud z rąk Egipcjan>. 11 Teraz wyznaję, że Pan jest większy niż wszyscy inni bogowie, gdyż w ten sposób ukarał tych, co się nimi pysznili»1.
12 Następnie Jetro, teść Mojżesza, złożył Bogu całopalenia i ofiary biesiadne. Aaron i wszyscy starsi z Izraela przyszli i brali udział z teściem Mojżesza w uczcie przed Bogiem.

Wj 18
Ale to jeszcze nie koniec
Medianici to potomkowie Abrahama i jak trochę poczytałem, to jawią specjalistami od religii, kultu i składania ofiar nie komu innemu ale Bogu JHWH :!:
Ostatnio zmieniony 2020-12-26, 00:55 przez Dezerter, łącznie zmieniany 2 razy.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Religia - zamysł Boży?

Post autor: Jozek » 2020-12-26, 01:09

Dzieki Dez, oszczedziles mi sporo czasu szukania odpowiednich wyjasnien.
No i tak po malym kroczku mozemy nieco wiecej zrozumiec.
Ostatnio zmieniony 2020-12-26, 01:33 przez Jozek, łącznie zmieniany 2 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Religia - zamysł Boży?

Post autor: Dezerter » 2020-12-26, 09:59

To ja sam ze sobą będę polemizował pogłębiając wiedzę, ponieważ teściu Mojżesza będąc kapłanem Medianitów wiedział więcej niż Żydzi o składaniu ofiar i kulcie JHWH, więc to moje zdanie jest raczej nieprawdziwe:
A co ciekawsze, to całe objawienie się Boga miało miejsce w rodzie nie wyznającym JHWH, gdyż teściu był kapłanem! Medianitów
A pamiętacie Melchizadeka, też kapłan i też nie Izraelita i też czcił JHWH na swój sposób
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Logan
Gaduła
Gaduła
Posty: 991
Rejestracja: 24 paź 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 253 times
Been thanked: 447 times

Re: Religia - zamysł Boży?

Post autor: Logan » 2020-12-26, 10:06

Dezerter pisze: 2020-12-26, 09:59 A pamiętacie Melchizadeka, też kapłan i też nie Izraelita i też czcił JHWH na swój sposób
Adam raz jeszcze zbliżył się do swej żony i ta urodziła mu syna, któremu dała imię Set, «gdyż - jak mówiła - dał mi Bóg potomka innego w zamian za Abla, którego zabił Kain». Setowi również urodził się syn; Set dał mu imię Enosz. Wtedy zaczęto wzywać imienia Pana. Rdz 4:25-26

Czyli kult Boga Jahwe był od początku ludzkości?
Ostatnio zmieniony 2020-12-26, 10:06 przez Logan, łącznie zmieniany 1 raz.
My decydujemy tylko o tym jak wykorzystać czas, który nam dano. ~J.R.R Tolkien

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Religia - zamysł Boży?

Post autor: Dezerter » 2020-12-26, 10:12

A owo wzywanie Pana, to już chyba nie tylko modlitwa osobista ale jakaś forma publicznego kultu?
Tak po zastanowieniu - to jest jedyny słuszny i sensowny wniosek do którego musieliśmy dojść *-:)
tak musiało być z Bogiem prawdziwym i religią prawdziwą, a raczej na początku z kultem prawdziwym

Kiedy byście powiedzieli, że kończy się kult ofiarniczy a zaczyna religia?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Religia - zamysł Boży?

Post autor: Jozek » 2020-12-26, 12:37

Kiedys pisalem ze wiara ta pierwotna byla od poczatku, a zmiany w rozne religie powstaly dokladnie tak samo jak dzisiejsze rozne odlamy.
Co do kultu ofiarniczego to chyba sie nie skonczyl do tej pory, a religia, to raczej dla tzw. niedzielnych wierzacych, ktorzy traktuja wiare jak obowiazek, a nie jako wlasna wewnetrzna potrzebe zycia w jednosci z Bogiem.
Ostatnio zmieniony 2020-12-26, 12:38 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Religia - zamysł Boży?

Post autor: Andej » 2020-12-26, 18:20

Uważam, że obowiązek nie wyklucza wewnętrznej potrzeby zbliżenia się do Boga.
Obowiązek wynika z miłości. Kochając kogoś przyjmujemy na siebie obowiązki wobec tej osoby.

Religia i wiara są ściśle ze sobą związana. Człowiek ma potrzebę wiary. Także ten, kto uważa się za niewierzącego. Zmienia ino podmiot wiary. Każdy komuś wierzy. Każdy w coś wierzy.
Z wiary wynika potrzeba okazywania, wyznawania swojej wiary. Osoba wierząca w dobra materialne poświęca się ich zdobywaniu. Ofiarowuje temu bożkowi swój czas i umiejętności, aby się do niego zbliżyć, tj. posiadać więcej dóbr.

Osoba wierząca Bogu ma potrzebę wyrażaniu Mu wdzięczności. Ujednolicania pewnych form, gdyż żyjemy w społeczeństwie. A Bóg oczekuje zjednoczenia owczarni. Dlatego powstają rytuały, zasady. A wyrastają one z najbardziej pierwotnych firm i zwyczajów. Uważam, że u pierwotnego człowieka już pojawiła się religia, ino że w formie szczątkowej.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Religia - zamysł Boży?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-12-26, 19:13

No dobrze, ale czy Bóg wybrał Żydów dopiero za Mojżesza? Nie za Abrahama?

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Religia - zamysł Boży?

Post autor: Jozek » 2020-12-26, 22:49

Wybral w zasadzie osobe, a tym wybraniem jego potomstwo.
Sa przeciez slowa na ten temat. To samo dzieje sie i dzis, gdy rodzic sie nawraca, jego potomstwo jest tez wybrane.
W sumie to im glebiej sie to rozumie tym wiecej widac zwiazkow z innymi rzeczami, a tu akurat mi przychodzi na mysl chrzest wszystkich domownikow.
To tak w zwiazku z tematem chrztu dzieci czesto pojawiajacym sie na forum.
Ostatnio zmieniony 2020-12-26, 22:51 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Religia - zamysł Boży?

Post autor: Dezerter » 2020-12-27, 00:08

Marek_Piotrowski pisze: 2020-12-26, 19:13 No dobrze, ale czy Bóg wybrał Żydów dopiero za Mojżesza? Nie za Abrahama?
Izrael, to dopiero wnuk Abrahama tak dla formalności
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne religie i ruchy parareligijne”