Religia - zamysł Boży?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Religia - zamysł Boży?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-12-12, 16:09

Myślę że podobnie jest właśnie z religiami "naturalnymi". Każdy człowiek został stworzony na podobieństwo Boga, pragnie Go, intuicyjnie wyczuwa.
Zasady Prawa Naturalnego, sumienie, tęsknota Boga - to wszystko jest pokłosiem tego podobieństwa.
Zatem zgadzam się z Tobą i z św.Ireneuszem :)

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Religia - zamysł Boży?

Post autor: Jozek » 2020-12-12, 22:04

Ale chyba nie sadzisz ze wszystkie odlamy powstaly z tego powodu? Czy chocby szamanizm, czy woodo.
Tu warto by zwrocic uwage dlaczego Izraelici stali sie Narodem Wybranym. Jaka byla tego przyczyna-powod.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4119 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Religia - zamysł Boży?

Post autor: Dezerter » 2020-12-12, 23:34

Jozek pisze: 2020-12-12, 22:04 Ale chyba nie sadzisz ze wszystkie odlamy powstaly z tego powodu? Czy chocby szamanizm, czy woodo.
Tu warto by zwrocic uwage dlaczego Izraelici stali sie Narodem Wybranym. Jaka byla tego przyczyna-powod.
Jozku nikt nie twierdzi, że wszystkie
ilu ludzi na świecie wyznaje szamanizm i voodoo
rozmawiamy raczej o tradycyjnych, starych religiach , które maja przykazania podobne do naszego Dekalogu
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Religia - zamysł Boży?

Post autor: Jozek » 2020-12-13, 09:42

Ja tez nie twierdze ze ty twierdzisz. ;)
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Logan
Gaduła
Gaduła
Posty: 991
Rejestracja: 24 paź 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 253 times
Been thanked: 447 times

Re: Religia - zamysł Boży?

Post autor: Logan » 2020-12-13, 12:15

Ten temat poruszyłem w zamyśle o religiach, które mają jakieś zasady i kierują ku jakiemuś dobru.
Pomijam w tym wątku szamanizm czy sekty co mają więcej wspólnego z demonami niż z Bogiem, pomijam również religie w ścisłym znaczeniu politeistyczne na wskroś pogańskie. My wiemy jaka religia jest właściwa a mianowicie monoteistyczną religia objawiona przez Syna Bożego.


"Mam także inne owce, które nie są z tej owczarni. I te muszę przyprowadzić i będą słuchać głosu mego, i nastanie jedna owczarnia, jeden pasterz" J 10:16

"Potem ujrzałem: a oto wielki tłum, którego nie mógł nikt policzyć,
z każdego narodu i wszystkich pokoleń, ludów i języków,
stojący przed tronem i przed Barankiem
" Ap 7:9

Moją hipotezą jest, że Bóg 'dopuścił' istnienie wielu dróg prowadzących do Niego i do zbawienia, dla każdego odpowiednio inną poprzez różne 'dobre' systemy religijne.

Kolejno kręgi przynależności do Kościoła:

Obrazek
Ostatnio zmieniony 2020-12-13, 12:20 przez Logan, łącznie zmieniany 2 razy.
My decydujemy tylko o tym jak wykorzystać czas, który nam dano. ~J.R.R Tolkien

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Religia - zamysł Boży?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-12-13, 12:49

Logan pisze: 2020-12-13, 12:15 Kolejno kręgi przynależności do Kościoła:
Obrazek
Obawiam się, że ten rysunek - i treść za nim stojąca - jest fałszywa (mimo, iż często występuje w podręcznikach).
Polecam konferencję bp.Siemieniewskiego na ten temat:


I, to samo praktycznie, w postaci artykułu:
http://teologia-duchowosci.blogspot.com ... ci-do.html
Jozek pisze:Ale chyba nie sadzisz ze wszystkie odlamy powstaly z tego powodu? Czy chocby szamanizm, czy woodo.
Oczywiście masz rację - nie wszystkie "religie naturalne" wyrastają z podobieństwa człowieka do Boga i zawierają owe słynne "okruchy prawdy".
Tu warto by zwrocic uwage dlaczego Izraelici stali sie Narodem Wybranym. Jaka byla tego przyczyna-powod.
Zaciekawiłeś mnie. Rozwiniesz?

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13692
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2007 times
Been thanked: 2176 times

Re: Religia - zamysł Boży?

Post autor: sądzony » 2020-12-13, 13:04

Marek_Piotrowski pisze: 2020-12-13, 12:49
Tu warto by zwrocic uwage dlaczego Izraelici stali sie Narodem Wybranym. Jaka byla tego przyczyna-powod.
Zaciekawiłeś mnie. Rozwiniesz?
Pan wybrał was i znalazł upodobanie w was nie dlatego, że liczebnie przewyższacie wszystkie narody, gdyż ze wszystkich narodów jesteście najmniejszym, lecz ponieważ Pan was umiłował (...) Pwt 7.7-8
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Religia - zamysł Boży?

Post autor: Jozek » 2020-12-13, 18:58

Marek, czytajac ST pamietam ze byly tam fragmenty mowiace dlaczego Izraelici zostali wybrani.
Moze nie tak doslownie, ale mysle ze mozna z tego wyciagnac pewne wnioski w tym wzgledzie.
O ile sie nie myle to Mojzeszowi to bylo w pewien sposob wyjasniane, wiec czasy od Mojzesza, do wyjscia z Egiptu.
Nie jestem az tak biegly w Pismach by szybko wskazac odpowiednie fragmenty i licze na to ze inni znaja lepiej i cos pamietaja i podadza takowe.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Religia - zamysł Boży?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-12-13, 19:17

Niestety, nie wiem o czym myślisz.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Religia - zamysł Boży?

Post autor: Jozek » 2020-12-13, 19:22

Bede musial jeszcze raz czytac, by znalesc te fragmenty.
Praktycznie to sporo ich jest, ale porozrzucane w roznych fragmentach i nie pisane bezposrednio w tym kontekscie.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Religia - zamysł Boży?

Post autor: Andej » 2020-12-13, 21:00

I ja będę wdzięczny, za wyłożenie tego tematu. A przy okazji, wspaniałe byłoby, gdybyś też znalazł uzasadnienie wyboru akurat tego kawałka ziemi, na Ziemie Obiecaną. Czy znaczenie miał tylko powrót na stare śmieci? Przecież wokół basenu morza Śródziemnego było wiele, znacznie wspanialszych miejsc. Dlaczego akurat tam?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Religia - zamysł Boży?

Post autor: Jozek » 2020-12-13, 21:07

Tez bym chcial wiedziec, ale czytajac nie trafilem na nic co mozna by w jakis sposob wykozystac jako posrednie informacje, bo gdyby byly jakies bezposrednie, to juz dawno ktos by zauwazyl.
Ale moga to byc tez zwykle przyziemne powody, jak chocby klimat i przyzwyczajenie Izraelitow do zycia w tym klimacie.
Gdyby mieli osiasc w europie, to bylo by to raczej jak kara. ;)
Ostatnio zmieniony 2020-12-13, 21:20 przez Jozek, łącznie zmieniany 2 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Pompieri
Gaduła
Gaduła
Posty: 866
Rejestracja: 28 wrz 2020
Has thanked: 419 times
Been thanked: 146 times

Re: Religia - zamysł Boży?

Post autor: Pompieri » 2020-12-13, 21:32

Mozna powiedziec, ze z roznych stron spojrzenie na sprawe da rozne odpowiedzi.
Jedno z takich spojrzen mowi o tym, iz Abram z Lotem emigrowali z terenow pozniejszej Persji ze wzgledow ekonomicznych. Dotarli na przedpola imperium faraonow, ktore bylo zbyt niedostepne ( politycznie ) na zalozenie wlasnej plemiennej osady, wobec czego osiedli na terenie najbardziej przstepnym gospodarczo ( i niezaludnionym ) w poblizu panstwa dobrobytu, jakim byl wowczas Egipt.
Pozniej, dgy nadszedl kryzyzs spowodowany fala glodu osiedli Egipcie . Gdy ucisk ze wzgledow szowinistycznych nastal tak wielki, ze zostali zmuszeni do wyjscia z Egiptu, wrocili na ziemie poabramowe, lecz te byly juz zasiedlone przez inne ludy. I tutaj zaczyna sie najbardziej znana historia biblijna o ziemi obiecanej - odbicie na powrot dawnych terenow.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4119 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Religia - zamysł Boży?

Post autor: Dezerter » 2020-12-13, 22:09

W kręgach przynależności do Kościoła, czy Jezusa, zabrakło mi Islamu zaraz za Judaizmem a przed religiami pozostałymi - no jednak to jest lud Księgi i Sobór W. II wypowiedział się o nich szczególnie i przed innymi religiami typu hinduizm, buddyzm itp.

Żydzi zostali wybrani szczególne ze względu na Torę a konkretnie na Dekalog, by głosić światu i przechować Prawdę w czystej postaci a nie tylko jej odblask, ziarna.
Andej pyta czemu akurat tutaj Ziemia Święta? - tutaj na bliskim wschodzie jest kolebka cywilizacji naszej czyli
trójkąt pomiędzy najstarszą "cywilizacją " Gobekli Tepe - Sumerem - Egiptem. Po Ziemi Świętej szli pierwsi homo sapiens, którzy opuścili Afrykę i zaludnili świat, patriarcha Abraham w tym kierunku wyruszył ..., tu przecinały się wszystkie drogi handlowe, to tutaj wynaleziono pismo/alfabet, a Słowo musiało zostać zapisane
gdzieś to musiało powstać.
Ostatnio zmieniony 2022-09-06, 12:34 przez Dezerter, łącznie zmieniany 2 razy.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Religia - zamysł Boży?

Post autor: Andej » 2020-12-13, 22:28

Dezerter pisze: 2020-12-13, 22:09patriarcha Abraham w tym kierunku wyruszył ..., tu przecinały się wszystkie drogi handlowe, to tutaj wynaleziono pismo/alfabet, a Słowo musiało zostać zapisane
gdzieś to musiało
Abraham - dlatego pytałem, czy to powrót na stare śmieci. Uważasz, że to jedyny powód?

Bo co do pisma, to ośmielam się mieć wątpliwości, albowiem w czasach Mojżesza znane było na terenach wokół mare internum i nie ograniczało się do tego skrawka ziemi. Podobno pismo wynaleźli Sumerowie, którzy mieszkali, bodajże, w dorzeczu Eufratu i Tygrysu.

Poza tym, miała to być ziemia mlekiem i miodem płynąca. Niestety, niewiele tam było żyznych terenów.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne religie i ruchy parareligijne”